• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    PER2
    PER2 --- ---
    rikal nekdo vlna veder? :D potrebujem vic uhli, abysme mohli pustit vic klimosek

    India is boosting coal production to record highs in an effort to overcome a fuel shortage that has strained power supply, leading to blackouts during a searing heatwave on the subcontinent
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    indigenous oyster reef management

    Precolonial First Nations oyster fisheries sustained millennia of intense harvests, study shows | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/may/04/precolonial-first-nations-oyster-fisheries-sustained-millennia-of-intense-harvests-study-shows
    TUHO
    TUHO --- ---
    Milan Lapin ·
    Druhý mesiac za sebou zaznamenali v Observatóriu NOAA na hore Mauna Loa (3400 m n.m.) malé medziročné zvýšenie koncentrácie CO2 (len o 1,18 ppm v porovnaní s Aprílom 2021). Je to síce iba meranie v jednej lokalite na Zemi, no má dosť veľkú váhu, pretože je to najkvalitnejší rad meraní. Príčin môže byť viac: lokálna anomália, väčší záchyt CO2 oceánom kvôli dlhému obdobiu LaNiňa (studená voda absorbuje z atmosféry viac CO2 ako teplá), recesia ekonomiky a tým nižšia emisia... Počkajme si na vyhodnotenie merania z ostatných observatórií na Zemi, prípadne na údaje z ďalších mesiacov.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: tohle je úplně strašně nejdůležitější součást celé evropské strategie a Green new dealu, podle mě....

    Protože jak to dneska celý funguje? Banky "tisknou" (=půjčují de-facto "nekryté", resp. kryté jen spekulativní hodnotou pozemku a novostavby) peníze developerům, kteří je následně lejou do betonu (doslova za to lejou beton), na to jsou navázané cementárny, v rozvojových zemích dokonce i písková mafie, apod. O uhlíkové stopě cementu a tím i betonu se tedy nemusíme vůbec bavit.

    Do toho dřev, kde růst zalesnění by byl super - ale je třeba garantovat, že to dřevo skončí jako konstrukční materiál a ne jako palivo.

    Tedy dřevěné mrakodrapy by byl úplně super nej-nej řešení pro ekonomiku i klima: protože ekonomika v podstatě potřebuje úvěry a potřebuje, aby úvěry byly kryté něčím s trvalou hodnotou a ten beton byl jakýmsi symbolem té trvalé hodnoty (jenže to byla trvalost za cenu destrukce všeho kolem) - a proto kdo se chtěl dostat k penězům, musel zkrátka postavit nějaký dům s co největší spekulativní (tedy to dlouho znamenalo i trvalou) hodnotou - ale současně klima potřebuje, abychom skladovali dřevo, a to ideálně v rozsahu všeho spáleného fosilního paliva (tedy obrovské množství dřeva). No a mrakodrapy konstrukčně samozřejmě spotřebují víc materiálu, než nízkopodlažní domy - takže dřevěné mrakodrapy jsou v podstatě ideální forma skladování dřeva (která navíc předstírá nějakou přidanou užitou hodnotu, ale o to tam nejde - jde vlastně jen o to co nejdýl oddálit moment, kdy ten mrakdrap někdo zbourá a dřevo spálí :-) jestli to fakt bude mít užitnou hodnotu, je vlastně už šumák...)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #sustainability

    Příroda místo betonu. Švýcaři postaví nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/svycarsko-drevostavba-dreveny-mrakodrap.A220422_100217_eko-zahranicni_akp
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #food_crisis #redemption #local_food

    Aneb vsecko jde kdyz je draz

    Nákupy ve slevách, místo exotiky mrkev. Školní jídelny se potýkají s dražším jídlem, ceny zvýší v září
    https://denikn.cz/872438/nakupy-ve-slevach-misto-exotiky-mrkev-skolni-jidelny-se-potykaji-s-drazsim-jidlem-ceny-zvysi-v-zari/

    Dražší exotické ovoce nahradila levnější zelenina od českých dodavatelů.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #carbon #seabed

    There Are Mountains of Sugar Hidden in The Ocean, And We've Only Just Found Out
    https://www.sciencealert.com/there-are-mountains-of-sugar-buried-in-the-ocean-and-we-re-only-just-learning-about-it

    Scientists have discovered that seagrass meadows on the ocean floor can store huge amounts of the sweet stuff underneath their waving fronds – and there are major implications for carbon storage and climate change.

    ...

    Worldwide, seagrasses could be sitting on up to 1.3 million tons of sucrose, the research team says. To put it another way, that's enough for about 32 billion cans of Coca-Cola, so we're talking about a substantial find of hidden sugar.

    ...

    Seagrasses are some of the planet's most important sinks for blue carbon (carbon captured by the world's ocean and coastal ecosystems): an area of seagrass can suck up twice as much carbon as a forest of the same size on land, and 35 times as fast too.
    When it comes to calculating carbon capture loss from the seagrass meadows – among the most threatened habitats on the planet due to human activity and decreasing water quality – scientists can now factor in the sucrose deposits as well as the seagrass itself
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: imho je to vsecko soucasti nejakeho socio-kulturniho vyvoje. Za rok proste budeme zase dal
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: sci-fi autor Charles Stross před 20 (?) lety v Accelerandu tuhle fázi vývoje předpověděl. (I když pravda, poněkud přízemně očekával rozebírání počítačů, ne praček.....)

    Je to jako dost šílené, dělat z něčeho šrot, ještě než se to prodá. Současně to jasně ukazuje, jaká pitomost byla udělat na elektronice závislé úplně jakýkoliv domácí spotřebič... i když zrovna pračky bývaly "programovatelné" vždy....
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Sucho z let 2015 až 2019 se vrací. A my kácíme a těžíme, lesy přestávají půdu chladit - Aktuálně.cz
    https://nazory.aktualne.cz/komentare/sucho-z-let-2015-2019-se-vraci-a-my-kacime-a-tezime/r~928406dacac711ec8a24ac1f6b220ee8/?
    TUHO
    TUHO --- ---
    O problematice novy generace modelu, ktery naznacujou, ze by klimaticka senzitivita ke zdvojnasobeni co2 mohla byt vyrazne vyssi... autori se domnivaj, ze je to spis chyba v modelech


    The latest “CMIP6” generation of climate models includes a subset of “hot models” that point towards much greater warming than expected.
    These models have high climate sensitivity, a measure of how much the planet warms in response to rising atmospheric carbon dioxide (CO2) concentrations.
    Yet multiple lines of evidence based on observations and our understanding of planetary physics suggest we can confidently narrow the range of climate sensitivity and, crucially, give less weight to high-end estimates.
    The recent sixth assessment report (AR6) from the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) reconciled these findings with the idea of “assessed global warming” – warming projections that combine model results with observational constraints.
    While giving a more realistic picture of future warming, this approach has created a problem for scientists wishing to study climate impacts and adaptation, particularly at local or regional scales, based on daily or monthly extremes, or on non-temperature variables such as rainfall.
    In a new comment in Nature, we propose a set of simple approaches to this problem so that studies on climate impacts and adaptation can avoid giving too much weight to “hot models”.

    Guest post: How climate scientists should handle ‘hot models’ - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/guest-post-how-climate-scientists-should-handle-hot-models
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: kam se muzu podivat, abych videl zduvodneny to "second to"? aneb nuclear war, second only to climate change
    TUHO
    TUHO --- ---
    A tohle by se koneckoncu taky mohlo libit .]

    Second Only to Nuclear War: Science and the Making of Existential Threat in Global Climate Governance

    https://static1.squarespace.com/static/530b51b6e4b0ce720625fb66/t/5c2d2e4a352f534b797ff250/1546464844214/Allan_2017_Second-to-nuclear-war.pdf
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: A koukam, ze uz mu vyslo neco i v Nature

    From carbon pricing to green industrial policy, economic ideas have shaped climate policy. Drawing on a new dataset of policy reports, we show how economic ideas influenced climate policy advice by major international organizations, including the Organisation for Economic Cooperation and Development and the World Bank, from 1990 to 2017. In the 1990s, the neoclassical notion of weak complementarity between environmental protection and growth dominated debates on sustainable development. In the mid-2000s, economic thought on the environment diversified, as the idea of strong complementarity between environmental protection and growth emerged in the green growth discourse. Adaptations of Schumpeterian and Keynesian economics identified investment in energy innovation and infrastructure as drivers of growth. We thus identify a major transformation from a neoclassical paradigm to a diversified policy discourse, suggesting that climate policy has entered a postparadigmatic period. The diversification of ideas broadened policy advice from market-based policy to green industrial policy, including deployment subsidies and regulation.

    The evolution of ideas in global climate policy | Nature Climate Change
    https://www.nature.com/articles/s41558-020-0739-7
    TUHO
    TUHO --- ---
    Koukam, ze Bentley Allan pracuje na novy knizce “Producing the Climate: Geopolitics and Geophysics in the History of Global Climate Governance.” a ma k tomu i nejaky novy texty v odbornejch casacich. Jeho prvotinu Scientific Cosmology and International Orders jsem zhltnul na jeden zatah a doporucuju vsem, ktery zajima vztah mezinarodni politiky a vyvoje zapadniho vedeni a metafyziky na plochach staleti. V podstate je to o tom, jak se z ancien regime vyloupla modernita a co to vsechno znamenalo.

    No a slibovanej clanek:

    The rise of green industrial policy has injected purpose and competition into global environmental politics. Efforts to build green industry have raised the economic and geopolitical stakes of environmental issues as states seek to position their firms in global value chains and reshore strategic industries. This could help to generate the technologies and political momentum needed to accelerate global decarbonization. At the same time, these green interventions confront status quo interests and a variety of industrial policies that support fossil fuel-based industries. To help make sense of this new landscape, this introduction to the special issue defines green industrial policy and situates it within domestic political economy, social policy, and global geopolitics. We present six new studies that demonstrate and explore the global politics of green industrial policy. To illustrate the kinds of effects and implications of green industrial policy we are interested in exploring, we show how green industrial policy has transformed climate politics. Changes in state practice, ideas about the environment and economy, and technological cost declines came together to produce a new opportunistic and competitive climate politics. We then identify areas for further investigation as we call for a new climate politics research agenda, integrating green industrial policy more intentionally into studies of global environmental politics.

    Green Industrial Policy and the Global Transformation of Climate Politics | Global Environmental Politics | MIT Press
    https://direct.mit.edu/glep/article/21/4/1/107853/Green-Industrial-Policy-and-the-Global
    TUHO
    TUHO --- ---
    Reportaz Voxpotu o race to zero

    Obnovitelný kontinent: Bude Evropa bezuhlíková?
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=190&v=wknFcWhwOaY&feature=emb_title
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    bad for them

    Možná jste si nevšimli, ale planeta hoří. Indie s Pákistánem zažívá peklo
    https://denikreferendum.cz/clanek/33968-mozna-jste-si-nevsimli-ale-planeta-hori-indie-s-pakistanem-zaziva-peklo
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A 300GW slunce a 330GW vetru meli uz k 1.1.22
    Pomer je realisticky 133 (1430 vs 10,7, ono je to otazka kolik obyvatel Cina vlastne ma, protoze lzou :) )

    Takze 2,25GW FVE (to skoro mame), 2,5GW VTE (mame osminu) a z tech novejch 4,3GW a to nevidim ruzove
    Vlada rika 100 000 stresnich (pri 5-10kW/strecha je to 0,5-1GW)

    ALE… CEZ ma planovane projekty 6GW plus dalsi si instalujou firmy (Skoda, Lidl)

    A dotace na vitr jsou odhadem na 1GW v planu (je otazka co se z toho realne vybuduje)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam