MAKROUSEK: Takže katastrofa přenosové sítě se nekoná. Jak překvapivé, ale důležité je to zmínit, jaká apokalypsa by nastala.
Ono totiž budování vodíkové backbone je v případě Nizozemí tak trochu potěmkiáda. Mají nejhustší síť plynovodů a do budoucna chtějí některé linky vyhradit čistě pro vodík, při přechodu pak přimíchávat vodík do zemního plynu. Takže je pak snadné vykázat vodíkovou backbone, když jenom změníš produkt v už položených trubkách. Mají na tom postavenou ekonomiku a ano, v jejich případě to předělat na elektřinu by bylo drahé, protože na rozdíl od plynovodů mají rozvodnou síť horší a hlavně počítají s rozšiřováním větrných farem na moři a na to jim přenosová síť nedostačuje, naopak spojení VE s výrobou vodíku a posílání do už existujících terminálů a dále do plynové sítě je v jejich případě podstatně výhodnější i se zohledněním relativně malé účinnosti výroby vodíku z elektřiny.
V takových podmínkách má přechod na vodík smysl. Za pohádku pokládám výrok, že by bylo nutné upgradovat elektrickou síť desetkrát. Mají ji sice mizernou, ale ne tak mizernou.
U nás je situace přesně opačná. Máme pár páteřních plynovodů a už jen řídkou vnitrostátní přepravní soustavu, naopak velmi hustou elektrickou síť, která je průběžně posilována s ohledem na rostoucí přeshraniční toky. Neplánujeme taky obří větrné farmy (není je kam dát a nefouká tu dostatečně) a kdo ví, jak to bude s růstem velkých FVE. Aktuální vývoj (a hlavně legislativní i finanční podpora) směřuje spíše k menším instalacím a lokální spotřebě. Problém, který brzo nastane u nás, je jinde - budou postupně končit velké uhelné zdroje a OZE to rozhodně nezachrání.
Nizozemí - plynová soustava:
ČR - plynová soustava (klik na hires):
Nizozemí - elektřina:
ČR - elektřina (klik na hires):
A výmluvný graf na závěr:
To je prostě úplně jiná siituace.