• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: je to v kontextu regenerativniho zemedelstvi - ze je mozne se zamerit na ten aspekt uhlikoveho cyklu a vnimat to predevsim timhle zpusobem, coz z nejakekch klima kruhu casto slysim, a to ne ani ve vazbe na regenerativni zemedelstvi, ale proste na zemedelstvi obecne. pricemz "zemedelstvi" je zase jen jinak zuzenej pohled na to, co je ve skutecnosti "management ekosystemu" ,)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TUHO: myslim, ze je to mysleno, jak spolecnosti tezici fosilni paliva vnimaji problemy lidstva.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DZODZO: dik, to jsem prehlednul, takze je to vlastne 13 rozmerny tunel.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #transition #awesome ...jde teda jen o elektrinu

    Čisté energii se daří. V loňském roce pokryla rekordních 38 % světové poptávky a překonala uhlí – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/ciste-energii-se-dari-v-lonskem-roce-pokryla-rekordnich-38--svetove-poptavky-a-prekonala-uhli/sc-870-a-215758/default.aspx

    (Pozor ceskej clanek zamenil nabidku za poptavku)

    Global Electricity Review 2022 | Ember
    https://ember-climate.org/insights/research/global-electricity-review-2022/

    Wind and solar, the fastest growing sources of electricity, reach a record ten percent of global electricity in 2021; all clean power is now 38% of supply. But demand growth rebounded, leading to a record rise in coal power and emissions.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: prislo mi to jako hezka ilustrace :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SEJDA: to tam nie je pod tym Overconsumption?
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: carbon tunnel vision koho? kdyz si ctu zpravy ipcc, tak tam vetsinu ostatnich temat vidim…
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: tohle se stane jeste komplexnejsi kdyz pridas 3. rozmer "lidske sobecke potreby".
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1648762032956
    TUHO
    TUHO --- ---
    Greta Thunberg to publish a ‘go-to source’ book on the climate crisis
    The Climate Book will include contributions from scientist Katharine Hayhoe, economist Thomas Piketty and novelist Margaret Atwood

    Greta Thunberg to publish a ‘go-to source’ book on the climate crisis | Books | The Guardian
    https://www.theguardian.com/books/2022/mar/31/greta-thunberg-the-climate-book-crisis?
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: hongkong approves ... pak jeste muzeme dat ty supr maly koje :)

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TUHO: sorry, ale tohle je trochu blábolismus. "sociálně spravedlivá" maximalizace a optimalizace konzumu ve městech je primárním odběratelem průmyslu (i když dnes už víc lokalizovaného v Číně, než doma) a průmysl je primárním spotřebitelem fosilních paliv a energie a tedy zdrojem skleníkových plynů, přímo či nepřímo.

    Když to shrnu: pachatelem globálního oteplování je v první společnost. Dílčí detaily "nespravedlnosti", tedy jestli jsou to emise dotovaného 50 let starého motoráku, co nakonc jezdí prázdný, ale nabízí přeci jen nějaké sociální MHD všem, nebo jestli to spálí soukromý tryskáč, jsou v podstatě nepodstatné. Spravedlivá společnost nakonec vyprodukuje stejně emisí, jako nespravedlivá.

    Můžu být částečně kritikem naprosto zbytečných statusových nerovností v konzumní společnosti, můžu od toho mít odstup - ale je prostě nefér to takhle ideologicky směšovat s tím, že sociální spravedlnost vyřeší vše. Nevyřeší nic. Vedla by pouze k rovnoměrnějšímu rozdělení produkce, ale ta produkce bude mít negativní externality furt.

    Společnost je zlo.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: oproti minidomkom co uz davno pouzivaju pre bezdomovcov napr. v seattli alebo los angeles su tieto teda docela velke :)
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    TADEAS: toz ale batovske domky mi prijdou podobne tomu konceptu, na ktery odkazujes :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    THE_DARKNESS: kapitalisticka zruda s privatejetem before it was cool? :)
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    TADEAS: Baťa by souhlasil ;)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: je to priklad adaptvniho planovani nebo podlehani neoliberalnimu etosu vyhanejiciho lidi z mest, kde maji narok bydlet v lepsim stamdardu? nemohu se rozhodnout, halp


    Minidomky jsou základním stavebním kamenem v bytové nouzi | ASB Portal
    https://www.asb-portal.cz/aktualne/udalosti/minidomky-jsou-zakladnim-stavebnim-kamenem-v-bytove-nouzi

    V současnosti je v čele Dortmund. Politici se tu usnesli, že na bývalém fotbalovém hřišti v městské části Sölde vznikne vesnička z mikrodomů pro 40 až 50 obyvatel. Plánování a zpřístupnění areálu bude trvat ještě asi dva roky, ale už více než stovka zájemců tu chce mít své hlavní bydliště a vlastní minidům, říká Gerald Kampert z městského plánovacího úřadu. „Nabízíme malé, cenově příznivé pozemky podle potřeb obyvatel mikrodomů,“ říká Kampert.

    Městský úředník spatřuje velké výhody malých domků v tom, že zabírají málo místa a dobře je snáší životní prostředí. „Volně stojící domy ve velkoměstech jsou skutečnými žrouty plochy. Musíme nabízet alternativy, které jsou únosné pro životní prostředí a chrání území,“ říká Kampert.

    Pokud se experiment v Sölde osvědčí, bude příští cíl znít: V každé městské části tiny village. Pokud jde o bydlení a výstavbu, je třeba opustit vyšlapané cestičky, je přesvědčen Kampert. O projekt se u něj zajímají i jiná města, například Münster, Bochum nebo Düsseldorf.

    „Projekty tiny housů jsou nadějný počátek,“ domnívá se svaz měst a obcí. „Mohou být vhodné k poskytování obytného prostoru například pro studenty nebo domácnosti s jednotlivci a ulehčit městům a obcím v bytové nouzi,“ domnívá se svaz.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    THE_DARKNESS: jj.

    ale asi jsou i varianty rapidniho narustu hladiny i do 2100, kdy nejspis porad civilizace pojede docela ve velkym jeste, pak by to neplatilo .]

    future with a [psychedelic] view .)
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    TADEAS: tim SLR mysli sea level rise? mysli to tak, ze nez dojde k vyznamnemu rustu hladiny mori, tak civilizace uz zkolabuje kvuli tomu ostatnimu?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO:

    Myšlenka odolnosti tak podle kritiků ve skutečnosti představuje tichou rezignaci na politiku i (lepší) budoucnost. Přesně takto argumentovali na sympoziu i Khalidi a Vázquez, podle kterých je třeba věnovat pozornost především zranitelnosti, respektive pozici ohrožení, z níž může vyvěrat skutečná invence, a nikoli jen krotké defenzivní pokusy o zmírnění katastrofy. Zranitelnost je pojem, který v diskusích o klimatické krizi zaznívá stále častěji – a to i v názvu nedávno publikované druhé části šesté zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu při OSN.

    Resilience byla tak na sympoziu v podstatě zavržena jako princip umožňující pokračování neudržitelného a nespravedlivého společenského uspořádání. Claudia Mareis se ale ve svém příspěvku snažila formulovat o něco subtilnější úvahu, a to v návaznosti na autory, jako je třeba geograf Kevin Grove. Podle Grovea může být pro praxi designu potenciálně užitečná vnitřní ambivalence, kterou v sobě resilience nese, a sice úsilí o sebezáchovu skrze změnu. Poválečná teorie resilience – stejně jako kybernetika a teorie designu – reagovala na zjištění, že sociální i ekologické systémy jsou mnohem komplexnější, než aby se podvolily do té doby dominantní manažerské mantře „command and control“. Předvídatelnost a stabilita, respektive foucaultovská „vůle k pravdě“, na níž byly založeny moderní instituce, se ukázaly jako iluzorní či neudržitelné a v nejistotě postmoderního světa se vynořilo to, co právě v souvislosti se systémovou resiliencí Grove označuje jako „vůli k designu“: adaptivní management bez ambice totální kontroly nebo design, který neslibuje revoluci, ale spíše pragmatické, částečné a nedokonalé změny otevřené přehodnocení.

    ...

    Problém je v tom, že byl tento koncept kolonizován neoklasickou ekonomií a kapitalistickou praxí. V sedmdesátých letech se nepředvídatelnost systémů stala argumentem pro deregulaci a adaptivita principem pro zachování odolnosti něčeho, co zásadně ohrožuje systémy vyššího řádu, tedy systémy sociální a ekologické.

    ...

    A tady se znovu dostává ke slovu design ve smyslu strategického navrhování, které posiluje odolnost těch částí systému, které chceme zachovat. V návaznosti na kybernetiku i teorii resilience lze praxi designu chápat jako tvorbu rozhraní mezi vnitřkem a vnějškem – mezi člověkem a prostředím, mezi městem a venkovem nebo mezi místní komunitou a globálním společenstvím. Resilience pak v tomto kontextu neznamená tvrdohlavé odmítnutí změny, ale naopak přijetí proměnlivosti a nepředvídatelnosti vzájemně propojených systémů.

    Strategické navrhování lze chápat také jako „policy design“ neboli design politik. I o něm ostatně byla řeč na sympoziu Re: New European Bauhaus. Bobby Jewell a Hwei Fan Liang zde mluvili o aktivitách sítě Architects Climate Action Network, jejíž členové prostřednictvím politického lobbingu a aktivismu usilují o ekologickou transformaci architektury. Na ně pak navázali designérka Caroline Paulick-Thiel a ekonom Christoph Gran s příspěvkem o strategickém designu jako prostředku participativního navrhování alternativních politik.

    ...

    politické a ekonomické nástroje jsou jedním z rozhraní, která rozhodnou o míře odolnosti systému. Místo vytváření dalších a dalších finančních produktů (jako jsou např. katastrofické dluhopisy) a jejich derivátů dává smysl redesignovat třeba základní účetní pojmy, jako jsou výdaje a investice. Náklady na fyzické infrastruktury jsou dnes obvykle považovány za investici, zatímco peníze vynaložené na sociální infrastruktury nebo zdravotní péči jsou klasifikovány jako výdaje. Právě tyto systémy ale zvyšují životní úroveň lidí a posilují odolnost komunit, přičemž přerámování těchto rozpočtů může hluboce proměnit logiku státních financí.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Zatímco NEB je podle této iniciativy založen na odkazu školy, jejíž působení bylo programově provázáno s těžařskými praktikami kapitalismu, zelená dohoda stojí na ekomodernistické představě zeleného růstu, čímž v důsledku upevňuje asociální status quo v evropské politice i ekonomice. Před několika týdny pak Klasse Klima uspořádala sympozium Re: New European Bauhaus, kde např. zástupci hnutí DiEM25 nebo nadace Rosa Luxemburg Stiftung hodnotili zdánlivě progresivní cíle a strategie Evropské komise jako konzervativní a nedostatečné, pokud jde o tempo dekarbonizace a zohlednění principů sociální spravedlnosti, a kritikou účastníci nešetřili ani na adresu koncepčního rámování NEB.

    Jako nemístné a zavádějící označili někteří mluvčí využití bauhausovského odkazu k vytvoření univerzalizujícího příběhu. Podle Isabell Schnalle a Lisy Hoffmann z Klasse Klima je Bauhaus třeba vnímat nikoli jako exkluzivní modernistický monolit, ale jako „kompost“ experimentální, sociálně orientované praxe, ze které lze čerpat živiny pro kritické umění a design pro dobu klimatického rozvratu. Hicham Khalidi z Akademie Jana van Eycka a Rolando Vázquez z univerzity v Utrechtu pak odmítli použití slova Bauhaus úplně, protože v podobě úderného brandu je komplexní dědictví školy redukováno na jednorozměrný eurocentrický koncept, který dokáže evokovat jen populární funkcionalistický styl

    Nový evropský Bauhaus jako estetika Zelené dohody pro Evropu – A2larm
    https://a2larm.cz/2022/03/novy-evropsky-bauhaus-jako-estetika-zelene-dohody-pro-evropu/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam