• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SCHWAB: to je dobré :D
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    MEJLA77: protitchýně, protitchán.
    Takové výrazivo občas slýchávám, ale může to být jen lokální termitus.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    ale on mysli "navzajem", takze "rodice naseho zetaka" a pta se, jestli je pro to jednoslovny vyraz..nebo ne?
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    https://www.hks.re/wiki/_media/zs2019:evolucioniste-pribuzenstvi.pdf

    Příbuzenství:
    • Lineární (předkové a potomci v přímé linii)
    • Kolaterální (příbuzní v bočních liniích)
    • Afinní (příbuzenství získané sňatkem).
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    slovnik.cz
    in-law - příbuzní ze strany partnera (podst.jm.)

    Popř. vyženění/vyvdaní příbuzní

    Tady afinní příbuzní
    https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/13450/1/DP.pdf
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77: Anglicky to spadá pod in-laws, ne?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Tak mě napadlo - je v češtině (případně v nějakém jiném jazyce by mě to taky zajímalo) výraz jak by se navzájem pojmenovali rodiče ženicha a rodiče nevěsty? Něco jako manžel sestry je švagr, děti sourozenců jsou bratranci/sestřenice, rodiče manželky jsou tchýně/tchán... osobně o ničem takovém nevím, ale tipuji, že by pro to mohl existovat nějaký (polo)zapomenutý výraz...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    BONEMINA: kamarád antropolog mi na to odpověděl takto:

    Hele úzus na to žádný není, tělo je každopádně obvykle v takovém stavu, že se dá složit do uzlíku 🙂 ze zachovalejších těl, troufám si říct, nikdo nic nesundavá, byť třeba baron Trenck v Brně má jenom hadr přes pindíka a předpokládám, že oblečený normálně byl, ale cojávim co mají na papuánské vysočině střední Evropy za bizarní zvyky...
    NJAL
    NJAL --- ---
    NELLAS: Ja to znam ze Ziliny.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SALVATOR: Já se zrovna chtěla zeptat, ve které části Slovenska se to používá :))
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NJAL: A moc bych se nedivil, kdyby to bylo hlavně tam, kde je znát vliv polštiny na slovenštinu. Bo po polsku to się mówi kierować.
    NJAL
    NJAL --- ---
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    KURE
    KURE --- ---
    Asi všichni znáte Theremin, takovej divnej nástroj, dělající "ufo" zvuky tím, že kolem něj máváte rukou.
    Tohle video je moc hezký interview s hráčkou na theremin a ukázky toho, jak vlastně může znít.
    Theremin (An instrument you play by not touching it)
    https://youtu.be/LYSGTkNtazo
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    SYNTAX_TERROR: česky: “dej bůh štěstí tomu domu”
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    SALVATOR: za me je to prinaseni bohatstvi
    - bez prace (cimz se to odlisuje od napr. odmen od kouzelnych dedecku)
    - amoralnim, spolecensky neprijatelnym zpusobem (cimz se to odlisuje od nalezeni pokladu)
    - a s tolika prekazkami, ze to vetsinu lidi odradi.

    Ale uznavam, ze ta spojitost je porad dost volna a namitku prijimam.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    CERNYRYBIZ: Tyjo já ti nevim s tou variací. Jestli mi nic neuniklo, tak tam vidim jen jedinou souvislost a to je to přinášení bohatství. Což je souvislost tak vágní a přání bohatství tak lidský a všudypřítomný, že bych o variaci nemluvil. Ale možná jen variaci vnímáš jinak, pro mě rozhodně znamená, že s původní verzí existuje jasná souvislost a k tomu nějaký větší nebo menší změny (například pověsti o Divokém honu napříč Evropou jsou pro mě vzájemně vůči sobě variace). Protože co si budeme povídat, ve kterým folkloru neexistuje něco, co má přinést bohatství :)
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    NJAL: opravuju, cetl jsem rychle, jsem blb.


    SALVATOR: nicmene jakozto amatersky sberatel pohadek povazuju za (nes)mirne zajimavy fakt, ze takove kalhoty jsou vlastne islandska variace na po Evrope rozsirene plivniky.

    A propos, plivnik bylo cerne kure, ktere melo svemu majiteli prinaset bohatstvi (aspon tohle je konzistentni).
    Ziskat jej bylo mozne: vysezenim z vejce baziliska, nebo z kohoutiho vejce, nebo ze slepiciho vejce zahrivaneho hady...
    Vysedet jej bylo mozne: chovanim v nikdy nestlane posteli, nebo nosenim v kalhotech (nesundanych dokud se nevylihne) nebo nosenim v podpazi (nemytem dokud se nevylihne)...
    Dalsi podminky obnasely: nechodit do kostela a nemodlit se (vzdy), klit a chovat se hrube (casto), zamerne porusovat prikazani (nekdy)...
    Plivnik prinasel bohatstvi v podobe: zlataku (nejcasteji), nasobeni majetku (nekdy), perel (zridka, ale je zdokumentovano)...
    Hrisnik se plivnika obvykle nedokazal zbavit sam. V takovem pripade plivnik pozrel jeho dusi, nebo ji odnesl do pekla, nebo tak neco. Kdyz se hrisnik plivnika zbavit chtel, musel se nejprve zbavit bohatstvi, ktere diky nemu ziskal. Neucinil-li tak, plivnika bud nebylo mozne zapudit, nebo mu plivnik spalil dum (jeden z pozaru mesta Plzne, tusim, zalozil prave spatne zapuzovany plivnik).

    Recituju zpameti, nicmene nekolik pohadek na to tema je v Pohadkovem vandrovani po Cechach, a v par dalsich knizkach je obvykle po jedne.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    NJAL: Island nebo Nový Zéland, to je hned vedle...
    NJAL
    NJAL --- ---
    CERNYRYBIZ: Novozelandska?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    AUDIAC: "It is highly unlikely these pants ever existed outside of folklore."

    A ty na fotce jsou replika z islandskýho muzea.

    Nábrók - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1br%C3%B3k
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam