• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: a take:

    ecosystem management remains mired in the temporality and politics of development
    TUHO
    TUHO --- ---
    Chakrabarty: The planet is a political orphan. Theoretically, people have been designing global governance, but they still do so, naturally, in terms of nations. Think of the Himalayas. There are eight or nine rivers issuing from the Himalayas that service about eight or nine countries, from Pakistan to Vietnam, so the glaciers are important to these countries. But the glaciers are all nationalized. India owns India’s glaciers, Pakistan owns Pakistan’s glaciers, etc. The result is that the Himalayas have become the most militarized mountain range in the world. India and China have fought wars there. If you look at the number of tanks, the number of military bridges built, the blasting of the mountain, you can see that nation-states remain totally invested in geopolitics.

    How do we move from here to a planetary-level governance? Can we move on the basis of a planetary calendar? The IPCC’s report last year and the year before was described by the UN as “code red” for climate, and they used the expression “climate emergency.” Now clearly “emergency” connotes a sense of time because it signals urgency. It’s urgency on a planetary calendar; it’s asking for some kind of synchronization of national and subnational actions. It is saying to nations, “Can you come together on this by this time? Because that’s what the planet needs.” But nations remain mired in the temporality and politics of development.

    Dipesh Chakrabarty On Planetary Politics
    https://www.noemamag.com/the-planet-is-a-political-orphan/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‚Na pasece jsou stromy jako děti na ulici.‘ Model Dauerwald zkouší změnit způsob hospodaření v lese | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/klimaticka-zmena-les-lesnictvi-dauerwald-zpravy_2307310804_kth
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Antarktidě chybí množství mořského ledu o velikosti Argentiny, vědci neví proč - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/antarktide-chybi-mnozstvi-morskeho-ledu-o-velikosti-argentiny-vedci-nevi-proc

    Letos však vědci zaznamenali něco jiného. Mořský led se ani zdaleka nevrátil na očekávanou úroveň. Ve skutečnosti je na nejnižší úrovni pro toto roční období od začátku vedení záznamů před 45 lety.

    Někteří vědci označují tento jev za mimořádný - za něco tak vzácného, že je pravděpodobné, že se to stane jen jednou za miliony let - a snaží se zjistit příčinu.

    Antarktida je odlehlý a komplikovaný kontinent. Na rozdíl od Arktidy, kde se mořský led v souvislosti se zrychlující se klimatickou krizí trvale snižuje, se mořský led v Antarktidě v posledních několika desetiletích pohybuje od rekordně vysokých hodnot po rekordně nízké, což vědcům ztěžuje pochopení toho, jak reaguje na globální oteplování. Od roku 2016 však začali pozorovat strmý sestupný trend.

    "Antarktický systém byl vždy velmi proměnlivý. Tato úroveň variability je však natolik extrémní, že se v posledních dvou letech, ale zejména v letošním roce, něco radikálně změnilo ve srovnání s posledními nejméně 45 lety," řekl glaciolog Ted Scambos z Coloradské univerzity v Boulderu.

    ...

    V některých částech Antarktidy se již delší dobu projevují znepokojivé změny. Antarktický poloostrov, vřetenovitý řetěz ledových hor, který se vypíná ze západní strany kontinentu, je jedním z nejrychleji se oteplujících míst na jižní polokouli.

    V loňském roce vědci uvedli, že obrovský ledovec Thwaites - známý také jako "ledovec soudného dne" - se v důsledku oteplování planety "drží zuby nehty". Vědci odhadli, že pokud by se ledovec Thwaites zcela zhroutil, globální hladina moří by se mohla zvýšit přibližně o tři metry, což by zničilo pobřežní komunity po celém světě.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Climate solutions

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SHEFIK: ono platit ty externality.. proč ne, ale jak zjistíme, že si to penny nenechalo pr osebe? to jako každýmu dodavateli potravin budou vyplácet ekonáklady? a jak s tím naloží producent? zaplatí ekodaň majiteli pole na kterým pachtuje?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Penny chystá cenový šok, k párkům či sýrům připočítá i ekologické náklady - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/penny-kampan-ekologie-skutecne-ceny.A230730_152625_eko-zahranicni_jan

    Skutečné ceny“ spočítali univerzitní vědci tak, že k obvyklým výrobním nákladům přidali i dopady produkce potravin na půdu, klima, vodu a zdraví.

    Zdražení je citelné. Tak třeba třísetgramové balení sýra Maasdam podraží o 94 procent, z 2,49 na 4,84 eura. Skryté náklady, které vědci vyčíslili na 2,35 eura, tvoří škody z emisí metanu a CO2 (85 centů), ze znečištění půdy intenzivní produkcí krmiv (76 centů), z dopadu používání pesticidů a dalších faktorů na zdraví farmářů (63 centů). Něco málo přes deset centů je účet za znečištění podzemních vod například hnojivy.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Publikácia prináša jedinečný pohľad aj na to, ako dnes mnohé komunity doma i vo svete poznajú zvuk, pachuť či pach klimatickej zmeny. Pozerá sa aj do budúcnosti, definuje možnosti a dokonca príležitosti pre svet, kde je klimatická kríza realitou, ktorej dokážeme čeliť. Autorský kolektív nastoľuje tiež otázku, či budeme v boji proti klimatickej zmene schopní prijať také opatrenia, ktoré budú nielen účinné, ale aj spravodlivé naprieč geografickými regiónmi a sociálnymi vrstvami. Odborníci a odborníčky z SAV opakovane apelujú aj na dôležitosť občianskeho aktivizmu. Ten sa totiž ukazuje ako kľúčové východisko, predovšetkým, ak uznáme slovo spoločenských vied nielen v dialógu o klimatickej zmene a budúcnosti, ale hlavne v našich činoch.

    „Nechceli sme, aby publikácia vyznievala pesimisticky, aj keď optimizmus by bol naivný. Ako psychologička presadzujem prístup aktívnej nádeje. Ako jednotlivci, ale aj spoločnosť sa musíme zamýšľať nad tým, v akom svete chceme žiť my a ďalšie generácie. Nezostať však len pri fantázii, ale konať, dožadovať sa, aby sa prijímali systémové opatrenia. Mali by sme v sebe hľadať energiu byť súčasťou riešenia, nie len súčasťou problému,” doplnila psychologička Mgr. Miroslava Šudila Žilinská z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i..

    SAV - Aktuality - Pohľad spoločenských vied na klimatickú krízu je rovnako dôležitý
    https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=11327
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    YMLADRIS: Myslím že posledních 10 slov mluví za vše.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    GLOBETROTTER: asi to vyznělo, že nerůst = centrálně řízená ekonomika plus znárodnění výrobních prostředků? To už se ví že zabíjí inovace a motivaci lidi se snažit, takže tento systém zaostává a lidi se vzbouří(li). Proto se asi v tom nerustu mluví o demokracii, jako pokus udělat to jinak. Muselo by to ale buď být kvalitní co se týče životní úrovně / naplňování potřeb, anebo by se to muselo zavést všude na světě paralelně.
    ACKO
    ACKO --- ---
    GLOBETROTTER: upřímně já když od ní něco čtu, tak se mi vybaví kniha Atlasova vzpoura a už radši nic nekomentuju ani příznakem +-
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    YMLADRIS: Máš "zajímavě" naivní představy o ekonomice takzvaného socialismu. Rozpadající se domy, továrny, infrastruktura, zničené životní prostředí. Na jedné straně se něco na oko vybudovalo, ale o několik řádů větší "věci" nebyla schopnost ani základně udržovat. Kdyby nebylo plyšáku, tak se to celé zhroutilo.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: jeste k tomu socialismu: padl, protoze nedokazal lidem dostatecne rychle zvysovat zivotni uroven (kterou jsme mohli sledovat na rakouske televizi). Muselo by se to cely nejak synchronizovat, aby lidi nemeli pocit, ze jinde na svete, kde se nejede degrowth, se zije mnohem lip

    celkove dost utopie no. pritom je to tak nelogicky, nechat to zkolabovat do degrowth by disaster

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: ano. koubsky uvadi ze jsou ambice v tom nerustu, ze by ta limitace vyroby (rozhodovani, na co se zdroje pouzijou a na co ne) byla rizena demokraticky. nase zrizeni neumoznuje limitovat vyrobu (prikazat to nemuzou ani politici, ani to nemuzou dobrovolne udelat investori, ani to neprosadi vedci), protoze o vsem rozhoduje volic, ktery predevsim chce zivotni uroven. tak premyslim, co by se muselo stat, aby to volic "byl ochoten dovolit"

    --

    ad vetsinu sexu ma mensina lidi - odporuje moji intuici, predstavuju si ze v subsaharske africe maji lidi tunu sexu, protoze jako jedna z mala veci to nic moc nestoji. (nevim) a ze u nas status = hodne pracujes hlavou (typicky), delnik ve sroubarne ma mozna vic sexu, nez lidi s vysokym statusem, workoholici, kteri ale sex ruzne problematizuji (nevim)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: asi to nějak socioekonomicky vyhodnotili, že v průměru se apokalypsa nestane, ale vtip je právě v tom, že narušený polární výry právě generujou lokální extrémy a ty lokální deviace jsou dlouhodobě nepředvídatelný.
    to je jak z diskuze na tw, kde mi kdosi napsal, že se prostě oteplí o 1,5C, tak si zvířta budou muset zvyknout, že je o 1,5C tepleji. no riziko je právě v těch lokálních extrémech, který to způsobí
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: paywall, tady bude nejspíš zásadní kontext toho vyjádření
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: sex je soucasti statusu a asymetrie v sexu imho nejak v ramci dane spolecnosti kopiruje distribuci financni/majetkovou, tzn. vetsinu sexu ma mensina lidi (data bych musel dohledat). kazdopadne je to soucasti te libidinalni restrukturace - jake statusove podminky musi clovek kvuli sexu plnit, atd.

    cas na tyhle veci uz ale vyprsel, to prijde az posleze ,) kumbaya time is up
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: imho: spotreba je druhotna vuci vyrobe, vyroba je mozna v dusledku developmentu infrastruktur, v jadru developmentu je investovani (alokace civilizacnich zdroju).

    z jednoho konce by se muselo regulovat investovani tak, aby respektovalo planetary boundaries

    z druheho konce by musely globalni.stredni tridy projit takovou libidinalni restrukturaci, aby chtely zit v ramci infrastruktur respektujicich planetary boundaries.


    socialismus jde asi vyuzit jako priklad zamerne omezene zivotni urovne, ale take jako priklad neefektivni konverze zdroju planety na kvalitu zivota (podporu v literature bych musel hledat:) ... analyza/reflexe socialismů z hlediska nerustu je imho neco co by melo prijit, idealne zevnitr rezimu jako jsme my
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    ... narrativ blížící se apokalypsy je iracionální a fanatickou interpretací IPPC zpráv...

    Brian O’Neill, the director of the Joint Global Change Research Institute, a partnership between the U.S. Department of Energy and the University of Maryland at College Park. He was one of the lead architects of the five different futures—called “shared socioeconomic pathways,” or SSPs—developed for the latest IPCC report.
    One thing he wants to make very clear is that all the paths, even the hottest ones, show improvements in human well-being on average. IPCC scientists expect that average life expectancy will continue to rise, that poverty and hunger rates will continue to decline, and that average incomes will go up in every single plausible future, simply because they always have. “There isn’t, you know, like a Mad Max scenario among the SSPs,” O’Neill said. Climate change will ruin individual lives and kill individual people, and it may even drag down rates of improvement in human well-being, but on average, he said, “we’re generally in the climate-change field not talking about futures that are worse than today.”

    How Bad Will Climate Change Get? - The Atlantic
    https://www.theatlantic.com/science/archive/2021/11/how-bad-will-climate-change-get/620605/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK:
    TADEAS:

    Kde jsou motýli? Na jaře tu prakticky nebyli, upozorňují vědci - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-kde-jsou-motyli-na-jare-tu-prakticky-nebyli-upozornuji-vedci-40438508

    ač to možná zní trochu paradoxně, nejvíce jsou ohroženy druhy s vazbou na lidskou činnost v krajině. Ta se do počátku průmyslové revoluce zásadním způsobem změnila. Člověk tehdy byl u kolébky rozvoje biologické rozmanitosti evropské fauny a flóry a dnes se stává jejím hrobařem. Lidská činnost udržovala po tisíce let v krajině bezlesí – poté, co člověk lokálně vyhubil velké druhy spásačů, jako byl ve střední Evropě pratur, zubr, divoký kůň.

    S přechodem k industriálnímu zemědělství a lesnictví extenzívní a různorodá činnost člověka v krajině téměř zanikla a druhy s vazbou na stanoviště dříve udržovaná člověkem začaly vymírat. Tento trend v českých zemích akceleroval v 50. až 80. letech minulého století, když už byly rozorány či spontánně zarostly i ty poslední meze, tudíž druhy s vazbou na bezlesí či řídkolesí začaly definitivně vymírat.

    Z hlediska fungování přírody není až tak důležité, že pár druhů regionálně vyhynulo, jednalo se vždy o druhy víceméně vzácné. Důležité jsou trendy u těch běžných, a ty ukazují problém podstatně většího rozsahu
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: Nebud domyslivy hnidopych, ze se teda siri podle jine funkce nebo funkci uz zase ndma nic spolecneho s mou znalosti rozlozeni pravdepodobnosti ani s tim, ze pro lidi to nemusi byt spravna analogie.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam