• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    BILAKOBRA: jj vadí, reaguje na to-snaží se.. dokonce už je poslal dvakrát do háje s tím..
    je to pro něj ale náročné-všimnout si a "nevypnout" to, když si představím, že v tomto vyrůstal, tak se mi ježí chlupy hrůzou..
    oni prostě normálně jedou stejnou písničku dál i přes mužovo důrazné napomenutí.. a ještě se v tom cítí ublížen, protože oni jsou ti, kdo mají ty pravé zkušenosti..

    dnes jsem -dost neobratně- upozornila na fakt, že starší dcerka přece nemůže pít vodu z dědečkovi lahve-už třetí den má dost nepříjemnou rýmu- a výsledek byl, že se do mě oba pustili a ještě se mi nakonec vysmáli..
    takže to fakt spěje k nějakému vyostření..
    ještě teda taky přemýšlím nad tím, jestli prostě není podstatná část "fuck you" strategie mířená hlavně na mě a já pak krajně vypruzená nevidím všude špatnosti..
    BILAKOBRA
    BILAKOBRA --- ---
    YEETKA: no to zni jako fakt obtizna situace, ale proste pokud tam uz je to ponizovani, tak to bych jim vylozene zakazala - a jestli to nebudou respektovat, tak pak je teda na tobe, zda zvladnes omezit ten styk aby videli dusledky svych cinu. Ovsem to take je dobre mit oporu v manzelovi, tomu to ponizovani vlastnich deti nevadi?
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    Ale ja jsem zastance a praktikant velmi jasne nastavenych hranic vuci svym rodicum, takze je mi jasny, ze se mnou spousta lidi nebude souhlasit, protoze jim prijde, ze si clovek nemuze dovolit si nenechat kecat do zivota a vychovy svych deti, a ze prarodice si muzou dovolit cokoliv, protoze "clovek je uz nezmeni apod". Oosbne o nic takovyho neusiluju, jen si nastavim svuj zivotni proctor (do kteryho patrej i deti) tak, aby me to, jaky prarodice jsou (pokud jsou takovi, ze s nimi neni mozna domluva a oni vedi vse nejlepe), neobtezovalo a nemusela jsem kolem toho pravidelne neco resit a plejtvat na to energii.
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    YEETKA: ja si myslim, ze by vazny rozhovor na toto tema mel s nimi podniknout jejich syn. Ten by se jich mel myslim mj. dotazat, zda by se jim libilo, kdyby se takhle nekdo choval k nim. Pokud by se jim nerozsvitilo, tak jim proste a jednoduse vysvetlit, ze takhle se k vasim detem nechovate vy, a nedovolite to ani nikomu jinemu, protoze jste presvedceni o tom, ze to k nicemu dobremu nevede - naopak to podrazi, demotivuje atd. Klidne bych dodala neco v tom smyslu, ze po casu stravenem s nimi se to na detech negativne projevuje tak a tak, a ze to si neprejete, tudiz pokud by to pokracovalo, museli byste z otho vyvodit prislusne zavery.
    A pokud by to nefungovalo, tak uprimne, do budoucna bych proste omezila kontakt - sice jsi psala, ze jim ma deda co predat, ale je to opravdu tolik, aby to vyvazilo tohle vsechno?
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    YEETKA: Hele já bych se v tomhle případě asi už normálně neasertivně nasrala a sprdla je. Ale jsem dnes nějaká vytočená, tak mě neber v potaz :-)) Asi by vám to k lepší atmosféře mnoho nepomohlo, že... Ale je to těžký, když nereagují na "po dobrém"... Možná si s nimi večer sednout a dost důrazně, rázně vysvětlit, že tohle jejich chování už vám začíná hodně vadit...
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    hlášení z hor:
    potvrzování pocitů dětí funguje, jako podpora a ochrana.. jako reflexe tchánovců vůbec.. situace se naopak tak zhoršila, že je napětí neustále přítomno a výsměch, ignor a nepříjemné kérování zrovna tak..
    je asi nutné začít nastavovat tchánovcům hranice.. nefungují náznaky, asertivita, pasivita ani mluvení a vysvětlování dětem.. "děda teď asi chtěl říct, že ti to na svahu šlo, i když popisuje to, že jsi roztržitá a líná.. podle mě líná nejsi, jen máš strach, ale to zvládneme.."
    někdo nějaká rada -kromě popisování vlastích pocitů a jemné definování problému- nebo otázky typu "myslíte, že ponižování a výhružky vedou k tomu, že to zvládne?" taky nefungují..
    abych to shrnula, chápu, že je nezměníme, ale potřeba nastavit hranice je teď urgentní, ale jak to udělat, aby to slyšeli? normálně se popisu pocitů vysmívají a všechny ostatní asertivní metody jsou nereálné zrovna tak..
    LYDI
    LYDI --- ---
    YMLADRIS: ja se za v tech typech nevyznam ale obecne je znamo ze dite tezce davajizmeny situacich a je proto dobre, je tim seznamit/pripravit a pod
    BEBERA: myslim si, jako u as ivseho musime se zvykat, cvicit a pod ... ja treba kdyz sme na hriste jem schopna rict x-krat 'hele pomalu budem' nebo 'jeste jednou ... no tak dobre, jeste jednou' ale kdyz pak reknu 'hele odpocitam 3-2-1' beru a jdem :P zatim docela dobry (:
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ja si porad jeste (uz asi dva roky) ujizdim na mbti typologii a z toho mj plyne ze lidi jsou ruzni. S veskerymi teoriemi typu "deti potrebuji X" je problem, ze deti jsou minimalne 4 typy, spise vsak mnoho typu. Viz napr. tento clanek

    Česká škola: Ondřej Šteffl: Sonda do duše českého kantora (a jeho žáka)
    http://www.ceskaskola.cz/2015/03/ondrej-steffl-sonda-do-duse-ceskeho.html

    Nase dite je NT stejne jako muj partner a jako ja.
    Nejlepe funguje, kdyz dite s predstihem seznamim se situaci ktera bude nastavat (budeme odchazet, ...), necham ho to stravit jako fakt a pak se ptam jak to provedeme (chces se oblict sam, nebo, ...). Pokud je to jasne dane (nema volbu zda chce odejit nebo nechce), tak to davam jasne najevo (neptam se ho zda chce odejit, ale jak to provedeme aby to bylo plynule az pohodlne ci aspon prijatelne).

    A vim, ze jsou jine typy deti, ktere nejake seznameni se situaci a prizvani k analyze moznosti postupu absolutne nedojima. A nerikam, ze u nas to funguje nejak 100%. Ale tak to delame, protoze jsme NT a sami bychom chteli aby se s nami tak jednalo.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    BEBERA: Jo, tohle si taky poslední dobou uvědomuju a snažím se to ovládat, protože právě vidím, jak to dítě mate. Já jsem nikdy nebyla zastánce úplného vyřazení rozkazovacího způsobu z mluvy, vždycky mi ty opisné formulace připadaly matoucí, nejasné až manipulativní (ptám se, informuju, ale vlastní tím říkám, co chci) a komunikace prostřednictvím "já potřebuju/je potřeba" zase strašně nepřirozená.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    LYDI: Ale míchá se to. Taky jsem si to dlouhou dobu neuvědomovala, dokud mě na to neupozornila psycholožka. Od té doby to pozoruju u ostatních - přijde mi, že mnoho lidí vědomě rozhodnutých pro respektující výchovu mají problém použít jasný příkaz. Po dítěti něco chtějí, formulují to ze zvyku "Mohl bys ... prosím?", ale odpověď "ne" nebo ignorace pokynu je v tu chvíli dle stupně napnutí nervů nepřijatelná. Pro dítě to může být celkem matoucí - maminka se ptá, maminka se zlobí.
    LYDI
    LYDI --- ---
    GOLDBERRY: a neni to tim, ze to proste rozkaz je, schovan do hezke formuli. myslim si, ze je znacny rozdil, mezi treba otazkou / prosbou kterou toto fakt je (dospeli je v poho s odpovedi 'ne') a s rozkazem / konstatovanim. a proste by se to nemelo michat...
    GOLDBERRY
    GOLDBERRY --- ---
    INUSHKA: Knihu jsem nečetla a potomek je ve stadiu malého břišního fotbalisty, ale k té první části: jasné pokyny bez podmiňovacího způsobu jsou základem mnoha pedagogických teorií. Učitelům se vyloženě nedoporučuje říkat věty jako "Mohli byste si otevřít učebnice prosím" (v češtině to zní pitomě, ale říkali nám to na anglině, kde jsme tu tendenci měli skoro všichni). A má to něco do sebe.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KAI: Ve mně to jen drnklo na tu notu (to co psal BENNY), kdy třeba slyším ze všech stran teď že liberální výchova = příliš volná výchova, nechat si od dítěte vše líbit, když děťátko chce, tak udělá, když nechce, tak nemusí přece... Jsem na to trochu vysazená, přiznávám :-) Pro mě respekt k dítěti nerovná se nechat si od něj vše líbit, ale právě ta asertivita, vymezení práv a povinností atd.
    A neříkám, že všechny ty knihy nemají smysl, pro začínajícího rodiče jistě ano (zvlášť dnes, kdy rodiče často hledají jinou cestu, chtějí to pro děti líp, než to sami zažili, a nemají v sobě ještě jasno), má to smysl si to projít (a nejen ty nové, alternativní, ale různé směry, fyziologii vývoje dítěte, psychologii obecně...) pro co nejširší rozhled, a pak to stejně člověk musí nějak zpracovat v sobě a povznést se nad to, nejet čistě podle jedné bible...Co ti budu vykládat po 15 leté praxi...
    Jediný co mě teď ještě dost baví, je mozek, vývoj mozku, jak funguje u dětí, i u dospělých, v souvislostech s chováním...
    KAI
    KAI --- ---
    TORUVIEL: tak ja jen pisu, jak si myslim, ze to Benny mysli :) ten zbytek nemel poukazovat primo na to, cos psala ty, to si vubec neber osobne, jen popisuju protikladne pristupy, pro nazornost. jen jsem chtela rict, ze byt konzistentni neznamena vzdy jednak ve stejne situaci stejne. Blby tu samozrejme neni nikdo, ale opravdu se setkavam s rodicema, kteri jsou nestastni, protoze si vybrali jeden pristup a ten kdyz nejsou nekdy schopni presne dodrzet, tak maji vycitky.

    TORUVIEL: to jsme ve shode, myslim si uplne totez. S detma pracuju pres 15 let, o knihach a konceptech se dozvidam az poslednich par let prevazne z nyxu, zadnou jsem vlastne necetla, v praxi vychazim hlavne ze svych zkusenosti.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KAI: Jistě taky třeba zmínit, že důsledky nedůsledné výchovy, kdy dítě neví, kde jsou hranice (protože jsou pokaždé jinde), taky mohou být dost nepříjemné, a že to zrovna v dnešní době je dost časté, protože rodiče se v tom dost plácají, odmítají výchovné přístupy prarodičů, čtou všechny ty knihy o výchově a zkoušejí a ve výsledku nemají žádný jednotný koncept a je z toho akorát zmatení, rodiče i dítěte.
    Za mě, já už jsem ve stádiu, kdy mě žádné koncepty ani výchovné knihy a postupy nezajímají, ono prostě a jednoduše stačí pracovat na sobě a svých slabých místech, a to se odrazí i na dítěti. Jednoduchý příklad, chci-li aby dítě respektovalo své okolí a znalo hranice, stačí být přirozeně asertivní a sebevědomý. Dvě slova, spousta práce, kterou za mě žádné výchovné knihy ani koncepty stejně neudělaj.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KAI: To mi ale z toho co píše BENNY nevyplývá, asi každej čtem něco jinýho, jako vždy v psaném projevu si to každý vykládá dle své zkušenosti... Stejně jako mi nevyplývá to, co popisuješ ty, z toho, co jsem psala já. Neříkám, že je třeba být důsledný do mrtě, plést si na sebe bič. Ale jednou se dítěte ptát a chovat se respektujícně, podruhé to udělat za něj atd., to je dost blbá cesta a věř, že mám vyzkoušeno na svém "exempláři"... Jinak ano, každý se snad chová dle situace, nejsme blbí, abychom trvali na něčem, když dítě padá únavou na ústa apod.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    YMLADRIS: No jo, ale když to nevíme ani my dospělí, jak to můžou vědět děti? To mi připadá spíš jako argument pro to, že není správné je tím zatěžovat a ptát se jich, když je to i nad naše dospělé síly.
    KAI
    KAI --- ---
    TORUVIEL: avsak to co popisuje Benny neni nekonzistentni. Proste jen jsou situace, ve kterych dite zapojuju do rozhodovani a zjistuju priciny a jsou ty druhe, kdy zhodnotim, ze je lepsi za dite rozhodnout sam. A nemusi to byt jen o typu situace, ale taky o momentalni nalade ditete. Nekdy je odpocaty, silny a vyrovnany a tak zhodnotim, ze ma kapacitu na to, abych ho zahrnula do rozhodovani, jindy vidim, ze tu kapacitu nema, tak s nim o tom diskutovat nebudu, prevezmu plnne rizeni a verim, ze dite to jen oceni.

    Taky neverim na jediny spravny navod, jak kterou situaci resit. Vzdycky je potreba zohlednit vic faktoru a spis mit po ruce nabidku reseni, ze kterych flexibilne vybiram. Dusledne a konzistentne! ;)

    Nase pani psycholozka, co dochazi k nam do skolky si povidat s nama ucitelkama a rodicema, rika, ze musime dusledne vytvaret dojem duslednosti :) A ne si z duslednosti usit bic sami na sebe.
    PAVLINKA
    PAVLINKA --- ---
    SANCHA: ja vlastne zazivam se synem docela narocne obdobi a muze se zdat, ze z duvodu spolurozhodovani nebo je to taky otazka vyvoje, zbytky vzdoru, jeho povaha, temperament...od malicka si mohl vybirat obleceni a co chce, pokud to slo, mel tu moznost...ted mame docela vyvalene oci, protoze uz mu jen tak nekupuju obleceni, co se mu nelibi si nevezme a ja vlastne nemam a asi nechci mit paky na to, aby si vzal, co ja chci, pamatuju, jak jsem to ja nesnasela, ale je to sakra narocny a preleva se to do ostatnich oblasti...casto breky, vzteky, vlastne je to doma vic narocny s 5ti letym nez s 2letym, ted jsem malymu udelala montessori nocnik s toaletackem vedle a rikam si, nezvezmu ten toaletak? mam na to, ze se bude ve 2 utirat?? no nemam...)) dam mu tam knihu!
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    INUSHKA: nebudu to rozepisovat, dost toho tady bylo receno. mne se osvedcuje jednat a nediskutovat, nevysvetlovat, uplne citim mnohdy synovu ulevu, kdyz takova situace nastane (muz je co do vychovy dost mekkej, nejistej a neduslednej). ale jde vzdycky o jasny situace, kterym to dite rozumi, podle me je to dost o kontextu a taky o veku (syn 1,5 roku) - dovedu si predstavit, ze s pribyvajicim vekem muze pribyvat (slozitejsich) situaci, kdy bude vysvetlovani vic na miste...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam