• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SALVATOR: Je to hlasová zpráva. "All these worlds are yours, except Europa. Attempt no landings there."
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ERRTU: To bude nějaký nový dabing. Přísahal bych, že to za mého dětství byl Zip.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    SALVATOR: dle slovenského kamaráda se ve slovenskom znienieue Zip z Chipa & Dayla jmenuje... Bzučko.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RAGUPKI: Jo, koukal sem. První co mě napadlo bylo, jak by to znělo, kdyby to byly drážky v elpíčku :,-)
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    SALVATOR: Tvůj příspěvek mi připomněl zajímavé fotky příčných struktur Saturnových prstenců. Hodilo se to hlavně do štípacího auditka, tak jsem to hodil tam, zde odkaz:
    [RAGUPKI @ obrazky, co mne rozstipou - CTI ZAHLAVI !!! (tzn. primárně formou či obsahem nadpruměrné, nikoli vtipné, morbidní a WTF)]
    WANAH
    WANAH --- ---
    SALVATOR: K tomu nedávno na nyxu proběhl hezký postřeh, že žraloci tu byli před tím než měl Saturn prstence a “teoreticky” by mohli vydržet i do doby než o ně zase přijde.

    Teda kdyby neměli ploutve, které vyléčí cokoli na co si vzpomenete…
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NELLAS: Jako taky dobrý, i když James McAvoy imo lepší.
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    SALVATOR: Omyl, starší prstence jsou tmavší, protože jsou víc zaprášený a nikdo je nemyje :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SALVATOR: A v nové verzi ho dabuje David Tennant ♥️
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    O co je člověk ochuzenej vlivem dabingu. Náhodou sem dneska objevil, že Strýček Skrblík má skotskej přízvuk. Ono je teda občas zmíněný, že je původem ze Skotska, ale dokud člověk neslyší původní znění, tak mu nedojde, jak vlastně má správně znít.

    Příběh Kačeřích příběhů
    https://youtu.be/A0-FbsY1j0Y?t=1598
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KURE: Jasně, tady. Jak já to chápu, tak se to dá odvodit od jasnosti prstenců. Čím starší, tím tmavší jak kvůli kosmickýmu záření, tak kvůli mikrometeoritům a podobnýmu bordelu.

    Dinosaurs Were Around Before Saturn Had Rings | Smart News| Smithsonian Magazine
    https://www.smithsonianmag.com/smart-news/dinosaurs-probably-older-saturns-rings-180967565/

    Jen teď teda koukám, že v původním postu mám chybu. Jen prstenec B tvoří cca 40 % hmotnosti Mimasu, ne všechny dohromady, pardon.
    KURE
    KURE --- ---
    SALVATOR: nejaky zdroj? fakt by mě zajímalo jak zjistili, kdy kus ledu který teď tvoží prstenec, přestal být měsícem.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Kdyby se byli bývali dinosauři zajímali o astronomii a kdyby byli bývali měli dostatečně šikovný tlapičky na konstrukci dalekohledů, byli by bývali mohli zjistit (to byla takzvaná kondicionálová extravaganza), že Saturn nemá prstence. Sonda Cassini totiž podle vzorků zjistila, že prstence sou "jen" 150 - 300 milionů let starý, ne-li ještě mladší a pravděpodobně se jedná o zbytky jednoho z měsíců. Ten byl navíc dost maličkej. Odhaduje se, že měl hmotnost jen asi 40 % Saturnova měsíce Mimas, kterej má cca 3.7493×10^19 kg, přičemž náš měsíc má 7.342×10^22. Počátek dinosaurů jako druhu se hodně zhruba uvádí někdy kolem 252 milionů let zpátky
    Existuje i možnost, že Saturn prochází prstnecovejma fázema. Ukazuje se totiž, že vnitřní měsíce sou nečekaně mladý, kolem 100 milionů let, což by naznačovalo, že něco narušilo stabilitu předchozí generace měsíců, ty se rozpadly, část vzniklýho bordelu se zase slepila do části současný generace měsíců a zbytek tvoří současný prstence, který časem asi taky můžou zmizet - přetvořit se v měsíc.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TANKIE_: To sem neviděl, ale k tomu už není tak úplně třeba sahat do fikce...

    They’re putting guns on robot dogs now - The Verge
    https://www.theverge.com/2021/10/14/22726111/robot-dogs-with-guns-sword-international-ghost-robotics
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TANKIE_: Ti nebyli tak vesele barevní, ale... máš pravdu :))
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    NELLAS: od ty doby, co jsem videla Black mirror jsem z tech robopsu pekne posrana 8)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SALVATOR: Třeba bych měla štěstí a potkala ho naživo :))
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NELLAS: Proč před měsícem?
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Stav archeologického parku v Pompejích nově monitoruje čtyřnohý robot. Podle vedení parku se hodí pro mapování menších či hůře přístupných míst. Díky kameře a 3D skeneru bude moci automaticky kontrolovat stav památek a sbírat o nich data, uvedl italský tisk. Vedení parku však chce robota využít i v případě nelegálních archeologických vykopávek.

    Pompeje hlídá čtyřnohý robo-pes, pomáhá mu létající dron. Zaměří se i na nelegální vykopávky — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3462212-pompeje-hlida-ctyrnohy-robo-pes-pomaha-mu-letajici-dron-zameri-se-i-na-nelegalni

    Škoda, že ho nevypustili už před měsícem...
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SULTHAN: A upřesním, že tam žádný střelný prach nefiguruje. Ve skutečnosti jde o svíčkový mechanismus, tj. hodiny škrtnou kamínkem, aby se zapálila svíčka.

    The watch movement triggers a wheel lock and flint mechanism (similar to a pistol) which is intended to light a waxed taper at the same time as the alarm sounds on the bell.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam