• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    MATT
    MATT --- ---
    TUHO:
    Oleg Olegovič
    Plný text zde:
    "Trojicí strategických dokumentů, které nastavují směrování Česka v následujících desetiletích prakticky ve všech oblastech, by se měla brzy znovu zabývat vláda. Státní energetická koncepce (SEK), Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NECP) a Politika ochrany klimatu (POK) se připravovaly dlouhé měsíce, přesto ministři jejich schválení v polovině července odložili.
    Na to nyní reaguje desítka organizací zastupující část tuzemského průmyslu, energetiky, bank, pojišťoven, ale třeba i zaměstnavatelé ve zdravotnictví a školství. Ve výzvě adresované premiérovi Petru Fialovi (ODS), kterou mají HN k dispozici, vyzývají k rychlému přijetí všech tří dokumentů.
    „V případě nezachycení trendu bezemisní ekonomiky v podobě nástupu zelených technologií, elektromobility, digitalizace, úspor energie a sektorů s vyšší přidanou hodnotou může dojít k negativním dopadům na tuzemskou bilanci zahraničního obchodu a odlivu kapitálu do zemí, které vytvoří vhodnější podmínky,“ varují ve společném prohlášení.
    Mezi signatáři jsou „tradiční“ zástupci obnovitelného sektoru, jako je Svaz moderní energetiky, Solární asociace či CZ Biom – České sdružení pro biomasu. Svůj podpis připojil ovšem také třeba Jiří Horecký, prezident Unie zaměstnavatelských svazů, která zastřešuje téměř 17 tisíc zaměstnavatelů s 830 tisíci zaměstnanci, nebo loni založená Aliance pro bezemisní budoucnost (ApBB). Členy ApBB jsou ČEZ, Orlen Unipetrol, onsemi, Škoda Auto či Sigma Group. Patří k nim i finanční instituce, jako je Moneta či Komerční banka. Šéf „komerčky“ Jan Juchelka je také prezidentem ApBB, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš zase viceprezidentem. Členem ApBB je i vydavatel HN, společnost Economia.
    Vyzyvatelé upozorňují, že tuzemská ekonomika potřebuje předvídatelný rámec, podle kterého mohou cílit své investice. Právě ten má podle nich přinést trojice zmíněných strategií. NECP musí Česko navíc předložit Evropské komisi a už nyní je s tím v prodlení. V současnosti platná energetická koncepce z roku 2015 je zase zcela neaktuální, nová koncepce měla být podle původního plánu hotová už před čtyřmi lety. Podle signatářů lze ještě diskutovat o stanovených cílech pro rok 2040 a dál. „Na rozsáhlou diskusi týkající se cílů 2030 již čas není,“ upozorňuje však výzva.
    Ta v zásadě reaguje na vyostřenou debatu, která se kolem dokumentů rozjela v polovině července, kdy je měli ministři na stole poprvé. Na sociálních sítích a v médiích se pro ně vžilo ne úplně přesné označení „český Green Deal“ a rozšířila se obava, že výsledkem může být zdražení plynu, uhlí a pohonných hmot pro domácnosti. Právě proto je ministři zatím neschválili. Před zdražením varovala opozice, na chybějící analýzy finančních dopadů však poukázal také třeba Svaz průmyslu a dopravy.
    „Všechny zmíněné dokumenty potřebují aktualizovat. Naše připomínky ministerstva znají a my stále doufáme, že je maximálně zohlední a dokumenty dopracují,“ říká generální ředitel svazu Daniel Urban. Podle mluvčí úřadu vlády Lucie Ješatové bude nyní nutné dokumenty o ekonomické dopady navržených opatření skutečně doplnit. Ministerstvo průmyslu podle vedoucího tiskového oddělení Marka Vošáhlíka už v SEK „drobné formulační úpravy“ provedlo. Prioritou je podle Urbana NECP, který je nutné předložit Evropské komisi. Není však potřeba schvalovat všechny tři dokumenty ve spěchu najednou.
    Nejspornějším tématem se stal záměr na rozšíření emisních povolenek mimo velkou energetiku a průmysl, které jimi už nyní musí kompenzovat svou produkci CO2. Takzvané ETS 2 se tak promítne do nákladů domácností po roce 2027. O kolik to bude, závisí na ceně budoucí povolenky ETS 2."
    "Podle propočtů think-tanku Fakta o klimatu v případě ceny povolenky ve výši 30 eur zdraží litr benzinu o 1,80 koruny, nafta o dvě a megawatthodina plynu o 150 korun. Pokud cena povolenky bude 45 eur, prodraží to litr benzinu o 2,70, litr nafty o 2,90 a megawatthodinu plynu o 225 korun. Průměrný byt vytápěný plynem spotřebuje ročně zhruba 12, rodinný dům pak asi 20 megawatthodin.
    Některé odhady mluví o výrazně vyšších cenových dopadech. Ty však vychází z ceny nad 45 eur, přičemž na této hladině bude cena nové povolenky zastropovaná. Pokud hodnota ETS 2 na burze limit překročí, vrhne Evropská komise na trh další povolenky, čímž by mělo dojít k jejich zlevnění. Toto opatření lze však aktivovat jen jednou za 12 měsíců. Je zde ale další „ale“. Dvanáctiměsíční pravidlo lze totiž za určitých okolností vysadit.
    Trojice strategických dokumentů ovšem ETS 2 nezavádí. Jde o analytické materiály, které povolenky zmiňují mezi mnoha dalšími nástroji. Mezi takové patří třeba i kompenzace zvýšení nákladů sociálně slabým rodinám či zřízení dotačních programů k financování přechodu na ekologičtější, a tedy povolenkou nezatížené vytápění.
    S povolenkami v dopravě a vytápění naopak počítá evropská směrnice. Ta se začala chystat za vlády Andreje Babiše, doladila se během českého předsednictví a definitivně schválena byla loni v dubnu. Česko ji nyní musí implementovat skrze změnu zákona standardním legislativním procesem bez ohledu na to, zda schválí či neschválí SEK, NECP a POK. Kdy a zda se tak stane, není jasné. Třeba ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se už vyjádřil, že by chtěl „domácí“ povolenky zmírnit."

    --------------

    Edvard Sequens
    Správně píší: "Podle signatářů lze ještě diskutovat o stanovených cílech pro rok 2040 a dál. „Na rozsáhlou diskusi týkající se cílů 2030 již čas není,“ upozorňuje však výzva.", což naplňuje především NECP. SEK, ten cílí hodně na jádro, proto ty podpisy části průmyslu. Ale i NECP, jak jsme včera s nevládkami napsali Fialovi, "v obnovitelných zdrojích energie český návrh výrazně zaostává za celounijním cílem. Česká vláda dokonce odmítla i doporučení Evropské komise na zvýšení cíle" a "Strategie také zaostávají v emisních cílech". To co potřebujeme skutečně, je "rychlé přijetí takových legislativních a dalších nástrojů, které nastaví směr k výraznému zvyšování energetické efektivity, výstavbě obnovitelných zdrojů energie, bezpečnému odklonu od uhlí i rozvoji rychlé a pohodlné veřejné dopravy. To je v každém případě nejlepší řešení vysokých účtů za elektřinu, plyn či benzín a naftu. A také nejlepší řešení pro udržení konkurenceschopnosti našeho průmyslu." K tomu trojice strategií může pomoci, ale také vůbec nemusí. A samozřejmě je třeba prakticky řešit předcházení sociálním dopadům, to v těch strategich také dosatečně není.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jinak v CR momentalne jede medialni lync na ETS2... Tak par zdroju k tomu:

    Přestože pokračování ve fosilním statu quo je z bezpečnostních i ekonomických důvodů neudržitelné, český mediální prostor stále živí fantazie, že z přechodu k nízkouhlíkové ekonomice se dá nějak uniknout. Proto je vysoce problematické, že největší český mediální dům ovládají fosilní zájmy.

    Nedávno se rozhodl deník Blesk rozpoutat clickbaitové žně prostřednictvím svého rámování klimatických strategií jako zavádění „zeleného teroru“. Nešlo přitom přehlédnout, že Blesk vlastní Daniel Křetínský, tedy muž, který vsadil stovky miliard na zpomalení či zablokování evropské klimatické politiky.

    Trochu to připomínalo situaci, když Rusko před invazí na Ukrajinu pomocí chytrých tahů na světových trzích s fosilními trhy vytvářelo umělý nedostatek. Ten šponoval ceny energií do nebes a média zaplavila série článků a komentářů, které ze zdražení obviňovaly emisní povolenky. Mimochodem, v té době se také naplno ukázala geopolitická výhoda výroby energie z obnovitelných zdrojů, která má potenciál nás před podobným ohrožením a vydíráním chránit.

    Obchodníci se strachem šíří paniku kolem Green dealu. Vydělají na tom jen uhlobaroni | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/clanek/3320/obchodnici-se-strachem-siri-paniku-kolem-green-dealu-vydelaji-na-tom-jen-uhlobaroni
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    A jedna related z domova ;)

    Czech steel industry unprepared for EU decarbonisation – Euractiv
    https://www.euractiv.com/section/politics/news/czech-steel-industry-unprepared-for-eu-decarbonisation/

    The Czech steel industry is unprepared for decarbonisation, not only technologically but also financially, making it difficult to implement the EU’s decarbonisation plans, experts say.

    Experts polled by the Czech News Agency (CTK), also agreed that the state lacks green electricity, hydrogen and other resources – all elements necessary to meet EU plans to be carbon neutral and effectively achieve net-zero greenhouse gas emissions by 2050.

    There are options for low-emission steel production, including replacing coke with hydrogen as a reducing agent or making steel from scrap in an electric arc furnace.

    However, there is not enough scrap to meet all demand. The production process requires large amounts of electricity, the price of which has risen enormously in recent years, Daniel Urban, chairman of the Czech Steel Union, told CTK.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Průměrná teplota na Antarktidě se zvýšila za rok o čtyři stupně. Nejjižnější kontinent se mění před očima — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3631907-prumerna-teplota-na-antarktide-se-zvysila-za-rok-o-ctyri-stupne-nejjiznejsi-kontinent

    V Antarktidě bylo letos průměrně o čtyři stupně Celsia tepleji než loni. Průměrná teplota na nejjižnějším kontinentu letos stoupla na minus tři stupně Celsia, řekl na konferenci k pátečnímu Mezinárodnímu dni Antarktidy vedoucí Českého antarktického výzkumného programu z Masarykovy univerzity Daniel Nývlt. Kvůli zvyšujícím se teplotám hrozí odledňování Antarktidy. Klimatická změna také podle něj způsobila, že se mezi významně ohrožené druhy přidal tučňák císařský.

    Dodal, že při odledňování dochází k výraznému vysychání místních půd, a dokonce dochází k odumírání mechových stanovišť, které dlouhodobě velmi dobře vegetovaly. „S tou klimatickou změnou ale najednou nemají dostatek vláhy,“ poznamenal.

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    R Kubala

    Dneska zamrzne peklo. Poprvé v životě jsem napsal pochvalný článek na ministra průmyslu a obchodu. Jozef Síkela se totiž v minulých týdnech postavil zájmům uhlobaronů a zejména vytáhl na světlo fakt, že Daniel Křetínský využívá svá média k politickému boji.

    Síkelova odvaha odhalila, že Křetínský manipuluje médii, která vlastní
    https://denikreferendum.cz/clanek/35708-sikelova-odvaha-odhalila-ze-kretinsky-manipuluje-medii-ktera-vlastni
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘The earth is sick’: Storm Daniel has passed, but Greeks fear its deathly legacy | Greece | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2023/sep/29/storm-daniel-thessaly-greece-long-term-impact
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    J Berardelli
    https://twitter.com/WeatherProf/status/1700587947353890850?s=19

    We have a #medicane in the making. Storm #Daniel in the Mediterranean now has tropical characteristics heading south and will make landfall tonight near Benghazi, Libya. TheThe dark shades of purple are winds 50 mph+
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nevim jestli eskalovat. Jen par mrtvych a naky nezvestny. Ale tak aspon ty videa na popkorn dobry

    Massive floods make victims in Bulgaria, Greece, Turkey – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/section/climate-environment/news/massive-floods-make-victims-in-bulgaria-greece-turkey/

    Storm Daniel has battered western and central Greece since Monday, prompting hundreds of calls to emergency services to pump out water just days after a deadly wildfire that has burned for more than two weeks was brought under control in the north of the country.
    ...
    It’s the most extreme weather in terms of the amount of rainfall within 24 hours since records have been kept in the country,” Climate Crisis and Civil Protection Minister Vassilis Kikilias said in a statement, urging people to stay indoors.
    TUHO
    TUHO --- ---
    “It’s been a shocking summer,” said Daniel Swain, a climate scientist at UCLA. “We know most of this is happening because of long-term warming of the climate system so it’s not surprising, sadly, but you still get shocked by these extremes. Records are not just being broken, they are being shattered by wide margins.”

    The record temperatures are being driven not only by global heating caused by the burning of fossil fuels but also by the onset of El Niño, a periodic climate event that heats up part of the Pacific Ocean, causing temperatures to spike around the world.

    “We have seen an unusual summer and these ‘unusual’ summers will become more and more frequent in the future,” said Katharine Hayhoe, a climate scientist at the Nature Conservancy. Hayhoe said high temperatures, El Niño and natural variability have all combined to create the sort of conditions not seen before by humans. “It’s like an overloaded camel with an extra bale of hay and then some additional weight on top,” she said.

    After America’s summer of extreme weather, ‘next year may well be worse’ | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/aug/26/us-summer-extreme-heat-wildfires-climate-crisis
    PER2
    PER2 --- ---
    zatim pohoda


    Firefighters battle hundreds of blazes as Israel sizzles under blistering heatwave.
    "Temperatures of 40 and even 50 degrees will not be rare in Israel soon"
    After the heavy heat wave on Friday, which brought with it fires and power outages, Prof. Daniel Rosenfeld said in an interview with the Ynet studio that this is a result of the climate crisis. He said that there are other consequences, such as rains in the summer during heavy rains. "This trend was predicted to happen only in decades and to my astonishment I see that it is already happening now"

    Incredible heat wave in Siberia, with reports of temperatures exceeding 38°C (100.4°F), breaking monthly and in at least one case, an all-time heat record

    'Relentless' heatwaves scorch southern China, test power grids
    Having sweltered through May, southern and eastern China face more weeks of unrelenting heatwaves, putting power grids under strain as demand for air-conditioning soars in mega-cities like Shanghai.

    Ocean temperatures still soaring above all modern records. A huge concern with an impending El Niño set to release 3 years of stored energy back into the atmosphere.
    That means more intense rainfall, drought due to shifting winds, extreme heat, coral reefs dying etc.

    Canada is currently facing its worst wildfires ever recorded. Thousands of people have been evacuated in the provinces of Nova Scotia, Quebec and New Brunswick. Firefighters are struggling to get the fires under control.

    India - Temperatures in certain areas of the capital, which has a population of more than 20 million, recently crossed 45 degrees Celsius (113 degrees Fahrenheit), making it one of the hottest days of the year.

    Amid record-breaking heat, Vietnam's capital Hanoi is reducing street lighting to save energy. This is being done to keep the national power system running. Weather officials have warned that the heatwave could continue in the month of June.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Nevidel jsem, ale obecne by me zajimalo, proc vlastne se geotermal u nas vic neresi.

    INFO.CZ | Česko má nevyčerpatelný zdroj energie, který nevyužívá. V první energetické reality show odhalujeme jeho tajemství – a proč ho lidé nechtějí
    https://www.info.cz/video/cesko-hleda-elektrarnu/geotermalni-energie-cesko-ma-nevycerpatelny-zdroj-energie-ktery-nevyuziva

    Jinak na vychodnim Slovensku se rysuje nejake vetsi projekty. S podilem EPH, abysme na Kretinskeho nebyli jenom zli .]

    SSE Holding je součástí českého energetického holdingu EPH, jehož majoritním vlastníkem je miliardář Daniel Křetínský.
    EPH a PW Energy nyní oznámily, že EPH nabyl podíl v PW geoenergy, dceřiné společnosti PW Energy, která byla primárně založena za účelem realizace zmiňovaného projektu.
    Zároveň bylo rozhodnuto o rozšíření projektu z původních 13 MWe instalovaného výkonu elektrárny na 20 MWe.
    Geotermální energie se v současné době na Slovensku využívá pouze v malé části východního Slovenska a to k vytápění.
    „Válka na Ukrajině ukazuje, že odklon od fosilních paliv je nejen ekologickým, ale i bezpečnostním a strategickým zájmem Slovenska. Pod zemí je obrovský potenciál geotermální energie, ale stát jej příliš nerozvíjí,“ uvedl Michal Mašek z PW Energy.
    Elektrárna má vzniknout v rámci průzkumného území Lovča.
    Postupně se v rámci regionu počítá s výstavbou tří geotermálních středisek, jejichž celková instalovaná kapacita činí až 20 megawattů (MWe).


    Slovensko bude mít první geotermální elektrárnu o výkonu až 20 megawattů - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/slovensko-bude-mit-prvni-geotermalni-elektrarnu-o-vykonu-az-20-megawattu/
    TUHO
    TUHO --- ---
    solidni pozary v kanade

    https://twitter.com/weather_west/status/1659704178791583746?s=46
    TUHO
    TUHO --- ---
    Kretinsky ma dobre casy.

    Praha - Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v loňském roce zvýšil svůj provozní zisk (EBITDA) na 4,3 miliardy eur (zhruba 101 miliard Kč). Meziročně je to nárůst o dvě miliardy eur (47 miliard Kč). Konsolidované tržby skupiny stouply proti roku 2021 téměř dvojnásobně na 37,1 miliardy eur (871,8 miliardy Kč). Na hospodaření měla vliv situace na energetickém trhu, rozvoj celé skupiny a její akvizice. ČTK to dnes sdělil mluvčí skupiny EPH Daniel Častvaj.

    Křetínského EPH v loňském roce navýšil provozní zisk na 101 miliard Kč | ČeskéNoviny.cz
    https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kretinskeho-eph-v-lonskem-roce-navysil-provozni-zisk-na-101-miliard-kc/2363718
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    BUBBLE: za mě tohle téma celkově úplně nejlíp ze všech (!) vystihuje Daniel Quinn v knize Ishmael - pokud se někdo nezasekává na formě, tak je to velice působivě, jednoduše a nepopiratelně předaný a vysvětlený, v podstatě bez nějakýho intelektuálního balastu, takřka selským rozumem... https://www.dropbox.com/s/qfsjxm8wazyd8uq/ishmael.epub?dl=0
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    Daniel Swain
    @Weather_West
    The coming week is shaping up to be a pretty crazy weather week in California, TBH--even more so than previously thought. Ongoing heatwave expected to be longer & peak even higher, & now we have potential influence of a soon-to develop hurricane to consider. (1/n) #CAwx #CAfire

    https://twitter.com/Weather_West/status/1566441260641964032
    TUHO
    TUHO --- ---
    SEJDA: Hehe, ale Vavru nenapalis...

    Daniel Vavra
    Možná jste zaregistrovali strašlivé zprávy o tom, že ve Francii vyschla řeka Loira, která teď jde přejít suchou nohou, protože globální změna. Těch článků a videí jsou tuny. A všechny ukazují jedno konkrétní místo, kde je skutečně vidět místo řeky pouze písčité dno, nad kterým vede most. Nejhorší sucho v dějinách země.
    Má to jen jednu drobnou nevýhodu. To místo se jmenuje Loireauxence a dá se najít na mapách, všetně datumu, kdy byly snímky pořízeny. Takhle kupříkladu vypadalo v září 2021. To jest před rokem. Vypadalo prakticky stejně jako teď. Žádné zprávy o vyschlé Loiře jsem tehdy nezaznamenal.
    Navíc už nikdo nesdělil, že to je vedlejší rameno řeky, kde se rozlévá do krajiny a je mělká i při dobrém stavu vody. Na konci toho mostu je hlavní rameno a i teď tam nejspíš jezdí velké lodě. Jak je vidět na druhém obrázku.
    No a jelikož Google Earth Pro má tu kouzelnou vlastnost, že lze zobrazovat staré satelitní snímky, tak se můžete podívat, jak vypadala na stejných místech řeka v roce 2002 a 2015.
    Stejně.
    Boční ramena zcela vyschlá. Snímek stejného místa z roku 2022 dokonce vypadá líp, než ty starší. Tolik k úrovni žurnalistiky ve stylu "účel světí prostředky".
    Možná na tom místě skutečně je ještě méně vody, než jindy. Každopádně reportáže o vyschlé Loiře, co jde přejít suchou nohou, by tam šly natáčet zřejmě prakticky každý srpen posledních 100 let.

    PER2
    PER2 --- ---
    dnesni turisti jsou zlo

    Od nedělního rána bojují hasiči s požárem lesa o rozloze tří hektarů v těžko přístupném terénu Národního parku České Švýcarsko u Hřenska na Děčínsku. Na místě zasahuje odpoledne už 26 jednotek, v akci je vrtulník i hasičské letadlo, platí zvláštní stupeň poplachu. Hasiči preventivně evakuují turisty ze soutěsek. Podle dostupných informací se nikdo nezranil. Šéf parku viní z požáru táborníka.


    WAWONA, Calif. — A fast-moving brush fire near Yosemite National Park exploded in size Saturday into one of California's largest wildfires of the year, prompting evacuation orders for thousands of people and shutting off power to more than 2,000 homes and businesses.
    The Oak Fire started Friday afternoon southwest of the park near the town of Midpines in Mariposa County and by Saturday had grown to nearly 19 square miles (48 square kilometers), according to the California Department of Forestry and Fire Protection, or Cal Fire. It erupted as firefighters made progress against an earlier blaze that burned to the edge of a grove of giant sequoias in the southernmost part of Yosemite park.
    Evacuation orders were put in effect Saturday for over 6,000 people living across a several-mile span in the sparsely populated, rural area, said Daniel Patterson, a spokesman for the Sierra National Forest.

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO:

    Uhelné elektrárny stojí za značnou částí emisí způsobujících oteplování a v posledních letech mají problém získat peníze – odklánějí se od nich investoři i pojišťovny. S tímto problémem se potýká také český polostátní energetický koncern ČEZ, kterému vypověděla smlouvy řada pojišťoven. Přidal se proto k organizaci, kterou si založily fosilní firmy kvůli pojištění samy.

    Na trable společnosti ČEZ s pojišťováním fosilních zdrojů upozornil v polovině dubna Deník N. Pojišťovny, které doposud uhelné elektrárny finančně kryly, se od těchto paliv hromadně odklánějí.

    Výjimkou byla pojišťovna Kooperativa ze skupiny Vienna Insurance Group. Jelikož se ČEZ dostal do úzkých, když se mu na několik měsíců nepodařilo najít někoho, kdo pojistí severomoravskou černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, Kooperativa ji v tichosti pojistila i pro letošní leden, ačkoliv slibovala, že už s uhelným byznysem od roku 2022 nechce mít nic společného.

    Od února se nicméně ČEZ musel na klasické pojišťovny přestat spoléhat, protože mu vypršely i narychlo domluvené smlouvy. Hledal tedy jiné cesty. Jak již dříve potvrdili zástupci elektrárenského gigantu, firma nyní svá uhelná aktiva pojišťuje pomocí takzvaného kaptivního pojištění.

    To znamená, že sdružení firem zakládají účelové pojišťovací ústavy, které své služby nabízejí jednotlivým členům.

    Kromě Vienna Insurance Group měl ČEZ pojištění také u dalších významných domů, například Generali nebo Allianz, které spolupráci ke konci loňského roku rovněž ukončily. O tom, kdo ČEZ kaptivní pojištění poskytuje, ale společnost mlčela. „Nechceme to sdělovat, není to v našem zájmu,“ odpověděl minulý týden na přímý dotaz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

    Deník N nyní zjistil, že se společnost stala součástí uskupení zvaného OIL – Oil Insurance Limited. Vyplývá to z jeho webu i z informací na odborných serverech. Jak informuje pojišťovací broker Alesco, ČEZ se stal součástí OIL na začátku letošního roku. Tedy v době, kdy musel kvapně řešit problémy s vypovězenými smlouvami od tradičních pojišťoven.

    Ano, u této organizace máme zajištěna naše uhelná aktiva v České republice,“ potvrdil vše po dotazu Deníku N mluvčí Kříž bez uvedení dalších detailů.

    Pojištění je pro takové projekty klíčové, bez něj energetické společnosti nedosáhnou na financování, což může komplikovat investice. Klesající nabídka pojištění na trhu nicméně zvyšuje jeho cenu, podle některých odhadů až o čtyřicet procent.

    „Jde o to, že společnosti, které mohou mít problém sehnat pojištění kvůli svému rizikovému profilu nebo rizikovému profilu činností, vytvořily vzájemné pojišťovny, tedy každá z nich platí a z těchto peněz vytváří fond pojištění pro své členy. Právě proto, že je běžné pojišťovny nepojistí,“ vysvětluje Lindsay Keenan, koordinátor organizace Insure Our Future, která poukazuje na pojišťování fosilních zdrojů. „Je to pro ně zoufalá poslední možnost,“ dodává Keenan.

    „Daniel Beneš loni vyhlašoval, že se ČEZ chce stát respektovanou firmou, která splňuje přísné ESG (environmentální a sociální) parametry. Ve skutečnosti se ale pojišťováním u podivné organizace, která se trochu výsměšně jmenuje OIL, dostal do společnosti nejšpinavějších světových korporací, které zoufale bojují o přežití svého fosilního byznysu,“ komentuje situaci Radek Kubala, výzkumník z platformy Re-set, která se zaměřuje na přechod společnosti k ekonomice bez uhlí.

    ČEZ v ropné společnosti
    Součástí OIL je velká část významných energetických korporací, z Evropy to je například francouzská EDF, chemička BASF nebo petrolejářské koncerny MOL, OMV a Repsol. Největší členskou základnu má společnost ve Spojených státech, kde je členem například Chevron. Celkem má organizace přes šest desítek členů a pojišťuje aktiva v hodnotě přes tři biliony dolarů (67,2 bilionu korun). Samotná společnost OIL sídlí na Bermudských ostrovech.

    OIL neupřesňuje, zda se na aktivitách podílí ještě nějaké další zajišťovny (což jsou v podstatě pojišťovny pro pojišťovny). Jak totiž na svých stránkách uvádí, zajišťovna poskytuje pouze „základní pojišťovací kapacitu“ (takzvaná cornerstone capacity).

    Deník N oslovil další významné zajišťovací společnosti, ty však spolupráci s OIL nebo ČEZ odmítly komentovat. „Omlouváme se, ale nemůžeme se vyjadřovat ke konkrétním projektům,“ uvedl mluvčí pojišťovny Munich Re Stefan Straub. Dodal, že firma přestala pojišťovat novou uhelnou infrastrukturu, od černouhelných projektů nicméně odstoupí až v roce 2040.

    Konkrétní případy nechtěla komentovat ani mluvčí zajišťovny SCOR Alixane Daugerová. Odkázala pouze na informaci, podle které společnost také přestala pojišťovat nové uhelné zdroje energie.

    Jak se však ukazuje, firmy jako OIL neslouží pouze k zajištění potřebného pojištění uhelného byznysu, ale i k tomu, že do něj peníze vrací zpátky. Zisk OIL z pojišťovacích služeb (takzvaný underwriting profit) v loňském roce dosáhl 266 milionů dolarů (6,2 miliardy korun), celkový zisk se zahrnutím investic vystoupal na 667,5 milionu dolarů (15 miliard korun). Z této částky zajišťovna svým členům vyplatila na dividendách 350 milionů dolarů (7,9 miliardy korun).

    Řada světových pojišťoven peníze investovala zpět do uhelného byznysu, jak upozornili ekologičtí aktivisté z organizace Insure Our Future. Například americké pojišťovny do fosilních paliv vložily 582 miliard dolarů, z toho šestinu právě do uhlí.

    Návrat k uhlí
    ČEZ má v Česku šest uhelných elektráren (provozuje rovněž uhelnou teplárnu Trmice). Patří mezi ně i elektrárna Prunéřov na severu Čech, která je tuzemským největším uhelným zdrojem.

    Nového pojišťovatele uhelných elektráren musel polostátní podnik hledat v době, kdy se kvůli válce na Ukrajině mění debata o fosilních palivech. Obavy z nedostatečných energetických zdrojů a rostoucích cen energií totiž drží při životě právě uhelné zdroje. Česká vláda dokonce rozhodla o tom, že těžba černého uhlí na Ostravsku bude pokračovat – skončit přitom měla letos v létě.

    Česko z Ruska odebíralo jen minimum uhlí, sedmadvacítka z něj však jako celek dovážela více než polovinu uhlí. Déle v provozu zůstanou uhelné elektrárny například v Nizozemsku, kde ale stále platí finální datum odklonu v roce 2030.

    Plány na zavření uhelných elektráren zatím odložila také Bosna a Hercegovina, jediný exportér elektřiny na Balkáně, který chce s pomocí fosilních zdrojů bojovat proti prudkému růstu cen energií. Další země v regionu nyní přemýšlejí také o navýšení těžby uhlí, o které nyní bude v Evropě větší zájem.

    Pozdější uzavírání uhelných zdrojů připustil místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. „Platí, že plyn má být přechodným palivem mezi uhlím a obnovitelnými zdroji. Teď ale třeba o trochu déle pojedou uhelné elektrárny a plynu se uvede do provozu méně,“ řekl na začátku dubna serveru Seznam Zprávy. ČEZ v posledních letech některé své uhelné zdroje uzavřel, na přelomu roku ale naopak požádal o prodloužení emisní výjimky pro Prunéřov II.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NOIK:

    Life in Plastic: Petrochemical Fantasies and Synthetic Sensibilities (Part 1)
    https://soundcloud.com/user-760891605/ep32


    Plastics have been a defining feature of contemporary life since at least the 1960s. Yet our proliferating use of plastics has also triggered catastrophic environmental consequences. Plastics are derived from petrochemicals and enmeshed with the global oil economy, and they permeate our consumer goods and their packaging, our clothing and buildings, our bodies and minds. In this first episode of a two-part series, contributors to the volume LIFE IN PLASTIC: ARTISTIC RESPONSES TO PETROMODERNITY discuss plasticity and myth, stretchy superheroes, how plastic became gendered, plastic as a colonizing force, plastic in art and everyday life, and more. Featuring Caren Irr, Lisa Swanstrom, Jennifer Wagner-Lawlor, and Daniel Worden.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Daniel Pitek

    Už mě trošku štve tak často psát na téma Strategického plánu pro Společnou zemědělskou politiku EU 2023+, ale situace je taková, že v sektoru zemědělství je to teď nejdůležitější a nejaktuálnější záležitost.
    Agrární komora a Zemědělský svaz měly na dnešek ohlášené opět protestní akce. Zaznamenal jsem dnes v televizi také vyjádření předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy a před půl hodinou jsem se dokoukal na Interview na ČT 24 s ministrem zemědělství panem Nekulou.
    Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha označil změny provedené v původním Strategickém plánu pro Společnou zemědělskou politiku EU 2023+za extrémní a politicky motivované.
    Odpověděl bych mu asi takto: " Pane předsedo, pravděpodobně jste si nepřečetl pojmenování strategického dokumentu, kde je jasně již v názvu dáno, že se jedná o společnou zemědělskou POLITIKU, tudíž to musí být a vždy bylo politické rozhodnutí. Také jste pravděpodobně zapomněl, že v minulosti vládnoucí politické garnitury ČSSD a ANO šli naprosto nekompromisně na ruku velkým agrárníkům prostřednictvím vaší organizace a Agrární komory. Vzpomeňte si na to, že v té době byla zemědělská legislativa šita na míru velkým agrárním podnikům, včetně Agrofertu a to, co zbylo z dotační podpory pro malé a střední farmy, zbylo jen díky dozoru Evropské Unie. Jinak byste malým a středním farmám nenechali nic. A to, co je v českém zemědělství extrémní nejsou současné změny ve Strategickém plánu, ale struktura českého zemědělství. Extrémní je průměrná velikost farmy v ČR, která je 135 hektarů oproti 18 hektarům průměrné velikosti farmy v EU. Extrémní je množství zemědělských subjektů, kterých je v ČR přibližně 30 000 oproti 600 000 zemědělským subjektům v přibližně stejně velkém Maďarsku nebo oproti asi 2 000 000 zemědělským subjektům v sousedním Polsku. Extrémní je také velmi malé množství lokální produkce,malá rozličnost celkové produkce a velmi malé procento prodeje produktů přímo konečnému zákazníkovi. Extrémní je fádnost naší krajiny, stav půdy, pokles biodiverzity, také vylidnění venkova a to, že většina lidí bydlících na venkově dojíždí za prací do měst. Mohl bych takto pokračovat ještě dlouho, ale v jedné věci musím přiznat máte pravdu. Nikde v EU, co vím, nemají omezení velikosti pole s jednou plodinou na 30 hektarů. No, na vysvětlenou bych dodal, že nikde v EU nemají také tak velká pole, takže žádné takové omezení nepotřebují. Myslím pane předsedo, že jsme konečně nastoupili na cestu z extrému k normálním poměrům, jsem za to rád a tuto vládu musím za ten první krok k tomuto cíli pochválit."
    Také bych určitě pár věcí řekl k dnešnímu rozhovoru panu ministrovi: " Pane ministře v podstatě souhlasím s tím, co od vás dnes zaznělo a jsem velmi rád, že zazněla informace o tom, že velké farmy nad 2 000 hektarů mají o 2000 Kč/ hektar více než farmy malé. A také si myslím, že opravdu velké farmy o velikosti nad 40 000 hektarů jsou bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Co bude státní správa dělat když se vlastníky takových podniků stanou čínští nebo třeba ruští investoři? A také si myslím, že deagrofertizace státní správy je nutná proto, aby došlo k nutným změnám v našem oboru i v naší zemi."
    Na závěr si dovolím všechny znovu pozvat na konferenci Pestrá krajina, která se bude konat 26. ledna od 9 hodin v aule ČZU Suchdol. Na této konferenci představíme hospodářství, která uspěla a získala certifikáty Pestrá krajina. Uvidíte sedláky, kteří produkují velice zajímavé výrobky a svoji zemědělskou výrobu provádějí v přátelské symbioze s krajinou a přírodou.
    Fotografie je z loňského začátku června, kdy jsme sekali modráskovou louku Na Hornovkách. V pozadí je hora Zvon a Milešovka.
    Přeji příjemný večer všem.🙂
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam