• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    STENNY
    STENNY --- ---
    Za druhé světové války se Británie nějakou dobu nacházela v situaci, kdy byla německá invaze na ostrovy považována za reálné riziko, ale zároveň nebylo skoro dost materiálu ani na dostatečné vyzbrojení pravidelné britské armády (protože přeci jenom toho při evakuaci od Dunkirku hodně nechala za sebou). Čím tedy vyzbrojit domobranu, která měla řešit případný překvapivý německý útok? Požadavek masové výroby během nedostatku surovin a průmysových kapacit vyprodukoval některá dost zajímavá řešení - mnohým ovšem kriticky scházela tabulka "kdož miluješ život, buď hodně daleko." Jako příslušník domobrany byste mohli nafasovat třeba...
    - "Sticky bomb." Protitankový granát, opatřený na většině povrchu lepkavou hmotou, která měla po hození granátu zajistit jeho přilnutí na tank a ideální účinek výbuchu. To docela fungovalo, pokud daný povrch nebyl mokrý, mastný nebo zablácený (jak už tak tanky leckdy bývají, zejména v britském deštivém počasí). Ovšem na bundu nebo kalhoty uživatele, který se granátu náhodou nesprávně dotknul, lepidlo chytalo přímo úžasně. (Proces přípravy granátu k použití zahrnoval odstraněný přepravního obalu, který lepidlo izoloval od okolního prostředí)
    - SIP Grenade, v podstatě trochu vylepšenou zápalnou láhev. I když, vylepšenou... SIP po dopadu zapalovala chemická reakce zápalné směsi se vzduchem po rozbití lahve, takže vrhač se sice při použití neprozradil hořícím hadrem, ale taky v podstatě neexistoval způsob, jak tyto lahve bezpečně přepravovat nebo skladovat. Rozbití lahve=oheň a dusivý fosforový dým. Dodneška se občas ukrytá bedýnka SIPů najde při provádění zemních prací - zjistíte to tak, že vám začne bez varování něco hořet na radlici buldozeru.
    - Northover Projector, víceméně mušketu na výšeuvedené zápalné lahve. Zadání bylo nejspíš něco jako "lidi nechtějí používat SIP granáty, ukažte jim, že to může být ještě horší." NP totiž pomocí malé náložky černého prachu střílel mimo jiné právě SIP Grenades, ovšem občas se stalo, že se láhev roztříštila už během odpalu a jemně oflambovala obsluhu.
    - Píku, přesněji kus železné trubky s navařeným bodákem. Pušek bylo tak málo, že když Churchill požadoval, aby měl každý domobranec nějakou, jakoukoliv, zbraň, vláda zadala výrobu čtvrt milionu primitivních pík. Když se tahle zakázka prozradila, vzbudila značnou nelibost veřejnosti i domobranců, takže k širšímu využití této high-tech výzbroje nedošlo. Jistý lord Henry Page Croft se pokoušel argumentovat, že píka je pro městský boj docela šikovná zbraň, ale dosáhl naštěstí jen toho, že se této zbrani začalo posměšně říkat "Croftova píka."

    Těžko se divit, že příslušník domobrany měl oproti běžnému vojákovi čtyřikrát větší šanci, že zemře kvůli nehodě při výcviku.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SALVATOR: Stejně, jako vznikla (u nás za tereziánských dob) dohoda, že mince jsou směnitelné na bankocetle. Stejný proces, opačný směr. I tehdy to byl velký skok - právě v té mentální rovině, nikoli praktické.

    (Konečně, eurový mince za korunový bankovky taky bez konverze nesměníš, to je víceméně totéž)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ASNEK: Jo, toho znám. Mám k němu určitý výhrady od tý doby, co sem viděl tohle:

    Response to "Why is Modern Music so Awful' by Thoughty2 - The Decline of the Pop Song
    https://www.youtube.com/watch?v=VfNdps0daF8&t=716s
    TMA
    TMA --- ---
    SALVATOR: myslím, že oficiálně byly ty mince možná demonetizované, jako u nás haléřové mince. Když ti nějaké haléřové mince zbyly, tak teď máš kousky duralu, ne kousky koruny. Jinak jak píše SATAI.

    Jinak je to vlastně ukázka toho, že je hodnota peněz založena čistě na důvěře. A že funkci peněz může hrát cokoliv, co není snadno falšovatelné, dá se rozdělit/rozměnit a není příliš nepraktické ke skladování.

    SALVATOR: zdroj nemám, četl jsem to velmi dávno, takže ani browser history už není.
    SATAI
    SATAI --- ---
    SALVATOR: Uplne v pohode. Petikoruna nemuze mit nizsi hodnotu nez zeton do kosiku v Penny marketu, stovka jo.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PISKVOR: Tohle chápu, šlo mi spíš tu obtížnost představit si, jak by mohla fungovat nějaká společenská dohoda říkající, že tenhle dolar má takovou hodnotu a tenhle ji má úplně jinou, protože i když je to jedna a ta samá měna, tak platidlo je z jinýho materiálu.
    KURE
    KURE --- ---
    PISKVOR:
    SALVATOR: je fakt, že Francouzi měli "starý" franky a "nový" franky.

    In January 1960 the French franc was revalued, with 100 existing francs making one nouveau franc.[16] The abbreviation "NF" was used on the 1958 design banknotes until 1963. Old one- and two-franc coins continued to circulate as new centimes (no new centimes were minted for the first two years).
    French franc - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/French_franc#New_franc
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    PISKVOR: kdo nekdy platil ve falloutu bottlecapsama, ten nehne ani brvou :)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PISKVOR: Pochopitelně kdyby vláda začala i razit "inflační mince," tak by dosáhla stejného inflačního efektu I u nich. To je ostatně podobný mechanismus, který byl oblíbený u středověkých vládců jakožto "renovatio monetae," kdy fyzicky docházelo ke snižování obsahu drahého kovu:

    Denárové období
    https://www.mincelipka.cz/blog/2018/04/80-denarove-obdobi
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SALVATOR: No, logika zákona sice jo, ale reálně není žádný důvod, aby dvě kovový padesátikoruny měly stejnou hodnotu jako papírová stovka - kromě toho, že zákon říká "tohle je ta samá číselná řada."

    Když si to představím jako "mince vlastně nejsou koruny český, ale třeba jim budem říkat lvi český, a jejich hodnota není vázána na koruny český," tak ta druhá, paralelní, měna *vznikne*, čistě z úzu.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KURE: No právě, to je přesně to, co mě napadlo.
    KURE
    KURE --- ---
    TMA:
    SALVATOR: a ještě by mě zajímalo co znamená "předinflační hodnota" jako že když za "desetikačku" byla kola z automatu, tak je za ni pořád? i když oficiálně stojí kola 5Mega?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TMA: To mi zní strašně divně. Těmhle věcem teda vůbec nerozumím, ale logika by mi říkala, že to je pořád jedna a ta samá měna a že není moc důvod, aby různý její denominace měly různou hodnotu, ať už reálnou, nebo jen vnímanou uživatelem. Nemáš nějakej zdroj?
    TMA
    TMA --- ---
    ERRTU: Neviděl jsem to na vlastní oči, ale nedávno v Zimbabwe, kde také měli pocit, že hyperinflace je dobrý nápad, mince místy obíhaly se svou starou předinflační hodnotou. Zatímco bankovky tiskli jako diví, tak mince nerazili, takže na mincích inflace nevznikala.
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    jeden potencialny prispevok na nastenku:

    podcast: Random Interesting Facts
    Random Interesting Facts by Thoughty2 | Podcast on Spotify
    https://open.spotify.com/show/58HcDTGbX60m59n7blZnTM

    a YT kanal stejneho autora stejneho razenia
    https://www.youtube.com/channel/UCRlICXvO4XR4HMeEB9JjDlA
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    NJAL: mea culpa, bylo to po ww1.
    zde momentka z 1923.

    NJAL
    NJAL --- ---
    ERRTU: Prosim prekontrolovat fakt ;-)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    kdyz se po druhe svetove rozjela v nemecku hyperinflace do levelu ze bochnik chleba stal miliardu a uz to neslo kloudne pocitat, tak se markama platilo tak, ze se bankovky davaly na vahu.
    NJAL
    NJAL --- ---
    Prekvapive Z ma symbolicky valecny vyznam v Japonsku.

    The Z flag has special meaning in Japan (as well as in naval history generally) due to its connection with and symbolizing of the Japanese victory at the Battle of Tsushima.

    At the Battle of Tsushima on May 27, 1905, Admiral Tōgō raised a Z flag on his flagship Mikasa.[3] By prearrangement, this flag flown alone meant, "The fate of the Empire rests on the outcome of this battle. Let each man do his utmost." The Battle of Tsushima was one of the most important naval battles of history and this signal is, along with Nelson's signal "England expects that every man will do his duty" at the Battle of Trafalgar, one of the two most famous naval flag signals; the battle is of especial importance in Japanese national mythology.

    The Z flag was raised on Vice-Admiral Nagumo's flagship Akagi before the aircraft were flown off for the 1941 Attack on Pearl Harbor (called Operation Z in its planning stages), explicitly referencing Tōgō's historic victory.[3][4][5][6][7]

    Z flag - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Z_flag#In_Japan
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Převzato od Věda 24 na FB:

    První silikonové prsní implantáty byly voperovány před 60 lety, 16. března 1962. Jejich příjemkyní byla Američanka Timmie Jean Lindseyová v Houstonu. Operace proběhla úspěšně a Lindseyová žije s úpravou bez problémů dodnes. Pokusy se zvětšením ňader se prováděly už dříve, například německý lékař českého původu Vincenz Czerny už v roce 1895 vytvořil implantát z tukové tkáně pacientky z nezhoubného nádoru na jejích zádech. Na začátku 20. století se k vycpávání ňader používala guma, slonovina, hovězí chrupavka nebo skleněné kuličky, a později silikonové injekce, které ovšem způsobovaly bolesti.

    Lindseyová si nejdřív chtěla nechat odstranit rozsáhlé tetování na hrudi. Za tímto účelem navštívila plastického chirurga v nemocnici v Houstonu. Chirurg Frank Gerow byl členem skupiny, která vyvíjela koncept prsních implantátů, a zrovna hledal dobrovolnice, co by podstoupily příslušnou operaci. Lindseyová mu řekla, že by měla větší zájem o úpravu uší, a chirurgové souhlasili, že udělají i tento zákrok. Operace se zdařily. Lindseyová ale o svých úpravách dlouho mlčela, a svému okolí je prozradila až mnohem později. Původní implantáty má dodnes.

    Pokusy se zvětšováním ňader se prováděly i v ČR. V roce 1964 vytvořil proslulý vědec profesor Otto Wichterle se svým týmem model prvního českého implantátu. Jeho výplň tvořil hydrofilní gel, ze kterého se vyráběly i celosvětově první kontaktní čočky.

    Dnes představuje zvětšení prsů pomocí silikonových implantátů nebo vlastního tuku nejčastější formu plastické operace, podstoupily ji již miliony žen. Zákrok se provádí v celkové anestezii a náplní implantátu může být silikonový gel, solný roztok či jiné substance. (ČTK)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam