• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Řeka Mandava pramení ve Šluknovském výběžku a protéká postupně ČR - SRN - ČR - SRN, aby se na hranicích s PL vlila do Nisy.
    Dvounásobně hraniční řekou Šluknovského výběžku je i Spréva, která teče až do Berlína, aby se tam vlila do Havoly, která se pak vlévá do Labe.
    AMANT
    AMANT --- ---
    nevim kam s tim jinam, ale zde se schazeji sami moudri lide, tak vam to snad prijde aspon mirne zajimave:
    nejak me napadlo, ze by pro ucely umeni aristokraticke impertinence bylo dobry znat v latine singular od "ptakořitní"

    tak jsem sel na to, v latine je to Monotremata, tak si rikam hm, singular bude trema, hodim do guglu trema a trema je latinsky mezera mezi zuby?!
    takze jsou to vlastne jednomezizubomezerní.
    no a ja mam dalsi tema na vyzkum, kdo a proc prosadil zrovna takovej ceskej nazev pro tenhle zivocisny rad....:)
    AMANT
    AMANT --- ---
    SKORZENY: The loggers’ loss is nature’s gain
    LOL
    SKORZENY
    SKORZENY --- ---
    As you walk among the giant pillars of this green cathedral, you might think you’re among the redwood trees of California. But those are 1,500 miles (2,500 km) away. No, these are the red and white pines of the “Lost Forty” in Minnesota. This is the largest single surviving patch of old-growth forest in the state and a fair stretch beyond. And it’s all thanks to a surveying error.

    The ‘Lost Forty’: how a mapping error preserved an old-growth forest - Big Think
    https://bigthink.com/strange-maps/lost-forty/
    SORROW
    SORROW --- ---
    ASNEK:

    1959 – The Vostok Station (станция Восток), then a Soviet research station in Princess Elizabeth Land, was the scene of a fight between two scientists over a game of chess.[9][2][10] When one of them lost the game, he became so enraged that he attacked the other with an ice axe.[10][9][2] According to some sources, it was a murder,[10][9][2] though other sources say that the attack was not fatal.[11] After a KGB investigation, chess games were banned at Soviet/Russian Antarctic stations by the Antarctic Soviet.
    SATAI
    SATAI --- ---
    ASNEK:
    - Zda to bylo kvuli spolierum neni uplne vyjasnene.
    - Drive byl pravdepodobne zavrazdeny Rodney Marks
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    Sergey Savitsky had been trying to use literature to pass the lonesome months at Antarctic Bellingshausen Station, but his colleague Beloguzov was making it impossible to enjoy his hobby.
    “[He] kept telling [him] the endings of books before he read them,” reported an unnamed source.
    The 55-year-old Savitsky finally had enough and allegedly plunged a kitchen knife into the chest of his 52-year-old tormenter. Part of Beloguzov’s heart was wounded in the first attempted murder ever on the frozen continent of Antarctica, Russian authorities said.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    K té intenzivní zemědělské výrobě jsem se v minulém čísle Vesmíru dočetl o lokalitě Ohalo v Izraeli, datované 21 tisíc let BC, s potvrzeným zemědělstvím (kamenné žací nástroje, mlecí kámen) i domestikací rostlin (změny na rostlinách zvyšující jejich použitelnost). Předběhla svou dobu o minimálně 10k let. O vaření piva v té lokalitě nemůže být snad ani řeč, jedná se totiž o dobu dávno předkeramickou.
    Také jsem se dočetl, že první plně domestikovanou rostlinou byl bezsemenný fíkovník smokvoň. Zvládnul to ještě před začátkem neolitu.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Ještě jsem přidal do astronomie PBS Space Time - ono je tam i hodně fyziky, ale primárně té astronomické a lehce relativita a další... doporučuji :)
    AMANT
    AMANT --- ---
    SALVATOR: urcite je to "aby" varili pivo? ja jsem myslel, ze zpracovavani potravin je spis dusledkem nahody, ze treba neco sbiranyho nahodne zfermentovalo, nebo byly naky drtky smichany s vodou a vyschly na sutru a tak se vynalezla prvni chlebova placka

    a tim padem to zpracovavani je vlastne dusledkem snahy o prodlouzeni trvanlivosti a pozivatelnosti a tim padem i dostupnosti zivin tech nalezu lovcu a sberacu, coz sekundarne vedlo k vyberu tech plodin, ktery umoznovaly jak vysoky nasyceni tak variabilitu ve zpracovani v pomeru k nejaky primereny peci, kterou vyzaduji..
    ale je to jen takovy moje premitani, zadny vedecky podklady jsem si nedohledaval:)

    tldr me ani neprekvapuje, ze lidi znaji fermentaci dele, nez intenzivni zemedelskou vyrobu..
    CROSS
    CROSS --- ---
    SALVATOR: CGP Grey se nedá asi dobře zařadit, ten dělá cokoli, co mu přijde zajímavý. (Jinak velká škoda, že přestali s Brady Haranem dělat podcast Hello Internet, to byl můj oblíbenej.) CGP Grey je bývalý učitel fyziky, ale vystudoval i sociologii, takže skutečně cokoli.
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    SALVATOR: Sixty symbols je Brady Haran (Numberphile, Periodic VIdeos, Computerphile) a jeho fyzikalni kanal.
    Stejne tak Objectivity je "popularne vedecka vsehochut" zamerena na konkretni artefakty (Objekty), od stejneho autora..
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TOXICMAN:
    KURE:

    Dík, rozhozeno, zbývá

    Objectivity
    Sixty Symbols
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    KURE
    KURE --- ---
    Colin Furze - šílený projekty technického rázu, pulse-jet kolo, ocelovej trebuchet kterym tříleli asi pračku, podzemní bunkr pod vlastní garáží....

    Steve Mould - taková školní fyzika na steroidech, zajímavé jevy, pokusy.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    SALVATOR: Astrum - vesmír, naše sluneční soustava, sondy atd.
    SmarterEveryDay - směs, spíš technika, principy
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A mimochodem pořád platí moje prosba o pomoc s rozřazením těchhle kanálů.

    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Colin Furze
    Objectivity
    Sixty Symbols
    Branch Education
    Astrum
    ColdFusion
    SmarterEveryDay
    Steve Mould
    Today I Found Out
    CGP Grey
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Tady ve videu níže jeden pán tvrdí, že jsou na světě místa, kde je archeologicky doložený vaření piva dřív, než zemědělský pěstování obilnin. To by znamenalo, že pralidi sbírali praobilí, aby vařili prapivo a pak si teprv řekli, že by bylo jednodušší pěstovat obilí na jednom místě, aby se za ním nemuseli trmácet. A když už to bude tak jednoduchý, tak teda i ten chleba by se z toho dal upéct. Pivo by tak (minimálně v těchhle lokalitách) bylo vlastně spouštěčem Neolitický revoluce - přerodu lovců sběračů v zemědělce. Samozřejmě je asi pořád možný, že se ještě najdou archeologický důkazy o vzniku zemědělský společnosti předcházející vaření piva.

    A mimochodem to vypadá na zajímavej kanál, zařazuju ho na nástěnku.

    Chemistry of beer, part I: Malt to wort
    https://www.youtube.com/watch?v=q8LJb9XBU2U
    JORGES
    JORGES --- ---
    TOXICMAN: Dlouho mi vrtalo hlavou, jak na komplexní čísla někdo mohl přijít, a to vysvětnení je parádně názorné. Díky.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    brilantně zpracovaný video od Dereka, jak vznikla komplexní čísla

    How Imaginary Numbers Were Invented
    https://www.youtube.com/watch?v=cUzklzVXJwo
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam