• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    YMLADRIS: obecně homosexualita a transexualita jako taková vzniká už v prenatálním stavu, ale i ta transsexualita se imho projevuje spíš kolem puberty, i když kdo ví, to taky nevím. Jen já když si představím, že jsem prostřední dítě mezi dvěma holčičkama, kdy jedna má prvenství, že je nejstarší a byla "první" a druhá je "benjamínek" a je to umocněno, jak je oblíká do stejných hadrů, i na halloween mají stejný kostým apod., tak se asi taky vzbouřím.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    YMLADRIS: já tam to trans vidím spíš okrajově, spíš jestli se ti přístup té mámy ke způsobu výchovy, důrazu na to, že měla děvčata a jak je zdobila, zdá normální?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    kazdopadne jsou takove blogy a homevidea pastva pro vyzkum; mineno ze se casem fakt treba ukaze, zda netypickou sex orientaci fakt nejak spolurozjizdi vlivy v rodine nebo. jinak trans nerozumim tak nemam na to nazor
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    LUCYA: já si taky myslím, že v tomhle věku ještě nemůže mít jasno, navíc je to období vzdoru, když to přeženu, tak to Tonda měl taky období, kdy jsem ho musela oslovovat holube a děla vrků a taky si nemyslím, že si v budoucnu nechá udělat biskupa.
    LUCYA
    LUCYA --- ---
    MARKYSHA: mně to taky přijde úchylný. Já byla vždycky spíš na klučičí zábavu a stříhali mě z pohodlnosti nakrátko, takže jsem i jako kluk vypadala. Ale rozhodně jsem to nevnímala, že jsem kluk. Takz mi to připadá jako tlačení do gendrové role, napřed tak a potom tak. Přitom je to prostě jenom děcko.
    KAI
    KAI --- ---
    proc byl muj prispevek k tematu smazan?
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    KOTENCE: Jasně, genderové stereotypy jsou všude, člověk se tomu těžko vyhne, ale tady mi to prostě připadá extrémní. Tři holčičky, všechny od hlavy k patě v růžové a ve stejných šatičkách. A i na té fotce, kde Mia-Jacob už má ten svůj oblíbený modrý svetr, mají ten stejný svetr i obě sestry. A i ke klučičímu oblečení musela (tehdy ještě) Mia dostat aspoň růžovou kravatu. Proč, probůh? Protože svetr má rádo jedno dítě, tak ho musí nacpat všem třem? Protože holčičky mají mít na sobě vždy aspoň kousek růžové? Jakoby ty děti vůbec nebrala jako individuality, prostě jsou to všechno nějaké standardizované holčičky. Teprve když se Mia stala Jacobem, bylo jí dovoleno vystoupit z davu a mít vlastní osobnost.
    Nechci tvrdit, že je to příčina. Ale trochu mi v tom článku chybí reflexe tohohle přístupu a nějaká změna. Ta paní celou dobu nejvíc řeší, že místo "svojí holčičky" má kluka.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    INUSHKA: Genderove stereotypy jsou vsude. Vzdyt tady se bezne davaj pulrocnim holcickam nausnice.
    Ja myslim, ze ten posun je v tom, jak to vnima to dite. To popsala celkem vymluvne a i na tech fotkach vypada kluk veselejc. (coz muze bejt samozrejme zdani.)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    INUSHKA: přesně si to vystihla, co se mi tam nelíbilo, i co se mi nelíbilo v souvislosti s tím koncem.
    Já bych samozřejmě kecala, že když se Alenka jako druhý dítě po klukovi narodila, že jsem jí nedala něco růžového nebo šatičky, ale zase to moc nepřeháním a co se tyče Tondy, když to trochu jde, nechávám ho vybrat, co chce na sebe a i v obchodě. A má jedny, dvoje tepláky, které jsou spíš pro holky, nejsou růžové, ale mají tam jemné holčičkovské motivy a když se mu líbíly, tak proč ne. Tonda dlouho rozlišoval podle vlasů, takže v metru - ta paní má vousy apod. Teď se zas ptá, jestli je to pán a má pindíka :)
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    MARKYSHA: Vnímám to podobně jako ty. Genderové stereotypy jsou v tom všude, od oblečení přes vánoční dárky až po popis dětské zábavy na té párty na konci školy. Netroufám si ani spekulovat o tom, jak moc se tenhle přístup matky mohl podepsat na touze té holčičky být klukem, ani o tom, jak moc to v tomhle věku může být definitivní. Ale přijde mi, že se vlastně nikam neposunuli, jenom vyměnili jedny stereotypy za druhé. Nějak bych čekala, že si ta matka spíš uvědomí, že každé dítě je originál a pohlaví je jeden jeden znak, nikoliv determinant, ale to v té zpovědi bohužel nevidím.

    Jinak já taky Malvínu oblékám do sukýnek, zatím jí to nevadí, občas si sukni dokonce sama vyžádá. Růžové se v jejím šatníku taky vyskytuje dost, protože modrou já nerada a jiné barvy jsou holt nedostatkové zboží. No a? Růžová sukně jí přece nijak nebrání hrát si s vláčkama ani poprat se s o dva roky starším kamarádem.

    Ale v souvislosti s tímto tématem by mě zajímalo, jak vlastně dvou- nebo tříleté děti vnímají koncept pohlaví. Počle čeho ho identifikují? Malvína už poměrně dlouho celkem bezpečně rozlišuje, kdo je "máma" a kdo "táta" - na obrázcích, figurkách třeba v legu i u živých lidí. Popravdě řečeno vůbec nevím, podle čeho to vlastně poznává.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    MARKYSHA: No, já taky svý holčičce dávám sukně už asi tak od tří měsíců, takže mi to nepřijde divný :-) A působilo to na mě tak, že se mu snažila vyhovět, když se rozhodl nosit klučičí věci nebo třeba jeden jedinej svetr.
    A když už jsme u toho tlačení někam, tak já naší snadholčičce podávám lžičky a pastelky rovnou do pravý ruky... Je to automatický, i když bych jí samozřejmě nebránila být levákem.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    KOTENCE: Jak říkám, nekritizuju, že ho nechali být klukem, spíš celkově výběr oblečení, jak hned oslovuje princezno, ta celková segregace na holky a kluky, jak z těch dětí dělala div ne trojčata. Absolutní ignorace osobnosti, čistě genderové rozdělování, mě by to sralo, že bych se snad prohlásila za kluka taky, copak každá holka je princezna a každej kiuk rošťák. Celkově na mě působí jako afektovaná hysterka.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    MARKYSHA: Mně to nepřijde úchylný. Naopak je super, že se dítě může uvolnit a je příjmaný takový, jaký je. A jestli se jeho postoj ještě změní třeba v tý pubertě, tak neni problém to zase otočit, ne?
    A co myslíš tím násilným tlačením?
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    https://medium.com/@mimile/a-letter-to-my-son-jacob-on-his-5th-birthday-96690945af1f
    Tak trochu ad divoký kluci, hodné holčičky aneb genderové stereotypy, co si o tom příběhu myslíte?
    Když já nevím, jestli to v těch třech až pěti letech není ještě brzo, aby to věděl. Mně spíš připadá od začátku prdlá ta máma, já ani jedno dítě násilně nervala do nějaký role holčičky nebo chlapečka - růžovým nebo modrým oblečením, cpaním násilně mezi holčičky nebo chlapečky někde na party. Když si chtěl Tonda hrát na princeznu, proč ne, když s kočárkem nebo kuchyňkou, proč ne - Alenka nosí hodně věcí po Tondovi a nepřijde mi to špatně, hraje si s jeho autíčky. Já transgenderovou problematiku nemám nastudovanou a nevím, kdy na to obyčejně přijdou, ale když vycházím z příběhů trans, které jsem četla, tak to nebylo jednoznačně od dětství. Celý ten příběh mi přijde úchylný, ne proto, jak se rozhodli a vyslechli přání dítěte, ale spíš si myslím, že předtím ho násilně někam tlačili a nejsem si jistá jestli to spíš není vzdor, touha se odlišit od stejných růžových sester, ale pochopitelně se můžu mýlit.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    MARKYSHA: máš pravdu, že divokost a zákeřnost nesouvisející věci, použila jsem blbě hodně povšechnej výraz, víc v reakci na Keikina, jak vybít tu energii u kluků
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: v poho klidně do mně, u starší Ely sme to zvádli, tam problém nebyl.
    Oproti ostatní raubířům je ten náš ještě v poho, ale má občas takový "výbrky", že z ničeho nic někomu ublíží. A vlastně to pak řešíme až po tom, co se to stane - a právě z toho mám takový pocit, že to nepomáhá. Někdy už dopředu vycítím, že má v sobě "zlost" a že se něco stane - to pak dokážu situaci předejít. Ale jindy to přijde jako blesk z čistého nebe (alespoň tak mi to přijde) a pak nastupuje ta represe (dostane po ruce, důrazné napomenutí, odstavení od místa situace), která ale (ne)řeší situaci ex post.
    Když tak nad tím přemýšlím, bijí se ve mně dva přístupy. Jeden humanitní typu "ahinsa", tedy nenásilí a druhý pragmatický typu "sebeobrana", tedy správně se naučit používat svoji fyzickou sílu.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    KEIKIN: ale tohle je případ, kdy napadal mladší kluk starší holčičku ne v rámci hry či nebo konfliktu, ale protože mu dělalo dobře, že brečí. To mi přijde špatně.
    SEBIEN: já znám nejmíň tři, s divokýma holčičkama kamarádí Tonda radši než divokýma klukama. Mladší děti či submisivní jedince má rád taky, protože ho poslouchají a hra je podle něho. A imho divokost nemá se zákeřností moc co dělat. Ad genderový rozdělování častější je spíš, že holčičky si spíš hrají víc v klidu, nerozjíví se tolik, neperou se spíš hned brečí a žalují, aspoň jaký zkušenosti mám já. Samozřejmě znám takový i chlapečky.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SEBIEN: Jo, to mě taky právě rozhodilo, jak to omlouvala tím, že je to přece kluk...tak jakože tohle může...a on to slyšel...spíš se mě to ale dotklo v tom smyslu, že jsem si uvědomila, že kamarádka tím omlouvá svého bývalého partnera a i otce vlastně, který opustil její rodinu, když byla malá. Nechci ji tu rozebírat, ale někdy je zajímavý si uvědomit tyhle souvislosti, aspoň mě to pomáhá necítit zlost, ale spíš soucit s lidmi...
    KEIKIN: Bára taky házela dětem písek na hřišti do očí, dělala různý věci, prostě to zkoušela. Nechci říkat, že jsem skvělej rodič a zvládla jsem ji to naučit nedělat,...to těžko... ale přijde mi, že taková představa, že je to přece kluk, tak je divočejší, to jakoby trochu schvaluje, a dítě to pozná, že tohle chování se od něj tak nějak očekává. Na druhou stranu nepopírám určité rozdíly mezi pohlavími, ale prostě...nezjednodušovala bych to, řešila bych konkrétní situaci a nedávala nálepky, to dítě to slyší a vytváří si představu o sobě (teď nemluvím o tvých dětech...spíš o tý svý situaci a tom klukovi, kterej to od mámy slyšel). Neber to osobně, jen se tak zamýšlím. Jistě je dobrý dítěti poskytnout dostatečné fyzické vyžití, aby mělo kde směřovat svý energie, to máš pravdu, komunita, to je taky fakt...je to prostě důsledek tý naší dnešní izolovanosti rodin.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TORUVIEL: ajo, mne vubec nedoslo ze se ptas/ze to resis jako by za sebe. Ja to beru ze to je jasny, obranit Baru. Ale co dal, jak tomu klukovi pomoct se chovat rozumneji aniz bys na jeho agresi pouzila pro zmenu svou agresi...

    pokud kamoska ma dite co ublizuje detem, ona to neumi vyresit a jeste ma postoj "ja mam vic zkusenosti s detma nez ty", tak to je na mne jak rudej hadr :-). Ale mne uz to vlastne ani neprekvapuje, stale znovu se setkavam s fakt odlisnymi styly rodicovstvi. Takze ja jsem psala, nekerovala bych do ni, ochranila svoje decko a podle okolnosti se snazila pomoct klukovi.

    ad nesebevedomi - ja jsem taky nesebevedoma, ale ohledne toho rodicovstvi si fakt myslim ze jaksi maslo na hlave ma nekdo jinej, takze tam mi nedela zadny problem si razit svou pravdu
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    SEBIEN: je mi to jasné, ale z toho co já znám a vím, tak statisticky převažují divočejší (rozuměj agresivnější k okolí) kluci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam