Radium (Ra) je silně radioaktivní prvek, který v roce 1898 objevila Marie Curie-Sklodowská s manželem. Zabývali se tehdy studiem uranových rud (smolince) z Jáchymova, ve kterých je v nepatrném množství zastoupeno i radium, které se Marii Curie později podařilo izolovat.
Velice rychle nalezlo uplatnění v medicíně, např. pro ozařovaní nádorových tkání. Někdy, jak tomu tehdy s radioaktivními materiály bylo zvykem, jeho aplikace více škodila, než pomáhala. Stalo se „všelékem“ používaným i v kosmetice či zubních pastách, o zhoubných účincích nemluvě. Dalším z využití byla tolik známá luminiscenční barviva pro ciferníky v budících či leteckých přístrojích.
Co mě však zaujalo nejvíce, je jeho tehdejší cena a výše těžeb. V době před 1. světovou válkou, kdy uranové rudy ještě prakticky neměly jiného využití, stačila produkce 2 gramů radia ročně k prosperitě jáchymovských uranových dolů. Získávané množství radia bylo skutečně nepatrné ve srovnání, kolik pro jeho výrobu bylo nutné vytěžit smolince – ročně se jednalo řádově o stovky tun. Na druhou stranu, 1 gram radia stačil na výrobu až jednoho milionu luminiscenčních hodinek. Rakousko díky Jáchymovu mělo na radium monopol, ale ostatní státy se s těžbou uranu rychle přidávaly. V roce 1921 byla cena za 1 gram radia 250 000 dolarů (přepočteno na dnešní měnu cca 100 milionů Kč). Teprve v roce 1935 byl vyroben jeho 100. gram. To už ale bylo v době, kdy cena radia začala strmě klesat v důsledku uvedené těžby uranu i v jiných zemích. Dnes je výroba radia již marginální a v medicíně bylo většinou nahrazeno použitím jiných, bezpečnějších radioizotopů.
Zdroje: Jiří Majer (2004): Rudné hornictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku /+ AJ/ČJ wikipedia