• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    FIN
    FIN --- ---
    viz paralela:

    - Jaký máte vlastně vztah k češtině? Nerad používáte uvozovky, s interpunkcí se taky nepářete...
    - S interpunkcí jsem trochu na štíru, to je pravda.

    - Je to váš literární styl. Ale chtěl byste, aby interpunkce třeba úplně zmizela? Že by pak jako vy psali všichni?
    - Nedostudoval jsem několik vysokých škol. Například jsme za komunismu studovali podzemní bohemistiku. A profesor Alexandr Stich nás učil, že odchýlit se od řádu a pravidel můžeme jedině tehdy, když ten řád a pravidla známe. S tím určitě souhlasím. Teprve ta znalost řádu nám dává svobodu.

    Jáchym Topol 2005. a ten pán kurva mrdal, kde jiní sotva slabě vržou :-)
    DLOUHA_POTVORA
    DLOUHA_POTVORA --- ---
    FIN: netvrdím že umím. nejsem takový egomaniak. tvrdím, že to lze. ty tady vyvádíš, jako by bez rytmu nešla napsat báseň. rytmoralisto.
    FIN
    FIN --- ---
    DLOUHA_POTVORA: kecáte. dokažte mi - dokažte - že to umíte. pak budu ochoten se s vámi bavit na téma "a proč to dělat". zatím chovám silné, ba přesilné podezření, že je to mimo vaše schopnosti a um(ění), a proto je to spíš "free" kec na boranu a zástěrku toho, že to nedokážu. vystřihněte mi tu dobré rytmy a pak si možná vyslechnu a podebatuji na téma "kdy a jak se jich zbavit". do té doby prostě a sprostě žvaníte. vesmír je (v tomto ohledu) tak jednoduchoučký - dokaž mi, že umíš. skloním hlavu a budu naslouchat úvaze na téma "ta moje svobodná alternativní forma" :-)
    FIN
    FIN --- ---
    TURBOMRDAC:
    TURBOMRDAC:
    TURBOMRDAC:
    TURBOMRDAC: bullshit. bullshit. and bullshit. ať chceš nebo ne, věci jako melodie a rytmus existují a jsou lidskému uchu - tedy mozku - lahodné anebo ne. ne nadarmo lze lidi pomučit skutečně kvalitním falešným vrzáním. řeknu ti to takto:

    s dobrou znalostí rytmu a melodie lze i všední (poměrně) myšlenku podat zajímavě. bez rytmu (vnějšího či vnitřního) i melodie vyzní sebelepší myšlenka slabě. nemluvím pak už vůbec o nemyšlenkách...

    zbude hromada fádních canců. říct "přežitky" je asi jako hledět na tirák, kterej se na tebe řítí, a říct: kinetika? přežitek! no, jsi naprosto svobodnej, kinetika možná přežitek je, ale nakonec udělá tirák placku z tebe, a ne že ne. zamysli se nad tím.
    DLOUHA_POTVORA
    DLOUHA_POTVORA --- ---
    FIN: rytmus. proč dodržovat rytmus? jako fakt? neni to něco, čeho se poezie zbavila už někdy za časů Jiřího Wolkera? já myslim, že jo.
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    ...přežitky
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    a taky na gramatiku
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    teda spíš mrdám na něj
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    mrdám rytmus no
    FIN
    FIN --- ---
    TURBOMRDAC: hele, na rovinu: už chvíli si čtu ty tvé kusy a říkám si - teď vynecháme "kvalitu obsahu/myšlenky" a budeme se soustředit na techniku provedení - jednu věc:
    čteš ty to po sobě vůbec? postav se před zrcadlo a zkus si to nahlas s důrazem přečíst. nahlas. je jedno, zda klasicky nebo použiješ tu moderní vymyšleninu a la "hrnu to ze sebe" anebo rap... prostě si to přečti a poslechni se (sám sebe). to do prdele neslyšíš a nevnímáš, jak hrozně ti kulhá rytmus, nesedí, hapruje a vůbec je totálně vyfuckovanej? někde moc slabik, jinde o dost míň... rytmus, plynutí - úplně v prdeli. to to vážně neslyšíš? pokud máš vůbešc trochu schopnosti, slyšet a vnímat to musíš. stoupni si, čti to dokola a sakra: něco s tím udělej. ale hned.
    NECECH
    NECECH --- ---
    TURBOMRDAC: příliš krátké na pořádný rap... ale pobavili mě počeštění Beaudelaire a Verlaine a "bohem zapomenutý Bohém"...
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    Z plných plic

    V hlavě mám bordel jak Bodlér
    a duše řiká si o malér.
    Proklatou krev drží má špinavá véna
    a čas letí rychle jak kulka od Verléna.

    Kapsy mám čisté a na duši má saze.
    Jsem bohem zapomenutý Bohém.
    Bohemians nejlepší v Praze!!
    ZCR
    ZCR --- ---
    KONTRAPHUNKA: btw. též cca 40' klavírního Charlese Ivese
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    TURBOMRDAC: sorry, fakt hrozný. rým hrdel-prdel je snad to největší klišé v dějinách českých rýmovaček. taky si neumím představit jak někdo vzdychá v područí štětky. víš co to znamená být v područí někoho?
    FIN
    FIN --- ---
    KONTRAPHUNKA: je to (politický) manifest. a každý manifest vždy, nezbytně a nutně odpovídá inteligenci, vzdělání, šíři rozhledu, schopnosti logicky myslet a dovozovat závěry, schopnosti přiblížit se objektivitě, schopnosti chápat skutečnou realitu a míře vtipu svého autora :-) nic víc, nic míň :-)
    NECECH
    NECECH --- ---
    KONTRAPHUNKA: to beru, rytire jsem si mohl odpustit... tak mozna jeste neco s tim udelam...
    KONTRAPHUNKA: googlil jsem to, nepomohlo... jenom lidi prevleceny za vojaky z americke obcanske valky (pokud to vidim spravne, o Americe vim prd)...
    BUBLINKY: broucku, mam radost, ze te to tak zaujalo...
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    NECECH: Něco mě na tom zaujalo, celkově se mi to nelíbí, ale ten začátek - přechod od výčtu barev do první sloky a její první tři řádky - je podle mě povedený.
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    NECECH: Teď nevím, jestli to myslíš vážně, tak budu předpokládat že jo a vysvětlím: Concord bez "e" není letadlo, ale město v Massachusetts (jak má napovědět ta zkratka MA). Když si vygooglíš nějaké jeho obrázky, tak to možná začne dávat větší smysl.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NECECH: Jezuskote.
    NECECH
    NECECH --- ---
    barvy zdejší poezie

    bílá – čistota, klid
    žlutá – závist, chtivost, dekadence, liberalismus
    rudá – erotika, hněv, levicové ideje
    zelená – přirozenost, přátelství, ochrana životního prostředí
    modrá – spokojenost, harmonie, konzervativismus
    hnědá – hnus, gramatický nacismus
    černá – smutek

    někdy je více vidět jedna nebo druhá barva
    a přesto, že celek na první pohled působí APoliticky
    když se všechny barvy smíchají do jediné
    vykročí hnědý rytíř, aby tuto jednu barvu hájil

    neohlédne se ani doleva ani doprava
    hrdě cválá kupředu na hnědém osli
    s dlouhým hnědým kopím v ruce
    obrněný tenkou vrstvou vzdělání

    tomuto rytíři vzkazuji
    aby hnědé kopí spláchnul, kam patří
    aby se oblékl do jiné světlejší barvy
    a pak se s ním férově utkám

    do té doby ho budu
    pokydat materiálem jeho vlastní barvy
    a kopat i na zemi ležícího
    ať žije poesie pranic a na nic
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam