• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    proto padáš přes rýgl, páč je napříč
    ledažeby nebyl, pak je to jen výmol
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    rygol - příčný výkop - Riegel

    Osada Kopec - Sudetsko-�esk� slovn�k
    http://www.hemm.cz/dokumenty/slovnik.html
    ale ruku do vohně za to nedam, vy vychodnari :D
    jenom jsem nasel to prvni, co znam, odjakziva, natuerlich
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Rygol na Valašsku je prohloubenina, původně ve významu rýhy na kraji pole, určené pro stok močůvky :)
    KOLOC
    KOLOC --- ---
    Ja znam : “To je rychna, jako kdyz se odkope selka” v pripade ze nekdo napr rozslapne hovno a puch se vyvali vukol.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    U nás (haná) je rygol primárně prohloubenina a sekundárně puch :) rychna je taky běžně k slyšení (i k cítění)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK: HNILOB: SALVATOR: pocházím ze Slezska a rygol/rygól je typicky příkop (lineární prohloubenina podél cesty) a jak tam stéká voda a bordel a občas to tam hnije, zarůstá žabincem apod., tak to rychní - jako rygol :) Také bych jako synonymu rygolu klidně použil "kanál" - no a to už je většinou dost smradlavá záležitost
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK: Jo takhle, jo to by bylo možný.

    HNILOB: Jj, právě v tom významu sem to myslel, přičemž strouha nebo příkop, to mi významově v zásadě splývá.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    SALVATOR: na severni morave je slovo rychna/smrad celkem bezne. Slovo rygol "tam" znamena prohloubenina. Typicky kdyz jedes na kole a skoncis v prikopu alias rygolu.
    RUZOVYKOLOUSEK
    RUZOVYKOLOUSEK --- ---
    SALVATOR: rigol jako smrad je aj v hantecu, nepletu-li se. Ale je to imho odvozeno z rigólu jako příkopu (takže je to taková elipsa, smrad jak z rigolu, takže to 'je rigol'). Snad to teda chápu už dvacet let správně :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: Slovo rychna nebo rychnit sem teda neslyšel. Ale kolegyně z Vysočiny zase říkala zápachu rigol, což je pro mě teda záhada dodneška, proč. Pro mě je to odjakživa strouha.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    To mně připomnělo, že rychna, rychnit apod. pochází z německého riechen - zápach... jen nevím jak se to dostalo do názvu Rychnova...
    Ještě bych přejmenoval dvě místa a to Kralický Sněžník na Sněžnický Králík a ten Rychnov nad Kněžnou na Kněžnov nad Rychnou - rádo se stalo :)

    #kecy
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Slova "frmol" a "chumelit se" mají společného staročeského předka "chomol"

    Frmol | Region
    https://region.rozhlas.cz/frmol-7290410
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    ERRTU: no ale vám tam ta čárka teď chybí taky :-D
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    SALVATOR: doted jsem netusil ze zapach lidskych nohou prenasi malarii!
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    JESTEDMAN: Ok, dej vědět, co z toho vzešlo. Jestli tě výsledek vlastních pokusů nezardousí za deštivé bezměsíčné noci, nebo tak něco.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    SALVATOR: dik za tip, zkusím si potřít nohy lučinou, třeba dozraje v něco ušlechtilého
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    JON: je to bezpečné, pokud máš při vkládání do úst chodidlo směrem k zemi, tedy nepřetáčíš jako při kousání nehtů.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TANKIE_: No vidíš a přesto se to občas dělá :-)

    "Sometimes the rind of the cheese is rinsed..."

    Limburger - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Limburger
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TANKIE_: gurmánko .)
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    SALVATOR: no nevim, já bych sýry neomývala
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam