• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CUKI: Pockej ted sem si to precetl, ty lejes 7mi centimetrovy pricky? To mas akorat tak z prostyho betonu ne, bezne maji v cr problem vylit desitku a to prskaj jak psi, navic krome zhutneni je dalsi problem kryci vrstva vyztuze, to musi mit fakt nebezpecnou nosnost... A nosny 8micky z PB sou teda hodne nebezpecnej tah.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: ja bych se rad jeste vratil ze zvedavosti k tomu tvemu domu. Tak asi na ten beton by si se asi moc s "tradicnimi" nazory na ekologii neschodl,vesmes beton je celkem zavrhovany material. Casto se taky upozornuje na nezdrave vnitrni mikroklima. Jedinej zpusob jak to recyklovat je to rozdrtit a pridat do dalsiho betonu,nebo ne?Sice betonarek je dost,ale vypalit to je taky dost energeticky narocny,coz se ale zase muze vzhledem k subtilnejsi konstrukci vyrovnat. A cim to mas zatepleny? Urcite nemas jen betonovy dum bez izolace.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: já tedy posuzuju stavbu podle ekologické náročnosti na výrobu, dopravu a hlavně na recyklaci. V tom mi beton přijde dobrej u nás dobrej, cement i ty komplet tvárnice jsou všechno místní materiály, tedy doprava minimální. A Beton jako subtilní monolitická k-ce je podle mě jeden z nejekologičtějších postupů, prostě minimalistická stěna řádově 7-8cm v pohodě stačí na běžnej rodinej domek. Já jsem stavěl BST to už není tak subtilní jako celek 15-20cm široké tvárnice, ale ta je tvořeba třemi 17mm stěnami spojenými k sobě, Když to srovnáš s čímkoli jiným, tak jsi na úplně jiném objemu materiálu na stavbu m2 materiálu váží jen asi 120Kg.

    Jinak krom betonu jsem příznivcem spíš dřevostaveb, ale ty co se tu stavěj jsou provedením fakt krize a přiznám se že jako první stavbu bych si na to taky netroufnul. V té době jsem o tom tolik nevěděl a hlavně jsem narážel na ty "skvosty" našeho stavebnictví, tak jsem se toho dost bál.
    Jinak proti EPS nic nemám, ale cpát ho do dřevostavby? Proč? Lepit to na dřevo? Jak se to pak bude recyklovat?
    Jinak nejsem zrovna zastánce takovejch těch super ekomateriálů, jako sláma dobrá, ale jen tam kde není problém z místem. Slamák s hliněnou omítkou je sice pěknej, ale na můj vkus dost pracnej...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: no, tak nějak bych nečekal, že mi bude jako ekologicky materiál podsouván litý beton a betonové tvárnice :), ale budiž. Ono když si pak statik řekne padesát tisíc za spočítání statiky, tak si to spousta lidí rozmyslí. Osobně lehké dřevostavby, zateplené pár centimetry polystyrenu, vybavené klimatizací pokládám za takové dno dnešního stavitelství. Ale spíše provedením, i z tědle materiálů by se dalo postavit slušné bydlení.
    Mě spíše ale zajímalo co jsi použil na svojí stavbě.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: na cenu jsem se nedíval, ale ona by šla i uplést z lanka. Za síť má minimálně výhodu v tom, že ji dovezeš i batohu na kole. A hlavně je to měkký, takže nedochází k obrůstání a je to nerez, takže nehrozí nějaká infekce. Taky to vypadá mnohem líp. Počítám že na 10m zdi 3 metry vejšky je potřeba cca 250m ocelovýho lanka nebo 5 kari sítí. Ale to lanko se dá líp natáhnout tak aby to obrůstalo dveře a okna...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: btw nebude to stát 10x víc než ta karisíť? :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: ocelové sítě? Můžeš hodit odkaz?
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: jo to určitě není problém. Navíc pokud to budeš vědět dopředu tak ten kousek můžeš vyplnit betonem (jde to i po tom). Kari sít mám na víno, ale přiznám se že dneska už bych šel do ocelové sítě
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jj, já z toho chci postavit kurník jako cvičnou stavbu :)
    Btw. jde do té skořepiny kotvit třeba závitová tyč? Nebo je lepší ji usadit do té malty?
    Chci pak z řídké kari sítě udělat "treláž" pro popínavky, takže to neponese nijak závratnou hmotnost. Použil bych na to celou karisíť 3x2m. Kamarádka to má na kůlně a je to super.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Já to mám pohledový, ale jednu stěnu jsem cvičně přetřel lepidlem bez perlinky bez ničeho mm vrstvou a v pohodě. Z boku to rovný je dost ale u výplní je to takovej stromek co je třeba taky přelíznout tim lepidlem. což mi celkem vadí protže to mělo bejt celý pohledový. Ale jinak je to velmi levnej materiál se kterym se dá obvodová zeď vyšvyhnout za cca necelý 300Kč/m2 a jednu člověkohodinu práce. Dělal jsem to na 1cm betonového potěru. Na lepidlo to půjde asi rychlejc.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: no on má srovnání se vzduchocihlama, ze kterých stavěl první barák a říkal, že ty skořepiny jsou MNOHEM přesnější a vnitřky (má vnější zateplení) dělal rovnou jemnou omítkou.
    Ale já nemám zkušenost žádnou, takže jen hltám info od praktika co nerad utrácí za kraviny :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: oni bohužel moc přesný asi nebudou žádný, je to dost kónický, jinak by to s tý bábovičky nevyklopili
    CUKI
    CUKI --- ---
    JADR: máš nějakej příklad již existujícího tapialu u nás? Podle mě ti to u nás moc dlouho nevydrží a složitý bednění. Pokud by to nebylo na písku nebo něčem nesoudržném, vykopal bych obdélníkovou díru do které bych rozepřel bednění a vylil betonem. Snažil bych se sklep udělat jen na to co upravdu potřebuju mít trvale v chladu. Zbytek potravin bych dával spíše do patra, které se dá lépe ochranit před nenechavými zvířátky, pokud se s nima nechceš dělit.

    V našich končinách už takové stavby vymizeli ale třeba ve Španělsku horreo: http://domingoaleman.es/images/20090409201200_horreo.jpg

    Všimni si důmyslně vyřešených konců pilířů.

    Pokud uděláš pilíře dostatečně vysoko můžeš použít i prostor pod tím

    ZATAMOKO: ano věncovky jsou něco čeho hluboce lituji, že se mi nevešli na auto společně s tvárnicemi. Dělat bednění pro věnec je totiž v jednom skoro nadlidský úkol na kterém jsem strávil pěknou dobu a ve volných chvílých jsem mlátil hlavou do zdi proč jsem je jen nekoupil :-D
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JADR: jj, betong, resp. já tu mám pár km prodejce http://www.best.info/nas-sortiment/zdici-system-best-unika/
    Ještě mi ten kamarád říkal, že některý výrobci mají přesnější tvárnice a lepí se to na pár mm cementovýho lepidla, což taky zrychluje práci.
    JADR
    JADR --- ---
    ZATAMOKO: ztracený bednění jsem také přemýšlel. Budu to mít také jako dílnu a kůlnu... A vzadu zatím by byl do svahu zapuštěný ten sklep. ty skořepiny, myslíš betong? Nevypadá to zle ta cena.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JADR: řeším něco podobného, jen ta kůlna by zároveň byla dílna, kde chci mít sucho, aby nářadí netrpělo. Velikost cca 6-8x4m.
    Zatím jsem došel ke kombinaci ztracenýho bednění a betonových skořepin, oboje v síle 15cm, přičemž dílnu bych pak asi zateplil.
    Koupíš to jako skládačku, na ty 15cm už máš i věncovky atd.

    Kamarád to nakonec vyřešil stejně a je maximálně spokojen.
    JADR
    JADR --- ---
    Čau, poraďte mi z čeho co nejlevněji a nejeko udělat kůlnu se sklepem. Sklep chceme na ovoce a zeleninu tak mě napadlo že vůbec nebudu dělat podlahu, jen vysypu štěrkem a dám dlažbu. Aspoň tak se to dělalo kdysi aby byla správná vlhkost nebo se pletu?
    A na zdi kůlny mě napadlo ramned earth wall, má někdo zkušenost ? Díky za názory...
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: ono neslo ani tak moc o pruzkum, spis takovy zhodnoceni.

    ---
    Díky tůním nemají lidé suché studny, tvrdí oceněný hospodář - iDNES.cz
    http://usti.idnes.cz/...es-s-danielem-pitkem-d5u-/usti-zpravy.aspx?c=A160726_122555_usti-zpravy_vac2
    CUKI
    CUKI --- ---
    JOHY: Na čem konkrétně? Na mém domě dost, ale stál "jen 430k Kč včetně teras a zemních prací (jsem v šíleném svahu) a včetně vybavení. Ale na tom popisovaném jsem dělal jenom projekt pro architekta, co to překreslil a dvakrát tam byl na kontrole. Šlo o člověka, co má velký požadavek na soukromí, takže úplně finální dokončení jsem taky neviděl. Ale většinu dělali firmy a při poslední návštěvě to bylo těsně před dokončením v ceně něco přes osmset k Kč, takže hádám že do 900k Kč se to vešlo. A tak 80% dělali firmy subdodavatelsky.
    Ono času stavba sebere hodně, ale těžko ten čas tak posuzovat, protože i když to necháš dělat na klíč, bude tě to stát šíleně času a nebo to bude anonymní paskvil...
    RAHANUR
    RAHANUR --- ---
    cuki je to do řady s VPC, ale vyráběné v německu, to je kalkasandstein, Byli jsme i v jejich závodě na exkurzi, vyškolili jsme si tam stavebníka a pak už to šlo. ALe pravda museli jsme na něj furt dohlížet, protože jsou to kraviny, ale třeba bitumenkaučuková nedrží na airstopu, ale naopak ano
    JOHY
    JOHY --- ---
    CUKI: kolik jsi na tom strávil času, respektive kolik tam chybí nezapočítanejch nákladů za práci?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam