• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    ja teda mam i problem s nakupem zeleniny, kupuju porad rajcata, okurky, papriky, klasika, listove mi nic moc nejede, takze vitam, ze beru bedynky, tak me to nuti pouzivat i jine veci
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    ILLUZE: no takovehle delam taky, ale to je proste nuda a v zime to jako vubec...chtela bych prave nejakou kreativu
    ILLUZE: tady prozkoumam....
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    CMLKA: Mám na závěsné polici nad pracovní plochou nachystané dávkovače (díky Tescomo!) s olivovým olejem a balsamicem. Zjistila jsem, že kombinace obojího pasuje ke každé libovolné kombinaci zeleniny nakrájené v míse.
    Takž rychle a nekomplikovaně mám salát hned, snažím se je dělat hodně.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    CMLKA: ale ať odpovím na tvou původní otázku ,-)
    zajímavé kombinace má třeba https://paleosnadno.cz/kategorie/salaty/ , https://kitchenette.cz/kategorie/salaty
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    CMLKA: Upřímně, já na takové věci také nebyla a nějaký složitější salát dělám max na večeři jako hlavní jídlo pro sebe (a vedlejší pro muže, do dětí zatím pašuji pouze jednotlivé druhy zeleniny, salát neprochází).
    Takže kašlu na něco složitého a řeším, co lednice dá - tzn. základ - nakrájet trošku salátu (ledový nebo jakýkoliv použitelný, co obchoďák vydal - včetně smíšeného nebo klidně i baby špenát), přidat pár nakrájených cherry rajčátek (nebo jedno nakrájené středně velké rajče) a 1/2 papriky - pokapat to olivovým olejem. To je vše.
    A když to chci "nazdobit", posypu salát sezamem či konopným semínkem. Nebo vrtulkami z mrkve. Nebo přisypu pažitku či petrželku, v létě čerstvé bylinky ze zahrady.
    Máš z toho v pohodě cca 10-15 různých kombinací ,-)
    Muž odmítá přidávání sýru či čehokoliv jiným. Původně jedl zeleninu jako děti - od mamky dostal předložené kousky listů salátu, pár rajčat. Doteď u ní odmítá jakýkoliv míchaný salát.
    Ten jednoduchý ode mne jí místo zákusku. Já si odeberu trochu, on vezme tu mísu a celý ho spokojeně dojí.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    Ja teda jeste rohlik s maslem a plnotucnou horcici


    Prosim vas, trochu odbocim, ale ja mam proste problem s konzumaci zeleniny, ne ze by mi nechutnala, to vubec, tepla v pohode, ale mam problem si ji pripravit doma a varim doma spis takova klasicka jidla a nekdy se proste stane, ze za cely den nemam zadnou zeleninu...a chtela bych se naucit davat si k jidlu maly salatek, ale ja umim proste sopak, nebo okurkovej, rajcatovej, taky takovy ty klasicky se zalivkou, potrebovala bych nekde hledat inspiraci na male prilohove salatky....nevite nekdo, kam se mrknout?
    FITH
    FITH --- ---
    ILLUZE: Zajimal by me recept na ty zminene holoubky. :o)Jako dite jsem jedla vynikajici golubce,ktere delala nase sousedka na venkove. Takze osvedceny recept by se hodil.
    FITH
    FITH --- ---
    SHUKI: Muj tata delal cerstvy jablecny kompot do ktereho pridaval vlasske orechy. Bylo to pravidelne v nedeli prave k tomu vypecenemu kuratku.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    TERA79: ježiš chlupatej chleba, jak jsem mohla zapomenout...! a pražený mandle jsme taky dělávali :)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    FITH: což mi připomnělo dezert po obědě od polské babičky - smetanu s vařenou rýží s cukrem a skořicí
    TERA79
    TERA79 --- ---
    MARIPOSA: IMHO je jich na to škoda. Laskavě poslouží ty tenké zelené, říká se jim slovenské. Ale vysloveně bych je nezavrhla ani na plnění mletým masem.


    TERA79
    TERA79 --- ---
    Jo a v neděli byla k snídani volská oka se šnytlíkem a na žloutek mám táta dělal puntík z Harissy.
    To mi taky zůstalo, je to naše oblíbená nedělní snídaně. Jen Harissa je ve skleničce. ;)
    TERA79
    TERA79 --- ---
    Kuře v remosce s vařeným bramborem a k tomu letní salát s obyčejnou zálivkou. Táta měl kudličku a ukázal vám salát a mohli jste ho uříznout přímo ze záhonku!!!
    Táta nám k tomudával líznout pivní pěny.
    Taky chleba natřený tatarkou s rajčaty ze záhonu a to celé s pažitkou nebo mořskou cibulkou.
    Chlupatej chleba (chleba s máslem plácnutý do strouhaného sýru)a rajčatový salát.
    Krupicová kaše s Grankem a máslem.
    Maminčiny buchty a koláče s posypkou s čímkoliv, co uzrálo na zahradě.
    Redkvičkový salát se šnytlikem.
    Francouzský brambory! Byl v nich hrášek z plechovky, takový luxus!
    A rybičková pomazánka na chlebu a k tomu černý čaj.
    A největší svátek byly pražený mandle. Máma kupovala ty obyčejný, spařila je, oloupala a pražila je na pánvi a posolila. Byly málokdy a vždycky u nich dospěláci hráli kanastu.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    Btw když kompot, tak rynglový! A druhá babička měla na zahradě žluté blumy a z nich dělala famózní marmeládu... Jestli budu někdy velká holka s vlastní zahradou, nutně tam potřebuju kromě angreštu a malin žluté blumy.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    KASUMI: no... Babička byla dobrá kuchařka ;)
    Ale třeba to kuře mi až tak nechutnalo, vývary zahuštěné krupicí, koprovka, jídla z hub...
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    QUANTI: Tze všechno?;))


    Piskotova kašička jsou piškoty, zalite mlékem, rozmasirovane na kaši a to posypane grankem

    Dneska to praktikuju s bl piskotama a sója mlékem, ale není to ono
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    SHUKI: U nás se maliny nestihli nesezrat na kompot:) padlo za vlast hned..
    SLASTE
    SLASTE --- ---
    SHUKI: švestkovej! :)
    SHUKI
    SHUKI --- ---
    To jsme jediny, kdo k pecenymu kureti s kasi/ryzi mival malinovej kompot? :-)
    Jinak teda za me je treba zminit
    tatuv bramborovej salat
    cervenou omacku s kurecima prsama a mrazenou zeleninou
    U babicky to kure a rizek s kasi, a skoro vzdycky nudlickova polivka, tu tam mame dodnes
    A z mladi potom urcite 'psi poteseni' - cundrovy jidlo, testoviny, veprovka, cibule, pozdeji treba i protlak a hrasek z plechovky vareny na ohni bagrovany lzici z esaku
    Mama moc nevyrila, za to umela vymyslet takovy poklady jako na talirek stridave platek syra a salamu, na chvili do mikrovlnky a po vyndani polejt sojovkou
    MARIPOSA
    MARIPOSA --- ---
    Vaněk v kuchařce píše, že na plněné papriky se nemají používat kápie. Má to nějaký rozumný důvod? Bude to moc sladké?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam