• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    AYOS: k tomu si přihřeji polívečku, máme způsob jak vytvářet vrstvu uhlíku v půdě, která se v řádech tisíců let nerozkládá- biouhel.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: no tak běžně se v jílovcích dá určít úhel vnitřního tření do 20°, takže svahování takových hald bude mít za následek rozsálou hromadu s mírným sklonem svahu. když se započtou nehomogenity a nasycení vodou, tak skutečně není o co stát.

    AYOS: chce to trochu datování, AHP začala před cca 15,000BP aby mohla být vypasena 8,000BP. to mi nedává smysl. za poslední glaciální maximum byla sahara sušší než dnes, pokud si to lze představit a má se za to, že právě kvůli zúženému monzumovému pásu
    African humid period - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/African_humid_period
    TUHO
    TUHO --- ---
    PALEONTOLOG: dik za doplneni
    PER2
    PER2 --- ---
    OMNIHASH: tak pred 12.000 lety prej nase predky popadl amok a vyvrazdili vsechny wolly mammoths a dalsi mega faunu(lol), coz ti klima pres floru ovlivni :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO:
    AYOS: není rekultivace jako rekultivace, ta technická část prostředí spíš zhomogenizuje, zreguluje vodoteče, protože když to neudělá, tak se taky můžeš stát, že se začne převýšená výsypka hýbat a sesouvat. což tak nějak zmaří celou investici i do té druhé biologické části rekutlivace. že je členitá krajina pestřejší co do druhů je zřejmé, ale moc dobře se s tím dělat inženýring nedá. zvlášť na materiálech nehomogenních, nestabilních a z principu těžko modelovatelných a to je případ výsypek.

    AYOS: stadiál a glaciál jsou jen hrubé intervaly těch nejvýznamějších cyklů, prakticky se dělíme dál na interglaciály a interstadiály, kde i v glaciálu může být teplejší výkyv než ve stadiálu a ve stadiálu chladnější než v glaciálu, je to archaické dělení.
    na konečným osudu země nikomu moc nezáleží a záležet nemůže, z principu se lidem může jednat jen o udržení antropocénního období.

    AYOS: s těmi pastvinami si možná nerozumíme, nějaká část severní afriky určitě pastvou utrpěla, ale pán zjevně zcela pominul vliv pasátů (to nejsou ty auta), ve stejných zeměpisných šířkách po celém světě..... méně střelby do neznáma by to chtělo
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    JIMIQ: IMHO ti tam chybí ten mezikrok, kdy se hovna přeměňěj na potravu pro kytky a hmyzáky, a ty jí teprv pod zemí rozsekvencujou na ten uhlík v humusu. Plus to může fungovat jenom v místě, kde je bottleneck nedostatek těch živin v kravinci..
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    AYOS: To, že celá severní Afrika, kde je dneska Sahara bylo také za přispění pastvy zničeno, už je vedlejší.
    Tak tuhle myšlenku bych prosil rozebrat, docela by mě zajímalo, jak mohli lidi před 6.000 rokama ovlivnit zemský albedo, insulaci, Miloševičovy cykly nebo Piorskou oscilaci...
    KEB
    KEB --- ---
    TUHO: Děkuji ti dobrý muži!
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ja jsem myslel ze s tim dobytkem to ma fungovat tak, ze tam kde spasou travu se vykadej a pak tam ty svoje lejna pod kopytama udusaj a za pet let je ta puda o deset centaku vyssi (zjednodusene)

    Ale stejne potrebujou krmivo na zimu a pochybuju ze jejich vynos mleka a masa v tomhle systemu se bude aspon priblizovat velkochovu = ergo je potreba vetsi plocha na stejny vynos

    Presny cisla ti nikdo neda, Tadeas odkaze na stovky stranek literatury, ktere taky nic presne nereknou
    TUHO
    TUHO --- ---
    si spis rikam, jestli to neni cesta jak “odklanet” miliardy na rekultivace
    TUHO
    TUHO --- ---
    AYOS: no ja z toho mel prave podobny pocit, chtel jsem se na to kouknout bliz, ale nikdy jsem to neudelal. ty hnusny velky zarovnany lany ponrekultivacich mi na to severu vzdycky vystupovali z ty krasny krajiny... a popravde esteticky me bavila vi i ten rozdolovanej mordor :))
    TUHO
    TUHO --- ---
    AYOS: btw consi myslis o rekultivacich na severu? ja tam jednu dobu jezdil a koukal jsem, ze se strasne vychvaluje “ceska rekultivacni skola” (v materialech cezu) vedena stanislavem styaem a jeji udajne svetove pionyrstvi. me teda rekultivovany plochy vetsinou prisly subjektivne strasny peklo. ale neznam kontext a videl jsem takovy maly vyseky
    TUHO
    TUHO --- ---
    KEB: tady i s ceskymi titulky :)
    Merchants of Doubt_2014_hc.titulky.CZ.avi | Ulož.to
    https://uloz.to/file/kNUp5ymUb/merchants-of-doubt-2014-hc-titulky-cz-avi
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    AYOS: jenom? čekal bych, že takovej prales zraje milénea.
    PER2
    PER2 --- ---
    AYOS: existuje neco jako "nejvyzrálejší stádium ekosystému"? v jakym casovym horizontu se bavime
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    LINKOS: Jo jasně, když to přečtu pozorně celé, tak to tak bude. Mě znepokojila ta posloupnost v titulku. Problémem je ale jedno-značně jednání člověka s pralesem, ne ten prales per se.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    AYOS: chapu a nedokazu na vedecky urovni odpovedet, prenecham Tadeasovi

    co ja osobne/laicky vidim v prinosu skotu je to, ze oni udrzuji pudu zivou, ve strukture, ktera drzi vlahu a je plna zivin. tenhle proces je presnym opakem desertifikace, cimz ti po osidleni florou vznika, nebo minimalne se udrzuje carbon sink

    takze tam kde by ti nevyrost strom, nebo dokonce tam kde neroste uz vubec nic a skot pres uzemi jen migruje se stava zeme znovu zivou

    (zni to az romanticky)
    KEB
    KEB --- ---
    TUHO: co je to prosím za film?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    R_U_SIRIOUS: problém to je, ale díky tomu, že jej likvidujem a to co se tam nastradalo se uvolňuje
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Buď jsem špatně pochopil titulek, nebo je ten titulek vážně špatně zformulovaný. Budí to dojem, že ten prales je jakoby problém.

    Víc uhlíku uvolní, než spotřebuje. Amazonský prales přispívá k oteplování planety, ukazuje nová studie | Hospodářské noviny (iHNed.cz)
    https://zahranicni.ihned.cz/...je-amazonsky-prales-prispiva-k-oteplovani-planety-ukazuje-nova-studie
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam