• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: :) ano když máš celý den otevřené okno, tak se není čemu divit, že tam je teplo :)
    pokud je zavřené okno přes den tak si piš, že se to ohřeje a předává to teplo do interiéru než to vychladne, je to obrácený efekt než u vnější izolace.
    " Při vnější izolaci se nikdy vnější akumulační hmota negativně nemůže projevit!" ehm, pokud máš na mysli vnitřní izolaci, tak v tom si dovolím nesouhlasit.
    Todle by tě mohlo zajímat...:
    O vnitřním zateplení - TZB-info
    http://www.tzb-info.cz/540-o-vnitrnim-zatepleni
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: myslím že je to vzhledem k energetické výměně otevřeným oknem naprosto zanedbatelný údaj :-) Ten beton hraje roli jen při zavřeném okně a to už je zase v době kdy mi to pomáhá udržovat teplo v domě kdy ho potřebuji... Tedy je to jen výhoda. Při vnější izolaci se nikdy vnější akumulační hmota negativně nemůže projevit!
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: letos teda nebylo tak horké léto jako loni, ale teplotu tak od března, kdy za číná svítit slunko do listopadu máme od 18 do 22 stupnů, podle ročního období. naprosto stabilně, nic nekolísá a už vubec ne stylem, že by se mě barák během dne nahřál o 5 stupnů, total sci-fi. ani loni, kdy tu bylo 35 ve stínu měsíc v kuse. věčinou 30 plná cihla jenom jižní fasáda má 60cm. když třeba dva dny netopím přes zimu, tak teplota klesne z tech našich 20 na asi 18 celkem rychle a pak už kelsá velice pomalu. fakt nedákžu pochopit, o jaké akumulaci se tu bavíš, moje zkušenosti z několika zděných domů jsou uplně jiné, než tu popisuješ.
    jinak taky nechápu ty poznámky o akumulaci do sdk. podle tady tech tabulek http://stavba.tzb-info.cz/...a-vypocty/58-hodnoty-fyzikalnich-velicin-vybranych-stavebnich-materialu je sdk solidní izolant s celkem mizernou akumulační schopností. jinak lamba hlíny pod stavbou (pokud to nestojí na bažině) taky neni nic, co by teoreticky "nejak výrazně ochlazovalo stavbu". kor když teplo utíká nahoru.
    celou dobu mám pocit, že se každý bavíme o úplně jiném typu bydlení a i když se ti tu mnozí snaží vysvětlit, že jim stačí 25kWh za rok, a klidně si připlatí za věší podlahovou plochu, tak ty prostě slepě pořád razíš svou vizi "nad 50m2 je to palác a sou s tím jenom problémy"
    ano, je to tu tvoje, jmenuje se to nízkonákladové a nízkorozpočtové, vpodastatě s tebou věčinou souhlasím, ale i když pořád dokola tvrdíš, že důležitou roli hrají místní detaily, které jsou vlastně spíš zásadní, tak je šmahem přehlížíš a zavrhuješ, protože prostě kalkulačka nelže nikdy a nikde.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    Zjistila jsem, že starosta dané obce má dvě stavby na pozemku, který je veden jako zemědělský půdní fond..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: neprehnl to kolega se solarnimi zisky?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: a myslis,ze ten beton do kteryho cely den prazi slunce nezvysuje teplotu interieru?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Ty jsi bydlel v pasivním domě? Pokud popisuješ klasickou stavbu tak tam dochází k chlazení od země, které bude v průběhu zimy velmi kontraproduktivní. Já to samé doženu zemním registrem efektivněji. K terý z důvodu pozorování nemám zatím zapojen.
    ""Vsak si to byl ty kdo si tu nedavno stezoval na vedro od prohrateho betonu,kdy izolace jen posouvala kdyby to teplo preda interieru." to jsem nikdy netvrdil. To jsi tvrdil pouze ty. Psal jsem o tom že tepelné zisky co přes den naberu v noci prostě neuchladím. Protože není z čeho. Ale je to dáno taky extrémními podmínkami zde. Je to jižní svah na skále do které praží celý den slunce, tady se stává že je ve stínu přes 40°C několik dni po sobě. V noci taky nemusí teplota klesnout pod 25°C což už se taky stalo takovej měsíc neklesne pod 22°C, tak mi pověz čím bys to chtěl uchladit. Prostě se musím smířit s tím že je tam v těchto podmínkách k večeru kolem 24°C jednou to bylo i 26°C (v noci byla nejnižší teplota 25°C) Takže není čím to vychladit. Je to tu takovej extrém, že pod náma uschnul les, tady už je hluboký podzim a stromy nemají z větší části listí...
    Pokud by vedle stál podobný domek s tím že by byla vevnitř ta tvoje" solidní akumulační hmota" tak by dopadl mnohem hůře. S tím mám taky zkušenost od kolegy co má na ani ne takto slunném místě domek podobných parametrů zevnitř monolit beton a z venku 30cm EPS. V létě se tam bez klimošky neobejdeš, protože to prostě za těch pár nejstudenějších hodin v noci nestihneš vychladit. Tam je ta akumulace už prostě nevhodná. Fyziku a přírodu neošálíš (pokud tedy nejsi komunista :-D)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: promiň chtěl jsem zkopírovat "Vsak si to byl ty kdo si tu nedavno stezoval na vedro od prohrateho betonu,kdy izolace jen posouvala kdyby to teplo preda interieru." :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Jenomže v takovýchto stavbách to přechodové období prostě problém není, jen u té akumulační stavby se to lépe reguluje samo a u té s malou akumulací se to reguluje lépe pokud je obydlená (třeba to noční větrání). Problém je jen v létě.
    Ano to je ten zemní registr, který bude zapojen na rekuperační jednotku. Ale to zatím nemám v provozu. Plánuju 5 let nejdřív testovat bez aditivních technologií. Takže ještě jedna topná sezóna. Pak to bude samosebou něco jiného.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: problem je asi v tom,ze u nas je znacnou cast roku "prechodove obdobi" :-)
    Jinak kdybych si stavel novy dum,tak bych vetrani resil predchlazem vzduchu do rekuperace pres zem,coz bude asi ten tvuj zemni registr.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: "ale mas na mysli..." to jsem psal kde?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Jenže to neřeší právě ty nejteplejší dny, to se ti tu snažím už dlouho vysvětlit. Akumulace prostě zjednodušeně zprůměruje teplotu v nějakém časovém horizontu. Pokud je přes den 40°C a v noci (která je daleko) kratší 25°C, Těžko z toho uděláš uvnitř 20°C ale budeš rád i za 30°C.
    Jiná věc je pokud je přes den 30°C a noci 15°C, pak je akumulace super. Ale ta má význam jen v přechodových obdobích. Tam se opravdu hodí. A ta maringotka má v zimě právě problém v tom že není zaizolovaná. V zimě s udržením teploty problém žádný nemám. Jen v létě tu je problém, že v noci vychladím na nejnižší noční teplotu cca 22°C a večeru vyleze na 24°C což je přiznávám nepříjemné když to je třeba 30dní v roce... Ale to ta akumulace prostě nevyřeší, pokud nebude fungovat na tom principu co jsem popisoval.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: netreba chodit do extremu(pul metru izolace,bazen, zakopane), ale nejakou solidni akumukacni hmotu by dum mit mel,jinak je to jak v maringotce,v lete vedro, v zime porad topit,nebo ti to rychle vychladne.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: radeji s urady jednam na rovinu,oni lidi nemaj radi kdyz z nic delas blbce. Za par let budes neco resit a potopi te
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    MAR_TINA: Děkuju, dobrý nápad, jít se zeptat.
    Obcházet nic nechci, oplocení taky netřeba. Voda je na pozemku, studna i potok. To týpí by v případě nějakého problému šlo prostě složit nebo přesunout.
    CUKI: Chci to koupit proto, že je to pozemek v místě, které miluji. Je to pozemek který původně patřil ke stavení.
    CUKI: V domě kde teď bydlím, topíme v krbových kamnech. Je tu příjemně, dům je malý a zděný. V domě o kterém mluvíš (starý barák ) jsem bydlela dohromady asi tři roky, ale nepracovala u toho, nebo snad jen brigády. Ale tuším, co to obnáší.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: jo, to by šlo. A pro jistotu 4 ovce k tomu.
    Ale fakt jenom pro člověka, který si je hodně jistý, že to chce.

    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: tam je to max tuším na 3m i když se toleruje víc. O sítě by ani tak nešlo, pokud se tam dá udělat studna (tu pro účel pastvy) a ostatní energie by byla obhospodařovaná soláry. To by se vešlo i do těch 300k Kč. Zrovna teď jeden ostrovní systém stavím. I když z jiného důvodu.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: pockej co nevyvetram? My v lete vetrame v noci a je tu prijemne i pres den. At se jedna o oba zdene domy kde jsem dlouho bydlel,tak s tim problem nebyl.
    Vsak si to byl ty kdo si tu nedavno stezoval na vedro od prohrateho betonu,kdy izolace jen posouvala kdyby to teplo preda interieru.
    Sadrova omitka se sice projevi,ale srovnavat to se zdenou masou,ci betonovym jadrem asi nema smysl,ne?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: bez sítí a spojení se zemí by to šlo asi uhádat na stan (to dělají tábory pro děti), ale věřím, že agilnější úřad by si ohlídal, aby nestálo roky v kuse.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: I teepee už je bohužel stavba, kterou bez povolení můžeš postavit jen na pozemku pro RD nebo individuální rekreaci...
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: tak aby tam šlo stavět. Z toho co píšeš to tak nevypadá. Předpokládám že je chceš koupit protože jsou levné a levné jsou pro to že na nich nelze stavět, tak se koukni na územní plán a budeš mít hned jasno, případně na úřad. Na to vlastnit pozemek nemusíš.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam