• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Nevím, kam s tím, tak třeba sem? Mně ten dopis jako mírně zajímavý přijde :)

    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    Staroměstský orloj | dokumentární film | Česká filmová klasika
    https://www.youtube.com/watch?v=9ZE_-cZhqT4
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ROLAND: Hele ale maj recht. Já vím, že byly snahy určit místo, kde měl Ráj bejt, spíš ale na základě popisu z Bible. Jestli máš nějakej zajímavej zdroj, sem s ním, ale bez něj to je fakt fabulace. Jen já bych ji teda označil spíš za fantasy než sci-fi.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Eden je spíš fantasy než sci-fi, ne? :)
    KURE
    KURE --- ---
    ROLAND: no no, to bylo slabé. :)
    Eden je scifi. Pokud máš zdroj k tomu jak nějaký archeolog našel eden, tak sem s tim.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    KURE: Jestli Archeologie je Sci-fi tak to se pak omlouvám za vyrušení.
    SULTHAN: Zajímavé jak dokážeš posoudit co já dokážu posoudit. Ale řekněme že tě chápu.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    ROLAND: Prosimtě, nemáš ani zdaleka dostatek znalostí o historii nebo archeologii, abys vůbec dokázal posoudit, co do sebe logicky zapadá a nezapadá. Pokud nemáš ani představu, co by "eden" mohl být, tak nechápu, jak ho někdo mohl "najít". V principu hledat něco, co je velmi pravděpodobně jen náboženská pohádka, je prostě blbost.
    KURE
    KURE --- ---
    ROLAND: to je článek :D
    původní chybná hypoteza: 10-12k let přnl konec doby ledove, několik destítek generací (1k let?) tlupy, pak města.
    obá, revoluční hypoteza: před 11600 lety město! (tedy 9600 přnl) naprostý šok.
    wtf? umí ten pisálek odečíst dvě čísla?

    a Biblický eden? :D Rolande, tohle je klub pro fakta, klub o scifi je vedle ;)
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    SULTHAN: Že by Biblický? I když to není stále definitivní. Viděl jsem dostatek podpůrných věcí okolo, které mi logicky i zapadají. Co samotný eden byl těžko říct. Skoro bych řekl že by to mohl být počátek civilizace - tedy kdy se lidé začali usazovat a cíleně pěstovat plodiny?
    Nejstarší civilizace světa (1): Tisíciletý omyl dávné revoluce | 100+1 zahraniční zajímavost
    https://www.stoplusjednicka.cz/nejstarsi-civilizace-sveta-1-tisicilety-omyl-davne-revoluce
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Dodám i zdroj, pokud by to někoho zajímalo :))

    Lunapark Eden – dnes ani památky
    https://www.prahaneznama.cz/praha-10/vrsovice/lunapark-eden-dnes-ani-pamatky/
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    PISKVOR: Měli tam suprovou horskou dráhu!
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    NELLAS: Čekal jsem, kdo z pamětníků se ozve :D
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    PISKVOR: Zábavní park :))
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SULTHAN: Stadion ve Vršovicích...
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    ROLAND: Eden? co to jako ma byt?
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    SALVATOR: Vzhledem k DI neřekla respektive nenapsala.
    Jak jsem psal může to být i činnost planety. Nemám dostatečné znalosti a ani neznám složení a k přesnější „topologii“? a výškové vrstevnice, navíc v poušti se dost špatně definují.
    To co píšeš samozřejmě dává smysl.
    Jen bych chtěl podotknout že ten lehce oválný tvar, by i mohl udělat impakt do vody nebo dostatečně pohyblivé masy? Co jsem viděl nějaké modelové situace dopadů do různých vodních hloubek. Tím samozřejmě nechci říct nebo trvat si na spekulaci, že to je od dopadu. Těch zajímavostí v Sahaře je mnohem víc. Třeba ono Libyjské pouštní sklo. I když to už je hodně daleko a předpokládá se že to patří ke kráteru Kebira.
    Skla z Libyjské pouště: složení a možný původ | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie
    https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/454-skla-z-libyjske-pouste-slozeni-a-mozny-puvod

    V každém případě je to asi to nejzajímavější místo na naší planetě? Byť i objevení Edenu podle starých popisů a pak hlavně díky satelitům bylo pro mě slušné wow.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ROLAND: Jenže ve článku je jasně, že s největší pravděpodobností není: "Renewed study of the formation of the structure by Matton et al. (2005) and Matton (2008) confirmed the conclusion that it is not an impact structure." a že je to nejspíš výsledek eroze dómu, ve kterým se střídaly vrstvy měkký a tvrdý skály, který díky tomu erodujou různou rychlostí: "The circular distribution of ridges and valleys is explained as the formation of cuestas by the differential erosion of alternating hard and soft rock layers uplifted as a dome by an underlying alkaline igneous complex of Cretaceous age." Přičemž ten dóm je útvar vznikající, když z větších hlubin vyvěrá něco pod povrch, ale až na povrch se to nedostane. Něco jako puchejř, kterej nepraskne.
    K tomuhle by ale asi daleko víc řekla MAR_TINA.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    ERRTU: To oko mě vždy fascinovalo. Teď si jen zaspekuluji na základě xyz: Uměl bych si představit, že je to od dopadu tělesa do vody - tekutého bláta. A nebo pozůstatek geotermální činnosti? Kdysi v té oblasti pravděpodobně tekla i pravěká řeka. Takže bahna dostatek.
    Tamanrasset River - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Tamanrasset_River
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    par zajimavosti k Sahare, aneb co pod piskem jest skryto zrakum nasim :)

    podle posledniho vyzkumu slozeni pisecneho prachu na zapadnim pobrezi afriky se zda ze se Sahara (btw ta poust ma rozlohu jako cele usa) switchuje z destneho pralesa na poust a zpatky kazdych 20 000 let v navaznosti tom jak se uhel osy rotace zeme. tj. podle aktualniho odhadu by behem max 10 000 let mela byt opet pralesem. podle satelitnich snimku nekde pod marokem tekla mega-reka ktera byla delsi nez Amazonka. nynejsi jezero Chad (aktualne 1540 km2) melo rozlohu vetsi nez soucasne Kaspicke more (371000 km2 !!!)

    Richat Structure - Wikipedia
    Richat Structure - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Richat_Structure
    v maruetanii se nachazi tvz oko sahary. je viditelne z vesmiru, ma to 50km v prumeru, objevila ho geminny 5. a kurva nikdo netusi proc to tam je, co to tvori atod. neni to od asteroidu, neni to dno sopky, nebyla to eroze... star gate?

    Wadi al Hitan - Wikipedia
    Wadi al Hitan - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wadi_al_Hitan
    wadi al-hitan - 150km jihozapadne o Kahiry se nachazi... wait for it... hrbitov velryb! Sahara byla sveho casu dnem oceanu Tethys mezi Laurasii a Gondwanou. no dobre, dobre, jsou to pozustatky Basilosaura, 21m dlouhe, zubate velryby, ale je to savec tak se to pocita i kdyz se to zivilo primarne zraloky :) taky jsou tam kostry hadu, zralogu, krokodylu, mrozu, zelv a dalsi haveti. zarazejici je koncetrace, a mnozstvi druhu pres vodni po suchozemske, ktera je svetove unikatni. taky tam byl nalezen Mansourasarurus, sauropod (no na pomery sauropodu prcek, 8 metru delky, vaha africkeho slona) ktery se tam vyskytoval v pozdni Kride (100-66 milionu prnl), coz teda rozhodne nemel (Krida slozenim kysliku uz temto megamrcham moc neprala), natozpak v Africe :) posledni sauropod pred asteroidem.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam