• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    GALE: Kdo jsem já, abych jim říkal, jak to mají jíst. Kdo ví, jak se to jedlo tady před 100-140 lety, kdy tam ti osadníci přišli a přinesli to s sebou a od té doby si to tam žije svým životem a je z toho prostě svébytná kuchyně. :)

    Věřím, že v rámci zpracování zbytků si každej doma na talíř občas naloží všelijaké kombinace a není vše předpisově podle nějakého pevně daného receptu. :)
    GALE
    GALE --- ---
    SPIKE411: O chuti nepochybuju. Ty knedlíky a vajíčka jsou vlastně dekomponované knedlíky s vajíčkem. Myslím, že už vím, jak se cítí asiati, když vidí českou čínu.
    Když mají povědomí o jitrnici a kyselem zelí, nezkoušel jsi je přesvědčit, aby k tomu dali brambory? O českém původu si iluze nedělám, ale aspoň se to u nás opravdu jí.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    MIST: Spíš jsem tipoval Cool Whip, ale nejsem si jistý.
    Tohle bylo hodně nadýchané, "lehké", bez chuti. Máslo bych snad poznal, ale kdo ví.

    GALE: Nebylo to špatný a ta kombinace mě vlastně nijak nepohoršuje. :)
    MIST
    MIST --- ---
    SPIKE411: to bile je pravdepodobne slehane maslo.
    GALE
    GALE --- ---
    SPIKE411: Opečený knedliky, vajíčka a jitrnice. A to jsem si myslela, že jsem v Babicáriu viděla všechno.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Jo a jejich kolacky vypadají spíš jako buchty plněný džemem. Ty z Franke's Bakery v Montgomery byly trochu plnější, z Lau's Bakery v New Prague hrozně suchý.
    Přivezli jsme z Prahy klasický koláče (s mákem a s povidlama tuším? už ani nevím, jestli to bylo něco z Alberta nebo z farmářských trhů) pro srovnání a myslím, že si tam o nich vyprávějí doteď.

    Pobavila mě taky Czech Breakfast ($14.99) v The Ettlin's Cafe v New Prague:
    Jiternice or Landjager (German Brat) house made fried dumplings, scrambled eggs and kolacky
    Netuším, co byla ta divná bílá věc v mističce… jakýsi tuk bez chuti. Gravy nesmí chybět. :)

    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    KURE: Myslím, že song je spíš o Montgomery v Alabamě. 🙃
    KURE
    KURE --- ---
    SPIKE411: v montgomery bijou zvony! :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    N_I: Jo zelňáky… se přiznám, že o jejich existenci jsem se dozvěděl až letos v létě v Minnesotě, kde tomu říkají zelnicky a je to tam hroznej hit (ale menší než kolacky) mezi potomky českých imigrantů/osadníků. Koukali na mě divně, že něco tak echt českého neznám. Ale tak aspoň jsem je zase naučil bramboráky (v rámci možností tamních ingrediencí, česnek tam vůbec nevoní).

    Měl jsem teda takovou křupavou tenounkou variantu, co dělala babička přítele sestry mojí přítelkyně, jak nějakej krekr, bylo to dost dobrý.

    N_I
    N_I --- ---
    dík za ten recept na ty zelnaky kdysi dosud...delam je casto kdyz me zustane pulka zeli po jitrnici..:)

    takze dnes zelnaky a vinna klobasa

    KURE
    KURE --- ---
    SPIKE411: protože v tom sousvide jsou ty vejce dost dlouho, takže imho nemůže fungovat to že prostředek se nestihne ohřát.
    ovšem to s rozsahem teplot pro bilky je zajímavé a (pro mne) nové.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    A nevím, proč by to nešlo, teplo se šíří od vnějšího okraje do středu, takže žloutek se začne ohřívat později. Čím déle zahříváš, tím více tepla se dostane až do žloutku.

    Když dělám míchaná vajíčka, tak udělám nejdřív bílky, snížím teplotu a pak teprve rozbiju žloutky. Když dělám větší množství, tak si ty žloutky i oddělím, jinak prostě kydnu na pánev celé vejce a jen si dám pozor, abych žloutek hned nerozmatlal. :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    KURE: Různý proteiny v bílku se srážejí při různých teplotách.

    Cooking Eggs Sous Vide
    https://www.scienceofcooking.com/eggs/cooking-eggs-sous-vide.html
    KURE
    KURE --- ---
    SPIKE411: nemaj prohozený ty teploty bilku a žloutku?
    protože kdyby to bylo takhle, tak nejde udělat vejce na měkko nebo ztracený, bendikt, atp v sous-vide*. Což jde.

    *) nastavíš 75+- stupnu C a necháš to tam do zblbnutí.


    a i tady to maj jinak:
    Egg white coagulates at 144-149° F, yolk coagulates at 149-158° F
    What is the safe temperature to cook eggs? - Egg Safety Center
    https://eggsafety.org/faq/what-is-the-best-temperature-to-cook-an-egg/?mwg_rnd=1106205
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    WRIGLEY: Stejný postup s párou funguje na jakoukoli požadovanou konzistenci, stačí měnit čas. Viz články, výzkum už někdo udělal. :)
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    SPIKE411: zalezi, co je cilem, pokud na mekko, tak se prave pouziva trik s lednickou, aby trvalo dele prohrat zloudek v jadru a tak se udelal min, pokud chces na tvrdo, tak je lepsije tam davat v pokojove teplote a varit pomaleji.
    Ohledne teplotniho soku a oddeleni skorapky, tak proto se zchlazuji na konec, ale po pravde moc nechapu, jak to funguje, protoze ta zchlazena skorapka se naopak smrstuje prvni...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Steam Boiled Eggs With Cooking Times - The Root Family Review
    https://www.rootfamilyreview.com/steam-boiled-eggs-cooking-times/

    https://www.budgetbytes.com/make-soft-boiled-eggs/

    How to Make Soft-Boiled Eggs {Easy & Foolproof} - Savory Simple
    https://www.savorysimple.net/perfect-soft-boiled-eggs/
    THE SCIENCE BEHIND SOFT-BOILED EGGS
    How do you achieve perfectly set whites while maintaining runny yolks? Is it possible to create a scalable recipe that has the exact same instructions regardless of whether 1, 4 or 6 eggs are used?

    The reason this is complicated is because egg whites must reach 180 degrees F in order to set, while the yolks must stay below 158 degrees F in order to stay runny. This presents obvious challenges, as it’s very easy to either overcook the yolks or undercook the whites.

    180 °F = 82,2 °C
    158 °F = 70 °C

    Perfect Steamed Boiled Eggs Recipe
    https://www.seriouseats.com/steamed-hard-boiled-eggs-recipe
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Plus žloutek a bílek mají jinou teplotu, kdy se začnou srážet, takže tam je ta rovnoměrnost taky spíš na škodu.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    WRIGLEY: No ten teplotní šok chceš, protože pomáhá oddělit bílek od skořápky. Prej. ;)
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    SPIKE411: pokudto rozebiras teoreticky, tak ohrev ze studene vody umoznuje plynulejsi prechod tepla a tedy rovnomernejsi ohrev celeho vejce. cas se vetsinou meri az od dosazeni varu a voda se sleje, pripadne vajicka vyndaji po urcene dobe.
    Musim ale rict, ze tvoje myslenka s parou me dost zaujala a asi provedu nejake pokusy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam