• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    TILIO
    TILIO --- ---
    MAWERICK: Hehe definuj nejdele slouzici! HMS Victory je podle tech wiki clanku starsi, porad je oficialne ve sluzbe, ale samozrejme se neplavi, v tom dry docku kde ji maji je hadam voda jenom kdyz prsi. :))) Je to sranda, tohleto, neco, co nam suchozemcum podle me rika o dost min nez temhle morskejm narodum...
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    Což z ní zároveň činí nejdéle sloužící loď na světě:)

    USS Constitution - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/USS_Constitution
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    TILIO: stejně to má US navy s USS Constitution. Což je mimochodem nejstarší stále plavby schopna loď na světě:)
    TILIO
    TILIO --- ---
    Royal Navy (britsky) ma 73 comissioned ships. Nejaky ponorky, letadlovky, co byste tak cekali. A taky jedna (1) ship of the line*. Viz napr. https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_active_Royal_Navy_ships

    HMS Victory, ta lod co s ni Nelson vyhral Trafalgar, je porad ve sluzbe, i kdyz uz nejakej patek kotvi v Portsmouth a nikam se moc na more nevydava. Taky teda vzhledem k taktice, na kterou se ships of the line pouzivaly (viz napr. zde https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ship_of_the_line ) je mit jenom jednu takovy trochu zbytecny. Ale co uz. :)
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    Kdyby tohle můj praprapraděda, který tam tehdy pracoval, nepřežil, dnes bych tu nebyl

    Největší česká důlní katastrofa: Z pekla nebylo úniku, život vysálo z 319 lidí - Deník.cz
    https://www.denik.cz/z_domova/dulni-katastrofa-dul-marie-brezove-hory-pribramsko.html
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Nevím, kdo píše za Vědu 24 na FB, ale asi si ho chci vzít.

    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    VYHULENY_UFO: já si třeba jenom matně pamatuju, že jsem o něm něco četl, ale každopádně jsem to komplet úspěšně úplně zapomněl.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    VYHULENY_UFO: To nemusí nutně znamenat, že tady nemá svoje místo.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    Jako mirne zajimavy fakt uvadim, ze mi ted hodil peniz do kasicky nejaky japonec a podival se na mne jako by vedel :D
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    tyjo, dodnes jsem myslel, ze vsichni davno znaji pribeh muze, ktery byl u obou explozi... vzdyt ten chlap delal osvetu, cestoval po svete a az do sve smrti vysvetloval nesmyslnost jadernych bomb.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    Jeden ze stopadesati oficialne prezivsich oba atomove utoky na Japonsko.

    The Man Who Survived Both Atomic Bombings | by Hdogar | History of Yesterday
    https://historyofyesterday.com/the-man-who-survived-both-atomic-bombings-a5e56d113757
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PRAASHEK: no namestku, cekal jsem ze pochopis.

    Ony zajmy jsou subjektivni veci. Zcela chapu co rikas ale spis si pokladam otazku k cemu je to doby vedit. Pokud ti prisel muj fact checking nahovno coz rozhodne je kdyz vemu v potaz to kolik detailu tam je, tak jsi mohl licitovat treba nejakou pikantnost stran pribuznosti s. 3 risi .

    Takhle nam zustava mene zajimavy fakt, ze te to ze bond a saruman jsou skrze herce pribuzny, je ti fuk. Mne ta uzka propojenost proste fascinuje ale prislo mi to jako malo dulezity no :)
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    RAINBOF: no myslel jsem tím, že je to celkově dost zajímavé, ale zrovna informace o bondovi, kterou tak vyzdvihuješ, je z těch míň zajímavých. Rozhodně jsem nechtěl nic přebíjet.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PRAASHEK: no, rozhodne jsi to neprebil.
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    Archeologové odkryli 1700 let starou nadávku i s oplzlým symbolem - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nalez-archeologie-graffiti-stary-rim-penis.A220527_191648_zahranicni_hend
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    RAINBOF: ten fakt s bondem je asi ten nejméně zajímavý fakt z celé té zprávy :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    NJAL: klidne to oprav pokud vis. Zdroj je kamos z fb zitujici nekoho dalsiho. Ja jen mrknul na ten fakt s bondem.
    NJAL
    NJAL --- ---
    RAINBOF: Zda se, ze citovany zdroj nerozlisuje mezi SAS a SOE.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Vedeli jste ze filmovy saruman byl zrejme predlohou pro jamese bonda ?

    "
    Sir Christopher Frank Carandini Lee (1922-2015), komandér Řádu britského impéria a komandér Řádu sv. Jana. Významný britský herec, který na začátku své kariéry v 60. a první polovině 70. let hrál postavy padouchů, stal se známým zejména rolí hraběte Drákuly. Od roku 1948 hrál v 266 filmech.
    Christopher Lee, syn italské komtesy, bratranec Iana Fleminga, autora Jamese Bonda, a jedna z inspirací právě pro tuhle postavu. Byl členem britské speciální jednotky SAS, zručný šermíř, na vlastní oči spatřil poslední popravu gilotinou ve Francii, milovník Hobita i Pána prstenů, který se s Tolkienem i osobně setkal. Drákula, rytíř Jedi i temný Sith, metalový zpěvák, čaroděj Saruman a v neposlední řadě i člověk, co přesně ví, jaký zvuk lidé vydávají, když jsou bodnutí do zad.
    Jako člen SAS se osobně znal se dvěma "atentátníky" na Heydricha a podílel se na jejich výcviku. Při jedné návštěvě ČR se nechal slyšet, že česká armáda před 2. světovou válkou byla špičková, a že kdybychom s Hitlerem tehdy bojovali, tak si myslí, že bychom se ubránili. Za války mu pomáhalo, že uměl naprosto perfektně německy. Kromě němčiny a angličtiny hovořil dalšími šesti jazyky.

    "
    CDR
    CDR --- ---
    Marie Navarová, bývalá zdravotní sestra, poskytla R.Heydrichovi první pomoc.
    Po válce za to nafasovala 8 let.


    Marie Navarová pomohla Heydrichovi a skončila ve vězení. Odsoudili ji nacisti i komunisti | ČtiDoma.cz
    https://www.ctidoma.cz/historie/marie-navarova-pomohla-heydrichovi-skoncila-ve-vezeni-odsoudili-ji-nacisti-i-komunisty
    STENNY
    STENNY --- ---
    Jedním z jazyků, kterými se mluví v Mexiku, je Chalcatongo Mixtec. Má jen pár tisíc mluvčích (ale kniha o jeho gramatice existuje), zato mu chybí jakýkoliv způsob, jak vyjádřit uzavřenou otázku (ano/ne). Věty "Je to hodně divné." a "Je to hodně divné?" jsou v něm nerozeznatelné.
    Údajně jde o jediný známý jazyk, který tuto "otázkovitost" postrádá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam