WOODMAKER:
příklady jsou v pop-kultuře, nejviditelněji to mohlo být hudebním stylem jako je jazz před sto lety, nebo později Beatles a beatlemánie a hippies. To nebylo "jen" o hudbě, ale i o nějaké společenské reakci na stav světa, tehdejší politiku a krize a způsobu jak se s tím vyrovnat. Hudba měla a dodnes má následovníky a společensky se to taky posunulo i díky ní.
Tyhle příklady samože nejsou uplně perfektní. A nejsou nekonečně opakovatelné. Jsou poháněny nějakou potřebou prvoplánového uspokojení (prožitky, životním stylem) ... což teda ve zdejším vlákně o změně klimatu není stejný cíl.
Reakce na stav světa tu je potřeba, ale nedá úspěšně dosáhnout jen nějakým "uspokojovacím způsobem". Když konzumace uspokojení dosud ty problémy prohlubuje.
Něco jako...
ano. V tuto chvíli čelí svět neudržitelnosti v energetice, v řízení společnosti a v přírodní stabilitě.
Jsem přesvědčen, že ingredience k řešení tu jsou: Špičková věda energií a aplikovaná energetika. Řízení společnosti: vpodstatě je znám hierarchický koncept odpovědnosti... Jen je průser, že o něj nikdo nikde nestojí, protože se zdá průraznější koncept "silnější pes mrdá". Třetí je asi to nejtěžší. Člověk (jako organismus) nemá geneticky vyvinutý smysl pro kontinuitu a neumí o ní usilovat v delším časovém horizontu. Protože o ní za celou dobu homo-sapiens nepotřeboval usilovat. Nosná kapaita prostředí byla pro něj nevyčerpatelná. Nikdy to nemusel řešit.
Pokud kdy někdo někdy v historii usiloval o kontinuitu, tak to byly možná nějaké šlechtické rody, které chtěly množit majetek daleko za dobu jednotlivých životů. Bylo to úsilí ve znalosti + chamtivost :D
Ale lidé vpostatě nedokáží pracovat s kolektivní vůlí a schopnostmi, že by se měli chovat tak, aby to dávalo smysl i v daleké budoucnosti horizontu tisíců let. Nikoho to nezajímá ani neví jak s tímto konceptem naložit. To je nedostatek člověka.
"Stejně umřu, tak co."
Noví iniciátoři by podle mého názoru měli vzejít z "odborné elity" ..což je taky těžko řešitelný problém. Možná jsou, ale nikoho nezajímají. Takzvaná dnešní Věda se stala jen jinou formou komerce a reálně od ní nečekáme, aby něco nadčasového vykonala pro všechny, ale aby nám osobně přinesla svými vynálezy snadnější život. A ten dostáváme, čímž opět jen zesilujeme krizi s klimatem.