• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    ATOMIKS: Stejne to vypada v lesich treba kolem Kasperskych hor kde zadna valka nebyla - ale tezilo se tam ve velkme zlato, tak pocitam ze tam vsude jsou nejaky pokusny jamy.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Bombturbace je termín označující rozrušení půdy krátery a její promísení výbuchy

    Třeba ve Verdunu
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    AXTHEB: thx, sauce?

    ale je to divny celkove, mozek si ty barvy sklada ze tri slozek, takze stejne haluz :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    HRAFNAIN: Ono je víc způsobů jak vyzářit foton než jen přeskok v orbitalu, takže spojité.
    MILKOV
    MILKOV --- ---
    Sobi vidí v ultrafialovém pásmu. Využívají toho - mimo jiné - k vyhodnocování stop moči na sněhu.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    FRK_R23: zajimavy
    me by zajimalo, jestli jsou frekvence elmag spektra spojity, nebo kvantovy
    prechodu stavu elektronu musi bejt nejakej pocet
    mam to spojeny se spektrografii, Newtonem, Frauenhoferem a tak, ze Slunce sem urcity frekvence nedorazi, daj se urcit v RGB? nebo je ta skala tak mrnava, nebo jak to je?
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    Viruses have no colour as they are smaller than the wavelength of light.

    Glass Microbiology - Interalia Magazine
    https://www.interaliamag.org/articles/luke-jerram-glass-microbiology/
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    HRAFNAIN: to by mě zajímalo, jak taková výměna mohla vypadat - teda v čem konkrétně spočívala výměna. Jediný, co mě napadá, že jim patricijové nalívali pití :)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: a tupperware je patrně označení pro jakýkoli plastový krabičky na jídlo
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    SALVATOR: a že prej o Saturnáliích si plebejci s patriciema vymenili, role, takovej mazáckej den.
    Zaslech jsem v serii Cosmos, tak snad to maj ozdrojovany :]
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ve starověkým Římě znali něco zhruba jako generální stávku jako formu protestu. Říkalo se tomu Secessio plebis - doslova odchod plebsu a bylo to doslova ono. Celej plebs se sebral, odešel z Říma, ať si patriciové dělaj, co uměj, a opevnil se na nedalekým kopci. To v zásadě znamenalo zastavení veškerý výroby a obchodu a poskytovalo silnou vyjednávací pozici. Historie zaznamenává cca 5 odchodů plebsu od roku 494 př.n.l. do 287 př.n.l., přičemž hned první secessio plebis bylo přelomový v tom, že v jehu důsledku vznikla funkce tribunus plebis - tribun lidu. To bylo vůbec poprvé, kdy se na vládě v Římě podílel zástupce lidu.
    VACA
    VACA --- ---
    PRAASHEK: Nevim jak je tomu dnes, ale v oldskool dobach pevny linky byl v americe oznamovaci ton 440hz, a tak nebylo nic vyjmecnyho ze si bluesmeni v baru ladili kytaru podle telefonniho sluchatka
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    GUMBA: což je +/- rychlost kontinentálního driftu
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    Nejsvětlejší okamžik lidstva. Právě teď na 99 procent obyvatel svítí slunce - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-nejsvetlejsi-okamzik-lidstva-prave-ted-na-99-procent-obyvatel-sviti-slunce-208448
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    HAR4NT: ja sem to pochopil, jen mne to zarazilo a pobavilo jako mirne zajimavy fakt!
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    HNILOB: ale to neni patent, jak ma ten papir spravne viset, ale patent na toaletak v roli. kostkovej cukr je taky patentovanej. lodni sroub taky, i kdyz je to vlastne "jenom vrtule do vody":)) suchej zip je zase umely bodlaci nachytany do umely psi srsti;)) atd
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    HNILOB: je na to i mnemotechnická pomůcka

    HNILOB
    HNILOB --- ---
    AXTHEB:
    FIONOR:
    Jasně. Mně jen zarazilo, že na tohle má někdo patent:))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam