• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    něco málo "optimismu" od Billa McKibbena

    It’s easy to feel pessimistic about the climate. But we’ve got two big things on our side | Bill McKibben | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/oct/15/climate-crisis-cop26-bill-mckibben

    “Compared to continuing with a fossil-fuel-based system, a rapid green energy transition will probably result in overall net savings of many trillions of dollars – even without accounting for climate damages or co-benefits of climate policy.” That is, the faster we move towards true renewable energy, the more money we save, and the savings are measured in “many trillions of dollars”.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PETER_PAN: jo, výtah je další věc co by bylo vhodné vyrobit. A hned by se mělo začít pracovat na další generaci vesmírného teleskopu když nám James Webb konečně startuje :D
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    JIMIQ: Ja stale verim ze neco jako orbitalni vytah bude mozne. Rozhodne je to se soucasnyma technologiema radove realnejsi nez pouzitelna vyroba elektriny z fuzniho reaktoru.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    můj názor je takový, že teď když už soukromé společnosti dokážou spolehlivě dosáhnout orbitu i s člověkem a bezpečně ho vrátit zpět, tak další krok by měla být geostacionární orbita a následně deployment solárních panelů a mikrovlnné pečení holubů posílání elektřiny zpátky
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Prince William blasts space tourism and says billionaires should focus on saving Earth - CNN
    https://amp.cnn.com/cnn/2021/10/14/business/prince-william-space-tourism-intl-scli/index.html
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    DNF: V zásadě souhlas, vyhlídky nic moc. Ale proč stahovat kalhoty už teď? Máš jistotu, že se nedá nic zachránit?
    TUHO
    TUHO --- ---
    welcome to the future …. eee present.
    velmi pekny clanek, ktery shrnuje vyhledy do budoucna

    The climate disaster is here – this is what the future looks like | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/ng-interactive/2021/oct/14/climate-change-happening-now-stats-graphs-maps-cop26
    TUHO
    TUHO --- ---
    JAKUBV 22:09:29 14.10.2021 --- [01:31 :: diskuze :: Věci Veřejné - Citoval mi německého klasika,“]+4
    zpět k nové vládě: expertní tým vznikající koalice k životními prostředí vypadá dobře. za ODS alexander vondra, jasná volba, za topku pak bývalý náměstek drobila a chalupy tesař. když jsem ho hodil do googlu, vypadlo mi tohle:

    Výjimky se přece jen najdou, ovšem tak velká, jako teď na ministerstvu životního prostředí, se často nevidí. Do velmi důležité a odborně náročné pozice náměstka pro ochranu přírody a krajiny nastoupil od září Tomáš Tesař – vzděláním strojař, povoláním ředitel spediční firmy, který v ochraně přírody nikdy nepracoval. „Důležité jsou jeho dobré manažerské schopnosti,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Ilona Chalupská. K tomu ale jen připomeňme, „schopný manažer“ a naprostý odborný laik už ve vedení tohoto ministerstva jeden je – sám ministr Pavel Drobil, který se zatím v odborné problematice úřadu orientuje poměrně těžce.

    Tesař žádost Respektu o krátký rozhovor zatím odmítl, podle informací z nitra úřadu ale svým podřízeným upřímně přiznal, že agendě nerozumí a bude se ji muset napřed naučit. V praxi to znamená porozumět problematice chráněných území včetně národních parků, péči o krajinu, ochraně biodiverzity, půdy a nerostných zdrojů. Jeho předchůdci byli přitom specialisté na ochranu přírody – ať už Tomáš Rothröckl (dělal ředitele Národního parku Podyjí) nebo předtím exposlanec a šéf řady ochranářských institucí František Pelc či ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pojer.

    ale snad se u těch dvou něčemu naučil
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Thread by @GeorgeMonbiot on Thread Reader App – Thread Reader App
    https://threadreaderapp.com/thread/1448633093997404160.html

    Current climate plans are based on a mistaken belief:
    That, through incremental change, we can stop a complex system from crashing. But complex systems don’t work like this. They steadily absorb stress, then suddenly flip. We don’t know how close the tipping points might be

    By 2050 it might be all over. And I mean all.
    It's possible that we could see cascading environmental collapse, flipping Earth systems into an uninhabitable state. What is needed now is sudden and drastic action to stabilise our life support systems.

    Can it be done? Of course! The US switched its economy from civilian to military in a couple of months, following the attack on Pearl Harbour. And that was before digitisation made everything faster.

    What's lacking is not money or technology. It's political will.

    And to everyone saying "too difficult", I say it's nothing compared to the "difficulty" of failing to do so: meaning the loss of our life support systems, and therefore of everything on which we depend.

    All my working life, however careful I've been to reflect scientific findings, I've been told I'm an "alarmist", a "hysteric", a "bedwetter" etc. But now that I have a little more understanding of how complex systems work, I realise that, if anything, I was too complacent.

    To those saying "but what? and how?", I don't have all the answers. But I have an outline of the political/economic destination I'd like to see

    I suggest a Big Organising model of political change, adapted and expanded from its original conception.
    Is it the right model? Will it work? Is it sufficient?

    I don't know. We need as many thinkers, organisers, activists and every other kind of person on this as we can get.
    All effective change requires a human ecosystem: large numbers of people with very different skills coming together to flip the system. Yes, a common vision is needed, but I suspect no one person has developed it in its entirety. Creating it also requires a common effort.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Private Sufficiency, Public Luxury: Land is the Key to the Transformation of Society - Schumacher Center for New Economics
    https://centerforneweconomics.org/publications/private-sufficiency-public-luxury-land-is-the-key-to-the-transformation-of-society/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Za ODS je ve vyjednavacim tymu na tema zivotniho prostredi... Sasa Vondra, to bude asi hrozna sranda

    Životní prostředí, zemědělství, místní rozvoj Alexandr Vondra Petr Hladík Tomáš Tesař Lukáš Vlček Radek Holomčík
    DNF
    DNF --- ---
    GOJATLA: No muzes si to treba predstavit tak, ze tvoje uhlikova stopa je soucet tvoji osobni, kde muzes hodne udelat, a treba jezdit na kole; a pak stopa *vsech* produktu ktere konzumujes, s celym retezcem az k puvodni surovine. Tam uz musis zacit proste nekupovat veci. Vzdat se vsech novych veci. Zit mozna jak borec na Indickym venkove - internet tam taky maji, ale bydli v chajde oplacane hlinou a vevnitr natrene vapnem, na nakup a do prace na kole, nema autak.

    A pak zjistits, ze by to museli udelat vsichni v nasem konzumnim prostoru, a stejne nez ty nejbohatsi promeni vsechny svoje prachy na konzum, tak z toho zbyde jen prazdny gesto.

    Jestli si nekdo mysli, ze pujde zaroven:
    - snizit (jakkoliv) emise tak, aby se rust otepleni zastavil po tech 1.5C co jsou uz nevyhnutelny (viz IPPC ze srpna)
    - udelat to skokove, vyhnout se setrvacnosti konzumu
    - zachovat uroven luxusu jakou zije zapad (jakkoliv)
    - nejak z toho luxusu vynechat cca 70% nejchudsich lidi kteri se o emise zaslouzili historicky uplne nejmin (https://oi-files-d8-prod.s3.eu-west-2.amazonaws.com/s3fs-public/file_attachments/mb-extreme-carbon-inequality-021215-en.pdf)
    - vsechno to zvladnout bez nasili, v miru
    tak kdyz uz skatulkujeme, je u me idealista.

    At hedonista nebo ne, prispivame k problemu kazdy den sveho zivota. Zijeme v miste, kde (jsme) tohle vsechno zpusobili, a navic se nas ten problem dotkne o hodne min, nez populace v Africe, Oceanii ... Mozna ze je cas na nejaky kolektivni prozreni pro 30% svetove populace.
    Nebo nihilismus.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    TADEAS: K tomu by mohl něco říct Richard Heinberg v nové knize Power. (ještě jsem nečetl, chystám se)
    Power: Limits and Prospects for Human Survival (New Society, 2021)
    https://power.postcarbon.org/
    Rozhovor o knize:
    Shall we form an Anti-Collapse Coalition?
    Too Much of a Good Thing: Richard Heinberg | GrowthBusters
    https://www.growthbusters.org/too-much-of-a-good-thing/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: ano, myslim to tak, ze jak se interne organizuje minoritni vlivova skupina, jak si zajistuje zdroje na provoz etc., kam zameri svou aktivitu, je v dusledku asi mechanismus daleko vic klicovej pro to, jestli se stane to, co chcce, aby se stalo, nez to jakou zvoli cestu (terorismus, ovlivnovani volicu, korupcni praktiky, akademickej vyzkum, rebelie, ...)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: myslíš to nějak jako vlivové skupiny a lobby třeba když se prosadil ten solární zákon tak voličům to bylo víceméně jedno. že tyhle věci o tom jak se ve státě rozhodují ty důležité principy se děje bez účasti voličů?

    Třeba to XR se pořád snaží vzbudit všeobecné tlak společnosti na politiky aby konali možná je to úplně Slepá cesta protože voliči jsou strašně pomalý a setrvační

    Jakože sněmovna schválí občanské shromáždění pokud to prolobuje lpár lidí a vysvětlí klíčovým hráčům že to pro ně je výhodné?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: to jakym zpusobem se organizuji lidi, kteri napr. maji zajem na prosazeni instituce obcanskyho shromazdeni je klicovy pro to, jestli se neco takovyho udeje nebo ne daleko vic nez zmena beliefs volicu, ktera je podle me od tohohle teprve odvisla
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Carbon emissions ‘will drop just 40% by 2050 with countries’ current pledges’ | Cop26 | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/oct/13/carbon-emissions-will-drop-just-40-by-2050-with-countries-current-pledges

    Mezinárodní energetická agentura (IAE) uvádí, že současné plány na snížení celosvětových emisí uhlíku jsou o 60% nižší než by měly být, a vyzývá vedoucí představitele, aby využili nadcházející klimatické konference v Cop26 k vyslání "jednoznačného signálu" v podobě konkrétních politických plánů.
    IAE ve svém každoročním Světovém energetickém výhledu, který byl letos přepracován jako "průvodce" pro světové lídry účastnící se summitu v Glasgow, předpovídá, že emise uhlíku se do poloviny století sníží pouze o 40%, pokud země dodrží své klimatické závazky.

    Organizace uvedla, že rozdíl mezi současnými plány a změnami nutnými k dosažení nulových emisí je "propastný" a že jen v příštím desetiletí budou k překlenutí tohoto rozdílu zapotřebí investice ve výši až 4 bilionů dolarů (2,94 bilionu Kč). Výkonný ředitel IEA Fatih Birol pro deník Guardian uvedl, že velké ekonomiky, které se zotavují z pandemie, již propásly příležitost podpořit investice do čisté energie. "Jsme svědky neudržitelného zotavování z pandemie," řekl a poukázal na části zprávy, které ukazují, že silně roste využívání uhlí, což přispívá k druhému největšímu nárůstu emisí CO2 v historii.
    MRTVEJ
    MRTVEJ --- ---
    tak at si puci od homecreditu ne ? :o)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA: ano, rika to spravne, zakon by mel stanovit max prijatelnou koncentraci sklenikovych plynu v atmosfere :)
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Jen jestli to má dobře spočítané, investice do uhlí je snad nejrizikovější možná investice. Aby nepřišel o uhlí i banku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam