• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: já to všechno četl... ostatně jsem hard-scifi nerd :-) ale do značné míry je to blbost. je to kognitivní bias, prostě když vnímám vesmír před nervovou soustavu lidoopa, jeví se mi smyslem vědy dělat urychlovače (abych dokázal rychleji házet šutry po šelmách nebo jiných lidoopech) nebo jako teleport (abych se tolik nenaběhal, když hledám něco, po čem bych chodil ten šutr). Porušit kauzalitu (teleporty) je zřejmě teoreticky možné, ale v tom případě končí věda, jak ji znáš... byla by nahrazená tím, že by ses stala "agentem Eschatonu" (viz jedna okrajovější, ale pro nerdy jako já čtivější série od Strosse). Prostě vševědoucí (strojový?) pozorovatel na konci času by tě úkoloval, aby náhodou došlo k takové změně minulosti, že by jeho přítomnost přestala existovat (variace na Rokokového Baziliška, ale v jistém smyslu děsivější, protože se týká všech ostatních pozorovatelů ve všech ostatních dějových linii). Prostě s nekauzalitou má problém i sci-fi. Do jisté míry jsou na nekauzalitu lépe připraveni věřící různých náboženství, protože pro ně "zázraky" jsou denní chleba, pokud jde o "vůli Boží" (tedy vůli Eschatonu, bodu Omega...) a o nějakou svévolnou individualistickou magii.

    Hmm, paralela fosilní paliva/pervitin je zajímavá, ale spíš fosilní paliva jsou tuk, který lidstvo/smažka v příliš krátké době vyběhalo a "propotilo" planetu. Nevím, debaty o tom, která aktivita jsou kterou "drogou lidstva" je ošemetná. Lidstvo prostě našlo trik, jak disponovat řádově většími zásobami energie, než celá biosféra bez něj. Už předtím se naučilo docela dobře využít obnovitelné zdroje (voda, vítr), kterými hodně překonalo to, co šlo získat silou lidských nebo zvířecích svalů. Lidstvo prostě miluje nadhodnotu (no, zase viz Dawn of Everything...). Aktivity, které nadhodnotu vytváří, se zdají být preferovány před těmi, které je nevytváří.

    Tvoje Dysonovy sféry mohl vymyslet jen někdo, kdo si neumí představit nějakou formu dohody o tom, že nadhodnotu už nebudeme generovat a spíš předpokládá, že ten přebytek poroste nade všechny meze a vyplýtvá se na to astrální inženýrství a tak :-) Spíš je to právě projev "sociologie fosilní éry", že to někoho vůbec napadlo... nevidím ale nejmenší důvod, proč by to mělo napadnout i mimozemský život (ať už ho nazveme inteligentním, nebo ne). J

    Klimatická krize je každopádně kauzální a fyzikální jev, nevyhnutelný ve světě, ve kterém platí termodynamické a ostatní zákony tak, jak je známe. (pokud objevíme nějaký termodynamický hack, třeba jak přebytečné teplo někam teleportovat, vyzářit na jiných vlnových délkách, whatever... hmm, to je dobrý geoinženýrský nápad... infračervený laser/maser, který by prostě vyzařoval teplo na jiných vlnových délkách, než těch, které blokují skleníkové plyny :-) díky přímé viditelnosti kosmického horizontu, který je přiměřeně chladný, by to termodynamické zákony ani neporušovalo..). Nicméně jakékoliv hacky nás dostanou do stiuace nějaké oázy v poušti, závislé na čerpání vody: pokud o mechanismus čerpání přijdou, budou v háji a umřou (to samé, pokud bychom se stali závislým na mechanismu chlazení a přišli o něj)

    Klimatická krize není sociální jev (nevyřeší se pozavíráním libovolného množství oligarchů nebo miliardářů do vězení, i když tím by se možná růst ppm o pár dnů zpomalil, pravda... ovšem tam, kde potřebujeme nejen zbrzdit, ale vrátit se o desítky let...) ani psychologický jev (nevyřeší se tím, že bude Elon experimentovat s DMT... tím si akorát možná způsobí změnu pohlaví svého dítěte, nebo tak něco :-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    XCHAOS: vzestup po te kardashev scale ti ma poskytovat energii pro tvoje dalsi zamery, treba ty urychlovace a teleporty a co bys chtel ty, plus obecne aby lidi nemuselo byt tak malo

    ano, nabizi se analogie jestli ted jsme jako by v adolescenci (we do what we must because we can), nebo co se ted deje. plus jestli je to normalni adolescence s moznosti seberegulace, nebo fosilni paliva jsou pervitin ktery moc distorzoval rozhodovaci system tim, kolik blaha a power velmi rychle podal a ted s tim nejde tzv nic delat

    ono se to vsechno ukaze
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MATT: Popravdě, skoro nevím o nikom, kdo by nečetl Úsvit všeho :-) je to tak neurčitě subverzivní, že ani ve čtvrtině nejsem schopnej přesně identifikovat, kam to vyvracení mainstreamových představ směřuje :-) (resp. co bude ta nová představa)

    Obecně jsem už dlouhou dobu měl podezření, že spousta těch sociálních hierarchií a komplexních systémů jsou vlastně emergentní jevy, že lidi ve své nutkavé potřeba v těch hierarchiích hledat místo prostě vytvářejí nahodilé věci a větší smysl to nemá.

    YMLADRIS: lidstvo už půl století, díky vynálezu chipů (které byly vynalezeny kupodivu pro program Apollo) zjistilo, že velké nemusí být nutně větší než malé a že velmi vysokou informační hustotu (výpočetní hustotu, whatever) můžeš nacpat na malinkatý kousínek křemíku. Tedy komplexita přímo konkuruje "kolosalitě". Pokud máš ostrůvky vysoké informační hustoty, přímým tématem je komunikace.

    Dysoova sféra ti nedává dobrou odpověď na prakticky žádnou z otázek, které si o vesmíru lze klást. Všichni bychom samozřejmě chtěli poznat vesmír... zjistit, jestli jsme ve vesmíru sami, jestli svoji existenci máme spíš maximálně propagovat, aby nám někdo pomohl, nebo maximálně tajit, aby nás někdo nesežral. Zajímá nás, jak to bulo a jak to bude (pokud tedy čas vlastně vůbec znamená to, co si myslíme, že znamená). V průběhu toho procesu by byl dobrý nápad jednak nevyhynout a jednak mít se nějak celkově fajn.

    Ale pozor, o wait... do toho všeho nám vstupuje Dysonova sféra :-) Fakt nevím, proč asi tak o tři řády víc nerdů fantazíruje o Dysonových sférách (i ve značně skromnější podobě by byly impozantní, ano - Discworld Larryho Nivena jsem četl) ale strašně málo se mluví např. o astronomické misi do ohniska gravitační čočky Slunce (která by umožnila přímé snímikování exoplanet, ve stylu v jakém pozorujeme vzdálené Galaxie díky přírodním gravitačním čočkám, v jejichž ohnisku se nacházíme náhodou).

    V tomhle klubu je to offiopic, ale nepochopil jsem, proč by megastruktury měly být o tolik zajímavější, než mikrostruktury. Hlavní motivací ke stavbě megastruktur bývá, že nějaká civilizace se nudí a pustěj se do toho "just because we can", prostě protože to jde. Dysonova sféra, kromě toho, že by to byl působivý Stonehenge pro budoucí extraterestrální archeology, by nejspíš neodpovídala na žádné zajímavé otázky, pouze by pro budoucí generace vygenerovala otázku "proč to sakra dělali"?

    Samozřejmě, že budoucnost nabízí zajímavé možnosti a byl by teda dobrý nápad v průběhu čekání na tu budoucnost nevyhynout....

    MATT: je v lidské povaze vydlabat dutinu do nějakého stromu a zkusit s ním přeplout oceán. Sice přitom umřeš, ale zase jak budou na tebe čumět, když budeš vyplouvat!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    poor, brown, south

    Heat inequality ‘causing thousands of unreported deaths in poor countries’ | Extreme heat | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/aug/16/heat-inequality-causing-thousands-of-unreported-deaths-in-poor-countries
    MATT
    MATT --- ---
    YMLADRIS: Ve me se porad pere mama s tatou, ale soubezne jsem schopnej prijmout oba pohledy ;) Takze zaroven registruju nejakej problem, ale treba se casem ukaze, ze byl podminkou k dalsimu poznani. Ja bych zkoumal spis hmotu a vedomi, vesmir mi prijde moc rozhlehlej a prazdnej, ale to jsme se uz kapku odtrhli od tematu..
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MATT: byla to reakce na "lidi je moc", coz interpretuju jako ze kdyby jich bylo dostatecne malo, eliminovalo by to ten problem se zodpovednosti (nemohli by toho moc udelat)

    takze napriklad by toho nemohli moc zjistit.
    mi prave prijde jako zajimava otazka zda to tady ma nejaky smysl a k tomu to aktualne pusobi ze by to chtelo vic prozkoumat vesmir
    MATT
    MATT --- ---
    YMLADRIS: Co by bylo lepsi si netroufam rict, bavi me, ze muzu uvazovat o dyson sphere i technologickym samanismu jak ho nactr treba Skvorecky v Pulchre (pred tema 20 lety nebo kdy jsem to cetl, se mi ta vize libila), mam rad Star Trek (ale pokud neprekoname rychlost svetla, tak je to vlastne nesmysl), nadruhou stranu k tem romantickejm predstavam o moudrejch predcich a krovacich zijicich v harmonii jsem skeptictejsi (aktualne ctu Usvit vseho). Nevime proc tu jsme, nevime proc je tu hmota, kde se vzala, proc se shlukuje, proc se zhlukuje do neceho cemu rikame zivot, ale vsechno to nejak funguje, tak muzu doufat v nakej vyssi zamer a nebo ze je to uplne jedno. Proste "ono to nejak dopadne" ;) No, nak se mi rozbehli myslenky.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MATT: mineno ze by ti vyhovovalo pokud tento drive zustane v rozmerech toho detskeho staveni lega, tj ano, at homo sapiens dela svoje stavbicky, ale nemuze to nic ovlivnit. zadna dyson sphere. jo?
    MATT
    MATT --- ---
    YMLADRIS: Ja bych to chapal ve smyslu, ze muzes delat "velky presahujici veci", ale nemusis pri tom spalit milion dinosauru ;) Ale cimdal tim vic prosakuje, ze jako lidi delame velky materialni veci uz desetitisice let, viz Göbekli Tepe nebo rano na me vyskocilo, ze sestitunovej kamen ve Stonehenge prepravili skoro 800 km. Ja proste pokazdy kdyz nad tim premejslim, tak dojdu k zaveru, ze lidi je jednoduse moc.

    Scientists 'shocked' at new Stonehenge discovery | BBC News
    https://www.youtube.com/watch?v=CQfrnkCJ-CI
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: premyslela jsem o tom co pises (ritualy, mandaly), ale nesepnulo mi to. mam tam asociace na spiritualitu, ze zvysovani komplexity by bylo v tom, ze do nejake propojene sjednocene mandaly by se propojovalo vic jevu/bytosti .. a mozna nejakym zpusobem ano (velka nabozenstvi, miliarda lidi sleduje olympijske hry, ..).

    ale ma to pro me mnohem pomalejsi az neexistujici "drajv" k te vyssi komplexite. Versus kardashev scale, kde komplexita souvisi s power - dyson sphere ti predevsim umozni realizovat svoje (naše) zamery, uplatnit moc nad časoprostorem, tvarovat ho podle záměru. tenhle vektor vnimam uplne vsude, od deti co si staveji lego pres start-upy kde mladi lidi dobrovolne a s nadsenim umiraji v praci zaziva aby zkusili postavit a prosadit neco noveho, az po teda kolosalni projekty typu urychlovač nebo starship

    reknes vic k tem mandalam?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    With August now here, Schmidt is a fraction less disturbed. He said the situation remains unclear, but the broader global heating trends are starting to move back in the direction of forecasts. “What I am thinking now is we aren’t that far off from expectations. If we maintain this for the next couple of months then we can say what happened in late 2023 was more ‘blippish’ than systematic. But it is still too early to call it,” he said. “I am slightly less worried, but still humbled that we can’t explain it.”

    ‘We should have better answers by now’: climate scientists baffled by unexpected pace of heating | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/aug/15/we-should-have-better-answers-by-now-climate-scientists-baffled-by-unexpected-pace-of-heating
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Nedávno tu téma extinkce, přelidněnosti aj. bylo diskutováno, dovolím si sdílet rozhovor s autorem publikace Coextinctions dominate future vertebrate losses from climate and land use change, kterou zde možná před pár lety někdo z vás sdílel Corey J. A. Bradshawem, který je přední odborník na globální ekologii.

    Epizoda o probíhající šesté masové extinkci a dopadech lidské populace na planetu. Rozhovor se zaměřuje na to, jak lidské aktivity, jako je ničení habitatu, nadměrné využívání zdrojů, invazní druhy a klimatické změny, způsobují bezprecedentní míru vymírání druhů. Bradshaw zdůrazňuje, že i když život na Zemi bude pokračovat, lidstvo čelí temné budoucnosti se značnou ztrátou biodiverzity, což může vést k zhroucení ekosystémů, které podporují lidský život. Epizoda se také zabývá konceptem koextinkce, kdy ztráta jednoho druhu může spustit kaskádu dalších vymírání v propojených ekologických sítích. Tato epizoda je důrazným připomenutím naléhavé potřeby globálního povědomí a opatření k zmírnění zrychlující se krize biodiverzity a jejích důsledků pro lidstvo.
    (sourhn skrz GPT)

    Human Impact, Extinctions, and the Biodiversity Crisis with Corey Bradshaw | TGS 136
    https://www.youtube.com/watch?v=qJwsJhFK98o


    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: čili sis odpověděl sám, gratz. příště to zkus bez mojí asistence
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: ved je to popisane v tej metodike co postujes:

    V případech, kdy je třeba mít informace o pravděpodobném obsahu půdní vláhy z míst, která nejsou
    vybavena měřicí technikou (od úrovně lokalit až po sítě měření v rámci rozsáhlých regionů) mají
    svůj nezastupitelný význam modely půdní vlhkosti využívající strukturu matematických vzorců a
    definovaných vztahů popisující chování systému půda-vegetace-atmosféra.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: já jsem vlastně rád, že se takhle prezentuješ, dokonale to ilustruje tvoje pokusy uchopit svět okolo. přečti si metodiku, zcela jistě v ní najdeš odpověď, jaký má tohle vyhodnocení limity. do tý doby je s tebou zcela zbytečná diskuze o tomhle tématu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: mne totiz nebolo jasne ci ten svoj povodny prispevok myslis vazne alebo ironicky, lebo si tam nedal smajlika, pokial vazne, tak argumentovat monitoringom na vybranych lokalitach kde pre zvysok uzemia sa vyuzivaju simulacie mi pride na rovnakej urovni ako moje pozorovanie travy
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: to neměl a nemá být argument, to je prostý hodnocení tvojí reakce

    https://www.intersucho.cz/userfiles/file/Metodika_predpoved%20sucha%20a%20pudni%20vlhkosti_FINAL.pdf
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: argumentovanie debilom ale tomu moc na vahe nepridava, spalena trava je aj v brne, ale na mape vidim celu oblast JMK bielu
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: a víš, že mě vůbec nepřekvapuje, že na celostátní monitoring na vybraných lokalitách argumentuješ svým nesmyslem? nejsi ty, dzodzo, tak trochu debil?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: hm maju to asi nejake pokazene, ja mam pred barakom uplne spalenu travu, len v tieni pod figovnikom a stremchou sa este cosi zelena, inak je to miestami docela "scorched earth" :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: to zni dost zoufale :) ja rikam, ze ty (ohraniceny) rozhodnuti, vcetne turismu jsme schopny delat uz dnes a delame je. Jsou na to metodiky, mame cisla.

    Ale jasne, alternativou je, ze muzem pockat dalsi desitky let, jestli to mozna nekdo nebo neco nevyresi za nas. Mezitim muzem treba zacit prodavat chlazeny pivo v kraterech sopek, nekomu to zvedne naladu a treba vyvola neco dobryho.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam