• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    THEON: ale to sou takovy dojmy z dnesniho pohledu, jako dobry, tak beru usporu materialu na kolejnice, zas potrebujes na kazdej vagon ten gyroskop, to budou asi taky naky tuny homogenni kvalitni slitiny, pak armady trpajzliku, co ty gyroskopy roztacej.... Pohodli a plynulost? Jako nejak vyrazne lepsi, nez dvoustopy vlaky? To bych asi potreboval vysvetlit.
    Eliminace tangencialnich sil nevim, co je, ale predpokladam, ze dusledek je aktualni celkove vychyleni zapasu kosmickych sil vyrazne ve prospech Dobra a s tim nemam problem.
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    HAR4NT: má! že ušetříš 50% za kolejnice
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    NJAL: jasny, jedna z desitek zakladnich, plus pak dalsi mensi nedostatky apod;)) ne fakt, ma to nakou "vyhodu" krome toho, ze je to zajimavy, tzn pritahne to pozornost a pobavi jako atrakce?:)
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAR4NT: Vsechny. To byla jedna ze zakladnich nevyhod.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    my máme v práci tohle
    1967 Gyro-X 2-wheeled car - Gyroscopic car at Lane Motor Museum
    https://www.youtube.com/watch?v=2xS5pIYuoCM
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    R_U_SIRIOUS: no obávám se že zrovna z dolu by Brennana hnali až by se mu za botama prášilo. to vypadá elegentatně jen v případě, že "všechno funguje".
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Jako kuriozita super, ale to prece neumi bejt lokomotiva a za ni priprazeny zebrinaky? Vsecky vagony se musej gyroskopizovat nebo ne?
    Ale do muzea fyziky jako mistni motoracek pro deti jakehokoliv mladi by to bylo skvely:)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HOWKING: Jo. No, pořád mi ta cena přijde neúměrně vysoká a asi fakt chápu, že se to neujalo.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    HOWKING: U nějaké lokálky bych si to asi dovedl představit. Vůbec netuším, jak by se to chovalo ve vyšších rychlostech, kdy by mohl být přínosný ten nižší odpor.

    Možná i na nějaké důlní vláčky dobrý.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SALVATOR: Jednak ušetření materiálu, pak taky eliminace tangenciálních sil. Ani přesnost kolejnice by nemusela být taková. Celkově pohodlí a plynulost. Ale i efektivita - nejvíc tření a odporu vzduchu vniká na podvozku.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HOWKING: No, vůle... Byl by vůbec důvod? Dost by to asi přidávalo na komplexitě. A jakej by byl přínos? Napadá mě snad jedině ušetření materiálu na kolejnice. Což ovšem za cenu těch katastrof, který by nastávaly v okamžiku, kdy by stabilizační systém jakkoliv selhal, asi jen těžko stojí.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    TOXICMAN: Nedávno jsem na to koukal na YouTube. Důmyslné mechanické řešení stabilizačního gyra. Dnes by to šlo elektronicky jednodušeji elektronicky a dokonce bez (nebezpečných rotujících velkých hmot) setrvačníků (jen posouvání kola po jeho ose). Bohužel už asi není vůle.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Vynálezce Louis Brennan (1852-1932) postavil funkční model jednokolejky kolem roku 1907, aby demonstroval své nápady na kolejové vozidlo stabilizované dvěma propojenými gyroskopy.
    V roce 1903 si Brennan nechal patentovat konstrukci gyroskopické jednokolejky a ministerstvo války Spojeného království ho pověřilo vytvořením prototypu ve skutečné velikosti.
    V roce 1909 postavil svou verzi ve skutečné velikosti, která byla 40 stop dlouhá, vážila 22 tun a mohla nést až 15 tun nákladu. Uskutečnily se předváděcí akce pro tisk i výstava ve White City v roce 1910, kde se po kruhové dráze projelo padesát cestujících - jedním z nich byl i Winston Churchill, který vynálezu vyjádřil značnou podporu. Přesto investory nepřesvědčil a jednokolejná železnice nebyla přijata.



    The Self Balancing Monorail
    https://www.youtube.com/watch?v=kUYzuAJeg3M
    ZPATKYNAZEM
    ZPATKYNAZEM --- ---
    kapustňák má dva struky, umístěné v "podpaží"

    DELIRIUM
    DELIRIUM --- ---
    Rentgen holuba
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    a nejhorší na tom je, že trpaslíci se asi nemnožej tak rychle, jak si všichni myslej : )

    What races reproduce the fastest? - General Discussion - D&D Beyond General - D&D Beyond Forums - D&D Beyond
    https://www.dndbeyond.com/forums/d-d-beyond-general/general-discussion/153999-what-races-reproduce-the-fastest
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    CDR: dík! On tam fakt je. přiznávám že sem nevěřil. sem na to čuměl dýl než 5min.
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    CDR: prozraď mi kde je pls. klidně do pošty.diky!
    CDR
    CDR --- ---
    FRK_R23: včera jsem na to čuměl asi 5 minut. Rozdělil jsem si to na 4 sektory, nazoomoval. Nic.
    Tak jsem došel k závěru, že je to od tebe hodně debilní vtip.
    Dnes sednu k počítači, podívám se a vidím ho během sekundy, kolega v práci čumí, proč se debilně směju :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam