TUHO:
TUHO: A jeste vypisky z Crichtona. Tentokrat obvykle kolecko s DDT .))
Daniel Vavra
7 hod ·
Zase jsem se začetl do Crichtona a to je perla za perlou. Možná jste slyšeli o DDT, strašně jedovatém karcinogenním pesticidu, který se celosvětově zakázal, protože aktivisti a ekologové na něj sváděli všechny možné katastrofy od vymírání druhů, po smrtelné nebezpečí pro lidi. Nás rím jako děti dost strašili. Mládek to má dokonce v nějakém skeči o babě, co má na nose DDT.
Výsledkem jeho zákazu je, že ročně zemře na malárii 2 miliony lidí, dohromady už přes 50 milionů, protože DDT tuto nemoc prakticky vymýtilo a po zákazu se vrátily komáři a snimi malárie.
A dnes se ukazuje, že DDT je asi stejně jedovaté jako Aspyrin. Není karcinogenní. Nevyhubilo vzácné ptáky...
50 milionů lidí ale stál zákaz život.
Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Z diskuze:
Vojtech Novotny
V podstatě souhlas, ale pár upřesňujících komentářů: (1) DDT skutečně není žádný jed, sníte ho lžíci a neumřete, což nelze říci o všech insekticidech. Nicméně jeho akumulace v potravním řetězci byla skutečně fatální pro dravé druhy ptáků. (2) Je pravda, že karta DDT se díky Carlsonové knize hrála emočně trochu nad svoji sílu, zákaz DDT ale biologicky úplný nesmysl nebyl, (3) Je pravda, že zákaz DDT způsobil smrt mnoha lidí na malárii - sice bylo jeho použití pro její kontrolu povoleno, nicméně zákazy jinde způsobily jeho de facto malou dostupnost v tropech, takže použití DDT kleslo a úmrtí na malárii stoupla, (4) úmrtí na malárii se dostala max na milion ročně, v posledních 20 letech klesají, mnoho z pacientů by umřelo tak jako tak, nicméně celkový počet úmrtí následkem zákazu DDT bych zhruba odhadoval někde okolo stovek tisíců, převážně dětí v Africe, (5) dnes už není zákaz DDT téma, máme lepší metody a léky na malárii, ale celkově je třeba přiznat že zákaz DDT nebyl tak brilatní úspěch jak se v ochranářských kruzích traduje, (6) kladnými hrdiny boje s DDT je jednak Bill Gates, jednak Dr Tu Youyou (Čína, Nobelova cena za medicínu) - no a zprostředkovaně Ho Chi Minh a Mao - ten první požádal o vývoj antimalarika během vietnamské války, ten druhý zaúkoloval tým Tu Youou a výsledkem byl Arthemeter jenž zachránil statisíce pacientů.