• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: kam se muzu podivat, abych videl zduvodneny to "second to"? aneb nuclear war, second only to climate change
    TUHO
    TUHO --- ---
    A tohle by se koneckoncu taky mohlo libit .]

    Second Only to Nuclear War: Science and the Making of Existential Threat in Global Climate Governance

    https://static1.squarespace.com/static/530b51b6e4b0ce720625fb66/t/5c2d2e4a352f534b797ff250/1546464844214/Allan_2017_Second-to-nuclear-war.pdf
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: A koukam, ze uz mu vyslo neco i v Nature

    From carbon pricing to green industrial policy, economic ideas have shaped climate policy. Drawing on a new dataset of policy reports, we show how economic ideas influenced climate policy advice by major international organizations, including the Organisation for Economic Cooperation and Development and the World Bank, from 1990 to 2017. In the 1990s, the neoclassical notion of weak complementarity between environmental protection and growth dominated debates on sustainable development. In the mid-2000s, economic thought on the environment diversified, as the idea of strong complementarity between environmental protection and growth emerged in the green growth discourse. Adaptations of Schumpeterian and Keynesian economics identified investment in energy innovation and infrastructure as drivers of growth. We thus identify a major transformation from a neoclassical paradigm to a diversified policy discourse, suggesting that climate policy has entered a postparadigmatic period. The diversification of ideas broadened policy advice from market-based policy to green industrial policy, including deployment subsidies and regulation.

    The evolution of ideas in global climate policy | Nature Climate Change
    https://www.nature.com/articles/s41558-020-0739-7
    TUHO
    TUHO --- ---
    Koukam, ze Bentley Allan pracuje na novy knizce “Producing the Climate: Geopolitics and Geophysics in the History of Global Climate Governance.” a ma k tomu i nejaky novy texty v odbornejch casacich. Jeho prvotinu Scientific Cosmology and International Orders jsem zhltnul na jeden zatah a doporucuju vsem, ktery zajima vztah mezinarodni politiky a vyvoje zapadniho vedeni a metafyziky na plochach staleti. V podstate je to o tom, jak se z ancien regime vyloupla modernita a co to vsechno znamenalo.

    No a slibovanej clanek:

    The rise of green industrial policy has injected purpose and competition into global environmental politics. Efforts to build green industry have raised the economic and geopolitical stakes of environmental issues as states seek to position their firms in global value chains and reshore strategic industries. This could help to generate the technologies and political momentum needed to accelerate global decarbonization. At the same time, these green interventions confront status quo interests and a variety of industrial policies that support fossil fuel-based industries. To help make sense of this new landscape, this introduction to the special issue defines green industrial policy and situates it within domestic political economy, social policy, and global geopolitics. We present six new studies that demonstrate and explore the global politics of green industrial policy. To illustrate the kinds of effects and implications of green industrial policy we are interested in exploring, we show how green industrial policy has transformed climate politics. Changes in state practice, ideas about the environment and economy, and technological cost declines came together to produce a new opportunistic and competitive climate politics. We then identify areas for further investigation as we call for a new climate politics research agenda, integrating green industrial policy more intentionally into studies of global environmental politics.

    Green Industrial Policy and the Global Transformation of Climate Politics | Global Environmental Politics | MIT Press
    https://direct.mit.edu/glep/article/21/4/1/107853/Green-Industrial-Policy-and-the-Global
    TUHO
    TUHO --- ---
    Reportaz Voxpotu o race to zero

    Obnovitelný kontinent: Bude Evropa bezuhlíková?
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=190&v=wknFcWhwOaY&feature=emb_title
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    bad for them

    Možná jste si nevšimli, ale planeta hoří. Indie s Pákistánem zažívá peklo
    https://denikreferendum.cz/clanek/33968-mozna-jste-si-nevsimli-ale-planeta-hori-indie-s-pakistanem-zaziva-peklo
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A 300GW slunce a 330GW vetru meli uz k 1.1.22
    Pomer je realisticky 133 (1430 vs 10,7, ono je to otazka kolik obyvatel Cina vlastne ma, protoze lzou :) )

    Takze 2,25GW FVE (to skoro mame), 2,5GW VTE (mame osminu) a z tech novejch 4,3GW a to nevidim ruzove
    Vlada rika 100 000 stresnich (pri 5-10kW/strecha je to 0,5-1GW)

    ALE… CEZ ma planovane projekty 6GW plus dalsi si instalujou firmy (Skoda, Lidl)

    A dotace na vitr jsou odhadem na 1GW v planu (je otazka co se z toho realne vybuduje)
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: To by byl peknej memik na omlacovani tem "ale co dela cina"
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: tak kdybych to bral proporcne k populaci (cca 1/150), tak by CR mela dodat za 5 let 3.8 GW wind/solar
    TUHO
    TUHO --- ---
    China is set to add at least 570 gigawatts (GW) of wind and solar power in the 14th five-year plan (FYP) period (2021–25), more than doubling its installed capacity in just five years, if targets announced by the central and provincial governments are realised.

    Analysis: What do China's gigantic wind and solar bases mean for its climate goals? - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/analysis-what-do-chinas-gigantic-wind-and-solar-bases-mean-for-its-climate-goals?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jozef Pecho
    47 min ·
    Ladislav Miko o pôdnom vesmíre a o tom, ako Príšerky s.r.o. krachujú! Odhaduje sa, že odkedy poľnohospodársky využívame pôdu v Európe sme stratili 40 až 60 % pôdneho uhlíka. A jeden z najviac ochudobnených regiónov je aj Podunajská nížina. Čím menej uhlíka v pôde budeme mať, tým väčšie sucho bude, pretože pôda s nízkym obsahom uhlíka absorbuje (zadržiava) vodu len minimálne alebo skoro vôbec. A je to aj jeden z dôvodov, prečo pri prívalových zrážkach (aké sme mali na Slovensku včera) dochádza k tak rýchlemu plošnému splachu (povrchovému odtoku s rýchlym eróznym účinkom).

    Ohrozený vesmír pod našimi nohami | Ladislav Miko | TEDxBratislava
    https://www.youtube.com/watch?v=47lEb51dZBY
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #sustainability #circular_economy

    Krize nas jeste hodne nauci :)

    Čipová krize si žádá zoufalé činy, firmy údajně dolují polovodiče z praček - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/cipy-asml-pracky-polovodice-nedostatek-automobilky-dodavatelske-retezce.A220421_125857_eko-zahranicni_maz
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: je to jejich chyba, že nemaj klimatizaci
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #win #local

    Konec pohádky o propojení tří moří. Plány na kanál Dunaj–Odra–Labe končí - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/projekt-kanal-dunaj-odra-labe.A220428_090348_ekonomika_rie
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/svetu-hrozi-vlhka-zarovka-mela-dorazit-az-v-polovine-stoleti-ale-uz-je-tu/sc-870-a-216278/default.aspx
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    pokud si chce někdo počíst co si myslí další lidi (ačkoliv biased, protože reddit :D ) o Smilovi

    Vaclav Smil was wrong about everything. : energy
    https://www.reddit.com/r/energy/comments/t0jtgj/vaclav_smil_was_wrong_about_everything/
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    JIMIQ: potenciál vodní elektřiny je takřka neomezenej, ale to bysme jí museli dostávat z moře, ne z řek
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    a nechápejte mě špatně, já jsem velký fanoušek vodní elektřiny (já jsem ostatně i fanoušek jádra, o to jsem smutnější z toho kam se jádro dostalo), ale ten potenciál tam prostě už není a ty překážky ve formě vhodných toků a environmentalismu jsou dle mě zásadní
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: což mi připomíná že v té knize se ještě zmiňuje, že spalovací auta zvedly svoji účinnost za 120 let trojnásobně. Ale už se nezmiňuje (resp. jsem to asi přehlídl) že elektromobily to zvedají opět trojnásobně.

    Nebo že solární panely mají účinnost 25% a maximálně pro komerční provoz dosáhnou 35%... A já se ptám, proč na tom záleží, když plochy máme na rozdávání? :) To jsou naprosto nepodstatný úkroky stranou... nemluvě o tom, že vícevrstvový a bifaciální můžou dosáhnout třeba 60% (ok, to je zkresleno tím, že mají defakto dvě plochy, takže je to jakoby 30%, ale co se týče zabrané půdy, tak je to 60% účinnost). Nebo že se vyvíjejí poloprůhledné panely vhodné na okna...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tady je pěknej grafík (resp. několik) na samostudium

    Electricity Mix - Our World in Data
    https://ourworldindata.org/electricity-mix

    jak co roste :)

    a pak tohle přečíst

    The Potential of Hydroelectric Power
    https://www.renewableenergyworld.com/baseload/the-potential-of-hydroelectric-power/

    The theoretical potential of hydroelectric power, setting aside all other considerations than what can hypothetically be produced from all sources on the planet, is estimated to be about 2,800 gigawatts. However, a lot of that potential must remain undeveloped due to environmental and economic concerns.

    Bohužel ten článek je 11 let starej, tak tam ještě není zachycený růst v Číně, která tím svůj potenciál vyčerpala
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam