• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    eXcelerator

    Interior Secretary Takes Steps to Unleash Alaska’s Extraordinary Resource Potential | U.S. Department of the Interior
    https://www.doi.gov/pressreleases/interior-secretary-takes-steps-unleash-alaskas-extraordinary-resource-potential

    The Trump administration announced plans to expand drilling in the Arctic, including in the Arctic National Wildlife Refuge. The Interior Department stated it would begin steps to open the entire 1.56 million-acre Coastal Plain of the refuge to oil and gas exploration.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Global Energy Review 2025
    https://www.iea.org/news/growth-in-global-energy-demand-surged-in-2024-to-almost-twice-its-recent-average
    Growth in global energy demand surged in 2024 to almost twice its recent average

    The report finds that global energy demand rose by 2.2% last year – lower than GDP growth of 3.2% but considerably faster than the average annual demand increase of 1.3% between 2013 and 2023.

    The acceleration in global energy demand growth in 2024 was led by the power sector, with global electricity consumption surging by nearly 1,100 terawatt-hours, or 4.3%. This was nearly double the annual average over the past decade. The sharp increase in the world’s electricity use last year was driven by record global temperatures, which boosted demand for cooling in many countries, as well as by rising consumption from industry, the electrification of transport, and the growth of data centres and artificial intelligence.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Deutshe telekom vydalo kratkou reklamu na globalni oteplovani

    Warmland - See effects of rising temperatures | Deutsche Telekom
    https://youtu.be/27GvwhjF0lk?si=yo1NbKni9u2ajEh8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    „Křetínský nesází na obnovitelné zdroje, protože nesedí k jeho image hazardního hráče,“ říká Kubala
    https://denikalarm.cz/2025/03/kretinsky-nesazi-na-obnovitelne-zdroje-protoze-nesedi-k-jeho-image-hazardniho-hrace-rika-kubala/

    Dnes najdete na našich stránkách rozhovor s Katarínou Kováčovou a Radek Kubala z Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci. Bavíme se o tom, proč pojišťovnický byznys přestává v časech klimatické krize fungovat tak, jak potřebujeme a jestli by nebylo dobré ho nějaký způsobem proměnit. Bavíme se o nejšpinavějších pojišťovnách v Česku, ale v druhé polovině taky o byznyse Daniela Křetínského, který nedávno odhalil svoje karty v dlouhém článku pro německý Die Welt. Skandální je, že Křetínský v textu nepřímo nabádá, že bychom měli začít zase odebírat ruský plyn, což je komodita, na které tento člověk v podstatě zbohatnul. Radek Kubala se v rozhovoru vyznává z toho, že Křetínského považuje za jediného chytrého fosilního miliardáře v Česku, ale k jasné odpovědi na otázku, proč neinvestuje do obnovitelných zdrojů, když je tak chytrej, jsme se nedostali. Pracovní verze vysvětlení je taková, že by mu to zkazilo karmu badass hazardního hráče, který sází na umírající evropský průmysl a chce z toho vyždímat maximum. Snad se vám tenhle díl bud líbit!
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kees van der Leun: "It's almost midnight on 21 March, and it's over 1…" - mastodon.energy
    https://mastodon.energy/@Sustainable2050/114202849117931927
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Much chatter, little impact: Net zero reference slipped into German constitution - Euractiv
    https://www.euractiv.com/section/eet/news/germany-climate-law-legislation/

    BERLIN – As part of the deal over Germany's massive defence and infrastructure spending package, the Greens managed to write spending earmarks with a reference to climate neutrality into the country's constitution.

    Champions and critics of climate action alike have been trying to play up the significance of adding in a mention of Germany's 2045 net-zero goal, although legal experts largely see the change as lacking broader legal significance.

    The amendment to Article 143 of the Basic Law, Germany's constitution, allows for “a special fund with its own credit authorization for additional investments in infrastructure and for additional investments to achieve climate neutrality by 2045, with a volume of up to €500 billion.”

    One line in the paragraph specifically sets aside €100 billion in an off-budget special fund for climate projects toward bringing emissions down to net zero, a goal already set down in Germany's Climate Action Act.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    CRAZY_IVAN: Ne že bych přímo nesouhlasil, jen je to dost o úhlu pohledu - lokace ložisek jsou v mnoha ekologicky významných oblastech a možná nám v Evropě je jedno jaký dopad má to co spotřebujeme (jako doposud), ale z perspektivy obyvatel, kterým se otráví řeky, podzemní voda, půda, ovzduší a naruší ekosystémy - myslím, že pro ně jsou ty dopady mnohem horší, než emise skleníkových plynů z fosilních paliv (například jak tady BOREC: postnul, událost z minulého týdne). Pokud bychom vážně vytěžili všechna známá ložiska, tak by to bylo na dlouhou spekulaci, zda doničené ekosystémy jsou v porovnání s (teoreticky) nižším ohříváním lepší/horší. Další věc je ta, že fosilních paliv je omezené množství - a zejména mluvme o ropě, protože bez ní budeme jen těžko získávat ty ostatní (v množstvím relevantním dnešní civilizaci), nic nenasvědčuje tomu, že nevytěžíme a nevyužijeme vše co dává energetický/ekonomický smysl a obnovitelné zdroje jsou jen bonusem k dostupné energii - a v tom vidím jejich hlavní význam, ve světě kde bude fosilní paliva méně a méně dostupná, nám OZE budou poskytovat alespoň nějaký komfort.

    Ve výsledku je to otázkou spotřeby a plýtvání, jak už jsem zde v minulosti zmiňoval, snížit naši spotřebu a změnit priority je mnohem zásadnější krok než se snažit nahradit naši momentální a rostoucí spotřebu (ignorujme fyzickou nereálnost takového projektu). Přitom bychom vzhledem k existujícímu materiálnu mohli žít velmi slušně i z malé části naší dnešní spotřeby.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Greenpeace must pay at least $660m over Dakota pipeline protests, says jury | Greenpeace | The Guardian
    https://www.theguardian.com/us-news/2025/mar/19/greenpeace-lawsuit-energy-transfer-dakota-pipeline
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GANBOY: už jsem to zmiňoval dřív, ale řešitelnější, než akumulace elektřiny je akumulace tepla (a chladu). Teplo dělá asi 50% spotřeby energie. Ale akumulovat z letní sezóny přebytku teplo na zimní topnou sezónu je reálnější, než akumulovat elektřinu...
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    GANBOY: co jsou to zbývající části?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SHEFIK: Jen jeden z možných kroků. Z instalovaného výkonu se dostane víc ke spotřebiči.

    JIMIQ: A to "bohatství" stojí víc elektřiny a zdaleka každý se sám neuživí.
    BOREC: Ve vodních elektřárnách by to naštěstí bylo míň. Tak do 10%.
    Ale koukni někdy na trafa před Škodovkou, u měst a podobně. I jednotky % dělají v součtu hodně.
    GANBOY
    GANBOY --- ---
    KUTAS: OZE jsou prostě jen kedna část skládačky.
    Jasně že v mém ideálním světě 80% střech ve městech má solár, modulární reaktory fungují a evropa zkrotila fůzní štěpení.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    GANBOY: jak to chceš třeba bez OZE udělat? Plynem to neuděláš, protože to musíš nakupovat a dovážet převážně z venku. Uhlí nemáš (těžební limity už nikdo neprolomí) nebo ho taky musíš dovážet. Jádro je brutálně drahé.

    Mně se na celém Green Dealu líbí, že může vést k energetické soběstačnosti a prostě Evropa nebude nikoho potřebovat - bohužel než se tam dostaneme, tak to bude něco stát. A v podstatě k tomu v dnešní době vedou jen dvě cesty - OZE nebo jádro... pak mi dává větší smysl investovat co nejvíc do OZE + úložišť, protože to je řešení, které lze vybudovat rychle a zároveň dlouho vydrží.

    Ale tím už se trochu krejeme s diskuzí tady - [Energetika a energie v politické a hospodářské perspektivě]
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Psal jsem to uz jinde, solarni panel vyrobi za zivot elektrinu za cenu 200kc/MWh (konzervativni vypocet s zivotnosti 20 let, v realu po 25 letech panely dodavaji 80% puvodniho vykonu - ten rozdil pokryje ostatni naklady - menice, kabely, konstrukci)

    Do 20% rocni vyroby lze mit fotovoltaiku bez baterek

    A presne na tomhle EU pracuje, za lonsky rok mela 11% z fotovoltaiky
    BOREC
    BOREC --- ---
    ERGOSUM: ok, zmodernizujeme všechny naše vodní elektrárny o polovinu, tak to máme 4.5% produkce. To ale nic moc neřeší
    GANBOY
    GANBOY --- ---
    JIMIQ: já řeknu něco v tomhe klubu nepopulární, ale podle mě by eveopa měla napnout všechny svoji síly aby si zajistila zdroj elektřiny kde výsledná cena bude v řádech halířů, protože levná energie dnes je to stejný jako železnice a dravé říční toky před 200-100 lety.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ERGOSUM: draha elektrina -> drahe potraviny -> min se proda -> nizsi emise :)

    Nemam pocit ze v Evrope je v absolutnich cislech draha elektrina. Byla draha pulroku kvuli rusakum. A je drazsi nez jinde na svete, ale v pomeru k “bohatstvi” je ta cena ok
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ERGOSUM: ted nevim, jestli je to sach mat. Jak to zachrani klima?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BOREC: Na rozdíl od tvých keců tam jsou. Ale klidně přidám.
    Modernizace vodních eletráren a měničů na obou koncích vysokonapěťového rozvodu. Vyšší účinnost, krátká návratnost.
    Tak to běž prolobovat. Řek sis o to. A přiď se pochlubit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam