• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: tak polska bude asi polní skáčko :D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    XCHAOS: Tak?
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    XCHAOS: přesně! Kolečka paprikáše jsou skvělá měrná jednotka, lepší než fabie
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    R_U_SIRIOUS: já vždycky, když skončím na Václavácích (což není moc často, protože jsou nerovnoměrně známé, ačkoliv jsou mírně zajímavé), tak dostanu chut' na rohlík s paprikášem :-)
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    XCHAOS: :-) Zdrojáky dostupný na Githubu... slušná práce.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MEJLA77:
    SALVATOR: nechci trollit, ale trochu jsem to zkoumal a vyskytují se: Polabané, Pomořané, Polané, Polesané

    Vzhledem k tomu, že "labe" je obecnější staroslovanský pojem (viz "labeška", apod.) a lány jsou taky celkem jasné, tak...
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    SALVATOR: nemec=nemy=nepromluvis s nim, slovak=slova z nej padaj=promluvis s nim

    Ale rada se necham opravit
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    MEJLA77: Podle všeho ne. "slovo" se dá vysledovat (pravděpodobně) až k indoevropskému "kleuos", což je prý odvozenina od "slyšet".

    Slovan je ze staroslověnského "slověnin", kde je význam a původ nejasný. Každopádně ze Slovana pak pochází Slovák, Slovinec a z nich pak Slovensko a Slovinsko, ale třeba Sláva, Slávie, Slav a samozřejmě sclavus.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: takže pole -> Polané -> Polsko - ok, vynechal jsem Polany, ale díky za doplnění

    S těmi Slováky možná, že je to od "slova" - tedy mají řeč, slovo a tato slova používají Slované - jiné vysvětlení v tom nevidím a souvislost s Němci je taková nicmoc...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: Co vím, tak název Polska je složitější, je tam mezikrok. Jmenuje se prej podle kmene Polanů a teprv jejich název se odvíjí od slova pole, který ale v praslovanštině mohlo znamenat i pláň, rozlehlou rovnou krajinu. Ne nutně jasně vymezený území určený k osívání a pěstování.

    GIRAFFKA: Tak to vůbec nevím, jak myslíš.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GIRAFFKA: Slováci si sami říkají Slováci...
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    NELLAS: a bez overovani bych hadala Slovensko vzniklo stejnou logikou jako Nemecko.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77: Tak wiki tvrdí...

    Originální české pojmenování Rakousko (historicky Rakúsy, později Rakousy) pochází od pohraničního hradu Ratgoz (dnes Raabs na soutoku moravské a rakouské řeky Dyje), jehož název čeští kupci zkomolili na Rakús (nebo Rakuš). Podle něho pak pojmenovali okolní území a později celou zemi.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Jdu sem s informací, kterou jsem našel v tomto videu sdíleném ID XMEDA v klubu o ČSSR, které mj. zmiňuje, že v Polsku v 60. a 70.letech bylo možné přijít do trafiky, nahrát krátký vzkaz a vybrat si písničku a to celé "natiskli" na pohlednici a tu jste někomu poslali a on si ji mohl pustit na gramofonu - přijde mi to jako z nějakého sci-fi románu :)

    Polish Sound Postcards (Pocztówka Dźwiękowa)
    https://youtu.be/shisgymvKZ8


    SALVATOR: mého učitele němčiny na střední fascinovalo slovo "biznes"


    Když už se tedy zmiňuje Polsko, nedávno mi žena odhalila do očí bijící věc, které jsem si nikdy předtím nevšiml a neuvažoval jsem nad tím: Polsko se jmenuje Polsko, protože je tam hodně polí :) Věděl jsem, že snad název Německo vzniklo od toho, že mluví jazykem, kterému nerozumíme a je to skoro totéž, jako by byl ten člověk němý - tedy Němec, nicméně Polsko mě překvapilo. Kdybyste někdo tušili o nějakém jiném státu, jak vznikl jeho název v češtině, děkuji za doplnění.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    KONOPKA: Zasype se kovovym odpadem, ktereho ten vozik uveze relativne malou hromadku.
    KONOPKA
    KONOPKA --- ---
    R_U_SIRIOUS: Par vozíku bych přidal na vyhozené peří, které by při hmotnosti 730kg jistě prekracovalo rozměry vozíku, a tedy nesplnovalo pravidla silničního provozu.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    KURE: Speciálně pro Vás, Kure:




    52 739 726,027397

    Tolik vozíků o nosnosti 730 kg je potřeba pro odvoz roční (2020) produkce všech odpadů jen v ČR.

    Jestli jsem udělal chybu, tak najít a opravit. ;)
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    CAMELLA: hm, budu muset začít jíst medůzy...
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    KURE: Přesně, používejte oficiální jednotku, tzn. Škoda Fabia. Na nějaký přepočítávání na oktávky nikdo není zvědavej
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam