• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    MEJLA77: a co teprv monumentální židovská kapela Obříska
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    MEJLA77: kdyz SKA tak jedine Jamajske SKA ze SlovenSKA
    Fidel Castro - Jamajske Ska
    https://www.youtube.com/watch?v=rY6RMaW7r0E
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: tak polska bude asi polní skáčko :D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    XCHAOS: Tak?
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    XCHAOS: přesně! Kolečka paprikáše jsou skvělá měrná jednotka, lepší než fabie
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    R_U_SIRIOUS: já vždycky, když skončím na Václavácích (což není moc často, protože jsou nerovnoměrně známé, ačkoliv jsou mírně zajímavé), tak dostanu chut' na rohlík s paprikášem :-)
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    XCHAOS: :-) Zdrojáky dostupný na Githubu... slušná práce.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MEJLA77:
    SALVATOR: nechci trollit, ale trochu jsem to zkoumal a vyskytují se: Polabané, Pomořané, Polané, Polesané

    Vzhledem k tomu, že "labe" je obecnější staroslovanský pojem (viz "labeška", apod.) a lány jsou taky celkem jasné, tak...
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    SALVATOR: nemec=nemy=nepromluvis s nim, slovak=slova z nej padaj=promluvis s nim

    Ale rada se necham opravit
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    MEJLA77: Podle všeho ne. "slovo" se dá vysledovat (pravděpodobně) až k indoevropskému "kleuos", což je prý odvozenina od "slyšet".

    Slovan je ze staroslověnského "slověnin", kde je význam a původ nejasný. Každopádně ze Slovana pak pochází Slovák, Slovinec a z nich pak Slovensko a Slovinsko, ale třeba Sláva, Slávie, Slav a samozřejmě sclavus.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: takže pole -> Polané -> Polsko - ok, vynechal jsem Polany, ale díky za doplnění

    S těmi Slováky možná, že je to od "slova" - tedy mají řeč, slovo a tato slova používají Slované - jiné vysvětlení v tom nevidím a souvislost s Němci je taková nicmoc...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: Co vím, tak název Polska je složitější, je tam mezikrok. Jmenuje se prej podle kmene Polanů a teprv jejich název se odvíjí od slova pole, který ale v praslovanštině mohlo znamenat i pláň, rozlehlou rovnou krajinu. Ne nutně jasně vymezený území určený k osívání a pěstování.

    GIRAFFKA: Tak to vůbec nevím, jak myslíš.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GIRAFFKA: Slováci si sami říkají Slováci...
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    NELLAS: a bez overovani bych hadala Slovensko vzniklo stejnou logikou jako Nemecko.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77: Tak wiki tvrdí...

    Originální české pojmenování Rakousko (historicky Rakúsy, později Rakousy) pochází od pohraničního hradu Ratgoz (dnes Raabs na soutoku moravské a rakouské řeky Dyje), jehož název čeští kupci zkomolili na Rakús (nebo Rakuš). Podle něho pak pojmenovali okolní území a později celou zemi.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Jdu sem s informací, kterou jsem našel v tomto videu sdíleném ID XMEDA v klubu o ČSSR, které mj. zmiňuje, že v Polsku v 60. a 70.letech bylo možné přijít do trafiky, nahrát krátký vzkaz a vybrat si písničku a to celé "natiskli" na pohlednici a tu jste někomu poslali a on si ji mohl pustit na gramofonu - přijde mi to jako z nějakého sci-fi románu :)

    Polish Sound Postcards (Pocztówka Dźwiękowa)
    https://youtu.be/shisgymvKZ8


    SALVATOR: mého učitele němčiny na střední fascinovalo slovo "biznes"


    Když už se tedy zmiňuje Polsko, nedávno mi žena odhalila do očí bijící věc, které jsem si nikdy předtím nevšiml a neuvažoval jsem nad tím: Polsko se jmenuje Polsko, protože je tam hodně polí :) Věděl jsem, že snad název Německo vzniklo od toho, že mluví jazykem, kterému nerozumíme a je to skoro totéž, jako by byl ten člověk němý - tedy Němec, nicméně Polsko mě překvapilo. Kdybyste někdo tušili o nějakém jiném státu, jak vznikl jeho název v češtině, děkuji za doplnění.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    KONOPKA: Zasype se kovovym odpadem, ktereho ten vozik uveze relativne malou hromadku.
    KONOPKA
    KONOPKA --- ---
    R_U_SIRIOUS: Par vozíku bych přidal na vyhozené peří, které by při hmotnosti 730kg jistě prekracovalo rozměry vozíku, a tedy nesplnovalo pravidla silničního provozu.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    KURE: Speciálně pro Vás, Kure:




    52 739 726,027397

    Tolik vozíků o nosnosti 730 kg je potřeba pro odvoz roční (2020) produkce všech odpadů jen v ČR.

    Jestli jsem udělal chybu, tak najít a opravit. ;)
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    CAMELLA: hm, budu muset začít jíst medůzy...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam