• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    JESTEDMAN: Což mi přijde celkem zvláštní. Název míle vychází z latinskýho slova pro tisíc - mīlle, protože to bylo tisíc kroků - mīlle passus. Tak by mě zajímalo, jak dlouhý dělaj Skandinávci kroky, že maj tak dlouhou míli :-D
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    #duha
    takze nielen jednorozci ale aj macky...

    ACKO
    ACKO --- ---
    CAMELLA: já právě jednoho, podobnýho tomu tady mám, je z mé party tří nejchytřejší, zároveň kocour s nejvýraznější osobností, teď mu bude krásných 12 let a doufám, že se mnou bude ještě dlouho
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    MEJLA77: jedné nešťastné noci v nějakém parku v Malmö jsme s jednou ex dostali blbý nápad jít do Trelleborgu pěšky, naštěstí jsme se zeptali jednoho z místních na cestu a jak to je daleko. Odvětil, že moc ne, tak 3 míle.. Tak to je kousek, to do rána dáme, řekl jsem. Kouknul na naše dvacetikilové batohy a začal se strašně smát. nakonec nám poradil vlak i způsob jak v něm ušetřit.
    (Skandinávská míle má zhruba 10 km) :)
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    ACKO: měla jsem tu čest jednoho sibiřáka doma na pár let ubytovat (brala jsem si ho jako zasloužilého kmeta na dožití) a bylo to velké dobro, povahově nejlepší kočka jakou jsem kdy měla. Vypadal přesně jak ten na foto, až slza ukápla
    #kecy
    ACKO
    ACKO --- ---
    SHEALA: ještě jedno čisté dobro přímo ze Sibiře
    Sibiřská kočka – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Sibi%C5%99sk%C3%A1_ko%C4%8Dka

    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SATAI: u těch měření vzdáleností by ještě mohlo být rozlišení, jestli je to na moři nebo na souši :) U nás se užívaly dříve taky jednotky, ve kterých bychom asi dnes už nechtěli měřit: zrno, prst, píď, střevíc, nebo třeba jitro - to byla výměra, kterou zemědělec zoral od jitra do večera, některé výrazy se užívají v tom obecném smyslu, ale už je nechápeme míry - např. lán - výměra pole, kterou bylo možné obdělat s párem volů - tam by mě zajímalo, jestli dříve byl užíván lán jako míra nebo výraz pro velké pole, tipuji, že spíš jako míra, no a ty pozemní vzdálenosti se sice měřily v mílích, ale třeba moravská byla jinak dlouhá než česká nebo vídeňská - zlatý metrický systém...

    STAR� �ESK� M�RN� JEDNOTKY
    http://www.geneze.info/pojmy/subdir/stare_ceske_jednotky.htm
    SATAI
    SATAI --- ---
    AMANT
    AMANT --- ---
    SALVATOR: urcite, ja uz si tyhlety "alefurtsibudumlejtsvouzenatomnecomoznamuzeitrebabejt" davam do ignore, 3x a dost, uz to ani nevidim.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MAKROUSEK: Dobře, ale zároveň se asi dá celkem úspěšně předpokládat, že v článku na Wikipedii nebude použitý lexikum kamčatskýho nebo krymskýho dialektu, ale obecná ruština.
    AMANT: Udržme to mimo osobní rovinu prosím. Dík.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    MEJLA77: okej, já bych pčidala něco, co z Ruska přišlo, povařuju za dobro, a není to hoax a je to hrozně cute:

    How smart are they?

    https://www.russianblue.info/russian_blue_faqs.htm

    As a pet, you can't ask for a better companion, or one who'll entertain you more by learning tricks, or figuring things out. Little gets by the Russian. Most breeders will tell you, "we like to breed for dumb," because the smarter the Russian Blue, the harder it is to show them. Some figure out, very quickly, what to do to discourage a judge from handling them, and then proceed to be the most loving companion once their owner removes them from the judging ring.

    ROLAND
    ROLAND --- ---
    ROLAND: omlouvám se vypadly mi uvozovky u "prakticky kamkoliv"
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    MEJLA77: Víš co je největší strašák?
    "Co kdyby..."
    Ale tak uhlík je považován za základní konstrukční prvek. A tuhle mřížku lze pokud se nepletu lze sestavit i z jiných prvků.
    A co teprve chování Helia nejen v supratekutém stavu s nulovou viskozitou kdy se dostane prakticky kamkoliv.
    Mgr. Juraj Tekel, PhD. - Hélium
    https://youtu.be/JhwQ-lC88j0
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    skoro se teď bojím tady šířit ruský narativ s pomocí čt... :)

    Sibiřští psi vznikli díky dálkovému obchodu v pravěku. Vedl z Blízkého východu až za polární kruh — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3373538-sibirsti-psi-vznikli-diky-dalkovemu-obchodu-v-praveku-vedl-z-blizkeho-vychodu-az-za
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    (Připadám si teď trochu podobně, jako když jsem se ve skupině Teoretické vědy + medicína - snažil zeptat, že jsem narazil na jasný hoax článek tvrdící, že ve vakcínách je grafén a ten řeže buňky, že vím, že je to kravina, aby byl ve vakcínách, ale jestli mi dokážou říct, zda grafén dokáže řezat buňky a kde se to případně využívá a taky, jestli a jak rychle tělo dokáže grafén odbourat - přišlo mi jako blbost, že by grafén mohl v těle déle existovat déle... Nikdo mi neodpověděl, všichni mi psali/nadávali, že je to hoax ať to neřeším, snad kromě jediného člověka, který mě pár linky trochu nasměroval... Po delším hledání a pročítání jsem zjistil, že grafén se skutečně v laboratorních podmínkách občas používá k řezání buněk - v lidském těle by to takto ale vůbec nefungovalo a hlavně je tedy jeho budoucnost spíše v elektronice, pravděpodobně půjde využít do ohebných displejů, oblékatelné elektroniky, možná pro výrobu baterií s velmi vysokou kapacitou, zkrátka slibný materiál, jehož aplikace se teprve vymýšlí a testují a o kterém se podle mě normálně taky moc nepíše a zrovna ve skupině věnující se vědě by mi to přišlo vhodné - má spousty zajímavých vlastností a mohlo by to zajímat více lidí, jo a tedy v biologických tkáních se poměrně rychle rozpouští, takže řezání tkání a růst jeho struktury, jak tvrdí antivaxeři je fakt totální nesmysl. Osobně nevidím problém rozebrat nějakou hloupost a říct, co je na tom ten nesmysl a jaká je skutečnost, ale nějak s tím má poměrně často problém mé okolí a nevím proč.)
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    CERNYRYBIZ: Víra v nadpřirozeno je v podstatě to samé jako označení náhoda. Obojí čeká na objevení, potvrzení nebo vyvrácení. Nebo možná lépe reverzní rozebrání a pochopení mechanizmů.
    Ne vše se dá získat vzděláním. Pokud do vzdělání nepovažuješ i zkušenost. A ne vše máme kapacitu pochopit a budeme muset vyvinout-sestavit podpůrné překladače a nebo čekat na další generace, které budou schopny porozumět a i použít v praxi.
    Je to stejné hledání tzv "Svatého Grálu" jako sjednocení Fyziky.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AMANT: "tak ono se jaksi ve skolach uci o tom, co se dochovalo (v pripade toho umeni)" - tohle jsem pochopil, proto jsem psal, že tohle je něco, co jsem neznal a opravdu nevím, kde je "etnik ne-jezdcu na minimamutech, odpovidajicich tvymu popisu bylo v ty dobe za korunu kornout" - máš k tomu nějaká fakta/zdroje? Díky.

    Moc nechápu tu podle mě nenávistnou druhou část - "tyhlety rusky popularni bachorky jsou plny chteni a prani a touze po predem danem vysledku" - má-li tím být přáním diskuze o ruském přístupu k likvidaci etnik, asi mi ten záměr není jasný... Já jsem tady nepřišel propagovat původní lehce fantazijní článek, chtěl jsem zjistit, co je na tom pravdy, že takové etnikum existovalo - to ti přijde jako propagace ruského narativu? Možná bychom tedy měli dát do záhlaví, že se tady nebude řešit nic ani vzdáleně souvsejicího s Ruskem? Jinak Ro apod.?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    CERNYRYBIZ: jj třeba i Grygar - spoluzakladatel Sisyfa - je věřící, mně to nejde dohromady, ale toleruji to...
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    MEJLA77: ehm... Btw, k tvemu argumentu s vedci...

    Vira v nadprirozeno (obecne) je (vzdy byla) snahou vysvetlit neco, k cemu prislusnemu vericimu chybelo racionalni poznani. Je tedy logicke ze nejsilneji verici budou lide zcela nevzdelani (pro ktere je kouzlem skoro vse), ale i naopak lide velmi vzdelani, vcetne vedcu a objevitelu (jejichz vzdelani nedokaze saturovat jejich touhu po poznani, zkratka "nikdy nevi vsechno" - a virou si ty diry zaplatuji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam