• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AMANT: Takže to, co jsem se naučili ve škole je jediné pravdivé a nic nového nejde objevit? Občas se dočítám o nálezech různých zatím nenalezených mezičlánků mezi člověkem současného typu a "opicemi", vykopávání nových hrobů v Egyptě, nedávno zrovna kousek od nás našli pohřbenou "princeznu" a moc se neví, kam ji zařadit...

    Ústav pro archeologii FF UK poprvé představí veřejnosti hrob „Princezny z Vinoře“ | Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
    https://www.ff.cuni.cz/2021/02/ustav-pro-archeologii-ff-uk-poprve-predstavi-verejnosti-hrob-princezny-z-vinore/

    Tyhle objevy jsou taky jen proto, aby se popularizovala kultura, ve které se to našlo?

    Asi záleží, jak která škola, ale zvládnout někoho naučit za pár let historii lidského umění vzniklého za cca cca 20 tisíc let dochované lidské kultury, není úplně snadné... Co si tak matně pamatuji, tak pravěké nástěnné malby (někdy téměř identické) vznikaly na různých místech - Španělsko, Francie, víceméně jsme se učili jen dění kolem Středozemního moře.... Ten celkový obraz je podle mě trochu jiný, než to, co se učí na našich školách a měl by IMO být doplněn o další kultury a zrovna ta pravěká část by byla IMO zajímaví z pohledu migrace - vztahy mezi jednotlivými kulturami a vývoj. Některé historické dění se ještě upřesňuje - čím více do historie, tím více toho nevíme a můžeme ještě objevit, co může změnit náš pohled.

    Ještě bych k tomu dodal, že věda a fakta se v naší kultuře preferují zhruba posledních 200 let a to ještě v počátcích spousta těch, z dnešního pohledu vědců, věřila v různé nadpřirozené jevy - https://gizmodo.com/10-famous-scientists-who-held-surprising-supernatural-b-1689425142

    (Ostatně něco podobného jde pozorovat třeba i dnes u některých lékařů vystupujících v médiích, kteří vám budou tvrdit různé ezopravdy, ačkoliv to standardní lékařská věda neuznává.)

    Taky se za tu dobu dost vyvinuly diagnostické techniky a přístroje, metody rekonstrukce např. právě podle DNA nebo podle LIDAR snímků... prostě neberu současný stav jako uzavřenou kapitolu, o které se nedá nic nového dozvědět a nevidím úplně důvod vyřadit vše, co se týká historie na území bývalého SSSR/dnešního Ruska, zrovna osudy tamních původních obyvatel není něco, čím by se chlubili, nucená kolektivizace, ztráta původní kultury a způsobu života, mohutné průmyslové znečištění jejich původních oblastí - jedno z nejtoxičtějších míst na světě je Norilsk a jeho okolí - to je tedy kousek vedle (v ruských měřítkách - pouze cca 700 km), ale taky Sibiř. Devastace Sibiře je podle mě problém a bylo by fajn, kdyby se tomu dalo zabránit...

    Místo tajgy pustina. ‚Pohostinné‘ Rusko by Číně prodalo celou Sibiř | Byznys | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/byznys/misto-tajgy-pustina-pohostinne-rusko-by-cine-prodalo-celou-sibir.A201204_103837_firmy-trhy_tesa

    Jinak si klidně rád přečtu zajímavosti o způsobech fungování dalších zaniklých etnik/kultur - třeba Etruscích, Vikinzích, Laponcích, Maorech...
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    MILKOV: https://thedifference.ru/chem-otlichaetsya-gora-ot-sopki/ - На Камчатке и Курилах сопка – это вулкан, и действующий, и погасший. А в Крыму или на Кавказе сопками называют особые геологические образования – грязевые вулканы. Такие вулканы извергают грязевые массы в сочетании с нефтью, водой и газом.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SALVATOR: někde popisujou poslední mamuty 4tis BP, tak z toho vycházejme. nicméně to sotva koreluje s výskytem mamuta a sídlišť pozdního neolitu, natož lidí schopných odlévat bronz.

    Wrangel Island - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wrangel_Island

    Chertov Ovrag - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Chertov_Ovrag

    takže ne :-) to je taková věda na úrovni výzkumu bosenských pyramid
    MILKOV
    MILKOV --- ---
    MAKROUSEK: jen pro úplnost sopka se rusky řekne вулкан. Сoпка v ruštině znamená kopec.
    AMANT
    AMANT --- ---
    MEJLA77: tak ono se jaksi ve skolach uci o tom, co se dochovalo (v pripade toho umeni), pripadne o tom, co lze vedecky dokazat, tyhlety rusky popularni bachorky jsou plny chteni a prani a touze po predem danem vysledku.
    a takovych etnik ne-jezdcu na minimamutech, odpovidajicich tvymu popisu bylo v ty dobe za korunu kornout (teda krome tech sobu, to je dany jejich vyskytem zejo), jedinej vysledek toho blabolu je ten, ze nekde na internetu chvili vibruje debata, ve ktery zazni, ze aspon teda jsme se o rusku dozvedeli nejaky "mirne zajimavy fakt"...
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    MILKOV: Moc to zeslozitujes. Teepee je taky dom - sopka, proste kuzel, ze ktereho se uprostred kouri.
    MILKOV
    MILKOV --- ---
    SALVATOR: "их дома-сопки представлялись прикреплёнными к вечной мерзлоте железными верёвками"
    Tak to je fakt kryptické vyjádření. Dom-sopka by mohl být kupolovitý dům, dům ve tvaru kužele. Železnaja věrjovka by mohl být železný drát nebo lano, ale není mi jasné, proč opisovat terminus technicus provoloka nebo tros a uniká mi i představa takového technického řešení.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AMANT: Ještě reaguji na ruské "vědce" - taky narážím na docela dost článků, kdy je z toho cítit ten ruský narativ, beru to jako součást hybridní války. Proto jsem rád, když se dopátrají zdroje a upřesní se, jak to opravdu je.

    V případě toho článku o podzemních lidech jezdících na mamutech toho sice z původní senzace moc nezbylo, nicméně i tak beru tu výslednou informaci, že v Jamalsku bylo poměrně kulturně vyspělé etnikum lovců/sběračů malého vzrůstu, žijící v jeskyních nebo zemljamkách/zemnicích, umělo zpracovávat různé kovy a obživa pocházela pravděpodobně z lovu divokých sobů a ryb, jako mírně zajímavý fakt, o kterém jsem nevěděl.

    Mám za sebou mj. zkoušku z dějin umění, ale to, co jsme se učili byl takový spíše evropský pohled a vývoj v Evropě + nějaké to okolí (Egypt, Mezopotámie, Byzantská říše...), něco málo z Číny, z Indie snad vůbec nic, minimum o kulturách primitivních národů (používá se ještě tenhle termín?), něco málo tuším snad jen z Mayské, Aztécké a Incké kultury, ale vůbec nic o těch severských nebo např. australských.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Že se mohla laborka seknout, to asi nemůžu momentálně vyloučit, musel bych si udělat další test, otázka je, jestli je to fakt tak výjimečné nebo jen naše populace není dost prozkoumána?

    Na Staromáku to nebylo, máti je z Frýdku, tam otec přišel pracovat, v 52 jsem se mu narodil, asi to bylo nějaké osudové setkání/náhoda, to nemůžu vyloučit, ale to už jsem sem ani tahat nechtěl, to mi na tom zajímavé nepřijde...

    AMANT: ok, mám to smáznout? Mně to přijde jako něco zajímavého, na co jsem přišel v běžném životě... souvislost DNA a složení stravy, jasně mám jen anekdotické pozorování, ale proto jsem to tady nadhodil, jestli mě to třeba někdo popře, nebo potvrdí nějakými fakty... mám jen tohle:

    Genetic and environmental influences on food preferences in adolescence
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4962164/
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Tak k tomu ruskýmu článku na Wiki.

    Sám původ slova Sirtja nebo Sichirtja není vůbec jasnej.

    Na Jamalském poloostrově se našlo osídlení tzv. Usť-Polujské kultury. Usť-Polujci se postupně rozmělnili v přicházejících Něncích. Ti je mohli označovat jako Sirtja (Sichirtja). Není totiž asi ani jasný, jestli Sirtja tak označovali sami sebe, nebo jen Něnci je.

    Je možná i varianta, že Sirtja bylo něnecký označení pro kmen Pečorů


    Tolik věda a k legendám:

    Podle legend přišli Sirtja kdysi dávno zpoza moře a nejdřív se usadili na ostrově. Není řečeno jakým. Když bouře začaly ostrov "obrušovat", přesídlili na poloostrov Jamal.

    Byli maličký a jejich způsob života se od něneckýho dost lišil. Sobi nepásli, ale lovili divoký, nosili červený oděvy s kovovýma ozdobama.
    Někdy jsou popisováni jako strážci stříbra a zlata. Někdy jako kováři.

    "Jejich domy-kopce připomínaly železný provazy přimknutý k permafrostu". Tohle dokážu jen doslovně přeložit, co je tím míněno nemám tušení.

    Jednou Sirtja vešli do svých podzemních domů a začali natrvalo žít v podzemní, kde chovají stáda "mamutů". Původní výraz je ja-chora, zřejmě se to dá přeložit i jako podzemní jelen nebo sob ao mamuty vůbec jít nemusí.
    Od tý doby vycházejí na povrch tundry jen za mlhy nebo v noci.
    Takže tady je důležitý, že v podzemí rozhodně nežili odjakživa a ani mamuty nepásli.

    Pak následuje popis nemálo odpovídající elfům. Sirtja mohli nosit štěstí i smůlu, někdy se mísili s lidma, mohli krát děti, uřknout. Tradujou se i válečný střetnutí Něnců se Sirtja, který uměli zmizet a zase se objevit.

    Následujou dva přepisy legend a hlavně poslední odstavec říkající, že obecně popis Sirtja obsahuje spoustu archetypů souvisejících s půdou, zemí a dá se v zásadě říct, že Sirtja odpovídají gnómům ze západní mytologie.

    Takže tak.
    AMANT
    AMANT --- ---
    me prijde dost zvlastni, ze oba rodice maj naky seversky, u nas dost vzacny DNA. budto se nak vycuchali na staromaku pres feromony, nebo to nekdo trochu pos*al v laborce:))


    MEJLA77: postrehy o "mozna" nejsou uplne v pruniku s mirne zajimavymi FAKTy, imho..:/
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    S tím trochu souvisí můj další postřeh: možná souvisí DNA a složení stravy, které daný jedinec preferuje. V genech prý máme, jestli nám chutná nebo nechutná maso, jsou lidi, kterým díky genové výbavě chutná brokolice hořce, tak bych se nedivil, kdyby s tím souvisely i další typy potravin. Bohužel jsem k tomu taky nenašel moc odborných informací.

    Osobně třeba dost špatně trávím různou zeleninu, rajčata jsou na mě moc kyselá, takže jich sem tam pár sním, ale jen s tučnějším jídlem, okurky a melouny trávím snad několik dní, ale občas si je rád dám, papriky nesnesu vůbec, vyhovuje mi listová zelenina - saláty, zelí, špenát, co se týče ovoce, tak jím vlastně jen jablka, hrušky, výjimečně banány/rambutan/liči, ostatní mi moc nechutná, je mi to tom trochu šoufl... ale taková tresčí játra, obecně jakékoliv množství ryb, jen tedy rybí polívku mi zhnusili v dětství, když mi ji nutili... nebo jelítko, játra, plíce, ledviny, srdce - tyhle věci bych jedl klidně denně, ale spíš máme nejčastěji drůbež, pak ryby, pak vnitřnosti, kdesi daleko za nimi vepřové a hovězí, to kupujeme jen výjimečně, pokud nepočítám občasné šunky a anglické slaniny, ale taky to nejsou kila za měsíc.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Jo a vadí mi horko, nesnáším alkohol, takže skoro vůbec nepiji, mám totálně rozhozený biorytmus, ale nevadí mi to, rozhodně tedy nejsem ranní ptáče, spíše žiji v noci a preferuji hodně bílkovin ve stravě :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AMANT: ne, v Praze... vůbec nechápu... takhle to ovšem vypadá u máti:

    AMANT
    AMANT --- ---
    SALVATOR: ja neodsuzuju smahem ruskou vedu. jednak tam mam to 1% a druhak to "vedci" je v uvozovkach.

    narazim proste na to, ze takovejch blbosti, ktery se tvarej jako popularne naucny clanky a citujou nejaky rusky "vedce", je plnej internet.
    a snazej se napriklad dokazovat, ze pred rimskou risi existovala nejaka pra-proto-slovanska rise, z jejihoz dedictvi vlastne evropa pak tezila.
    nebo televizni dokumenty, kde ti nejakej clovek udajne s akademickym titulem s vaznou tvari tvrdi, ze lidska DNA se muze zformovat pouze v blizkosti urciteho oblaku kvantove nabitych castic, coz je nase duse.


    MEJLA77: tvuj tata se narodil ve finsku?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ještě tedy současná mapa pokrytí oblastí, kde žije nejvíce lidí se stejnou haploskupinou...

    už tady končím se spamováním seveřany - jen jsem to tady chtěl hodit, abyste tušili, proč mě to mj. tak zajímá :)

    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ještě si dovolím přiložit migrační mapu mých předků, kterou mi udělali na základě mé DNA, tohle je tedy otcovská linie... taky mě překvapilo, že zřejmě putovali po severu...

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PALEONTOLOG: "The last known population remained on Wrangel Island in the Arctic Ocean until 4,000 years ago, well into the start of human civilization and concurrent with the construction of the Great Pyramid of ancient Egypt." takže cca 1980 př. n. l. Pár set let sem nebo tam už na tom nic nemění. Tím sem ale samozřejmě nechtěl říct, že zpracování bronzu začalo všude stejně, naráz :)
    MEJLA77: Mě k tomu životě pod zemí eště napadla možnost chybný interpretace ze strany Něnců. Mohlo jít ne o obydlí, ale hroby, respektive něco jako podzemní mohyly... Tyhle ústně tradovaný věci sou v tomhle blbý, každej si k tomu něco přidá, další něco ubere a když to dorazí do "současnosti", je to nesrozumitelnmý.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SALVATOR: já se teda dočetl o vyhynutí mamutů, že proběhlo na Wranglově ostrově v období 6tis. BP. začátek doby bronzové možná začal 3300 přnl (tedy 5300BP), ale na předním východě. ono to není tak jednoduché - lineární.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: Trochu jsem to pročetl a vypadá to, že se to kryje se spoustou jiných mýtů o skřítcích :( Nicméně jsou z té oblasti jakési historické nálezy poměrně vyspělé kultury, která uměla zpracovávat různé kovy (železné i neželezné), kosti, používali luky a šípy, dost těch mýtů mluví o odchodu do podzemí a další existenci tohoto národa v podzemí, logiku by to bydlení v podzemí mělo - je tam relativně stálá teplota, často se objevuje, že tito lidé žijící v podzemí při příchodu nepřátel na sebe nechali spadnout hliněné "střechy" tím, že podrazili kůly, které je držely a ty je zavalily a oni umřeli - to mi přijde taky, že mohlo být jen převezení nepřátel a schovali se předtím do nějaké boční štoly (moje spekulace).

    Obecně to asi byli lovci/sběrači a po těch toho bohužel moc nezůstává, zvláštnost je tedy IMO to zpracovávání kovů, to bych řekl, že u lovců/sběračů není běžné, ale možná se pletu...

    Taky by asi bylo logické, že pokud bydleli v zemi, ať už v zemljamkách nebo zemnicích nebo jeskyních na úpatí sopek/kopců, tak se prostě častěji hrabali v zemi a nějakou rudu mohli občas najít (moje spekulace).

    Víceméně legendy o národu malých lidí žijícím na severu, který přišel někde ze zámoří a zmizel (často do podzemí) má spousta národů/etnik ze sibiřské a subsibiřské oblasti - pravděpodobně v nějaké době, kdy to bylo možné díky teplejšímu počasí, sem mohli dorazit nějaké inuitské kmeny (nebo jiný kmen malého vzrůstu) nebo kmen z východní části Sibiře (moje spekulace) - to mě zase napadlo po tom třetím dokumentu/filmu od stejného autora: Pegtymel - je to řeka vtékající do Východosibiřského moře

    https://youtu.be/yCKHQRTYCwM - ten dokument tedy dost rozebírá užívání muchomůrek a zmiňuje staré skalní obrazy s postavami lidí s muchomůrkami místo hlavy: https://www.google.cz/search?q=pegtymel&sxsrf=AOaemvJ0bcFn0OZo3jGpO5EXUxZ6pOqBCA:1632149753702&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjQjajS543zAhXNGuwKHVOwAFkQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1120&bih=548&dpr=1.71#imgrc=IMCfaJLNsVadMM

    Ještě jedna zmínka - narazil jsem na kryptoetnologie:

    soubor historických a etnografických výzkumů zaměřených na hledání důkazů o existenci (v minulosti nebo současnosti) některých zaniklých etnických skupin nebo jejich potomků, o nichž se informace zakládají na nespolehlivých pramenech. Objektem kryptoetnologie jsou zpravidla etnické skupiny, které byly svému okolí jazykově nebo kulturně cizí. Objekty kryptoetnologie se od mýtických národů (například Atsanů) liší přítomností více či méně věrohodných informací o jejich existenci v tom či onom historickém období.

    Nejoblíbenější objekty kryptoetnologie - což je tedy možná jen ruské specifikum, na jejich wiki zmiňují toto:

    Řekové z vojska a flotily Alexandra Velikého, kteří údajně zanechali velké množství potomků ve střední Asii a Indii (vazby na řecko-baktrijské království) a jihovýchodní Asii ("ztracená flotila");
    Piktů, jejichž potomci údajně žili po staletí na Skotské vysočině a zachovali si svůj jazyk;
    Mýtické národy Irska (Fir Bolg, kmeny bohyně Danu)
    Vikingští kolonizátoři Severní Ameriky, kteří tam údajně existovali po staletí jako samostatné etnikum a kteří se podíleli na etnogenezi některých indiánských či eskymáckých kmenů (viz Kensingtonský runový kámen);
    kmene Goljadů (Galindů), který žil v raném středověku na horním toku řek Oky a Protvy, údajně baltského původu, a který měl údajně velký vliv na formování místního dialektu ruského jazyka;
    Siirtia, legendární národ Jamalu, který zde údajně žil dříve než Něnci a měl vynikající lovecké a řemeslné dovednosti (existují archeologické nálezy potvrzující existenci doněckého obyvatelstva Jamalu);
    Krymští Gótové, kteří údajně existovali na Krymu jako samostatné etnikum nebo subetnikum až do 17.-18. století a kteří se později podíleli na etnogenezi krymských Tatarů;
    Moldavští Slované, kteří údajně tvořili většinu obyvatelstva mezi Dněstrem a Prutem v VI.-XIV. století, měli velký vliv na etnogenezi Moldavanů a jako samostatné etnikum přežili až do konce 19. století.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam