• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    KURE
    KURE --- ---
    SULTHAN: AMANT: ha, dnešní den jsem nežil nadarmo. dovolím si přihodit úryvek ze slovníku:
    Flammable | Definition of Flammable by Merriam-Webster
    https://www.merriam-webster.com/dictionary/flammable#note-1
    AMANT
    AMANT --- ---
    SULTHAN: to pouzivam (a prekladam si) spis jako "horlavy" a "zapalny", ale dost se to asi prekryva..
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    AMANT: prý to spíš znamená "podle vrubů", ne rubu. Ale je otázka, jak přesně je to myšleno.

    Z podobného soudku mám rád anglická slova "flammable" a "inflammable", o kterých si spousta lidí myslí, že jsou to antonyma, a přitom znamenají to samé.
    NANTHEI
    NANTHEI --- ---
    AXTHEB: wow! tak to jsem absolutně netušila, že ten opačný význam byl někdy vážně platný. odkakživa upozorňuju lidi (např. když to mají v textu), že oproti tomu, co si myslí, to právě znamená důkladně/podrobně.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AMANT: Slovník spisovné češtiny uvádí, že pokud je něco zevrubné, je to jdoucí do podrobností, podrobné, detailní, důkladné. Zevrubný plán tedy bude nejspíše vypracovaný do detailu a čertovi podrobně přiblíží, jak přesně vesnice vypadá.

    Často se ale setkáme i s názorem, že slovo zevrubný znamená přesný opak a použijeme ho v případě, že mluvíme o něčem přibližném. Tento význam opravdu i dříve uváděl Slovník spisovného jazyka českého. Tento slovník ale není už platný a v jeho digitalizované podobě nalezneme informaci, že se jedná o význam už nepoužívaný. Pokud tedy mluvíme o tom, že někdo něco udělal zevrubně, určitě to neodbyl a vypracoval to opravdu detailně

    mojecestina.cz
    AMANT
    AMANT --- ---
    KOOTCHA: tak to mam jenom asi tak rok a pul az dva naskok:))) a nechtelo se mi to uverit, rikam dyk uplne slysim, jak je to "jen letmo", tak prej nene, je to jakoze to projdes z lice i z rubu, tj dukladne:)))
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    AMANT: Já ještě asi před půl rokem zase žil v domnění, že slovo "zevrubný" znamená přesnej opak toho, co znamená.
    AMANT
    AMANT --- ---
    GUMBA: ani ne:)) ale zajimalo by me, jestli to ma nejakej spolecnej puvod s "obscura", tmavy, skryty..pak by se sasek mohl prekladat jako potemnik!
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    AMANT: To se mi ale bude plést s jiným slovem. Tobě ne? :)
    AMANT
    AMANT --- ---
    ROLAND: hm!
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    AMANT: Při běžné aktivní komunikaci používáme cca 5000-10000 slov. Pasivní slovní zásoba je pak asi tak 3-6x vyšší. Ale když se podíváme do slovníku češtiny tak ten obsahuje zhruba 250 000 slov.
    Angličtina jich v současnosti obsahuje cca 990 000.
    AMANT
    AMANT --- ---
    Znate slovo "skurilní"?
    Nejakej pan to zrovna pouzil ve filmovym dokumentu, ve smyslu, ze mumie byvaji i ponekud skurilni. Do ted jsem to nikdy neslysel.
    Vyznam je saskovsky, fraskovity a podobny prichuti. Scurra je latinsky šašek, coz se bude hodit;))
    Skurilní - Slovník cizích slov | Online-Slovník.cz
    https://www.online-slovnik.cz/slovnik-cizich-slov/skurilni
    HARALD
    HARALD --- ---
    ROLAND: A kolikrát pomohl ten odmítaný a zatracovaný východ?
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    SULTHAN: No nic končím.
    Nepochopil si co jsem se pokoušel naznačit s Homocysteinem a s čím to propojit.
    Zkus si někdy přečíst ony vědecké příbalové letáky. V některých případech docela slušná loterie.
    Psychofarmaka? To je také docela slušný pokus omyl. "Hm. To je divné že vám tohle nepomohlo, tak zkusíme jiné tabletky."
    Hele já jsem taky orientovaný směrem na západ, ale kolikrát pomohl odmítaný a zatracovaný východ?
    Historii medicíny zrovna nehovím.
    A já myslím že třeba takový Vinzenz Priessnitz by se v očích medicíny dal považovat za šarlatána. Pokud chceš tedy nějaký ten příklad. Nic jiného mě momentálně nenapadá. Muší larvy se asi do toho také nehodí. A nebo třeba Fekální transplantace v Číně kdysi podávaná perorálně.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    ROLAND: K homocysteinu viz odkaz níže na Bludný balvan, je to tam pěkně shrnuto a vysvětleno.

    Ano, farmaceutické firmy skutečně bonusují lékaře za předepisování jejich léků, ale jsou to vědecky prověřené a schválené léky.
    Dej příklad šarlatánské metody, která se začlenila do moderního lékařství. O ničem takovém nevím.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    SULTHAN: Ty si si to asi ani neposlechl jako ostatní co dali zbytečně mínus.
    Rovnou si to odstřelil.
    Homocysteine - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Homocysteine
    Beru to jako možný ukazatel něčeho a něco na čem by se mohlo asi dát nějakým způsobem stavět nebo to propojit.
    A zrovna u tebe jakožto člověka co umí programovat a hledá možné problémy v systému bych očekával trochu jiný pohled.
    Tvrdí se že známe DNA, ale o jejím fungování ještě stále mnoho nevíme. Pokouší se o experimenty a manipulace obvykle pro vojenské účely a to už tak od první světové? Supervojáci - superasa jsou stále v kurzu. I když pravděpodobně je překonají stroje. Ale každá jednotka má své pro a proti.

    Je to i jako něco s automatizací dopravy. Já tedy spíše přeci jen důvěřuji lidskému faktoru chyby než riskovat systémové chyby, kterou může zneužít lidský faktor v nepoměrné velikosti. Když si vezmu jak by mohlo vypadat třeba 11 září pokud by letadla létali autonomně?

    O tom že farmaceutika jsou neskutečný byznys se ví dlouho, kdy jejich zástupci opravdu chodí za lékaři a dávají jim léky a ti je pak předepisují respektive rovnou prodávají mimo systém ve svých ordinacích. A nebyly to a nejsou to jednotky praktických lékařů. A nemluvě o těch x soudních kauzách třeba v USA a třeba s Prozacem.

    Pokud se nepletu dříve se i očkování považovalo za jakési šarlatánství. A když vezmu jakými způsoby se třeba léčilo ve staré číně. A že to kolikrát byly opravdu mega nechutnosti. A jistě to bylo i často nějaký ten pokus omyl. A kdy některé ty dříve šarlatánské metody se nakonec i začlenili do moderní západní medicíny.

    To co za mě nejvíc u toho Homocysteinu v ten rozhovor kazí je to že si na tom založil nějaký byznys a kdy mu asi nejspíše ani o to poslání které hlásá nešlo, jen ho klasicky zneužil.
    A kdy znám dost příběhů právě u těch nevyléčitelných normálně, kdy se právě do rukou těchhle šarlátánů dobrovolně odevzdávají a často v tom utopí i všechny své úspory jen pro tu možnost naděje.

    Takže nešlo mi ani tak o ten rozhovor samotný jako o ten Homocystein.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: To se tam právě najde. Minimálně Kurzgesagt mívá témata z obou skupin. Moje představa byla roztřídit, co jde - historie, lingvistika, matematika a zbytek hodit do "směs"
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: ok, zkusím to promyslet a pak se domluvíme :) kdyby někoho napadalo, jak třídit všechny zajímavé informace o všem, tak děkujeme za tipy :) Napadá mě takové jako základní dělení - humanitní a technické obory, ale nejsem si jistý, jestli třeba nejsou i nějaké odkazy patřící do obou nebo do žádné z těchto dvou skupin...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    AAZAZEL: Muhahaha!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam