• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    Tato diskuze se zaobírá zejména tzv. Nevýchovou a učením Naomi Aldort. Jakou výchovu doma upřednostňujete a proč? Praktikujete ve své rodině tyto "alternativní" směry výchovy? Opravdu fungují? Otázky, rady a pomoc ohledně (ne)výchovy vítány.
    rozbalit záhlaví
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    INUSHKA: Těžko soudit, jak to je u vás, ale tvoje pocity mi dost připomínají mě před dvěma, třemi lety. Taky jsem měla pocit, že to dítě to snad musí dělat schválně a taky jsem pochybovala, jestli jsem zvolila správný přístup. Od té doby jsem u staršího syna vypozorovala jednu zásadní věc. Když něco dítě dělá, a teď myslím nějaký blbý zásek ala nočník, nedělá to kvůli nám a našim reakcím, ale kvůli sobě. Říkám tomu tak pro sebe princip kontinuity. Dítě něco dělá (vyčůrá se, postaví věž z kostek) a pak mu v hlavě běží představa, jak to bude dál (řeknu tátovi a ono nočník vyleje, věž bude stát a já na ni budu koukat...). Dítě koná v souladu s představou, ale ta se najednou nevyplní. Lpí na té představě a nedokáže se od ní oprostit, proto ten zásek. Pro pětileté dítě není problém postavit na sebe deset kostek znovu, když mu tu věž někdo zboří,v tom problém není, problém je, že ta věž měla stát a nestojí. Stejně jako ten nočník měl vylít táta, nevylil a najednou je všechno špatně, je potřeba za každou cenu "splnit plán"...

    Druhý syn je podobně starý jako Malvína. Včera si šel nalít pití, otevřel lednici, vytáhl džus, zavřel lednici, otočil se a začal strašně řvát. Muže to vytočilo, ptal se, proč brečí, dítě dál řvalo. Po scéně jsem začala pátrat, co se vlastně stalo. Nakonec mi syn pověděl, že nenašel skleničku na stole tam, kde čekal že bude. Dospělý člověk by změnil plán z "vyndat pití - nalít pití" na "vyndat pití - vzít ze skříňky novou sklenici - nalít pití", zatímco pro to dítě byla kontinuita jeho představy přetržená a nedokázalo přepnout, dokonce ani říct, co je špatně...

    A co se týče správnosti přístupu, můžu tě uklidnit. Jak dítě zraje, záseky začnou řídnout a začne být víc vidět, co jsi do ní investovala...
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    INUSHKA: Tyjo nevim, jestli od ní v tomhle věku nechceš moc.
    Navíc si myslím, že často dochází k nepochopení toho partnerského přístupu. On není dokonalejší, než jiné přístupy, co se týká výstupů (výsledného chování), často spíš naopak, děti vychovávané partnerským přístupem se nebojí sdělovat své potřeby a vědí, že je rodič (nějak) vyslyší a dojde se k nějakému aspoň částečně uspokojivému řešení. Není to o tom, že když budeš postupovat tak a tak, bude to "fungovat" (=dítě se bude chovat tak, jak chceme my), vždycky to bude náročnější, než autoritativní výchova.
    V necelých 4 letech asi nelze očekávat tolik sebereflexe, aby dítě bylo schopno svou potřebu odložit, to bych čekala tak nejdřív po 5 letech, spíš později.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    Uáááá! Může mi někdo vysvětlit, proč dítě, se kterým se od narození snažím jednat partnersky a když to jen trochu jde, vycházet vstříc jeho potřebám a požadavkům, vždycky, ale vždycky privede naprostý zásek, když něco opravdu nutně potřebuju já? Prostě když dám sebemíň najevo, že je pr mě něco důležité, že to oravdu potřebuju nebo chci, tak odpověď je na just NE, sabotáž a zásek. Nejlépe v situaci, kdy prostě není možné o věci dlouze diskutovat.
    Jako dneska ráno, mladší se celou noc budila v hodinových intervalech, mezi a pátou a šestou byla hodinu vzhůru a lezla po nás, v šest konečně znovu usnula nalepená na tátu. V sedm se vzbudila Malvína, vyčůrala se do nočníku a přišla za námi do postele s požadavkem, aby táta nočník vynesl. Ten jí řekl, že ho vynese, až bude vstávat, že od toho tam ten nočník má, aby to v něm mohlo zůstat do rána. Malvína trvala na svém a to dost nepříjemným způsobem, tahala tátu za ruku, fňukala, přikazovala. Já jsem jí několikrát snažila vysvětlit, že jsme rádi, že Jorika konečně spí a potřebovali bychom ještě spát taky, žádala jsem ji ať nás nechá a jde buď taky ještě do postele nebo si hrát vedle (do budíku zbývala ještě hodina), ale ona byla čím dál vzteklejší, Joriku samozřejmě vzbudila a pak začala brečet, že chce pochovat. Já byla samozřejmě pak už taky pěkně naštvaná, ale to je celkem vedlejší. Zajímá mě PROČ, KRUCI?!? Proč prostě, když něco potřebuju já od ní, musí na just udělat opak nebo se aspoň zaseknout, že ne. Je jí 3 a 3/4, věk na to, aby chápala, že i ostatní lidi mají svoje potřeby, už podle mě má.
    Co dělám špatně? V čem mám změnit přístup, aby to fungovalo? Neříkám, že jsem prototyp respektujícího/partnerského rodiče, taky mi někdy ujíždí nervy a někdy mim tendence k direktivnímu přístupu. Může být problém v tom? Je potřeba, aby byl člověk fakt dokonalý, aby to s dětmi fungovalo? Já už prostě nevím, tahle věc mě štve dlouhodobě, dosud nikdo mi s tím účinně neporadil, já sama už jsem zkoušela všechno, co jsem sama dokázala vymyslet, a prostě nic.
    Vždycky mě to hrozně rozhodí a donutí přemýšlet o tom, jestlj celý ten partnerský přístup není od základu špatně a neměla bych prostě najet na autoritativní klasiku s odměnami a tresty.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    SANCHA: tak v tom pripade bych to vubec neresila...
    GLOBALISTA
    GLOBALISTA --- ---
    Já bych váhu ročního dítěte moc neřešila. Jako jsou extrémy způsobené nevhodným stravováním, ale to asi není tenhle problém. Náš mladý měl ve dvou letech 16 kilo a byl to pořez, za rok o hlavu vyrostl, ale těch kilo má pořád stejně a najednou je z něj štíhlý atlet.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SANCHA: Tak nejspíš nebude mít úplně drobnou kostru, ale to ještě nic neříká o tloušťce. Já třeba mám po rodičích taky holt relativně velké ruce a nohy, to jsou věci, se kterými člověk nic nenadělá. Ale další věci, z nich třeba ta tloušťka, se dají ovlivnit stravou a životním stylem velmi hodně.
    Ale stejně myslím, že je zbytečné se s tím jakkoliv trápit teď, když z toho pravděpodobně při nejbližším růstovém skoku vyroste. Dcera měla taky několik faldů na nohách, jako mimino, ale teď je jak laňka.
    Spíš mi přijde fakt zbytečné to řešit, pokud nejde skutečně o nějakou poruchu nebo velký extrém, či výkyv, nebo výživovou chybu, a to asi posoudí nejlíp doktorka, která má u sebe ty růstové grafy (nebo si to může doma zaznamenávat rodič).
    Kolem 2-3 let se třeba děti dost vytáhnou, dochází k růstu dlouhých kostí, a taková ta miminkovská baculatost mizí. Pak opět ve věku 5-7 let.
    SOLEI
    SOLEI --- ---
    SANCHA: mám kamarádku porodila měsíc přede mnou, vždycky štíhlá holka, po zranění kolene se rozšířila, její manžel je mohutný, není ani tlustý ani vysoký ale je medvěd. Kluk se narodil mrňavý a nedonošeny, ale asi kojila smetanu a v době kdy moje dítě dalo stovku tak to její dalo dvojnásobek..vypasený, dvojitá brada, sotva se hýbal........... dnes má pídi 86 cm a 11kilo, její kluk má 97 cm a 14 kilo - prostě ony ty dětičky mají k tomu jídlu dobrý důvod.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    SANCHA: ma dcera geneticky predpoklady byt "tlusta"?
    PERSEEIDA
    PERSEEIDA --- ---
    Já měla první miminko taky baculatý, takový buclatý růžolící chlapeček. Byl buclatý i v desíti, ale už jinak, v jedenácti chytl růstový spurt a od té doby roste a roste, teď má 16, nožičku č.44., výška přes 180, pořád roste a konečně není baculatý, ale ani ne přehnaně hubený. Plave, tělo se postupně zpevňuje, je z něho pěkný chlap. Celou dobu jsem ho před doktorkou bránila, že nejí moc sladké ani tučné, přiměřeně se hýbe, a že prostě nic redukovat nebudem a dneska jsem ráda.:)
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SANCHA: Podle mě to vyběhá, až bude větší, některá miminka jsou prostě baculatější no. Jasně, asi takové dítě člověk nebude denně krmit sladkým, ale to zjevně není váš případ. Jednou týdně se nic neděje.
    MONI
    MONI --- ---
    SANCHA: hm, to mi teda úplně v pořádku nepřipadá. Vedle píšeš, že dcera je baculatá, v roce má 14 kg. Nevím, kolik měří, ale i pro vysoké dívky už je to mimo percentilový rozsah, co na to říká váš pediatr?
    Ať ji babička rozmazluje něčím jiným než sladkostmi, dětská obezita fakt není žádná legrace, ale to asi víš sama.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SANCHA: Je to nepříjemné, navíc z nás dvou jsem zřejmě separační úzkostí trpěla jen já :o) - dcera byla téměř vždy naprosto v pohodě (co se týká pobytu u babiček a třeba i školky). Ale časem se to zlepšuje. Je to i o tom, že celkem věřím tchýni, kterážto je bývalá učitelka a s dětmi to umí, a sice to dítě tam asi krmí sladkým více, než by bylo zdrávo, ale zas to vyváží tím programem pro dceru, který je vždy luxusní (tchýně je hodně akční, každý den něco zajímavého podnikají). U druhé babičky (mé matky) je zas výhoda, že bydlí v přírodě, mají zvířata a velkou zahradu, tak tam zas dcera "čuchne" k tomu volnějšímu venkovskému životu, který jako městské dítě moc nemůže jinak zažít.
    Jsem za to ráda, já babičky takhle intenzivně nezažila, jednu jsem měla daleko na východě slovenska, druhou sice za prahou, ale tehdy jsme se vídali stejně maximálně 1x ročně (jako s tou slovenskou stranou), a to je na budování nějakých vztahů hodně málo.
    SOLEI
    SOLEI --- ---
    SANCHA: klid to nepřejde, začni si pomalu zvykat, říkej si že muž se dožil dospělosti, tak by mohla být v bezpečí.
    Já jsem už dva a půl roku 24/7. Za tu dobu hlidal asi pětkrát manžel sám cca dvě hodiny, jednou babička hodinu a půl a dvakrát dedecek hodinu. Představa že teď v pátek začnu malyho zvykat na jesličky mi prijde jako hodně špatné sci-fi. Je mi jasné že on na mně bude prdet, ale já se snad budu muset dát na chlast nebo si zařídit slevenku do cukrárny.
    SOLEI
    SOLEI --- ---
    SANCHA: mne je jedno jestli babička decku strčí pytlík bonbónů ( i když ona se ptá) nevidí se tak často. Ale chci to vědět abych se pak nedivila proč nechce večeřet, nebo abych ho necpala dalším sladkým ( i když třeba jen ovocem nebo chlebem s medem). Prarodiče jdou od toho a každá minuta se cení.
    MONI
    MONI --- ---
    SANCHA: A musíš jim tam to dítě nechávat?
    Já bych z takového hlídání neměla radost, zvlášť když jsou tam nějaké problémy opakovaně a dítěti je teprve 1 rok..
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SANCHA: A potřebuješ ty věci vědět? Mně je to i jedno, co si tam s dcerou dělají. Jsem ráda, že ji nezahubí, dítě se tváří šťastně, super, to mi stačí. Mně je jako i celkem jasné, co se tam děje, a co tam jedí a tak, takže mě to nepřekvapí. Ale taky už mám větší dceru, takže už jsem zvyklá. V tom období, kdy byl dceři 1 rok a něco, to bylo horší, vše jsem řešila, byla dost úzkostlivá. No časem si to sedlo.
    Ono je to i součástí té oboustranné separace, kdy matka najednou přihlíží, jak s jejím dítětem někdo nakládá jinak, než by ona chtěla a chvíli trvá, než si to zpracuje. Asi přirozené, řekla bych, a v naší společnosti možná o to intenzivnější, že v prvním roce je dítě téměř výhradně v péči matky (či otce).
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    SANCHA: asi to dělají všichni prarodiče.. moje tchýně používá hlášku,že ona je babička,tak může! Syn k ní ale rád chodí,bydlí ve vedlejší ulici,dost nám pomáhála s hlídáním,když jsme museli do práce,takže to beru,že něco za něco..
    u nás řeším teda hlavně jídlo,protože syn má apetit a musí být bržděn,ví ale,že babička povolí,tak zkusí.. no blbě je pak max jemu .. pár věci ale už pochopila i ona a vidí,že někdy se musí být ten "zlý" (což mi často vytýkala) ..synovi je ale 7 let,takže to nějakou dobu trvalo :)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    SANCHA: já to neberu, že to dělají na truc, oni to prostě dělají, jak je to pro ně přirozené a v tom způsobu, jak to dělám já, se necítí. Koneckonců, to že přežili jak můj muž, tak švagr a synovci, mi dává jistotu, že to přežijí i mý děti. Kdyby se jim tam nelíbilo a nechtěly tam jezdit, tak je věc jiná, ale ony tam jezdí rády.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SANCHA: Možná nebýt tak striktní, pak to nebudou mít potřebu tajit. Je jasný, že u mimina/batolete to člověk víc řeší, ale později už nezbývá, než se na to vykašlat, protože to by se z toho "řešení" jeden zcvoknul. Ano, mám svůj poměrně striktní názor na cukr, doma ho používám výjimečně (pytlíček třtinového tu mám 2 roky), ale všude jinde? Je mi to fuk.
    TEKKIT
    TEKKIT --- ---
    SANCHA: to teda sakra mám! Řešení to nemá, zkusil jsem všechno...po dobrém i po zlém
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    SANCHA: mám a moc neřeším. Prostě prarodiče no...dělali to tak vždycky a dělat to budou...taky jsem se vracela od babiček rozmazlená, přežraná sladkým...ale spokojená. Je to snad taková tradice nebo co.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NEMESISS: No,ale asi to nesouvisí s kojením přímo. V chýši jistě nemají notebook ani televizi a další pokoj na spaní prostě není.

    Mj. kojím patnáctiměsíčního syna a muž spí většinu noci také vedle, z podobných důvodů, ale ani jednomu z nás to nevadí, až bude na pořadu dne vlastní pokoj pro syna, muž se přestěhuje zpátky. Mně jeho ponocování nevadí, ale syn by se budil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam