• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    HNILOB
    HNILOB --- ---


    a tady docela zajimavy clanek o buzeni v industrialni Anglii
    Knocker uppers: Waking up the workers in industrial Britain - BBC News
    https://www.bbc.com/news/uk-england-35840393
    AMANT
    AMANT --- ---
    JESTEDMAN: slede nemaj takovyhle fousky
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    ROLAND: Sbohem a díky za ryby
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    ASNEK: Dovolil bych si trochu o těch delfínech a větších živých tvorech moří rozšířit téma:
    Delfíni se mezi sebou oslovují jmény.
    Denise Herzing: Denise Herzing: Mohli bychom mluvit jazykem delfínů? | TED Talk Subtitles and Transcript | TED
    https://www.ted.com/talks/denise_herzing_could_we_speak_the_language_of_dolphins/transcript?language=cs
    Také i znásilňování jim není cizí. A vypadá to že i šikana.
    Kromě hraní si s různými druhy ryb, nebo i předměty či rostlinami, hrají i různé formy her. Řekněme takové závodění kdo je rychlejší. :)
    Delfíni se sami rozhodují, jestli dovolí kontakt s danou osobou. Dožadovat se fyzického kontaktu bez jejich souhlasu, je hodně špatný nápad.

    A zajímavé to bude ještě s Rejnoky Manta, u těch dochází také docela k průlomovým zjištěním ohledně inteligence a hlubší sociální interakce i dlouhodobější paměti.
    A kdy je natočeno několik případů kdy řekněme požádali o pomoc? Tohle je asi nejlepší video kde je vidět, že je to s jejím svolením. Jinak by dokázala sakra rychle zmizet.
    Manta Rescue!
    https://youtu.be/iVw35GWNms4



    Náhodou jsem při hledání nějakého zajímavého podpůrného záběru našel i tohle video s delfínem.
    Bottlenose Dolphin Rescue
    https://youtu.be/2gvgkHSyKFE
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    PROUTECKA: vypadá to na židli ze sledích předkožek
    PROUTECKA
    PROUTECKA --- ---
    SALVATOR: Kruci, myslela jsem ze mame doma zidli z podobneho mista (tedy co si pamatuju ze jsem tu porcelanku googlovala), ale koukam ze se to jmenovalo jinak…kazdopadne zidli si pak slohla luftwaffe na vycvik do nedalekeho letiste a hodila na to razitko 😃

    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AKAM: Už jsem to našel:
    The history of fish leather
    The Nanai ethnic group, native to Eastern Siberia and the People's Republic of China, traditionally lived exclusively from fishing and hunting years ago. For example, their clothing and tents were made of fish skins, which is why the Chinese called them “fish skin tartars”.

    Production and manufacturing of fish leather in fashion
    https://www.7oceanties.com › 2020/05

    Production and manufacturing of fish leather in fashion
    https://www.7oceanties.com/en/2020/05/

    Stejně by mě zajímalo, kolik to vydrželo a jestli to moc nesmrdělo a předpokládám, že to nepropouští vodu, což se asi hodí.
    AKAM
    AKAM --- ---
    MEJLA77: domečky nevim, ale oblečky určitě:

    China's 'mermaid descendants' weave final garments from skin of fish | Reuters
    https://www.reuters.com/article/uk-china-society-fishskin-idUKKBN1ZK0AO
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SALVATOR: Já jsem to na té wikipedii četl, ale 1936 se mi zdálo moc brzo. Podle německé wikipedie se část produkce přesunula do Dachau v říjnu 1937, ale ten přesun tím nebyl primárně motivovaný. Vězně z koncentračního tábora začali využívat až v roce 1940 a šlo vždy jen o pár desítek lidí (maximum bylo 93).
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SULTHAN: Porzellan Manufaktur Allach was produced in Germany between 1935 and 1945. After its first year of operation, the enterprise was run by the SS with forced labor provided by the Dachau concentration camp. Takže někdy 1936, tři roky před válkou.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SALVATOR: Potřebovali propagaci a odměny pro svoje lidi. A mimochodem jsem si teď našel, že během války přesunuli výrobu do Dachau.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Hugo Boss sice vyráběl uniformy pro SS, není ale autorem návrhu. Tím byl důstojník Waffen-SS Karl Diebitsch a Walter Heck. Diebitsch navrhoval i řadu dalších věcí, třeba pochvu na dýku SS, taky její střenku, logo Ahnenerbe, erby pro oficíry SS, spousta známek Třetí říše byla z jeho ruky, navrhoval i porcelán a byl ředitelem SS Porzellan Manufaktur Allach. Což mě teda ani nenapadlo, že by SS mělo vlastní porcelánku.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    MEJLA77: herinek je asi nejmasovejsi potravinou ever, to by nikdo nevyhodil :)
    ULO
    ULO --- ---
    Rybí skupiny se používaly také do lesků na rty a lesklé oční stíny.
    STENNY
    STENNY --- ---
    AMANT: Když to špatně upěchuješ a piliny se zbortí, tak to taky může z bubnu udělat dílo moderního umění, protože materiál je cca půlmilimetrový plech a když v něm piliny doutnají odspoda, tak ho rozžhaví do ruda - což trvanlivosti úplně neprospívá.
    Prostě nomen omen :)
    AMANT
    AMANT --- ---
    STENNY: jj, upechuje se to v nich zezhora do tvaru valce a uprostred je trubka, ta se pak vytahne a do ty diry se hodi neco, cim to zespoda zacne pomalu odhorivat.
    kdyz se to upechuje spatne, tak se to prej muze zbortit a jak to pod tim doutna, tak se to natlakuje a pufff..tim me krmili jako malyho asi 100x, tou historkou, ne zhavym popelem z pilin:))
    STENNY
    STENNY --- ---
    Malá nostalgická zajímavost: dneska se většinou piliny z pil a truhláren zpracovávají na brikety a pelety. Dřív ovšem briketové lisy nebyly běžné a piliny byly odpad, kterým se případně topilo přímo - v pilinových kamnech. Asi nejobvyklejší české piliňáky měly trochu neobvyklé jméno Satan, ze kterého si mnohdy neznalí lidé dělali šprťouchlata. Veteráni vytápění pilinovými kamny ovšem vědí, že tato kamna (jakož i lecjaká podobná) měla jednu konstrukční "zajímavost" - piliny v bubnu kamen totiž vyhořívají zespoda a z povrchu dutiny, která se v bubnu nechává při plnění. Může se stát, že na stěnách bubnu zůstane vrstvička suchých pilin a když buben z velké části vyhoří, vrstvička spadne ze stěn a zahoří v podobě oblaku hořlavého prachu. Tehdy kamna dostojí svému jménu, protože s ohlušující ránou vyplivnou z ventilačního otvoru proud jisker a hořících pilin, který je klidně schopný přeletět celou místnost...
    KURE
    KURE --- ---
    MEJLA77: zdroj samozřejmě nemám. Obor přeměny rybích šupin na barvu jsem oběvil teprve včera :D
    Ale vzhledem k tomu že to je běžně lovená ryba na jídlo... a bez kůže se davaji do konzerv.
    Dokonce i v případě že extrakce šupin by byla významě snazší z celé ryby než z odpadu, by to pravděpodobně bylo tak, že někdo rybu oškrábe, šupiny prodá do RollsRoyce, a zbytek pude do konzerv. I kdyby jen pro kočky jak píšeš. Protože prachy.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KURE: Asi tak. Masakrovat tuny ryb kvůli šupinám a zbytek vyhodit by z ekonomickýho hlediska nedávalo moc smysl :-)

    MEJLA77: To musely bejt moc voňavý domečky :-D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam