• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    Tato diskuze se zaobírá zejména tzv. Nevýchovou a učením Naomi Aldort. Jakou výchovu doma upřednostňujete a proč? Praktikujete ve své rodině tyto "alternativní" směry výchovy? Opravdu fungují? Otázky, rady a pomoc ohledně (ne)výchovy vítány.
    rozbalit záhlaví
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    PAVLINKA: já jim právě nic neberu - maximálně, když se něco někde válí měsíce nepovšimnuto, tak to pošlu dál (a nejsem člověk, co se snadno zbavuje věcí, bohužel). ale spousta věcí je oblíbena a zavalujou náš byt :-/ právě mně jídlo přijde ještě dobrý - sní se to, nebo vyhodí a není to, ale ta hora plastu, která nás dobývá a je nanic, případně přeplněný šuplíky s oblečením, ze kterýho se kluci odmítaj vzdát čehokoli a pak se v tom nedá vyznat - to mě drtí.
    BILAKOBRA: sladká to teorie a děsná praxe. něco podobnýho jsem zkoušela nejdřív při návštěvách - zase 10 věcí navíc ("jé, promiň, já ti to zapomněla říct, ale vždyť je to maličkost, ne?") pak ještě asi 2x na vánoce. vzali jednu věc ze seznamu a deset dalších koupili. když sem se ptala, proč nevzali něco dalšího ze seznamu, tak my řekli, že si mysleli, že to kupovat nemaj. podle mě hloupý jenom hrajou a hlavně nemaj chuť spolupracovat, chtěj aby bylo za každou cenu po jejich. výsledek je, že už nemám chuť to zkoušet.
    TORUVIEL: jj, 1x za měsíc, to je tak akorát, vidím to podobně.
    HUJERKA: tam je hlavní debakl v tom množství. jeden dva děsný dárky - ok. ale deset za návštěvu?! jako proč? HUJERKA: koukám my si můžem podat ruce. jediný, co je trochu přesvědčilo (asi že mají oba ekonomku a čísla je oslovujou) bylo, když sem jim spočítala, kolik tím pádem dostane každý dítě za rok dárků, když při každejch narozeninách a svátku daj něco i dalším dvěma dětem a že oni mají doma každej na sebe 30 m2, kdežto my každej 12 m2.
    YMLADRIS: to je ispirativní, to s tou cizí kulturou! jenže když k nám chce cizí kultura jezdit každej tejden domů a tam se chovat jako doma (ačkoli jí nikdo nic takovýho nenabídnul, naopak), tak to nikdy nemůže fungovat :o) já jsem si řekla, že se budu chovat jako gentle man a vychází to - jen mám sílu k podobnýmu výkonu jen tak 1x-2x za měsíc, přičemž požadavek ze strany prarodičů je vždycky vyšší.
    INUSHKA: nj, jenže to by nikdy nesměli k nám, protože jedou v programu "chci vidět dětskou radost pokaždý a je mi fuk co tomu kdo říká"
    HUJERKA
    HUJERKA --- ---
    SEVERINE:
    PAVLINKA: Skoro tříletá dcera Anežka měla včera svátek, po zkušenosti z Vánoc, kdy byla zahlcená dárky, jsem volala tchýni a prosila ji o donesení 1 - 3 dárků. Souhlasila ochotně a ve výsledku toho přinesli hromadu (5 kusů oblečení, 3 hračky, 1 čelenku). A kupovaný dort a chlebíčky bez předchozí domluvy, když jsem se dělala s domácím dortem a občerstvením. Nevím, taky snad už zbývá jen vyhrožovat, že jestli toho nanosí tolik, tak je na oslavu nepozveme. Děsím se narozenin :-)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    PAVLINKA: Ty sladkosti to je mor, hlavně když to vidí a já to pak chci vyhodit. Ale to dělá zejména prateta a prababička, tam už na to rezignuju, hlavně prababička má rakovinu, Tonda se jí bojí, protože jí vidí málo a prababička má vývod a tímhle má pocit, že si ho získává. Tak to vezmu, dám mu trochu a postupně tajně vyhazuju. Ale teď se mi to nevyplatilo, Tonda na to chodil tajně, měl ho zrovna na starosti muž a ten z toho měl srandu, jenže Tonda toho snědl skoro půl kila. Prababička to nechápe, Tondovi nechci říkat, že prababička dává špatné bonbony, to jí popularitu moc nezvýší, zkusím jí říct, ať dává ovoce.
    PAVLINKA
    PAVLINKA --- ---
    SEVERINE: Helco, pokud to nerespektuji, dle me je jedina cesta bud primhourit oko a o darku pak s ditetem(pokud je nevhodny, neprijatelny) mluvit, ale byla by to asi pekna zrada mu ho vzit...anebo se s prarodici nevidat, coz je strasna cesta, ale nicej si ji sami. My to mame taky tak, jen to neni tak drsny, ale jsem unavena a vytocena z neustalyho vysvetlovani proc nedavat kostiky, olmiky, brumiky a podobny srajdy, nechapu, staci si precist slozeni, a to je tchyne zdravotnik, moje mama doktorka, ta se naucila pomerne rychle chodit do zdrave vyzivy a kdyz uz cokoladu, tak lindt. nebo opravdovou coko..ale cele to zacalo na velikonoce, kdy tenkrat jeste jen starsi Matej dostal od vsech doslova baliky se sladkostma se slovy jako v legraci, mama ti nic neda vid? neumim byt, kdyz nejsem ready asertivni, ale stejne jsem podle me fakt na oko pohode, kdyz vidim toho olmika na stole, ale asi je to stejne poznat, nebo ze by tchyne vazne tusila o co mi jde, ale ma naucenou celozivotni hru obeti, ja uz fakt nevim, co tem detem dat a maminky se bojim nebo abych neudelala chybu, radsi nebude hlidat..)) a ja si rikam, tak at se asi boji, tu hru s ni hrat nechci, ale je mi to desne neprijemny, vlastne poucovat a skolit staryho cloveka...nedovedu si predstavit ze bysme dal praktikovali u deti makrobiotiku...to by je nehlidal nikdo..) vysvetluju si to tim, ze oni to neresili, nebyla to ani potreba tolik resit, v jidle nebylo, nebo si t omozna maluju, tolik hnusu...vsichni v jednom proudu, my jim ted se svyma lepek ne, mliko ne, sladky ne...asi dost motame hlavu, ale neni to podle me nic, co by clovek nevstrebal...a darky? staci k svatku jeden???? jsne, ze staci, stacilo by, kdybys mu jen poprala, fakt mu toho nekupuj vic, jsou jeste z vanoc uplne rozjety, tak dostal 3...)))
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    NEMESISS: Já s rodičema narážím v jednom směru a to jsou "dárky dětem". Pokaždý je toho hafo (jako že nejradši taška), pokaždý jsou to z 99 % šunty a pokaždý pro mě není jednoduchý se toho zbavit (děti to nechtěj dát). Díky tomu sem omezila setkávání s dětma. Nemáte na to někdo nějakej ověřenej recept?
    Jako jo, věděj že mi to vadí, i sem jim (jinejma slovama, diplomaticky) řekla že čím míň toho přivezou, tím častějc se s dětma uviděj, ale asi si nemůžou pomoct.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    YEETKA: Já před lety půjčila tchýni knížku R&br, s tím, že tak dobře, komplexně a přesvědčivě, jak je to v knížce popsané, to sama nezformuluju. Je učitelka ve školce, tak jsem to podala tak, že bych ráda slyšela její názor, protože mě se ta knížka strašně líbí a v takové rovině bych k dítěti chtěla přistupovat. Poctivě ji přečetla a vrátila mi ji s tím, že by to stejně nefungovalo. Sebelepší argumenty prostě nefungují, pokud druhá strana není otevřená změně.

    Nutno tedy dodat, že ačkoliv s námi nesouhlasí, např. teď ve výběru školy pro syna, řekne to slušně a klidně, řekne mi proč si myslí, že ne a pak nás nechá. Moje máma dělá emocionální scény a výběr kvalitní (rozuměj hodně znalostí/hodně disciplíny) školy si vzala jako věc cti, že to dokáže prosadit...
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    TORUVIEL: ano, určitě, děti se tím od nás učí...
    Já jsem zase spíš takový buldozér, který se musí učit sebeovládání, asertivnímu jednání a volbě správných slov :) je sice přede mnou velký kus cesty, ale po malých kručcích se mi to daří...

    Jinak ještě mě napadlo, že se mi v mnoha případech osvědčily jasně formulované věty tipu:
    "Ano, máme na to jiný pohled. Je pro Tebe těžký respektovat můj přístup jako rodiče?"
    "Víš, jaký mám na to názor a jak to ne/chci dělat. Měla bych znovu začít obhajovat, proč to tak ne/chci?"
    akorát to musím říct v klidu, asertivně,no:)

    Ve valné většině případů protějšek bere zpátečku, jen třeba včera se mě prababička mého syna snažila přesvědčit, že čokoládu prostě potřebuje pro vývoj mozku :D

    Já mám naštěstí tchýni hodně daleko a je fakt, že při nějaký akci jako třeba společný hory by asi vznikaly obrovské třecí plochy.

    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    NEMESISS: Jojo, někdy nejde jinak, než je nechat, ať se urazí. Taky jsem zjistila. Já jsem od přírody totiž strašně ušlápnutá a lidi to často vycítí a o to víc se na mně vyřádí, jdou až na tu hranici, kam je nechám zajít. Vnímám to i jako věc, kterou mohu předat dceři, naučit se stát si za svým, a neomlouvat se za své postoje.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    INUSHKA: to je moc dobrý tip - uznávání nejen pocitů dítěte, ale i dalších...
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    YEETKA: obdobný věci řěšíme asi všichni. jen mě napadá, že já třeba úplně přestala řešit, zda se někdo cítí uražený, pokud zachovám asertivitu ve svým jednání, je to pak, imho, jejich problém. za poslední měsíc si třeba vybavuju 2 situace, v nichž se pravděpodobně 2 členové mojí rodiny asi dost urazili na základě mýho asertivního, dost jasně formulovanýho zásahu (dítě bylo u toho účastno v 1 případě). už jsme se k těm tématům pak nevraceli a musím teda říct, že mi přijde, že to pochopili a respektují..
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    INUSHKA: yop, na tohle mám, když jsem odpočatá a silná.. budu na to myslet i v situaci, kdy to tak úplně nebude.. tohle je totiž ta neasertivnější cesta..
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    YEETKA: Já to většinou řeším tak, že převezmu iniciativu v komunikaci s dítětem a situaci s ním vyřeším po svém, pokud možno tak, abych přitom uznala i pocity prarodičů. To většinou funguje, neurazí je to, mají pocit, že jsem jako rodič zasáhla a dceři to slouží tak trochu jako "překlad" toho, co prarodiče říkají do jazyka, na který je zvyklá. Doufám, že si z toho časem sama dokáže poskládat, že různí lidé stejné věci sdělují jinak a že se má snažit hledat ten pravý význam.
    Když se chytnu příkladu se šlapáním na kolejnice, nevysvětlovala bych to babičce, ale přímo dítěti: "Já chápu, že se ti ty kolejnice líbí a je zajímavé po nich chodit, ale babička se bojí, že bys je tím mohla rozbít."
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    MULTICAT: nejsem si jistá, jestli právě není příjemnější a účinnější konfrontace, než tiché a náznakové hejty, které neustále bublají pod pokličkou.. a nebo se neustále se stupňující nevraživé komentáře, na které prostě nejde reagovat..
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    YEETKA: jo, chapu, my s muzem taky delame vsechno "spatne". Jsme levicacky ekoteroristi - to prehanim - ale je to narocny. A ja jsem precitlivela, vsechno si beru osobne a trapim se vecma tydny az mesice. A kdyz se nad vsechno dokazu povznest, tak vidim, ze to vlastne neni tak hrozny, ale vubec nevim, jak asertivne sdelovat svuj nazor. To vy uz mate pekne zmaknuty!
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    MULTICAT: ono se to právě dost stupňuje a míra mé tolerance klesá a klesá.. vlastně se to hodně zhoršilo s našimi rozdílnými názory na pomoc uprchlíkům.. po obou porodech, které proběhly doma, to tak taky nějaký čas bylo, než se vody zklidnily..
    BILAKOBRA: zatím jsme neměli možnost, ale dobrá připomínka.. zkusím to nějak rozčísnout ve vhodné chvíli a tak aby to nevyznělo jako výčitka..
    jinak omezit styk nechceme, pokud to bude ještě hustší, tak jako poslední možnost.. holčičky, hlavně ta starší dědečka zbožňuje.. a on jim má co nabídnout a předat.. spíš jde o babičku, která hejtuje non stop..
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    YEETKA: já to taky takhle jednu dobu řešila, Toník tam odmítal jezdit, tak jsem ho nenutila. I když u nás to ani nebylo, jak mluví s ním, ale našimi vztahy s tchánovci, že to prostě vycítil, že se ke mně nechovají dobře, vyvrcholilo to v létě. Pak tam půl roku nejel, jim to bylo líto, tak s nimi muž promluvil a vida, že prý tchán nemůže kvůli své epilepsii své chování ovlivnit, ovlivnil, protože o Tondu a Alenku fakt stojí, čímž se mi trochu přiblížil. Teď jsem tam párkrát na zkoušku byla i s nimi na návštěvě a atmosféra se změnila o sto procent. Doufám, že to vydrží.
    BILAKOBRA
    BILAKOBRA --- ---
    YEETKA: no v tomhle pripade opravdu necekat zmeny...

    jen mne jeste napado, uvedomuji si, ze pak mala v noci breci? a je tu realna moznost ze s nima omezite styk, kdyz to takhle pujde dal? ze treba tahle informace by s nimi preci jen aspon trochu pohla
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    YEETKA: drzim palce, mam to podobne, ze vsech smeru. Ale asi ne tak ukrutne, jako ty.
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    TORUVIEL: díky, za příjemnou zpětnou vazbu.. ( a jj, dvouletá dcerka je na mě napojená maximálně, straší je fakt nešťastná, když do ní někdo valí, že něco nezvládla..budu dál na jejich "ochránce" a když na to nebudu mít, tak prostě bude stačit obětí)
    tak jste my tady potvrdili, že opravdu nemá smysl s nimi něco probírat, hlavně ne žádné změny..
    bude to pro mě jízda se zenovými učiteli:)) tak asertivitě a lásce zdar!
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    YEETKA: Což o to, v noci to asi zpracovávala. A možná i z tebe cítí, že se ti to nelíbí a nevíš, jak se k tomu postavit (alespoň já poznám, když nejsem ve svým "středu", že dcera reaguje na vyhrocený situace daleko hůř, než když ve mně vidí tu emoční oporu). Je jasný, že nebude dobrý s nimi probírat to, jak se chovají, já na tohle popravdě rezignovala, to nemá cenu, nemá (a mám na mysli popravdě spíš svoje rodiče, mužovi rodiče maj taky svoje mouchy, ale zas jiný). Málokteří starší lidé jsou ochotní vůbec debatovat o tom, že je možné, že se chovají nějak nevhodně. Já osobně prostě vidím jedinou cestu v tom, dávat dceři ten svůj pohled na věc, a to pokud možno nějak asertivně, aby se druhá strana neurážela, ale ani aby můj postoj neshazovala. Těžký, jo :-)) Ale obávám se, že tyhle situace nemaj jednoduchý řešení... Ale třeba ve vašem případě jo, lidi jsou různý...
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    BILAKOBRA: děkuju, zkoušela jsem už podobný způsob (jakože nad kafem), ale pro tchyni to je jakože "alternativní" nesmysl a děti potřebují zažít realitu..
    co nejvíc funguje je dětem přímo před ní vysvětlovat, že je v pořádku plakat, nebo nalepit nálepku na starou židli a že si babička určitě nemyslí, že by byla proto hloupá.. ale na to mám jen když jsem ve fakt bdělým rozpoložení.. někdy jsem tak unavená, že je podobná praxe těžká..
    hranic právě vymezím, tím, že třeba řeknu :" ona nestoupá na ty kolejnice proto, aby je ničila, je to prostě lákavý povrch, zkusme jí to vysvětlit s láskou, že je to hračka, která by se mohla rozbít" v takovém případě jsou lehce protočené oči mírnou reakcí.. spíš si myslím, že nejsou docela spokojení sami se sebou a tak si frustraci vybíjí jinde, ale takové téma je moc, to by nedali..

    TORUVIEL: to je těžký, minulou sobotu jsme byli tchánovce navštívit a mladší dcerka se v noci vzbudila se srdceryvným pláčem, po hodině se nám podařilo mezi vzlyky vyrozumět, že "babita se zlobí".. tak mám docela urgentní potřebu někam to posunout, protože srdceryvný pláč jako reakce na celodenní pobyt s babičkou nic moc..

    INUSHKA: můj tchán je velice silná osobnost a je dost těžké nějak udržet svůj prostor.. navíc je vysoce inteligentní, takže forma sdělení je hodně důležitá.. takže moc nevím jak najít tu střední cestu, aby se necítili uražení (protože to pak člověk ve svém zranění nic nepobere) a zároveň to k něčemu bylo.. cesta do hor bude asi hustá, ale ideální příležitost pro vzájemné porozumění..
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    YEETKA: Já mám podobný problém s tchánem. Uráží všechny a stále. Poslední dobou, po 10 letech, se už občas neidržím a přímo mu řeknu, jestli by nemohl přestat všem kazit náladu. Dceři se většinou snažím poskytnout svůj pohled na věc a dát ií najevo, že dědečkovo tvrzení není nutně absolutní pravda. Neumím to tak elegantně, jako TORUVIEL, ale nějak na tom principu. Dost ovšem bojuju s tím, aby to znělo přirozeně, ale přitom to nesklouzlo naopak k urážení dědečka :-/
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    YEETKA: S tímhle se člověk potýká stále. Uvažovala jsem o tom dlouho a vyšlo mi z toho, že druhé nepředělám, ani se o to nebudu pokoušet, ani se nad tím rozčilovat, a to ani vnitřně...che, kolikrát dost obtížné dechové cvičení :o). No, drobnosti nekomentuju, pokud se děje něco hodně emocionálního (pro dítě teda zejména, to si ty emoce ještě neumí nechat pro sebe), tak to komentuju stylem "babička si myslí, že...a ty to tak přitom necítíš"...Prostě chci, aby to dítě se naučilo vidět ty komentáře a hodnocení druhých jako pouhý názor druhých, ne jako fakt a pravdu o něm (o dítěti).
    Jistě je to náročné, když je toho hodně, ale věřím, že dítě vychází hlavně z rodičů, tedy že jeho nahlížení na svět utváří zejména oni, nevím jak u kluků, ale u dcery to vidím tak (a vidím to i na sobě a své matce), že opravdu platí to, že dcera přejímá vnitřní svět matky, a díky otci se učí zacházet se světem vnějším, otcové jsou pro dcery branou do tohoto světa. Matky mají zase na "svědomí" to, jak dcera vnímá sebe samu. Obecně a velmi zjednodušeně, vlivů je tam milion, ale myslím, že nějaké občasné neshody s babičkami, dědečky či jinými osobami s odlišným chováním a jednáním s druhými je pro děti jen a jen prospěšné (ať už to vnímáme jako "dobré" či špatné"), umožní to dítěti nahlédnout ty rozdíly, a nežít v ideální bublině, kterou mu vytváříme my - rodiče. Tyhle často vyhrocené střety jsou nezbytný základ pro budoucí tolerantnost dítěte...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam