• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: imho to nejsou laicky otazky, ale strategicky otazky, na ktery jeden clovek nikdy nedokaze odpovedet a ani by nemel. mel by to byt konsenzus nejake multioborove odborne komise. pokud budes kandidovat na ministryni zemedelstvi / zivotniho prostredi, mas muj hlas :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: cili otazka co "se ma" delat s ceskym ekosystemem nedava takhle smysl.
    protoze to hyperpredatorstvi taky nikdo nechape. jedeme v tom paradigmatu ze ekosystem tu proste je a my ho těžíme.

    takze mě jako laika by zajímaly třeba tyto aspekty (aspirace)

    - ČR by mělo do 10 let snížit emise o 50 procent (zjemňuju oproti 65 % což by mělo jako součást EU). může v tom pomoct ten bio sink? jak moc? a co by se muselo udělat pro to
    - lidi v ČR mají fakt rádi náš ráz krajiny. Od jaké nadmořské výšky se dají zachovat lesy a jak by se tomu dalo pomoct?
    - je v ČR reálná potravinová soběstačnost, tak jak jsme ji měli před sto lety, i v klimatu 2050? Jak?
    - pokud ne, jaký procento soběstačnosti je dobrý a jak má vypada zemědělství? Kolik lidí uživí hektar?
    - co to vůbec je to zadržování vody v krajině, mokřady atd., co to přinese a jak?
    - stromy v krajině. Potřebujeme všude vysázet dub španělský?
    - jak se má nastavit hospodaření s vodou a zelení ve městech, pokud aspirace je zachovat naše zahrady, parky, aleje, to jak jsme zvyklí
    - ...


    Chápu že je to prostě moc velký úkol, moc otázek, nikdo to neřeší. Možná v tom Izraeli se takhle přemýšlí od základů.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Importantly, the way these materials are produced results in far lower CO₂ emissions than Portland cement. This can reduce CO₂ emissions by between 50% and 80%, depending on the technology used.
    Using these materials in cement provides enhanced strength and durability, and also improves sustainability by reducing associated CO₂ emissions and recycling industrial wastes. Many of these cements have been highlighted in the United Nations Environment Programme 2016 report as having greatest potential for cement-related CO₂ emissions reduction.
    Despite the extensive environmental and technical benefits achievable, the construction industry has been slow to take up sustainable cement technologies, which have instead been focused primarily in smaller niche markets. This has limited the industry’s ability to decarbonise.

    How sustainable cement could cut carbon emissions | World Economic Forum
    https://www.weforum.org/agenda/2020/08/sustainable-cement-carbon-emissions-sustainable-development
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Tak spolecenstvi se sestava z jedincu. A jeden z nich si ty. To co, si urci za dulezity vyplyva z jejich jednani.
    Nicmene kdyz preskocim tohle lehce autisticky blablabla (sorry), tak moje otazka je celkem praktickeho razu. Pokud chcem dosahnout regenerativniho hospodareni, tak musime vedet co to je a jak zjistit, ze takovy hospodareni delame.
    Kvuli tomu mi prijde dulezita operacionalizace toho pojmu .] Jinak sklouznem k tomu, ze regenerativnost hospodareni budeme posuzovat kroucenim virguli.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: prave, a proto je to irelevantni, operacionalizovat muzes neco, co si spolecenstvi stanovi jako dulezity, vposled tu kvalitu zivota (prostredu, zakladny zdroju). ja to muzu delat pro sebe a ekosystem, vuci nemuz delam rozhodnuti.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    TADEAS: Biologická sekvesterace je jediná forma, se kterou můžeme počítat, pokud ji dokážeme prosadit. Potrvá nejméně 100 let, než se rozjede průmyslové CSS. Říkat si, že můžeme dál pálit fosil a pak to napravíme pomocí CSS je lhaní si do vlastní kapsy (ke kterému se přidalo i IPCC).
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: V tomhle klubu prevazne ty .))
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: a kdo to definuje a proc?
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Operacionalizace regenerativity = jakou sadou operaci zjistis, ze neco je regenerativni a ne degenerativni :))
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA: v tech scenarich je ta technoligicka sekvesteace az cca od pulky stoleti a biologicka sekvestrace (regenerativni management ekosystemu) taky nabiha pomalu.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Vaclav Smil on the Need to Abandon Growth
    https://nymag.com/intelligencer/2019/09/vaclav-smil-on-the-need-to-abandon-growth.html

    Mark my words, there’ll be no massive sequestration of carbon. There hasn’t been any, and there’ll not be any next year, or 2025, or 2030.

    Why are you so sure?
    The scale. We now make about 37 billion tons of carbon dioxide. Ten percent of that is 3.7 billion tons. Say 4 billion tons of C02, just to control 10 percent of the problem. This is almost exactly the amount of crude oil we produce. It took us 100-plus years to develop an industry, which is taking 4 billion tons out of the ground and with the gradient, and then taking it up and refining and using it. Now we would have to develop a new industry, which would take 4 billion tons, and store it, push it against the gradient into the ground, and guarantee that it will stay there forever. Something like this cannot be done in five, or 10, or 15 years. And this is 10 percent. So, simply on the matter of scale, carbon sequestration is just simply dead on arrival.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: ad "jestli je to nekde prehledneji opercionalizovany" - vuci cemu se ma operacionalizovat? kdo chce klimatickou stabilizaci a ekosystemovou regeneraci a proc? to je ten limit, to chteni, ta shoda, to urceni kvality zivota. nemame nedostatek vedeni, schopnosti monitorovat, operacionalizovat, etc. takze ta operacionalizace je takova virtualni vuci: "co kdybychom to tak chteli". nechceme
    TUHO
    TUHO --- ---
    "Profesor Mikhail Chester, z arizonské univerzity, poukázal také na fakt, že americká elektrizační síť byla stavěna na průměrné teploty a environmentální podmínky tehdejší doby. S rostoucí průměrnou teplotou bude dle jeho studie častěji docházet k přehřívání různých komponent a ke snížení jejich funkčnosti. Na modelovém příkladu došli k závěru, že oteplení o 1°C přinese u klíčových komponent přenosové soustavy až 3x vyšší pravděpodobnost poruchy a pravděpodobnost řetězového výpadku může být až 30x vyšší. Sám Chester přiznává, že jednoduché řešení problému v současnosti není známo."

    Přenosové sítě nestíhají přechod na vysoký podíl obnovitelných zdrojů a extrémní počasí
    https://oenergetice.cz/...e-site-nestihaji-prechod-vysoky-podil-obnovitelnych-zdroju-extremni-pocasi
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: podle me nejobecneji to asi pojimaj ty planetary boundaries. jak jsou PB provazany se zpusobem managementu (jestli nabizej nejaky praktiky, jako treba to dela holistic management), to nevim a jestli poskytujou uz nejaky rozpracocany kriteria pro management ruznejch ekosystemu a civilizacnich procesu, to taky presne nevim.

    vzdycky jde o to, ze je to prostredi priznivy i pro lidskej zivot, je to regenerativita -lidskyho- -managementu-, bez cloveka a bez managementu nema smysl o tom mluvit, delame to pro sebe, ale jsme sami zavisly na obri provazany siti vztahu.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Amazon 'condemned to destruction' as fires proliferate across Brazil | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2020/sep/02/amazon-fires-brazil-rainforest-bolsonaro-destruction

    “The Amazon is condemned to destruction,” despaired one former top official at Brazil’s enfeebled environmental agency, Ibama, accusing the far-right populist of overseeing a wholesale “demolition” of protection efforts.

    “Under this government there will be no combating [of rainforest destruction],” the ex-official said. “The future looks dark.”

    ...

    satellite imagery being gathered by Brazil’s own space agency, Inpe, suggests those efforts are falling short. In August it detected more than 7,600 fires in Amazonas – one of nine states making up the Brazilian Amazon – the highest number since 1998 and nearly 1,000 more than last year. On Tuesday Inpe announced that across the entire Amazon region it had detected more than 29,307 fires in August – the second highest number in a decade and only slightly less than last year’s figure of 30,900.

    ...

    During a recent surveillance flight over four Amazon states – Amazonas, Mato Grosso, Rondônia and Pará – Batista also witnessed shocking scenes of devastation.

    “We saw tracts of pasture that were burning, deforested areas that were burning, areas of forest that were burning. And it was obvious that down there in the forest below us nobody was staying at home [because of coronavirus],” he said.

    Everyone – illegal loggers, land grabbers, illegal miners – they’re all up and running, and even more so than usual, safe in the knowledge that government inspections have been scaled back because of the pandemic.”

    TUHO
    TUHO --- ---
    PAD: Souhlas potud, ze je urcitej prostor ve kterym jsou homeostaticky stavy, ktery se pohybujou v ucitejch limitech (jsou aktivne udrzovany v mezich diky soustave stabilizcujicich zpetnych vazeb). Kdyz ty limity prekrocis, stabilizujici zpetny vazby prestanou fungovat nebo je prevazi destabilizujici zpetny vazby. Tenhle prostor je prave definovanejm soustavou atraktoru. Pro nas to ma dusledek ten, ze predvidatelny prostredi se muze stat velmi rychle se menicim "chaotickym systemem", ktery nam bude bourat babovicky.

    Nicmene regenerativita v tomhle smyslu je imho mysleny to, ze nabyvaji specificky ekosystemovy vlastnosti - nabyva ne bohatosti, diverzite, odolnosti, schopnosti zadrzovat vodu etc.
    Degenerativitivni hospodareni tyhle funkce spotrebovava, protoze je vymenuje za neco jinyho (inteznivni vynosnost v kratsim casovym useku, jednoduchost spravy, financni vyteznost pro jisty aktery etc)...

    V obecny rovine se ekosystemy "vzdycky regenerujou" i kdyz to bude toxicka rasa v defacto mrtvym oceanu. Takze za me: pokud se budes snazit drzet ocean s bohatou diverzitou, koralovejma utesama, okyslicenou vodou etc etc = regenerativni sprava. Kdezto kdyz bude tvoje hospodareni smerovat k toxickymu slizu bez kysliku je to degenrativni hospodareni .]] Odbobne i v jinych sferach.

    Nevis Tadeasi, jestli je to nekde prehledneji opercionalizovany?
    PAD
    PAD --- ---
    TADEAS: No a neni homeostaza (tj. tendendce ke stalosti nejakeho prostredi nebo podminek) prave definovana jistymi limitujicimi podminkami, k jejich dodrzeni smeruje? Napr. teplotou, tlakem, atp? Prave na tom Lovelock postuloval Gaiu (https://en.wikipedia.org/wiki/Gaia_hypothesis), jestli si to pamatuju dobre (uz je to tak 15 let, co jsem tyhle knizky cetl). Ze cela Zeme (nejen biosfera) smeruje k podminkam, ktere jsou priznive pro rozvoj zivota. Nase ekosystemy nas nepotrebuji, pokud pojedeme business as usual, zivot neznicime. Nejaky zivot prezije a ustavi si novou homeostazu (proto dynamicka). Jsou to proste ruzne atraktory v chaotickem systemu - my ted dodavame energii, dostaneme se k bifurkaci, ze ktere mozna sletime do atraktoru "zeme po antropocenu". Z tohoto pohledu je kazdy ekosystem regenerativni - protoze se regeneruje at uz s nami, nebo bez nas. Ano, muzeme ho posunout za hranice obnovitelnosti a tim ho znicime. Pokud chceme, aby to bylo s nami, tak musime hopodarit tak, aby to bylo mozno udrzitelne dlouhodobe, idealne trvale. Proto jsem se ptal, jaky je vlastne rozdil mezi trvale udrzitelnym hospodarenim a regenerativnim hospodarenim? Zatim se mi zda, ze tim rozdilem je 20 let v case a marketing. A asi mas pravdu - pro nektere lidi je dulezite byt zahrnovat a fascinovat porad necim "novym", i kdyz opravdu novych idei je fakt minimum. Je to jednodusi, nez neco opravdu delat.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PAD: samozrejme ze je to buzzword, ale tak fungujeme, na principy se ti kazdej vysere. ne, ekosystem neni homeostaticky, to je organizmus. ekosystem [vc. nas a nasi civilizace] funguje v nejakych limitech. ty limity chceme neprekrocit = stabilizovat klima. ve stabilnim klimatu muzou existovat (pro nas) funkcni ekosystemy. tyto ekosystemy svym pusobenim nicime, destrujeme si svou zakladnu zdroju, ze kterych cerpame jistou kvalitu zivota. zakladni otazka je - jaka by ta kvalita zivota mela byt? co je k tomu potreba? od toho se odviji praktiky, ktere k tomu pouzijeme.

    ad "Neni kazda krajina regenerativni" - neni krajina bez cloveka, clovek pusobi (= provadi management ekosystemovych procesu) vsude. jak pusobi? jak chce pusobit? proc? odpoved: chce svym pusobenim podpodorvat cykly ekosystemy (vodni, mineralni, populacni, energeticky), protoze je to ten ekosystem, ktery nas zivi. pokud delame opak, bude se dit opak. tak se to deje.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    PAD: nevim a korektni by bylo si to proste nastudovat, protoze nekde toto info uz je. Coz jsem lina udelat, protoze vim, ze Tadeas je hodne edukovanej v tomto, tak v souladu se svou povahou hledam zkratku
    PAD
    PAD --- ---
    YMLADRIS: Jaky je rozdil mezi regenerativnim a trvale udrzitelnym hospodarenim?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam