• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CHEWBACCADohrál jsem ...... (PC,XBOX,PS,NS games) HALL of Game na nástěnce!!!
    TOFI
    TOFI --- ---
    God of War: Ragnarok / PS5 / 44 hodin / #dohrano ale jeste nekoncim, spoustu vedlejsich ukolu mi jeste chybi k dohrani
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    DAVESADE: Mám v backlogu, takže jsem zvědavý, až se k tomu dostanu...
    DAVESADE
    DAVESADE --- ---
    Last Guardian / 15 hodin / Playstation 4 / #dohrano
    Je to otresne a ostudne zaroven. S odstupem temer deseti let si po sobe ctu "prvni dojmy", ktere jsem napsal na svuj blog blahe pameti. A vlastne to vsechno dokonale sedi! Last Guardian se nestal legendou, jako ICO nebo Shadow of the Colossus - proste nedokazal vyjit vcas a na tu spravnou platformu - ale je to nemene dulezita a vyznamna hra v mych ocich.

    Rekneme si to narovinu - z kraje hry jsou jeden az dva neprijemne zaseky, kde je mozne se snadno ztratit a nechat se vyfrustrovat do te miry, ze clovek hru odlozi. Ovladani je tezkopadne - coz mi teda nevadi, protoze mi vyhovuje i neco, co neni zrovna dobovym standardem. Ale jak clovek od zacatku hry netusi, jak komunikovat se svym ctyrnohym pritelem, je neexistence jasne zpetne vazby spise prekazkou v zabavnosti. Ja jsem takto hru odlozil za tu desetiletku mnohokrat - strasne rad jsem kamaradum ukazoval uvodnich 30 minut, ale pak jsem mel obtize se ke hre vratit prave proto, ze sem se bal, ze se zase ztratim a nikam se nedostanu.

    No nedavne uvedeni noveho traileru na ctvrtou hru Fumito Uedy mne navnadil a ja jsem se hecnul a hru jsem z fleku za poslednich asi pet veceru proste dohral. V pulce hry jsem uz dostal do ruky veskere finesy komunikacniho umeni a hra prestala klast odpor. (BTW jsem tedka z legrace rozjel hru znova a uvodni pasaz jsem dal najednou za 10 minut - tak moc je velky rozdil ta znalost ovladani a ocekavani od hry samotne).

    Miluju hry, ktere bez HUDu a s naprostym minimem cutscen dokazou neco zajimaveho a dojemneho odvypravet. Architektura celeho prostoru je proste spickova. Animace hlavnich hrdinu jsou naprosto dechberouci, je za tim tuna prace - i kdyz to smrdi vyvojarskymi nastroji zalozenych na Playstation 2. Vubec mi treba nevadilo, ze se polygony postavicek vselijak nerealisticky prolinaji - dneska bychom rekli bug - ale zcela vazne - pokud si pamatujete na engine Euphoria v GTA4 - tak ono to proste neni nutne realisticke, ale vypada to strasne dobre, strasne "herne". A to ja mam u her rad, ze se nestydi vypadat, jako hry.

    Te hre se da vytykat vsechno nebo nic. Nic mezi tim. Kamera je uplne desiva, technicke zpracovani prece jenom dost mizerne (framerate kolisa uplne silene), ovladani laguje jak Doom na SNESu. Pri pokusu o jakoukoliv objektivitu bych to mohl haniit do rana. Ale ja mam proste tenhle styl her rad, mam rad ty svety, tu atmosferu a ze to neni hloupa ci kruta hra. Podobne, jako ICO, se k teto hre mozna jednou vratim. K Shadow of the Colossus se vracim pravidelne - no tohle je moc prijemny zarez na pazbe, ktery jsem si uzil a o to vice se tesim na ctvrty titul v serii.

    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    Need for Speed: Underground (PS2) / 10 hodin / Steam Deck / #dohrano
    Tohle jsme jako puberťáci hráli furt. Za mě nejlepší Need for Speed. Naprostá většina herního času je totální stres protože když jedete první, tak máte soupeře neustále hned za zadkem... Když se vysekate, tak vám ujedou ale ne moc abyste je mohou za chvilku dostihnout a zase bojovat o lepší pozici. Protivníci jezdí brutálně agresivně a často se člověk pristihne jak sprosté nadává virtuálnímu řidiči.
    No a jeden z největších stresoru tehle hry jsou jednoznačně nevinní řidiči běžného provozu, kteří mají obrovskou oblibu nacházet se přesně v perfektní stopě přesně za zatáčkou tak aby se člověk prostě nestihl vyhnou. A to udělané dvě začátky před koncem závodu. No a když má ten závod 6 nebo 7 kol, tak to už často málem steam deck letěl proti zdi 😂. Jo a módy drag a drift úplná pecka.

    BIMBAS
    BIMBAS --- ---
    ja to mam podobně s reproduktory. Jeden z prvnich zvuků na svém PC jsem zažil sebrání truhly v HOMAMu 1
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    TOOMIX: Já vím :-) Jedna z prvních her, které jsem hrál na PC s barevným monitorem :-) Úplně první byli Lemmings, o těch se mi pak v noci dokonce i zdálo. Takový dojem na mě udělal přechod z ČB na barvu :-D
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    DEEFHA: v The Incredible Machine byly taky kočky...

    Longplay: The Incredible Machine (1993) [MS-DOS]
    https://youtu.be/pTbSMKGQ_rU?si=oC9XhSPFUvVJwwmM
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    Cats Organized Neatly (2020) / Steam Deck / 13,5 hodiny / #dohrano

    Jak vidím hru s kočkama, tak si ji musím zahrát. Jsem holt kočko-Dan (pun intended). Úhledně srovnané kočky je klasické 2D puzzle typu fill-the-grid a jak je vidět na screenshotu z posledního levelu, těmi dílky puzzle jsou skutečně různě zohýbané kočky. Ty musíte nacpat do různě velkého a tvarovaného gridu (někdy i s různými překážkami uvnitř), přičemž každá kočka dělá svůj mňouk a animaci, když na ni kliknete. Protože těch levelů je celkem osmdesát (!), tak si ty zvuky stejně hodně brzy vypnete, aby vám z toho nejeblo úplně :-) Ale celkově je to prostě cozy relaxační gameska.

    Jak je vidět z logu, kočky jsem rovnal s přestávkami půl roku, protože některé levely jsou opravdu pekelně těžké (ten poslední takový kopodivu není, asi za odměnu). Podle statistik by měly na dohrání stačit 3-4 hodiny, ale to teda nevím nevím. Buďto mi to moc nemyslí, nebo jsem se moc kochal. Kočky já totiž opravdu rád, k smrti rád... Dvě zajímavosti na konec: 1) hra je k dispozici i v papírové podobě, 2) o rok později vyšlo Dogs Organized Neatly pro druhý tábor fanatiků. A to je vše.




    BIMBAS
    BIMBAS --- ---
    Behind the Frame: The Finest Scenery / PC / 1:30 h / #dohrano

    Artový, emocionální příběh s lehkým puzzlem. Vžijte se do role malířky, která rozplétá milostný příběh. Parádní hudba a na jednu konvičku čaje si to užijte...

    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    DEEFHA: Najs :) tak to dej prosím do toho Steam deck klubu.
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    JUNGLER: Ad Disco Elysium a čeština na Steam Decku: jednoduchá odpověď - ano, jde to :-) Podrobnější info buďto do pošty a nebo to spíš hodím do [Steam Deck a další handheld PC - Switch je mrtvej Dejve, všechny gondole jsou mrtvý Dejve]

    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    The Room 4: Old Sins (2018/2021) / Steam Deck / 5 hodin / #dohrano

    O posledním "normálním" dílu série The Room (ještě existuje The Room VR: A Dark Matter, ale já VR hry hrát nemůžu) se dá opět napsat úplně to samé, co o jedničce, dvojce i trojce. Takže jen upřesním, že čtyřka si bere to nejlepší z prvních dvou dílů (tedy nádherně detailní, propracované a fyzikálně reálné 3D puzzly). Celá hra se tentokrát odehrává v jednotlivých místnostech domečku pro panenky (!), do kterých můžete vstupovat pomocí speciálního okuláru (to je mechanika z třetího dílu).

    Dlouhou a masivně překombinovanou trojkou se čtyřka naštěstí inspiruje už jen v tom, že spolu některé puzzly navzájem souvisí. Tentokrát je ale všechno jednodušší právě díky tomu, že dějištěm je pořád jeden a ten samý dům, nikoli několik navzájem oddělených prostředí. Celý dům je tak jedno velké, nádherné a místy rekurzivní puzzle. Funguje to naprosto skvěle, hledání řešení sem si opravdu užíval a těšil se na to, jak do sebe nakonec všechno zapadne. A zapadlo :-)

    Pokud se někdy objeví další díl, bude to pro mě instabuy.

    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    DEEFHA: Říkal jsem si že druhý průchod, tentokrát za zručného svalovce s šarmem a důvtipem německého ovčáka po transplantaci hlavy bych si dal na Steam Decku s češtinou. Kdyby se ti povedlo najít cestu jak to rozchodit, tak bych byl rád :)
    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    DEEFHA: Jo
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    JUNGLER: A to mluvíš konkrétně o Disco Elysiumt? Abych věděl, co mám zkoušet.
    JUNGLER
    JUNGLER --- ---
    DEEFHA: Mě se to nepovedlo. Zkoušel jsme exe soubor češtiny přidat do steam knihovny a spustit, ale nějak to nefachalo. U jiných her mi ale tehle postup šel. Třeba u Spellcrossu jsem takhle instaloval nějakej poslední patch.
    PSY_CHAOTIC
    PSY_CHAOTIC --- ---
    MYKEZ: Nevim, nedokážu asi objektivněji posoudit, jak kvalitní ta čeština je, ale mně přišla v pohodě. Nic mě tam nebilo do očí, naopak mi to tam sedělo :)

    TOM_HOST: Steamdeck nevlastním, hrál jsem to na pc a tam to bylo v pohodě. V tomto asi bohužel neporadím.
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    TOM_HOST: Myslím, že čistě technicky by v tom neměl být problém, je to PC jako každé jiné :-) Schválně si to na něčem vyzkouším, jestli nekecám.
    TOM_HOST
    TOM_HOST --- ---
    PSY_CHAOTIC: Ja furt nevim jestli jde cestina i na steamdeck
    MYKEZ
    MYKEZ --- ---
    Tady teda něco k tomu překladu:

    Disco Elysium už je i česky. Ukousli jsme si velké sousto, říká překladatel - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/hry/magazin/disco-elysium-cestina-preklad-hry.A230915_012436_bw-magazin_srp
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam