• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: To ses ptal ty a dostals tip na Cyder Konecki?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Psal jsem pánovi do Polska. Slyšel jsem, že má cider odrůdy. Posla seznam, ze kterého mi tak trochu spadla brada. Vše na podnoži A2.

    Black Dabinett
    Dabinett
    Yarington Mill
    Kingston Black
    Stoke Red
    Michelin
    Major
    Harry Master's Jersey
    Chisel Jersey
    Ellis Bitter
    Ashton Bitter
    Somerset Redstreak
    Foxwhelp
    Tremlett's Bitter
    Egremont Russet
    Bulmer's Norman
    Bramley's Seedling
    RedLove

    Bedan
    Binet Rouge
    Bisquet
    Clos Renaux
    Douce Coët Ligné
    Douce Moën
    Muscadet de Dieppe
    Medaille d'Or
    Frequin Rouge
    Kermerrien
    Judeline
    Marin Menard
    Noel de Champs

    A z nowych odmian pojawią się: ( ale małe ilości)
    Golden Russet
    Court Pendu Gris
    Dolce Moen
    Muskat Renette
    Pepina Linneusza
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Vypadá to, že letošní Cidershow má své datum i místo: https://goout.net/cs/cidershow-2024/szaxhxw/
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    MALKUS: Nevim, kopicka je zticha. Mu napis mail, obvykle reaguje svizne
    MALKUS
    MALKUS --- ---
    Nevíte jestli bude tendle rok přehlídka ciderů?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    JAKOUBEK: Jen se vrátím k pokusu o odkyselení cideru. Vinaři používaný Neoanticid zdá se funguje. Je to fakt sranda, když cider najednou nemá vůbec žádnou kyselinu. :) Z 12 g/l titrovatelných kyselin (před malolaktikou) sraženo na 6 g/l. Uvidíme, jak se to bude chovat třeba po půl roce nebo po roce v lahvi, resp. po malolaktice.
    MRAKOPLASH
    MRAKOPLASH --- ---
    JAKOUBEK: to je brigáda!!!
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Jinde s úrodou trable neměli. Cidrerie Loïc Raison, Bretagne.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Letos jsem měl možnost dělat s hydrolisem Lancmann. Musím se přiznat, že z uživatelského hlediska to bylo milé překvapení. Od plnění, přes lisování, až po čištění. Musel jsem sice 1-2 přelisovávat, ale ze 170 litrů jablek bylo vždy 110-120 litrů moštu, což je výtěžnost cca. 65-70 %. Pak vystříkat hadicí a nechat okapat.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Si myslím, že to letos neklapne. DHL se zasekl balík na překládce někde v Antverpách, tak mošt stál v barelu venku týden. Předpokládám, že se pektin už mohl začít samovolně rozkládat. Dneska večer jsem to namíchal a zítra uvidíme. Na příští rok už budu připravený lépe. Enzym má vydržet do března 2025.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Delej dokumentaci a muzem dat dokupy prezentaci na cidershow vcetne nabidky odprodeje pme masam ;) kolik to stalo vlastne? Hlidals pH?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Kdybyste někdo chtěl příští rok zkoušet keeving, mám enzymu i CaCl na 950 litrů. Menší balení neprodávaj. Na 50 litrů jsem podle jejich tabulky vypotřeboval 0,6 g enzymu a 50 g CaCl. Konec hlášení.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: U nás se ten sud (cca 220 l) za rok spolehlivě vypije/rozdá. Letos zkusím ještě kvašení v nerezu (200 l). Zajímá mě rozdíl oproti sudu. Začínám mít podezření, že si kvašením ve dřevě akorát komplikuju život.

    Kolega začal loni destilovat, tak mu připravím nějaký matroš. Tchýně si vzala 150 litrů na pasterizaci do baginboxů, které rozdává kámoškám. Něco se vypilo čerstvé.

    Chtěl jsem 50 litrů na keeving, ale DHL se cestou z Francie někde zasekl balík, tak si myslím, že po týdnu míchat do moštu enzymy je asi blbost. Takže i ten poslední barel čeká zřejmě opět konvenční kvašení do sucha.

    30 litrů teď vymražuju na ledový cider. Je to trochu opruz. Máme malý mrazák. :)

    Ale překvapilo mě, jak se to z “panebože, nejsou jabka, nenaplním ani sud” přehouplo do “proč toho mám zas tolik”. Teď jsem to počítal a letos jsem namoštoval 880 litrů, což je skoro 1,5 tuny nasbíraných jablek.

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: tyjo co s tim budeš dělat? Já neudal zatim ještě skoro nic z loňska :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja letos na vlastni sklizen nesazel vubec. Trajdal jsem po kraji cely podzim. Nakonec jsem nasbiral jablek na 700 litru. Az na 80 litru, ktere mam od soboty v barelech, a 50 litru, ktere si rozebrala rodina, uz to kvasi vsecko.

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tak dneska poslední moštování. Letos jsem ze sadu dostal 30 litrů. Loni 220. Tak to je fakt bída
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Jsem si to myslel. :) Poslední moštování mám v sobotu. To asi už nestihnu. Zkusím se tedy aspoň předzásobit na příští rok.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: V cz nikdo nema, z francie si objednej od laboratoires standa

    SANICO - LABORATOIRES STANDA
    https://www.standa-fr.com/sanico-2/
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Rozhodl jsem se, ze tabulce verim. A ze me zajima jen ten rozpusteny cukr. Brix nechavam brixem. ,)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Nezkoušeli jste někdo keeving?

    Stran enzymů se dočítám: Pokud se snažíte získat enzym sami, je velmi důležité zdůraznit, že tyto enzymy PME nejsou vůbec totožné s běžně dostupnými pektinovými enzymy používanými pro účely čiření. Tyto přípravky PME jsou velmi specializované a ve skutečnosti nesmějí obsahovat žádné stopy jiných polygalakturonázových nebo "depolymerizačních" aktivit, které se používají pro čiření šťáv. Pektin musí být pouze deesterifikován; pokud je také depolymerizován, gel se nikdy nevytvoří.

    Tak si říkám, abych zase nešláp/nesáhl vedle. Nepoužívali jste třeba nějaký konkrétní?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam