• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SCHWAB: budeš obojí.
    nebyla jsem u toho a jsem ráda, ale otcova partnerka mi tohle líčila jako absolutně nejdrsnější část jeho smrti, jak se snažily (ona a její dcera) vysadit dveře a pak ho vytáhnout s kalhotama u kotníku aspoň na chodbu, aby mohly začít s resuscitací. Protože že jo, nedá ti to a nenecháš tam toho člověka, aniž by ses do příjezdu sanitky aspoň nesnažil o srdeční masáž.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TRISSIE: nedůstojné, nedůstojné... lepší být nalezen jako vysraná mrtvola než posraná!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: takže muži, vystříhejte se dlouhého sezení na záchodě, ať umřete důstojným způsobem při postelových hrátkách s mladou milenkou!

    ta míň zábavná část je, že když takhle člověk dostane infarkt na záchodě, tak nejenže je to nedůstojné, ale taky na běžném malém záchodě je strašně těžké se k němu nějak normálně dostat a poskytnout první pomoc. Krom toho, že první problém tvoří většinou zamčené dveře, tak druhý problém je manipulace s tělem v omezeném prostoru.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ale když už jsme u těch záchodových faktů, opravdu máte větší šanci přirozeně umřít při defekaci nebo urinaci, než třeba při sezení na pohovce (děláte-li na té pohovce jiné aktivity zatěžující oběhový systém, tak to je samozřejmě jiné).

    Ono totiž lidi při sraní a chcaní na chvilku zadrží dech, čímž může dojít k poklesu krevního tlaku a srdeční zástavě (to teda u existujících chorob/abnormalit kardiovaskulárního systému). Současně taky pohyby střev mohou vyvolat vasovagální synkopu
    - podráždí bloudivý nerv, což zpomalí srdeční činnost a člověk prostě omdlí.

    Cardiac arrests in the bathroom: Causes and more
    https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-do-cardiac-arrests-happen-in-the-bathroom#why-it-happens
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MONIOUS: já to mám spojené s pohledem na tu předsunutou kadibudku z hradního příkopu a pocitem "no, když si vezmu, že tudyma chodili lidi a padali na ně hovna shůry, tak si to vlastně zasloužil" :-)
    a byla to soukromá kadibudka jen pro toho šlechtice (u jeho ložnice), protože jinak by nevěděli, na čí prdel střílí.
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    QUANTI: nemeli bychom zapominat na Vincenta Vegu, kterej si ce byl uz po defekaci, ale taky skapal na hajzlu:)
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    ja vim jiste, ze sem to uz slysela, ale nedokazu si vybavit, jestli nam to rikal dejepisar na gymplu, kterej mel samy takovyhle historky, nebo sem to cetla nekde v zemeplose :D
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    Taky znám jen Jaromíra. A Tywina Lannistera, ale to nebylo zespodu 😂
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HAR4NT: já to slyšela na nějakým českým hradě, ale samozřejmě mohlo jít jen o místní hradní legendu.n
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    VIDA: a rana z milosti, byl uz od brachy vykastrovanej, oslepenej a asi 15 let internovanej na nakym hrade
    VIDA
    VIDA --- ---
    TRISSIE: U knížete Jaromíra to byl tuším oštěp.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    TRISSIE: ja mel dojem, ze to byl tento kraňský loupezivy rytir, ale tady pisou, ze katapultem..:/
    Potupná smrt rytíře na Predjamském hradě | Slovinsko na Světadílech
    https://slovinsko.svetadily.cz/clanky/Potupna-smrt-rytire-na-Predjamskem-hrade
    RSZ
    RSZ --- ---
    ARAON: ok, současné myslím třeba 20. stol.

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    hledala jsem. který že to šlechtic byl zabit šípem vystřeleným zpod hradu do visuté latríny, což jsem sice nenašla (třeba někdo bude mít víc štěstí), ale aspoň se podělím o (pravděpodobně neúplný) seznam lidí, kteří zesnuli, smrtí přirozenou i násilnou, při defekaci:

    Když smrt číhá na toaletě: Kdo ze slavných se nedočkal důstojného odchodu? | 100+1 zahraniční zajímavost
    https://www.stoplusjednicka.cz/kdyz-smrt-ciha-na-toalete-kdo-ze-slavnych-se-nedockal-dustojneho-odchodu
    EKG
    EKG --- ---
    ARAON: Pokud se nemylim, v nekterych odlehlejsich castech Skandinavie to vedou taky. Tam je ovsem duvodem rozlehlost a odlehlost, diky ktere je lidska spolecnost proste vzacna.
    ARAON
    ARAON --- ---
    RSZ: No, soucasne. Ja nevim, ale snad s vyjimkou zapadlejsich casti ruska, se spolecna defekace provozuje jen velmi zridka.
    RSZ
    RSZ --- ---
    HNILOB: voda a latríny jsou moje oblíbené objekty k focení na římských "sites", speciálně latríny vypadají extrémně současně, proto se zdráhám uvěřit sdílené hubce (ať už v octu nebo slané vodě, uvěřil bych snad jen tekoucí vodě - ta byla přítomná)

    GANDHI
    GANDHI --- ---
    Sebevrazda zachodovou stetkou zni pomerne kuriozne, u nas mame zas zdokumentovanou vrazdu krajicem chleba:)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    HNILOB: snad to potom zakazali :/
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    SALVATOR: ERRTU: A chudák gigantopithecus bude chodit se špinavýma ušima?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ATUARFIK: Proč by Římani měli chtít čistit uši Hannibalovým slonům?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam