• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    INUSHKA: To je dobře, že to neděláš (neuchyluješ se k dítěti po hádce s partnerem). To dělala moje mamka a ne, neni to dobrý. Dítě má pak pocit, že musí spory rodičů řešit ono.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    KEIKIN: Tak já si teda většinou naopak říkám "ještě že toho(hle) chlapa mám", když mě naštve dítě nebo když to s ním už nezvládám. :-D Neuvědomuju si, že bych se po sebevětší hádce s partmerem uchylovala k dítěti v tom smyslu, jak píšeš.
    A na tom, že nejdřív miluju partmera a pak najednou i děti mi nepřijde nic zvláštního. Za celý život jsem přece milovala a miluju spoustu lidí, svoje rodiče, sourozence, prarodiče, blízké přátele... Taky třeba svoje psy a potkany. Láska podle mě dokáže být nekonečná a poměřovat její míru dost dobře nelze.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    INUSHKA: jj díky za názor. Taky to vnímám jako hodně citlivé a osobní téma. Ale je to zvláštní, jak první miluješ toho partnera až za hrob a pak přijdou děti najednou cítíš k nim taky lásku. A kolikrát se k těm dětem uchyluješ, když se třeba s mužem nepohodneš a říkáš si: ještě že ty děti mám. :-)
    A ta patologie je pak o tom, že k té lásce k dětem přibývá (nevědomě) sexuální pud.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    KEIKIN
    MARKYSHA:
    Tohle bývá v mateřských diskusích dost výbušné téna. Jakmile jednoznačně neprohlásíš, že děti miluješ víc než partnera a že bys je z ohně tahal vždy a za každých okolností první, tak jsi krkavčí rodič. Já to třeba ale taky tak jednoznačně nevidím. Jsem přesvědčená, i to tak cítím, že základ rodiny tvoří můj vztah s manželem a ten je taky pro mě nejsilnější, bavíme-li se o lásce. Už proto, že jedině tohle je vztah dvou sobě rovných. U dítěte v tom kromě lásky jsou, ačkoliv to asi ne každý rád slyší, prostě pudy, které mě nutí se o dítě starat, zajišťovat jeho bezpečí, mít za něj zodpovědnost. Je to jiný druh vztahu. U mě to dokonce ze začátku byly jenom ty pudy, láska přišla až časem, když jsem se s dítětem seznámila jako s konkrétní osobností. Pudy by asi zařídily, že bych z ohně tahala prvně to dítě, protože za něj mám zodpovědnost a dá se tak nějak předpokládat, že dospělý chlap se o sebe postará sám. Vlastně bych dokonce spíš čekala, že on bude kdyžtak tahat mě. Ale poměřovat tím míru lásky je podle mě mimo. Zní-li otázka, koho MILUJU víc, tak jednoznačně manžela.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MARKYSHA: Je to hezké, když mají ženy obavy hlavně o to, aby rozdělily lásku. Rozhodně lepší než se strachovat o to jak to vlastně všechno bude (jak budu všecko stíhat, jak budu mít málo času apod.)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    NEMESISS: z té nestejné lásky jsem před narozením Alenky měla velký strach, ve smyslu, že jsem to chápala, že jednoho zákonitě musím milovat méně. Není to tak, intenzita lásky je stejná (Sophiinu volbu vůbec nejsem ani schopná do mysli vpustit), ale opravdu je miluju každého jinak, i když hrozně moc. I muže miluju hodně, byla bych schopná položit život i za něj, protože vím, že by se o děti postaral. Ale kdyby nějakým způsobem děti poškozoval, tak by šel bez milosti, i když já jsem přesvědčená, že děti miluje taky hodně a nikdy by nic takového neudělal, protože kdybych o tom přesvědčená nebyla, tak s ním ty děti nemám.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    NEMESISS: z tohodle měla žena obavy, že nedokáže svoji lásku rozdělit mezi více osůbek. Já se právě snažím milovat stejně. Někdy mně štve víc ten, jindy zas druhý. Ale nedokážu si představit, že bych více upřednostnil jednoho člena rodiny. Možná k tomu ale dojde.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    MARKYSHA: takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlela, asi na tom něco bude...,)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    NEMESISS: můžeš se zamilovat a partnera té lásce "naučit", ukázat mu ji. Já sice zažila od rodičů hodně násilí, ale taky hodně mazlení, kdežto muž byl z "fungující" rodiny, ale jsou, chladní, robotický, za tu dobu, co jsme spolu se naučil vyjadřovat, co cítí, mazlit se, vyjadřovat emoce.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    MARKYSHA:
    KEIKIN:
    nevzpomenu si teď na autorku, ale tvrdí, že nelze milovat nikdy stejně a to ani vlastní děti, protože láska má být jediněčná (každý, koho milujeme je jedinečný). tvrdí, že by se intenzita lásky neměla porovnávat.
    ale chápu, jak to MARKYSHKA myslí
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    NEMESISS: Mně se dycky líbí, jak malé děti říkají, že by chtěli za manželku (manžela) rodiče nebo sourozence. Naše malá se teď ale zamilovala do postavičky z pohádkového seriálu - to je pak další level). :-)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    KEIKIN: takhle racionálně se to brát nedá - těhotná matka obětuje svůj život, jen aby se narodilo dítě, které ani nezná, já sama bych s mužem už žádné dítě pravděpodobně neměla, protože kdyby tam děti nechal a zachránil mě, tak bych mu to asi nikdy neodpustila. Přísně racionálně taky můžu zachránit svoje děti a pak mít jiné s jiným mužem a naopak.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    MARKYSHA:
    MARKYSHA:
    určitě s Tebou ve všem souhlasím...myslím, že většina rodičů v týhle diskuzi je natolik soudná, že bude schopná dát dětěm svobodu a že jsem i schopni jim ukazovat, že děláme taky chyby, jako všichni, že je to lidské...
    vidím trochu problém spíš v tom okolí - je celkem jasné, že v generaci našich dětí bude hodně citově oploštělých a tak si říkám, my vychováváme děti s láskou, mají dostatek fyzického kontaktu s náma atd. a co když naše dcera/náš syn 1x, 2x, 3x v životě bude mít smůlu a narazí na citově oploštělý, robotickou "výchovou" poznamenaný protějšek? všichni se asi shodnem na tom, co říká YMLADRIS, že děti od rodiču okoukávají, jak že se vlastně dělají ty vztahy. nemůže takový dítě pak dojít k závěru, že nikdo ty vztahy nedělá líp než máma/táta, máma je nejlepší ženská na světě...?
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MARKYSHA:
    děti milujeme víc, než sebe vzájemně - ty jo to je ale hodně drsné téma. Tady sem na hodně tenkém ledě. Lhal bych, kdybych o tom taky nepřemýšlel. Je to dost intimní kontroverzní otázka. člověk má milovat sebe i své bližní tak nějak rovným dílem. A jak to píšeš ty, když přežijí děti, tak jsou bez rodičů - rodiče už nikdy mít nebudou. Kdežto rodiče si můžou udělat nové děti.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    NEMESISS: spíš by dítě nemělo vidět v rodičích Bohy, mělo by mít možnost vidět, že i rodiče mají své chyby a je to normální - protože tam pak dojde, buď jak říkáš, že není schopno najít partnera, protože má neexistující ideál rodiče (protože ten rodič samozřejmě není ideál, to není nikdo) nebo začne rodiče nenávidět, když zjistí,že rodič není Bůh, protože se cítí zrazené. To byl příklad mojí puberty, kdy jsem jako dítě věřila, že máma je Bůh, že všechny chyby, co dělala, jsou v pořádku, že když byla ke mně hnusná, tak jsem si to zasloužila, že nikdy není nespravedlivá, pak jsem dostala rozum, zjistila, že máma má do dokonalého rodiče hodně daleko, naštvala se, brala to jako zradu a odešla při první příležitosti z domova a ani se jí nesnažila pochopit, s hořkostí v srdci. Smířila nás až ta nemoc. Což je příklad, když sice milující, ale slabý rodič, dělá moc fatálních chyb a dítě trpí. Pak jsou ale zase příklady, které znám osobně třeba, když jsem byla na skupinových terapiích, kde byli lidé, jejižchž rodiče neuděli žádnou chybu NIKDY, byli DOKONALÍ (což ale byla vlastně zase lež, to není nikdo) a zoufalé dospělé dítě hledalo a hledalo nejen partnera, ale i přátelé, ale nikdo jejich laťky nedosáhl, to se hodně stává, když DOKONALÝ rodič zemře a nestačí se historicky znemožnit apod.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    NEMESISS: To je hodně složitý, myslím si, že je v pořádku, když žena miluje svoje děti víc než partnera - případy, kdy makta zamlčuje týrání nebo zneužívání ve strachu, že by přišla o partnera jsou imho nenormální - ale měla by to být ta velká, nesobecká láska, kdy někoho tolik milujeme, že jsme schopni mu dát svobodu, když jí potřebuje a je to pro něj nejlepší, umění nechat milovanou bytost odejít. Příklad: když, jsem byla na střední škole, našla jsem vypadlé holátko, drozda, vypiplala jsem ho, krmila ho, ale poslední, co bych pro něj chtěla, aby žil v kleci celý život, takže po poradě s odborníky, jsem ho nijak neochočovala, brala ho často ven, kde se učil hrabat a shánět potravu, naučil se létat a čím by starší, tím se mě víc bál a byl nepřátelský, a bylo to v pořádku, a jednoho odlétl a já to sice obrečela, ale zároveň byla šťastná. Pak jsem ho ještě někdy viděla na zahradě s ostatními - byl k poznání, měl bohužel z té klece trochu pocuchaná ocasní pera a věřím, že si snad na svobodě počínal dobře. Lidská mláďata samozřejmě na rodičích lpí víc než ptačí, tu "nepřátelskost" vidím třeba ve vymezování se v pubertě, což je taky v pořdáku, potřebují i nadále lásku, ale ne tu opičí, měla by se naučit se živit samy, řešit problémy samy a jednou odejít a založit si svoje hnízdo. Není to pochopitelně jen o ženách, s mužem jsme se shodli, že děti milujeme víc, než sebe vzájemně. Samozřejmě máme se rádi, ale když dám ten blbý případ s hořícím domem, tak první bychom oba zachraňovali děti a potom partnera.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    YMLADRIS:
    KEIKIN:
    Prostě si jen kladu otázku, zda v případě, kdy je dítě hodně citlivé a rodič hodně dobrým vzorem, zda potom takové dítě nehledá v životě dostatečně dobré vlastnosti u druhého pohlaví a když nenachází, uchyluje se citově k rodiči opačného pohlaví, který slouží jako ten dobrý vzor.

    Jinými slovy, zda může dojít k patologii i v případě, že rodič opačného pohlaví to ve "výchově" nepos...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    NEMESISS: 1. Problém imho je, když se matka příliš stará o své děti. Moc se o ně bojí, moc jim klestí cestičku v životě, moc se straá o to, aby se její (dospělejší) děti měly dobře. Většinou takové matky kupují svým dětem byty, domy v blízkosti jejich domova, aby se nerozprchly. Zjednodušeně tedy, zdravý vztah končí tam, ke začíná přílišný strach/obavy.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: joa jeste jsem chtela doplnit Verena Kastova: Otcove dcery, matky synove
    a G. Corneau Anatomie lasky, ale asi je k tomu tuna knizek
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    NEMESISS: nejak hluboce nastudovany to nemam, prozatimne mi pripada, ze mamankovani muze mit pricinu

    1. matka ma chaby partnersky vztah, synem si resi svou potreby kontaktu s muzem. Reseni je zjevne - dat si bacha a mit na prvnim miste otce ditete. Deti beztak ze vztahu rodicu cerpaji "jak se to dela, ty vztahy", takze je to zasadni vec

    2. matka si skrz syna neresi vylozene partnersky vztah (nedela si z nej sveho chlapa), ale resi si synem (ev. detma) jako by smysl zivota. Nechce je propustit, akceptovat jejich vyvojove potreby, protoze KONECNE se v jejim zivote deje neco zasadniho, je potrebna, schopna, milovana, atd. To je IMO slozitejsi, protoze neni trivialni odlisit obetavou materskou matku od prilis do deti se promitajici matky. Myslim ze je potreba vedome komponovat a logisticky zajistovat ten slavny "svuj vlastni zivot". Podle Waldorfu dite nechce byt Sluncem. Dite touzi aby matka byla Slunce a ono ji mohlo orbitovat jako planeta -- z povzdali sledovat jak matka jde, pracuje, raduje, sakruje, trpi a zveda se, kona a dociluje, selhava a vitezi. A ucit se to od ni, jakej je vlastne ten zivotni smysl a jaky si delat cile... pokud matka ma cil "at mne moje dite nikdy neopusti" (vedome ci nevedome), ublizuje mu

    Pokud toto vsecko je zrejmy a stejne mas pochybnosti, tak to vic rozeber... co te znejistuje
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam