• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: budes prekvapenej, ale bloky se generujou i kdyz v nich neni zadna tx.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: ale z dlouhodobého hlediska (~rok a víc) to tak platit musí. Jak dlouho by to asi ti mineři mohli dotovat? 150TWh při ceně $0,05/kWh je 7,5 miliardy dolarů. Plus údržba, odpisy, platy, nájem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: ano, ty spekulativní dotace i ze strany minerů jsou problém. když zaplatíš za transakci v BTC dolar, tak to rozhodně neznamená, že těžaři spálili elektřiny za dolar - ve skutečnosti to zainvestovali a bylo jí násobně tolik.

    ale v jistém smyslu tohle platí i pro prosté vyledávání u Googlu.. to, že je pro koncového uživatele "zadarmo" neznamená, že nemá enviromentální stopu...
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    GLOBETROTTER: Btw. vlastnictví F-150 na ježdění po městě mi přijde úchylné :-)
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    Pokud pominu druhý odstavec, kde je zamlčen Golfský proud, ovlivňuijící klima ve Středomoří, tak IMHO dobrý článek. Btw.nejde jen o F-150, tuhle jsem měl z půjčovny nejlevnější SUV a dostal jsem Ford Edge a taky tam byla 120 V zásuvka:
    Fordy díky chytré nové funkcí pomáhají lidem v nouzi, ukazují další úskalí elektromobilů | Autoforum.cz
    https://www.autoforum.cz/...ty/?fbclid=IwAR1MiCgyAYfjyM_RpAjwNeJLASJqFz1TwCcyKih3ufAoMmGc3zlNX-o9QIE
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: zmátlo mě, jak argumentujes platbou za kafe btc nebo Visa a v předchozím jsi psal nepotřebná mena, znělo to že odmitas krypto jako takove

    ano, snad se z proof of work přejde na něco jiného, časem

    mezitím mě napadla analogie. jsem celkem pacifista, ale děsi mě vektor EU k odzbrojení obyvatelstva. kvůli časům, co přijdou. s kryptem to mám podobně

    ano, jsme ot, omlouvám se
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: nikdy jsem nerekl, ze decentralizovana mena nema zadnej prinos. zpochybnuju jen konkretni design bitcoinu a rikam, ze existuji mechanismy, jak dosahnout toho sameho s mensi energii. treba u jinych krypto.

    zaroven rikam, ze v takove chvili, ve ktere se nachazime, je na miste ty neuzitecne, "plytvajici" consumery vypnout. asi nejlepsi prirovnani je zakaz napousteni vlastnich bazenu v dobe sucha.

    prekvapuje me, ze zrovna ty obhajujes energetickou spotrebu krypta, kdyz tu dva+ roky mluvis o tom, ze se lidstvo blizi do katastrofy a melo by se uskromnit. ani ja jsem tu nikdy netvrdil, ze "do nothing" scenar je ten nejlepsi mozny a nakonec me tu spousta lidi v zachrane klimatu presvedcuji, ze konzumace elektriny velikosti argentiny je zadouci a v budoucnosti to jiste ocenime :)

    ..asi konec tohohle tematu, musel jsem jeste reagovat na nepochopeni
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: myslim, ze v tomto je to jadro. ty v decentralizovane mene nevidis zadnej prinos.

    jakou vymyslet analogii. kolik treba demokraticke staty stoji provoz jejich decentralizovanych instituci, kdyz veci je prece mnohem jednodussi naridit shora/centralne. nevim jestli uz nekdo niz psal o failed states kde uz dnes jsou stastni ze krypto existuje. mozna to souvisi s tvoji optimistickou predstavou o budoucnosti

    // sorry za OT
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PALEONTOLOG: druha nejbohatsi entita bude clovek co tezil btc na grafarne od roku 2010 a zapomnel na to a prvni nejbohatsi spojene elektricke zavody, kterym dluzi za elektrinu (red dwarf :D )
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SHEFIK: lepší, nebo spíš hodnotnější trustless koncept zatím není. ale řeší se projekty na bázi PoS, mají svá úskalí a byť v kapitalizaci nesahají btc po kotníky, tak jsou technicky mnohem dál. ukáže čas, on i ten bitcoin třeba za chvíli vyčpí a po posledním půlení, pak už budou těžaří dostávat za odměnu jen poplatky z transakcí co vytěží, buď vyroste cena btc extrémně vysoko, nebo se prostě jen se upraví hashrate tak, aby to dávalo smysl počítat. on jako někdo to bude nejspíš chtít těžit vždycky, otázka je kolik těch za tu cenu bude. někteří to klidně budou i dotovat.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PALEONTOLOG: prijde mi, ze schvalne odbocujes :)

    je jedno za jakym ucelem elektrinu koupis, ale neni prece jedno, jaky dopad to bude mit. to neplati o bitcoinu, ale o cemkoliv. jestli si pravicak, vis, ze zdroje jsou v omezenem case vycerpatelne.

    co se tyka porna, nechci zbytecne odbocovat, ale ta pridana hodnota porna pro muzskou cast populace rozhodne vetsi nez si koupit kafe misto visa kartou bitcoinem :) a pokud pujdeme na analyzu substitutu, tak se u porna muzes dostat az na nejake negativni dusledky. platbou visou, nebo cashem toho zas tolik spatnyho nenapachas.

    zved bych ale klidme ruku pro streaming nejen porna v mensi kvalite, nez se klima srovna. 4k uz nikomu moc neprinese. je to stejne tak validni regulace, jako regulovat emise aut, zakaz topeni petkama, nebo uhlim atd.

    ..

    jinak urcite cleantechnica bude placena visou a velkymi bankovnimi domy

    ..

    uz do toho nebudu dal rejpat
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PETER_PAN: no jestli jsi viděl ten rozdíl v objemu VISA a btc z 2019, tak je myslím jasný, kde je hlavní motivace pro dopodrobné, ale vlastně zjednodušující články. je to podle vzoru peníze až v první řadě..

    JIMIQ: kdo ví, jednou třeba bude kvůli btc elektřina tak drahá, že se bude shánět dieselagregát a olej od hranolek, aby se vytěžilo alespoň pár satoshi
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PALEONTOLOG: jeste streamung sportovnich utkani vcetne e-sportu a mame to komplet :D za me je spotreba bitcoinu tzv non-issue, VKST by rekl neproblem :D
    Zavedme uhlikovou dan + clo a venujme se ruseni dotaci fosilnimu prumyslu

    For $100 billion, Australia could have a low cost and reliable zero emissions grid | RenewEconomy
    https://reneweconomy.com.au/...ion-australia-could-have-a-low-cost-and-reliable-zero-emissions-grid/
    Tady komentare
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PALEONTOLOG: Tak. Vzdycky glosuji: Jako konvencni bankovnictvi zadnou elektrinu nastesti nezere a tech par mrakodrapu a prevozu drahych kovu, to prece nic neni.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SHEFIK: jako souhlasil bych, ale jsem pravičák a pokud se volně prodává elektřina, je jedno za jakým účelem ji koupíš.
    btw je tady jeden žrout mnohem starší a zákeřnější, ale to je v pohodě
    The Environmental Cost of Internet Porn - The Atlantic
    https://www.theatlantic.com/...ology/archive/2017/12/the-environmental-cost-of-internet-porn/548210/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PALEONTOLOG: k poslednimu odstavci - to, ze se cena bude sroubovat nahoru znamena, ze vice lidem se vyplati budovat ASIC farmy, nebo se sdruzovat do danych poolu. tim padem multiplikujes/umocnujes celej nize zminenej efekt plytvani

    ...

    nebejt tu problem s klimatem, je mi to fuk. klidne at si kryptofanousci generujou nesmyslny kody od rana do vecera :)

    ale tim, ze resime jak snizit nasi uhlikovou stopu, nejedeme na 100% renewables a lidi vymejslej hlouposti jako nejist maso, nemit dite atd a vedle toho je naka virtualni postradatelna mena spotrebovavajici energii jak cela argentina je jak pest na oko.

    ...

    idealne kdyz bitcoin podporuji ti sami lide, co obvinuji zle korporace a vlady z klimatickeho problemu a necinnosti :))
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SHEFIK: chápu, proto se těžba distribuuje do tzv. poolů, protože už pěknou řádku let CPU miner na těžbu nestačí, tak začal slushpool agregovat minery a distribuoval práci iodměny. Je ale fakt, že s vytěženým blokem se současná práce ukončí, vybere se jeden výsledek jako dotěženej blok a pak začne nová, každých 10 minut.

    ony jsou mobilní appky, kde si koupíš přes qr kód kafe, máš platební karty jako revolut, který používaj klasický platební terminály, ale uložíš tam kryptoměnu. ten nerdovskej exot bitcoin došel až do retailu, na to fanoušci čekali.

    a popravdě, mě se tak enormní spotřeba taky moc nelíbí. ale btc je mezi všemi kryptoměnami fakt specifickej, je to konzervativní projekt, u kterého hodnotu vytváří jeho stabilita.

    já ti moc nerozumím u toho posledního vyjádření. jako komodita, přesunutelná po celém světě do pár minut, je navrženej na deflaci. roste adopce, roste cena, roste hashrate a roste spotřeba proudu a nároky na HW na 1 vytěženej btc. Zapneš to do zásuvky a platíš elektřinu stejně pravidelně, jako kdybys dělal 3D grafiku na rigu nebo ohříval bazén.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PALEONTOLOG: ok, pudu k jadru veci, veri, ze se v tom vyznas, ale na tenhle detail cas nemam.

    co mi vadi na bitcoinu neni soucasny objem elektriny, ale design samotny. to ze jednotlivi mineri "soutezi" o samotny blok. a vyhraje jen jeden.

    nejenomze je pocitani bloku samo o sobe "plytvani", protoze uz existuji metody verifikovani transakce urcite snazsi, ale problem je i s tim "vyplytvanym" casem ostatnich "soutezicich". teb cas/vykon/energie je proste promrhany


    ...

    k tvemu srovnani terminalu - az se bude v obchodech, nebo kuryrum na dobirku platit pres kancelarske pc, muzeme btc zacit porovnavat s visou

    ...

    co se tyka tezby - dalsi problem je v tom, ze btc je navrzeny jako "vzacny statek" jeho cena s jeho poptavkou/vzacnosti tedy poroste (coz se uz deje) a tim budou naklady na tezbu zanedbatelnejsi. vyvolava to tedy hlad po spotrebe

    proste antiklima chram konzumu :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SHEFIK: tak jestli myslíš rychlost úpravy obtížnosti podle hashrate, tak to se skutečně u btc přehodnotí jednou za cca 14 dní. některé projekty mají změnu dynamickou, nebo se přehodnocuje hasrate častěji, ale ve výsledku je to celkem jedno, protože obtížnost roste s výkonem sítě zákonitě tak, aby se udrželo tempo generování bloků cca á 10 minut. Některý coiny mají jinou frekvenci přepočtu hashrate a tempo generování bloků, ale u PoW jde vždy o totéž.
    bohužel masívní poptávkou po těžbě hashrate roste a náročnost, nebo náklady na těžbu, 1 btc pak někde na trhu přímo odráží jeho cenu. btc má výkon sítě největší a je prostě majoritní problém z toho titulu.
    jestli se bude přepočítávat obtížnost rychleji nebo pomaleji je celkem jedno, protože hashrate prostě stále roste, cena roste, odměny za blok se pomalu snižují a to celý derby za pár let skončí tím, že se z bloku bude generovat už jen zlomek btc ( https://static.coindesk.com/...nt/uploads/2020/03/bitcoin-supply-and-subsidy-775x500.png?format=webp ), teď jsme po třetím půlení a zbývá distribuovat 1,5 mio btc. legrace skutečně bude, jaký bude výkon sítě a cena btc, až se budeme nacházet na odměnách kolem 0,5btc/blok, případně budou za blok padat jen poplatky za transakce.

    je pravděpodobný, že nárůst sítě v budoucnu poroste tak, jak budou mít lidi o btc zájem. cena určí rentabilitu těžby a náklady na těžbu se stávají zčásti jeho cenou.

    a nepíšu to nezaujatej :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Evropská unie chce vytvořit systém hodnocení letů podle jejich uhlíkové stopy - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...-unie-eu-uhlikova-stopa-letecka-doprava-emise.A210221_181313_zahranicni_indr
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PALEONTOLOG: ok, priznavam, do detailu jsem nikdy nesel a ani ted jit nechci. jestli energii konzumuje terminal, nebo kancelarske pc je z meho pohledu ve vysledku fuk a dal to zkoumat nebudu.

    ty ale opomijis ale jeden z hlavnich argumentu, o kterym jsem tu pred par dny mluvil a to je, ze design bitcoinu je proste navrzeny tak, ze ten strojovy cas je plytvany zbytecne. kdyz porovnas design jinych krypto, tak proste tolik energie nepotrebujes. je to jako obhajovat lednicku z 80tych let vs. moderni A+++.

    naloz si s timhle faktem jak chces
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: složitost se odvíjí od zapojených subjektů a výše hashrate sítě. Mineři to dělají, aby získali vic než vložili. když bude cena malá, menší, lidé těžbu prostě opustí nebo ji budou dotovat jako nerentabilní . jsou to spojené nádoby s cenou a výší odměny za blok.
    problém je, že to přináší velké problémy klasickému bankovnímu světu a lidem svobodu přelévat peníze. Proto to snadno položilo objemem financí VISAu, protože způsob jak přelévat peníze po světě je revoluční, trvá asi tak hodinu kamkoliv a není potřeba žádná autorita, žádný úředník, žádná otevřená pobočka.
    To byl a asi ještě je hlavní usecase btc. Pak je dalších 5000 projektů a kryptosraček a každá si připadá dlůležitá :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam