• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    Fáze 1: jabka a mošt Fáze 2: ??? Fáze 3: CIDER!
    rozbalit záhlaví
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: jasne, lituj, zes nedorazil :-)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Bylo tam neco zajimaveho? Chutove ci informacne?
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: tak jsem zkusil cider, co mám dva roky a řekl bych, že chuťově je to fakt lepší. Chuť je čistší. A ta mírná nahnilost toho loňskýho byla jen v jedný nebo dvou petkách. Mohlo to bejt tim, že jsem to na bublinky dolejval neusazenym nefiltrovanym moštem. V jedný petce jsem našel kus jablka. Jsem holt trochu prase :) ve skleněnejch láhvích jsem se s tim víc piplal, tam žádný pachutě nejsou
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Dneska mi dokvasil primár graf cideru, jablka napůl se sladinou, co jsem ulil z weizenu. Kvasil jsem to kvasnicema na pšenici, ale ikdyž mi z piva lezou banány, v tom grafu to skoro neni cejtit. Nalahvuju to s čerstym (teda zavařenym) moštem a v létě se uvidí. Na začátku to mělo 1058, na konci 1002, letos jsem měl docela silnej mošt. Nebude to úplně letní drink :)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    RAINBOF: Netusim :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DEIKSAC: kolik tam bylo nyxaku ?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    RAINBOF: Bylo to super
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Nicht schlecht. Nejseš troškař. :) Ale ten portál jsem neznal. Koukám, Voranů je v Rakousku nemálo. Budu sledovat. Díky za tip. Zatím snad prolobuju u tchýně to místo v garáži.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Za tyhle prachy ale uz koupis treba rakouskyho vorana Schau mal, was ich auf willhaben gefunden habe https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/voran-mostpresse-obstpresse-mit-muehle-621811443/
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Koukal jsem. Prodává je u sebe na webu: http://www.kvalitnidilna.cz/j-and-amp-o-lis-na-ovoce-10t-pro Vlastně i v plachetkové úpravě by to mohlo být fajn.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Tohle je teda pěkný macek. :) Stačil by mi třetinový.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Btw pro inspiraci

    The mother of all DIY cider presses! - YouTube
    https://m.youtube.com/watch?v=61FRT25t01o
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Rozmer podle velikosti lisu
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Je mi to jasne. Koukal jsem v mezicase na nejaka diy videa, ve kterych se o to pokouší truhláři s vybavením a zkusenostmi… mission impossible. PE (HDPE) ve svetle te prace vychazi jeste furt dobre. Rozmer 50x50 cm?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: A je to nerez? Produktivita bude nevelka, jabka se po tom budou koulet namisto aby si je to samo bralo
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Pe hd stoji v sile 6mm asi 800/m2, tj 200/plat, krome uriznuti nulova prace. Ted si vem, ze na ty rosty jsem musel narezat/ohranit/svrtat asi 40 drivek na kazdej pricemz matros jsou zbytky
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Dotaz. Ty prokládací rošty sis dělal sám? V jedné diskusi jsem narazil na pána, který prokládal jednotlivé vrstvy 2 mm nerez pláty a operoval z výtěžností 80%. Tím nechci říct, že nerez pláty měly zásadní vliv na výtěžnost, nicméně co se týká údržby a skladování by to bylo hodně fajn řešení. Nicméně při cenách nerez oceli je to celkem drahý špás. U polyethylenu to není o nic lepší. Tak sonduju, co je ještě na trhu k dispozici. Nějak jsi mě při tom posledním moštování, v otázce vlastního lisu, nalomil. :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Když se tu řešily drtičky... narazil jsem na klasický krouhač na řepu, což je v podstatě jen zvětšený struhadlový mlýnek. Nepřišlo mi to úplně marné. Dá se sehnat i pod tisícovku.

    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja s touhle drtickou proti predchozi verzi (zubatej nerezovej malej valec) poskocil ve vyteznosti radove z 50 na 60%, coz je fajn. Ted jeste ta celkova produktivita. Mam jeste 80l kosovej lis puvodne na vino, kteryho jsem se chtel zbavit, ale mozna to prehodnotim, udelam do neja taky delici pricky a pojedu dva lisy soubezne. To bych pak moh asi davat celou sklizen (letos tak tuna jablek) za den
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tak kvůli dvoum metrákům jablek bych si ani ten šmelc nestavěl. Loni jsem udělal cca 220 litrů moštu, což při mý bídný výtěžnosti představuje klidně půl tuny jablek
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam