Aby tu nebylo takové ticho. Včera večer jsem si dělal degustaci 2x 5 várek z loňska, abych měl představu, jak se projeví chuť jablek sebraných u nás na zahradě od druhé půlky srpna do začátku listopadu. 2x = půlka várky byla kvašená spontánně a druhá půlka s Lalvin 71b po zasíření. Kvašeno v klasických 35l kbelících s víkem. Malolaktika zatím neproběhla.
Začínám moštování většinou Panenským českým. Pak se k němu tak do 14 dní přidá Hornokrajské malinové. Zajímavé to začíná být, když do hry vstoupí Croncelské a částečně Matčino, později pak Boskoopské. V posledních dvou várkách pak už figuruje Strýmka, která nám dozrává jako poslední těsně před zimou (nejdřív kyselejší, pak zralejší). V poslední chybí panenčata a malináč, které tou dobou na stromech už nejsou.
V poslední várce (vpravo) bylo už hodně přezrálých jablek a ještě úplně nedokvasila, nicméně chuťově tam měla lehce zemité, skoro zeleninové tóny (mrkev, v náznaku možná celer), které bych v cidru úplně mít nemusel. Ideál várka 03 a 04 bez ohledu na kvasinky (divoká verze subjektivně malinko zajímavější). Takže nejrozmanitější směs odrůd (od zbytků panenčat až po strýmku), což asi nepřekvapí. Selektované kvasinky byly kupodivu lepší v poslední várce.
Bylo zajímavé ochutnat vše najednou. Osobní závěry jsou, že jabka sebraná cca. do konce září nedávají i přes krásně aromatický mošt výraznější chuťový charakter a budeme je lisovat z větší části k přímé spotřebě, že přezrálá jabka půjdou na pálenku a že spontánní fermetace je pro mě výrazně zajímavější.