• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    CDR
    CDR --- ---
    teprve asi před měsícem jsem se dočetl, že "viditelný" vesmír je cca 90 miliard světelných let, což je zdánlivě v protikladu se stářím vesmíru cca 13,7 miliardy let, vše jde navrub rozpínání vesmíru.
    A k tomu se přidal výraz, který jsem neznal.
    Big bang je provařený a ví o něm skoro každý, ovšem Big Rip, to už je jiná káva.
    ***
    "V momentě, kdy vesmíru zbývá pouhých 10−19 sekundy, dojde k rozpadu molekul, atomů a vzápětí i jejich jader. V posledním zlomku sekundy se rozletí i jednotlivé kvarky tvořící baryony, a nakonec nezbude nic než prázdný prostor. Úplný rozpad elementárních částic v posledním zlomku sekundy existence vesmíru způsobí, že stav energie~hmoty v následujícím okamžiku již bude totožný se stavem (známým jako falešné vakuum), z něhož před 13,8 miliardami let náš vesmír vzešel. To je velice lákavá alternativa ke klasičtějšímu scénáři, podle něhož by měl vesmír po skončení expanze přejít v kontrakci a skončit v singularitě (z níž by pak mohl opětovně expandovat dalším velkým třeskem).
    ***
    Z fyziky jsem na gymplu propadl, přesto rád tyhle věci čtu. Valné části textu nerozumím, ale fantazie a imaginace jede na plné obrátky.
    Strom vesmírů.
    Big Rip. Červí díry :3
    DeSitterův vesmír.

    Více zde, je to opravdu bohatá studnice informací ze současné fyziky/astrofyziky


    David Zoul: Kvantování prostoročasu – multiverzum
    https://www.aldebaran.cz/bulletin/2022_03_mul.php
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    Mud ball wrestling s dvacetikilovou dřevěnou koulí

    The festival is held from the 12th to the 14th of the fourth lunar month and celebrates the victory of four brothers - Truong Hong, Truong Hach, Truong Lung and Truong Lay - who defeated a group of demons in a mud ball wrestling match in a marsh in the fourth (possibly fifth) century.

    vow-26-nurturing-presence

    Vietnamese villagers compete in mud ball wrestling festival | Daily Mail Online
    https://www.dailymail.co.uk/news/article-5774893/Vietnamese-villagers-compete-mud-ball-wrestling-festival.html

    Vietnam’s mud ball wrestling a unique world tradition - VnExpress International
    https://e.vnexpress.net/news/travel/places/vietnam-s-mud-ball-wrestling-a-unique-world-tradition-3810326.html
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    SATAI: Rozhovor, Vídeň 1917:
    - Už jste to slyšel? V Rusku vypukla revoluce!
    - Ale prosím vás, a kdo by to tam podle vás asi tak řídil? Snad ne pan Trocký z Café Central!
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ERRTU: Jen si posluž, ručník mám po ruce.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    KOVOVAMINCE: chvilku jsem premyslel zda ty plusy dneska nesmazat, pockat dva dny a nahazet je znova ale pak jsem si rekl ze nebudu vyvolavat paniku :)
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    ERRTU: Teď jsem trochu zklamaná, ale dobře žes bídně neutonul!
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Hurá, tu ho máme!
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    KOVOVAMINCE: ted uz trochu :D
    abych ukoncil to napeti, uz jsem se vynoril. a abych vnesl jasno do meho skakani, jako premiova mrcha mam nastaveno bzilion prispevku na stranku, nejak se mi refreshlo a ja, ackoliv plaval...eee.... vystoupil ve spatnem patre :)
    titulu si samozrejme vazim a na pohar si pripravim zvlastni policku!
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    SALVATOR: Jo. Teď mi olajkoval koaly z 20.1. Myslim, že nás trollí :D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KOVOVAMINCE: Já dneska skoro těsně za sebou z půlky září a pak půlky prosince. Von to normálně snad dělá schválně.
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    Hlásim plusík od ERRTU u příspěvku z 24.8. Fascinující!
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Není to zrovna sitcom, ale to období zachycuje tahle kniha.

    1913. Léto jednoho století - Florian Illies | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/288104/1913.-leto-jednoho-stoleti/
    SATAI
    SATAI --- ---
    ASNEK: ...a Wittgenstein jako recurring character.
    SATAI
    SATAI --- ---
    ASNEK: mohl bych to dostat jako sitcom?
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    1913-1914: When Hitler, Trotsky, Freud and Stalin all lived together in Vienna. The characters would have spent much time in these same two square miles of central Vienna.
    HONZAS
    HONZAS --- ---
    To je zase debata o hovně! ,)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    FRK_R23: No s tou hodnotou jsem tak zhruba počítal :)
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    ARCHIMEDES: Průměrně člověk defekuje řekněmě půlk kila denně. Zbytek si spočítej sám.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    Fuj, teď jsem kvůli vám začal přemýšlet, jaká vrstva by byla toho, co z listva za rok VYJDE!
    SATAI
    SATAI --- ---
    ze by HOWKING mohl na jeden dotaz v google, ze na Americana a rok padne tuna jidla. Jinde se asi ji mene, ale zase jidlo s mensi hustotou kalorii.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam