• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    TADEAS: Před pár lety jsem se zúčastnil online AMA s Rupertem poté co vydal Parents for a Future, taktéž je znám pro jeho expertizu k tématu Precautionary Principle.
    Nedlouho na to též vydal ve spolupráci s Jemem Bendellem Deep Adaptation: Navigating the Realities of Climate Chaos. Od té doby jsem o něm až na občasný tweet až tolik neslyšel :)

    Jen opravím, okolo 7:20 mluví o Energetické bilanci Země, a o tom jak se během posledních dvaceti let růst energie v atmosféře změnil z 3 hbe/s (hiroshima bomb equivalent/sec) na 12 hbe/s, nicméně jde o celkový růst v atmosféře, půdě, a oceánech - 90% této akumulace je právě v nich.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    How bad is it going to get? | Humanity Is Calling - Leadership Summit, Portugal | Rupert Read
    https://youtu.be/kL8W7_A6V1E?si=rb-9RBd6C4SVN0AS
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    hit wave

    Hundreds of weather stations from Canada to Mexico are living an unprecedented heat wave for late September.

    35C/95F Moose Jaw 🇨🇦
    113F/45C Phoenix AZ 🇺🇸!!!!!

    Several degrees above any temperature ever recorded so late, and it will get worse.

    This heat wave is rewriting climatic history—John McHenry

    FB-IMG-1727896770202
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    YMLADRIS: Nejde jen o zhoršení stavu, ale v některých případech také lepší data. Jinak poslední aktualizace taktéž hovoří o možném překročení okyselení oceánů, ale to byla zkrátka jen otázka času.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jako casova osa pusobive

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    More than 150 dead after Hurricane Helene dumps over 40tn gallons of rain | Hurricane Helene | The Guardian
    https://www.theguardian.com/us-news/2024/oct/01/hurricane-helene-rainfall

    “These storms are wetter and these storms are warmer,” North Carolina state climatologist Kathie Dello said. “There would have been a time when a tropical storm would have been heading toward North Carolina and would have caused some rain and some damage, but not apocalyptic destruction.”
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    In Overshoot: How the World Surrendered to Climate Breakdown, Andreas Malm and Wim Carton present a history of the present phase of the crisis, likely to extend decades into the future, as the fossil fuel industry swims in the largest profits ever made. Money continues to flow into the construction of pipelines, platforms, terminals, mines – assets that will have to be destroyed for the planet to remain liveable. Too much heat has become officially acceptable because such revolutionary destruction is not. But should the rest of us abide by that priority?

    Unflinchingly critical of business-as-usual and the calls for surrender to it, sweeping in scope, stirring and sobering, Overshoot lays out the stakes for the climate struggle in the years ahead.

    Overshoot: How the World Surrendered to Climate Breakdown | Verso Books
    https://www.versobooks.com/products/3131-overshoot
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TADEAS: 0,1mg/l [O2] znamena, ze v ty vode nezustalo nic zivyho, vcetne rostlin. zbyli jen komari, krasnoocka a shluky bakterii :-/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rekordní rok eroze půdy: Přispívá k ní změna klimatu i nešetrné zemědělství
    https://www.asz.cz/clanek/13388/rekordni-rok-eroze-pudy-prispiva-k-ni-zmena-klimatu-i-nesetrne-zemedelstvi/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    LAUNCHER: Jéé! Lidé jsou špatní. Dělají všechno zlo. Lidí rapidně ubývá. Svět bude krásný :-D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Everything is dead’: Ukraine rushes to stem ecocide after river poisoning | Ukraine | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2024/oct/01/ukraine-seim-river-poisoning-chernihiv-ecocide-

    Serhiy Zhuk, the head of Chernihiv’s ecology inspectorate, described what had happened as an act of Russian ecocide. “The Desna was one of our cleanest rivers. It’s a very big catastrophe,” he said. Zhuk traced the slick’s route on a map pinned to his office wall: a looping multi-week journey along the Seym and Desna. “More than 650km is polluted. Not a single organism survived. This is unprecedented. It’s Europe’s first completely dead river,” he said.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2024 Securing the ‘great white shield’? Climate change, Arctic security and the geopolitics of solar geoengineering
    https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/00108367241269629

    By systematically juxtaposing recently published schemes for Arctic geoengineering with Arctic security strategies published by the littoral Arctic states and China, we reveal and detail two conflicting security imaginaries. Geoengineering schemes scientifically securitise (and seek to maintain) the Arctic’s ‘great white shield’ to protect ‘global’ humanity against climate tipping points and invoke a past era of Arctic ‘exceptionality’ to suggest greater political feasibility for research interventions here. Meanwhile, state security imaginaries understand the contemporary Arctic as an increasingly contested region of considerable geopolitical peril and economic opportunity as temperatures rise. Alongside the entangled history of science with geopolitics in the region, this suggests that geoengineering schemes in the Arctic are unlikely to follow scientific visions, and unless co-opted into competitive, extractivist state security imaginaries, may prove entirely infeasible. Moreover, if the Arctic is the ‘best-case’ for geoengineering politics, this places a huge question mark over the feasibility of other, more global prospects
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Focus on the ‘Forgotten Greenhouse Gas’ Intensifies as All Eyes Are on the U.S. and China to Curb Pollution - Inside Climate News
    https://insideclimatenews.org/news/26092024/us-and-china-greenhouse-gas-nitrous-oxide-emissions/

    the United States and China, which together are responsible for approximately 80 percent of the world’s nitrous oxide emissions from the industrial sector. The emissions come primarily from the production of adipic acid, a precursor to high-strength nylon, and nitric acid, used in fertilizer production.

    The nitrous oxide emissions from chemical plants in China and the U.S. were the focus of a 2020 investigation by Inside Climate News.

    “It’s really up to the U.S. and China right now to get their act together and abate those industrial emissions,” Davidson said.

    Producers of adipic acid and nitric acid in Europe and elsewhere have reduced nitrous oxide emissions by 99 percent or more through incineration or chemical breakdown. Installing similar pollution controls at a limited number of chemical plants in China alone could reduce greenhouse gas emissions by up to 200 million tons of carbon dioxide equivalent per year, according to the U.S. deputy special envoy for climate, Rick Duke. The climate impact would be similar to shutting down 50 coal-fired power plants or taking nearly 50 million cars off the road.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK:

    Domnivam se spravne, ze veskere aktualni problemy (napr. druhy obrazek), koreluji a jsou primo umerne a silne zavisle na prvnim grafu prvniho obrazku?
    Doporučím ti se na tu samotnou publikaci podívat, protože na dost z toho na co se ptáš tam najdeš odpověď. Planetary Health Check 2024 je založeno na frameworku Planetary Boundaries. Ty grafy tedy souvisí s tímto frameworkem 9 Planetárních systémů.

    Tedy mohu se dale domyslet, ze nejsnadnejsim resenim je nemit tak vysokou populaci 

    Nevím proč izolovat jednu proměnnou a aplikovat ji na všechny ostatní. Všechny ty proměnné jsou mezi sebou různě úměrné a na sobě závislé.

    Není to tedy deskripce toho kolik paralelních problémů lidstvo vytvořilo, ale deskripce mezi sebou propletených systémů, v tomto případě týkajících Země a jeji schopnosti podporovat život/život který známe a jeji stabilitu. Jak mimochodem ukazuje ta třetí vizualizace.

    K tomu tématu paralelních systémů by spíše sedělo si najít "polycrisis" nebo "metacrysis".

    Nejsem expert na ekonomii, studoval jsem ji pred dlouhou dobou, ale jsem si jisty, ze principy (core), na zaklade kterych tato deskriptivni veda vznikly, se nezmenily, pac se od dob skoly empiricky potkavam s jednim dukazem za druhym.

    K té ekonomii (starořecky "vedení domácnosti"), asi je pár bodů na kterých se ekonomické školy shodnou, ale principy - jádro se liší a já mám pocit, že vycházíš z neoklasických základů - tedy pokud jsi to měl jako předmět, já jak jsem už asi někdy zmínil z ekologické a biofyzické ekonomie, neoklasickou tak nějak znám, ale je pro mě "obsolete". Nicméně jsem jen reagoval na tvou zprávu a prostě napsal, že to téma nemá cenu řešit, bylo by to zcestné, nešlo o pokus podkopat zbytek tvého příspěvku.

    Ale pokud te ty veci doopravdy trapi, premyslel si i nad resenim?

    To je první věc, kterou člověk hledá poté co zjistí, že je nějaký problém :) Nejen přemýšlel nad jejich řešením, ale jsem taky rád pro-aktivní.

    Premyslel si, jestli vubec jsme schopni na globalni urovni vyresit vse v jeden okamzik?
    Pokud ano, jake by bylo takove schudne reseni v socialne-ekonomickem-casove-prostorovem-politickem kontextu?

    Další z otázek, které člověka napadnou. Vzhledem k tomu v jakém jsme bodě a jak málo toho řešíme nevidím důvod proč bychom se snažili řešit vše - a ještě v jeden okamžik.
    Právě, že onen sociální, ekonomický, politický, časový, energetický/surovinový, nebo neurologický kontext dělá, realisticky, mnohé z těchto věcí neřešitelné.

    Ptal ses mě už dřív, slíbil jsem odpověď a nezapomněl a občas nad tím přemýšlím. - "Co bychom měli a můžeme začít dělat zítra?"

    Dost věcí je tedy ať už neřešitelných (a některé z nich samostatně existenciální hrozbou natož společně), nebo nevidíme žádné známky zlepšení po 50 letech established klimatické vědě, 29 COP konferencích , několika IPCC hlášeních a (pravděpodobně) stovek tisíc akademických publikacích.
    Co můžeme tedy začít dělat, realisticky?

    Nemám důvod doufat, že se tento směr bude nějak drasticky měnit k lepšímu, tím neříkám nesnažme se, ale jsme podle mého v bodě kdy je potřeba se věnovat - mitigaci, adaptaci, rezilienci. Namísto snahy o nemožné.
    To jak z perspektivy jednotlivce, tak komunity, nebo institucí a státu, nebo v různých časových horizontech.

    Od životního prostředí a zemědělství, po psychické a fyzické zdraví, energetiku, vztahy ve společnosti (a z nich možnost budovat cíle, priority,..),.. Musel bys opravdu nahodit konkrétní téma, a řesili bychom třeba co může jednotlivec dělat ohledně X, Y, Z. Případně je také dost důležité, jaký scénář a stav si člověk představí za 10, 20, 30 let a čemu se chce věnovat.

    Kdysi jsem tu též posílal seznam low-hanging fruit co se týče emisí - unikající plynovody apod. To je třeba co můžeme dělat ihned bez žádného dopadu na společnost a její zvyky.

    Z osobního hlediska mi to, ale přijde zajímavější, co podle mě hodne lidí může udělat a dnes je to velmi přístupné, je si rozšířit dovednosti. Zaměřit se na ty, které člověka 1) zajímají 2) mohou mít komunitní/společenský přínos v kontextu budoucnosti. Třeba - práce se dřevem/stavařina, elektřina, instalatérství, oprava elektroniky / recyklace, first aid (nebo pokročilejší praktiky), identifikace bylin/.. - a přírodní lékařství, pečování o stromy/keře a pěstování jako takové včetně skladování/zpracování a skladování sadby apod., oprava automobilů - nebo dalších prostředků, učitelství,.. Je toho dost a to je třeba vše příklad toho jak mít odolnější a připravěnější komunitu/společnost,..

    No, už bych se v tom ztrácel, protože je to hodně myšlenek a nemám zpětnou vazbu, snad to něco zodpoví.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Butterfly emergency’ declared as UK summer count hits record low | Butterflies | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/sep/18/butterfly-emergency-declared-as-uk-summer-count-hits-record-low-conservation
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    I've put together this thread to show just how much flooding has happened around the world, and this is only for the month of September

    x.com
    https://x.com/volcaholic1/status/1838907698663833874
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: kdyz uz jsme u tech domnenek a pratelsky se odkopavame. Domnivam se spravne, ze veskere aktualni problemy (napr. druhy obrazek), koreluji a jsou primo umerne a silne zavisle na prvnim grafu prvniho obrazku?

    Tedy mohu se dale domyslet, ze nejsnadnejsim resenim je nemit tak vysokou populaci (idealnim resenim by byla redukce)?

    Nebo se shodneme, ze ta korelace je as-is a pomoci breakdown jednotlivych problemu (grafu v obrazku 2) jsme schopni v budoucnu resit i nezavisle na sobe, tedy skrze transformaci root cause jednotlivych issues s dosazenim decouplingu?

    Pripadne bylo nejake hlubsi sdeleni za timto tvym prispevkem, nebo je to jen deskripce jak moc lidstvo paralelnich problemu vytvorilo?

    Kdyz mi poodhalis tvoji metodiku/strategii praci s problemy, budu moci adekvatneji reagovat
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: zacnu od konce. Nejsem expert na ekonomii, studoval jsem ji pred dlouhou dobou, ale jsem si jisty, ze principy (core), na zaklade kterych tato deskriptivni veda vznikly, se nezmenily, pac se od dob skoly empiricky potkavam s jednim dukazem za druhym. Priznavam, ze jsem nevedel, ze komercni banky v soucasne dobe tvori novou (docasnou) penezni zasobu skrze pujcky. I tak to ale neni uplne freelance rozhodnuti, pac jednak je to docasne a jednak se na to vazou napr. nutne zakonne financi rezervy, ci jine mechanismy centralni banky, ktere 'kontroluji' mnozstvi penez v 'obehu'. Jestli timhle chces podkopat veskerou moji ostatni argumentaci, fajn. Budu pevne verit, ze ty ve sve argumentaci nikdy zadne znalostni mezery nemas :)

    Ad domenky - je dost mozne, ze dosazuji domenky o tvem celonazoru nazoru, protoze ses tu od zacatku poradne nevyjadril. Znalosti mas multioborove fajn, nadhazujes spoustu problemu, taky fajn, rozsirujes je nad ramec klimatu taky fajn. Jedna vetsi vyzva strida dalsi. Hezky, nastudoval si key problems of mankind, hodilo by se to na univerzitni studii. Ale pokud te ty veci doopravdy trapi, premyslel si i nad resenim? Premyslel si, jestli vubec jsme schopni na globalni urovni vyresit vse v jeden okamzik? Pokud ano, jake by bylo takove schudne reseni v socialne-ekonomickem-casove-prostorovem-politickem kontextu?

    Jedinou konkretnejsi veci, co jsem od tebe videl jsou prispevky ohledne degrowth a uspor. Ale to samo o sobe lidstvo nespasi a na to jsem reagoval. To je jen jeden z prostredku jak ten prusvih zpomalit, ne ho vyresit. (zdravotnictvi byl jen priklad, proc to neni tak snadne, to nebyla prima reakce; snazim se pri komunikaci nemluvit jen v obecnych pojmech, ale i konkretizovat, protoze lidstvo stoji a pada na komunikaci).

    Kdyz uz se bavime v osobni rovine, tak ja sem zvykly, jak v osobnim zivote, tak v praci problemy resit, ne o nich jen mluvit. Mozna proto mas pocit ze tlacim na pilu, a ze si za tvoje prospevky dosazuju vic nez rikas, protoze bych se rad posunul od idealni k realisticke. Zaroven tady sam nabizim nejaky (mozna ne perfektni a vseznaly) vhled do toho, jak v soucasne dobe lze veci realizovat, jak se na ne podivat optikou feasibility a delat kompromisy v tom, co by bylo idealni vs. co jsme schopni zmenit (jak a kdy).

    Ad BAU, evidentne si za BAU dosazuje kazdy (nejen ty a ja) neco jineho, tak tohle tema zaparkuju na jindy.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    SEJDA: "Vzhledem k demografickým křivkám (velmi nízká a stále klesající porodnost) se totiž bude populace lidí v produktivním věku, tedy ekonomicky aktivních, něco vyrábějících, přinášejících, snižovat až neuvěřitelnou rychlostí."

    Automating any imaginable applications
    https://www.youtube.com/watch?v=B5sRwSD1dTQ


    Optimus - Gen 2 | Tesla
    https://www.youtube.com/watch?v=cpraXaw7dyc
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam