• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    YMLADRIS: Měla jsem rodičům za zlé hlavně asi to, že mě jakožto vymodleného jedináčka příliš hlídali a skoro nic mi nedovolili (z věcí, které vrstevníci dělat mohli). Jenže za prvé chápu, co je k tomu vedlo, za druhé jsem to brala právě jako impuls brzy dospět, abych mohla převzít za sebe zodpovědnost. Odstěhovala jsem se z domova v 18 a od té doby si nenechala do života kecat :o)
    A přestože to dlouho vypadalo, že i já budu mít jen jedno dítě chtě nechtě, tak se snažím mu dávat volnost a nehysterčit, takže ano, i já chci řešit svoje děti jinak, než jsem zažila u sebe.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TAPINA: rozumim co myslis. Tak varianta "v puberte jsem matku nechapala, ted jsem sama matka tak ji chapu" tu povazuju za celkem ok. Ja jsem mela ale na mysli spis neco jako "dlouho jsem matce mela za zle co mi delala, ale proste nemohla jinak, ona mela jeste vice separacni vychovu, na jeji potreby taky kazdej jen kaslal. proste neni to jeji vina, pojdme si spolu uzit aspon ten zbytek zivota"

    A to mi prijde skoda. Spotrebovava to tunu energie ten mezigeneracni boj.

    Mas/melas rodicum neco za zle? Jak pisu, tezko muzu vyhlednout ze sve bubliny (kde prakticky kazdej chce svoje deti resit jinak nez byl sam resen)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    YMLADRIS: Právěže, a to souvisí s tím, co psala INUSHKA, v naší kultuře to tak je i díky tomu, že každá další generace žije úplně jinak, než žila ta předchozí. My nemůžeme jednoduše dospívající zapojit do našeho společenství, protože nejsme primitivní národy, které žijí staletí prakticky stejně. To, co pro nás je "náš" způsob života, to bude za pár let pro naše děti historie, oni budou dělat všechno úplně jinak, dost věcí přesně naopak, a nějakou dobu trvá, než se v hlavách obou stran srovná, že to nebylo "ti mladí/staří jsou úplně blbí", ale prostě přirozená změna a pokrok.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Mne by prave zajimalo, jaky procento populace citi vuci rodicum trpkost dlouhou dobu (do toho pocitam i "mela jsem s rodicema desny vztah ale nakonec jsem to prekonala a ted uz to jde").

    V mem okoli to tak ma snad kazdej. Muze to samozrejme byt tim, ze se stykam s lidmi urciteho typu.

    Cili realny cisla by me zajimaly. Pokud je to fakt epidemicky (jak si myslim), tak je to za mne spatne a nechci aby moje deti zazivaly to nepochopeni, odcizeni atd.

    Jako jo, ""to je normalni",proste pubertak je emo a dela jako bychom mu ublizovali!! pritom jsem mu koupila novej snowboard!!!
    Stejne jako je v Cesku normalni ze kazda zena si stezuje ze jeji partner je blbec.

    Ale nemusi to tak byt.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    TAPINA: S tou potřebou rebelovat v pubertě to taky není tak jednoznačné. Kolikrát jsem četla, že u přírodních národů, které děti vedou tím "svobodnějším" způsobem, nic takového nenastává, děti nerebelují, naopak se snaží podobat dospělým a zapojit se do chodu společenství. Dost věřím tomu, že ostrá pubertální rebelie je důsledkem našeho způsobu výchovy (čímž ten způsob nehodnotím, jen to konstatuju), ne univerzální vývojovou nutností.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    TAPINA: Taky si ale vem, kolik lidí, a zejména žen, v naší generaci má problém říct "ne" i v situaci, kdy padají na hubu. A pak se hroutí a stěžují si, že jim nikdo nepomůže. Vždyť je to tady v různých diskusích dnes a denně. Podle mě je dost důležité naučit se rozlišovat, o jakou pomoc/úkol se jedná. Pokud mě někdo o pomoc požádá jen proto, že JEMU se nechce danou věc udělat, proč bych já ze stejného důvodu nemohla odmítnout? A proč by nemohlo odmítnout dítě?
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    NEMESISS: Potřeba rebelovat je v pubertě normální a míra šílenosti průběhu je individuální. Nicméně je to součást dospívání, vymezit se proti původní rodině a posléze ji opustit a začít žít vlastní život někde jinde. Já si říkám, jestli vůbec dnešní děti budou mít nějakou motivaci dospět a osamostatnit se, když to bude jen vyhlídka na spoustu starostí, povinností, ale ne na nové možnosti a nová práva, ty mají skoro všechny už od dětství. A když vidím kolikrát třicetileté děti bydlící u rodičů, kteří se ještě necítí na vlastní rodinu (kdy budou?), tak si říkám, jestli už to nezačalo. Dětství nemá být utrpení, ale taky by to neměl být život na růžovém obláčku. Ta vidina "až vyrostu, tak bude to a to lepší", je dost důležitá.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    TAPINA: to mas stesti, ze Te to, dle Tveho nazoru, nepoznamenalo. Treba ja sem se pochybne party chytla a ta potrebova rebelovat byla u me silna. Mam pocit, ze mam cely zivot na to, "davat veci do poradku" a tim nijak nezpochybnuju, ze moji rodice me vychovavali tak nejlepe, jak dovedli (a mame spolu ted velmi dobre vztahy, ackoli dlouho tomu bylo jinak).
    Nemyslim, ze "dnesni doba je zalozena na tom, ze clovek nemusi nic, kdyz nechce", jak pises Ty. Tim narazis na to, cemu lidi casto rikaji "prilis liberalni vychova (bez hranic, pravidel atd.)"? Prispevek Kotence ve mne tyhle asociace vubec nevzbudil..
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    BALAENA: Já jsem ten úvodní příspěvek teda ale pochopila jinak. Popis mi spíš než zodpovědnost za vlastní díl povinností v domácnosti evokoval situaci typu parta maminek sedí u kafe, děti si hrají, jedna maminka chce ukázat kamarádkám fotky, tak zavelí svému do hry zabranému dítěti "podej mi kabelku" místo co by se zvedla a došla si pro ni sama. To mi tedy taky v pořádku nepřijde a myslím si, že dítě má plné právo říct "teď nemůžu, mami".
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Ráda dám čtyřleťákovi u věci, které nehoří, čas na to, kdy je udělá, včetně upozornění, že se mu blíží deadline. Zvlášť teď, co máme mimino, ho klidně občas oblíkám a chovám a máme to jako takovou společnou hru - a celkově mi nevadí občas dělat věci, které vím, že umí. Kdybych se ale měla řídit jenom tím, kdy se mu co chce, bude se půlku dne koukat na pohádky a druhou tak nějak marně mrcasit kolem. Rád pomáhá, když se mu chce, rád dělá spoustu věcí, když se mu chce, ale dost často musí ten impuls přijít ode mě a občas k věcem potřebuje malinko dotlačit přes takovou hranu, ale výsledkem je spokojené dítě dělající zajímavou činnost.
    Každopádně mi přijde jako základ slušnosti dát mu čas na dokončení hry/dokoukání něčeho, když to jde, a když po něm něco chci, slušně poprosit.
    Co se mi zatím nedaří, je aby vzal nějakou činnost vyloženě za svou, utěšuju se tím, že je na to malý... snad. Ale zatím je to trochu pořád tak, že já jsem maminka a o všechno se starám, což úplně není to, co bych si představovala :-)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    TAPINA: no, asi tak. už takhle mi v pracovní "sezóně" zbývá na spánek tak 2-3 hodiny denně a odmítám se z toho připravit o další půlhodinu, protože dvanáctiletému "se teď nechce" připravit na stůl, vyklidit myčku nebo se zapojit do loupání brambor.
    jednak by "se" mu nechtělo nikdy a čekat, "až" si dohraje/dokouká/dočte, tak se toho stejně nedožiju, na youtube je zábavy dost, jednak jsou věci, které je potřeba udělat teď, a ne "až"
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    KOTENCE: No, připomíná mi to výchovu, jakou měli v naší generaci téměř všichni. Když bylo něco potřeba udělat, museli jsme se zvednou ta jít to udělat, bez ohledu na to, čím se zrovna zabýváme. Nechytla jsem se pochybné party, zůstal mi smysl pro zodpovědnost za svěřené úkoly, když mě někdo z rodiny nebo blízkých přátel požádá o pomoc, považuji za vhodné pokud je to byť jen trošku možné vyhovět a ne odmítnout jen proto, že se mi teď nechce. Dnešní doba je založená na tom, že člověk nemusí nic, když nechce. Nemyslím si, že se tak dá fungovat jako s celoživotním nastavením.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    SANCHA: jojo v garáži to vidím ještě teď, jak si tam z jezírka nanosila konve vody a zkusila jí vytřít :)
    Nezastavil jsem jí - nevěděl jsem o tom, nepochválil jsem jí nějak zvlášť, spíš jsem byl smutnej, že neřekla. U nás to občas bývá tak, že když se do něčeho pustí a člověk to chce alespoň trochu koordinovat, tak jí to přestane bavit. Jsou i situace, které zvládne a přitom jí to baví - třeba se stejně starou kamarádkou dokázaly v kempu perfektně umýt nádobí.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Tak ono to kolikrát může být sporné... já třeba když malé (8 let) něco řeknu, aby si po sobě uklidila a ona mi řekne, že za chvíli - tak ok, ale pak si pro ní za hodinu přijdu a jde to bez řečí uklidit. Neumím si představit, že bychom nechali děti ty věci neřešit - malá s partou dokážou vynosit nářadí ze sklepa, roztahat to po zahradě nebo v pokojíku vytvořit takovou džungli, že by se tam pak člověk bál vstoupit.
    Snažím se to dělat tak, aby pochopila, že věci které udělá, tak pak je prostě musí vyřešit. Aneb je mi skoro jedno, když zablátí celou terasu a dělají hliněné výtvory po zahradě, když to pak aspoň nějak dají dokupy dle rozumné dohody.
    Stejně tak si malou pošlu pro nějakou věc, kterou potřebuju a zase obráceně někdy za ní ten hrnek do myčky dám já, když už je nahoře a poprosí mě.

    Jasně někdy už jsme měli nějaké krizové situace, kdy prostě se to špatně vysvětlilo/Sára byla unavená/vyloženě nechtěla si ten pokojík uklidit. Jen bych rád, kdyby i dítě začalo chápat tu domácnost jako komunitu, které je třeba občas pomoct - i kdyby to mělo být jen tím, že si po sobě bude uklízet. Možná je můj pohled omezený tím, že jsem jako malej chodil s košem, na nákup, utíral nádobí atd. - což dnešní děti prakticky vůbec nedělají.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    YMLADRIS: Asi nic :-)
    Mela jsem takovej ten pocit, ze na me koukaj divne, kdyz o neco dceru poprosim, ona nechce a ja reknu "v poradku", zvednu zadek a podam si to, pripadne ji oblecu, i kdyz to davno umi.
    Dokonce mi jedna rikala "nechci ti do toho kecat, ale..." Asi jakoze bych mela starsi placnout, kdyz batoleti vzala hracku nebo co, moc jsem to nepochopila.
    A pak emoce deti, to bylo taky zrcadlo. Jedna prisla za moji starsi a zacala ji vysvetlovat, ze nema tolik vyvadet, ze by bylo adekvatni delat scenu jen tak dvakrat do tydne (wtf?!). Holka byla rozhozena po tydnu u babicky, takze byla opravdu rozmrzelejsi, nez obvykle, ale tohle jsem vubec nepobrala...

    Citila jsem se tam nedobre. Nakonec jsem se vzmohla jen na to, ze uvidime za ctvrt stoleti, jak to s detma a s nama dopadne :-/
    Pisu to sem jen tak, protoze jsem nad tim premejslela. S jakou samozrejmosti rodice berou deti jako poddany, co maj povinnost fungovat podle jejich predstav. Od oblikani po plac :-(
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KOTENCE: tož, co chceš slyšet?
    osobně bych měla obavu z puberty. zatím jsou ty děti zavisle po všech stránkách, takže se podřídí. ve věku 12-18 budou závislé materiálne, nebudou moct zdrhnout z domova, ale už jim bude dávno jasné, že "matka je ..."
    dle povahy se chytnou party, kluka, něco. to může skončit tak blbě, že nějaké "ono se nechce oblíkat!!" proti tomu bude vypadat neuvěřitelně bezproblemove.

    každý rodič si musí sám rozhodnout, jak moc je mu líto, že má blbý vztah s rodiči, jak ho to ovlivnilo, a zda chce investovat do dobrého vztahu s dítětem. s tím nic nenaděláš. víš jak, 80% českých rodin připouští, že používá fyzické tresty ...
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    Ted jsem mela prilezitost sledovat par dni nekolik matek s detma.
    Pochopila jsem, ze podle nich deti maj "nejak fungovat". Kdyz jsem se zeptala, jakyze funkce ty jejich deti maj, dozvedela jsem se neco o oblikani a pak spoustu nekonkretnich blabolu...
    Ale! Je taky obcas potreba detem dat par na zadek, aby "zase zacaly fungovat".
    Vsechny matky svoje deti pouzivaly jako pomocniky nebo spis sluhy. Deti si hraly, matky neco delaly a kazdou chvili deti rusily a chtely po nic neco podat nebo udelat. Kdyz deti nechtely prerusit hru a otalely se splnenim ukolu, dostaly vynadano, ze "ne za chvili, ale TED jsem rekla"...
    Casto byla prosba o pomoc recena jako prikaz, bez kouzelnyho slovicka (jak detem vtloukaly do hlavy) a odmitnuti pomoci neprichazelo v uvahu. Vyrazy deti po takovejch rozkazech byly ruzny, vetsinou hodne otraveny a skoro nenavistny...
    Vubec se mi to nelibilo. Znate takovej pristup? Co si o tom myslite?
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    NOFNAK: Syn to má různé, ale ví, jak se jmenuje už dlouho, adresu taky, i když občas plete číslo domu, ale to by nebyl problém, protože dům pozná, ze jo. A příjmení u děti ví, jak u kterého, třeba u děti stejného křestního to ví, protože je tak rozlišují, u jiných netuší. A o jistě eme nemluví jinak než jako o eme vecernickove, protože se jmenuje Vecernikova a jim to přijde roztomilé. Je mu šest.
    NOFNAK
    NOFNAK --- ---
    TAPINA: Oba syny jsme to naučili co nejdříve a záhy jsme přidali i naši domovskou obec. Takže umí říct jsem Pepík Vonásek z Kladrub. Věřím, že to zvýší šance na identifikaci dítěte v případě nějaké neočekávané situace. Starší se naučil jen tohle a příjmení ostatních dětí ve školce ho dlouho nezajímala. Naopak mladší už v prvních pár měsících ve školce říkal jména dětí společně s příjmením (sám od sebe). To mi mimochodem usnadnilo orientaci v rodinných vazbách v té naší vesnici.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Svět patří mně | Psychologie.cz
    https://psychologie.cz/svet-patri-mne/#
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam