• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    KALICOR: A pak si ti lidi z města stejně koupí chalupu a tráví čas mimo město. Kor když jsou pak malé děti, tak klidná místa jsou k nezaplacení. :-)
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    to taky vidim jako problem, lidi se mnozi a jaksi tim jak jich pribyva, chteji nekde bydlet, tudiz se prazdna mista, a casto i mista kde byval park, nebo jine misto k odpocinku zmeni v barak pro x lidi a okolo nej podstatne mensi misto kde je lavicka, par m2 travy a par prolezacek pro deti.
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No vždyť to tak taky myslím. Ono pořád nadáváme na developery, že chtějí všechno zastavět byty, a najednou se divíme, že jsou byty tak hrozně drahé. Buď jedno, nebo druhé. Můžeme omezit developery a ušetřené místo využít na společenský život, výlety, zewl v příjemném prostředí apod. Ale pak bude bytů málo, budou drahé a tyhle výhody si může dopřávat jen pár vyvolených. A nebo můžeme chtít cenově dostupné bydlení ve městě, pro všechny. Jenže to musí ten "zlý developer" někde postavit nějaké ty byty...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    JORIM: ok já to beru trochu jinak. Pro mně je rozdíl bydlet (přebývat, přespávat) a žít (společenský život, výlety, zewl v příjemném prostředí apod.)
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No, pokud tam nemůžu žít, tak tam asi nebudou bydlet... (A současně, pokud tam nemůžou bydlet, tak tam budou žít dost těžko...)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    JORIM: Oni tam ale kolikrát chtějí zároveň i žít.
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No, to je právě ten problém. Máme město... A oni tam chtěj bydlet lidi!
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MIKATCHOU: jj to je potřeba jak sůl. Bohužel je nastavena špatně legislativa. Města jsou nucena kvůli daním neustále hledat prostory pro výstavbu bydlení (většinou města prodají pozemky developerům). Z každého trvale žijícího pak město inkasuje prachy z rozpočtu čr. Toto paradigma se neblaze projevuje v politice i na menších městech, kde se o každém volném mísdtě uvažuje jako o budoucím bydlení.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    KEIKIN: proto tak třeba pořádáme s PragueWatch Lidovou školu urbanismu, na které se snažíme lidi vzdělvat i v jiných věcech než je lobby, kšeft, a omezená nauka ze školních lavic
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MIKATCHOU: taky sem kdysi studoval urbanismus. Nicméně po letech získaných zkušeností jsem dospěl k závěru, že v reálu tohle nikoho nezajímá. nikoho nezajímají studie, teorie atd. KDyž se má o něčem rozhodvoat, vítězí lobby a nejrůznější mafouši. Bohužel je to většinou legální.
    XCHAOS: Většinou je to tak, že všichni souhlasí kromě jednoho či dvou :-(
    M4JKL05
    M4JKL05 --- ---
    zajímavej článek o rozvoji inovačních čtvrtí:
    The Rise of Innovation Districts: A New Geography of Innovation in America | Brookings Institution
    http://www.brookings.edu/about/programs/metro/innovation-districts
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    hehe, Severní Korea jde na utopie zostra... :-)
    Hovership holidays: North Korean architects shake up tourism | Art and design | theguardian.com
    http://www.theguardian.com/...log/2014/jun/10/north-korean-architects-shake-up-tourism-utopian-tours
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BELZEBUB1936: fajn, proč ne, taky přístup. ale na NYXu je klubů o squattingu spoustu. mě zajímá utopický život ve městě bez ohledu na vlastnické struktury - je mi jedno, jestli to bude město s feudálními výsadami, s individuálně či skupinově vlastněnými domy, obecní domy, nebo nějaký experiment ignorující vlastnictví... víc mě zajímá, kde takový squat vezme elektřinu, než kdo ho ne/vlastní (a ne - napíchnout se načerno na elektřinu vyrobenou v uhelné nebo jaderné elektrárně není utopické ani trochu - nějaký oběh účtenek a jiných papírků mě vůbec nebere, víc mi zajímá to "město o sobě", tedy jeho technické předpoklady...a ne sociální dohoda o jeho využívání... tam je nakonec město jako nositel nějakých tužeb lidí vždcky vzácný zdroj a lidi soutěží, kdo v něm bude žít, tak či onak.. max. si místo peněz stanoví jiná pravidla....)
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    anebo ještě jinak:

    Prolomit vlny: Domy v Praze chátrají dál. Na problém upozorňují squatteři | Prolomit vlny
    http://www.rozhlas.cz/...vlny-domy-v-praze-chatraji-dal-na-problem-upozornuji-jen-squatteri--1360393
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    hm, anebo se na to taky dá podívat jinak:

    Vzpomínky na budoucnost | … nejlepší večírek na konec léta
    http://vzpominkynabudoucnost.squat.net/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hmm. většina domů ve ve městě patří rozhádaným společenstvím vlastníků :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    co nás v městech dostalo tam, kde jsme (resp. nebo ne?). každopádně... jedna z utopií minulosti, která dost poznamenala 20.století...
    Le Corbusier’s “contemporary city” (1925)
    http://nblo.gs/Xorul
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KALICOR: v létě, samozřejmě :-) (ale to třeba zelenina samozřejmě taky)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam