• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    E2E4: Což je podle mě sama o sobě skvělá věc, pro mě zatím asi nejrychlejší způsob, jak psát na mobilu. Jen to chce trochu zvyk. A taky nemít v Gboard moc jazyků. Já mám češtinu, polštinu a angličtinu a občas je to trochu zmatený.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TOXICMAN: hm ale musí se to nastavit v glide typing..

    PS Ježíš to je fakt super, díky :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Tohle znám už nějakou dobu, ale až nedávno sem zjistil, že tečka se dá udělat jako dvě mezery za sebou.
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    TOXICMAN: ty!vo!le! Tak to je gamechanger, děkuju 8)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Při psaní na mobilu můžete posouvat kurzor posunutím prstu po mezerníku
    Ty kráso, to by mě zajímalo, kolik lidí tohle ví...
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Pistácie rostou na stromech zvaných řečíky pistáciové, odborně pak jako Pistacia vera. Známější český název je však pistácie pravá. Patří do čeledi ledviníkovitých, kde mimo jiné najdeme také ledvinovník západní (jeho plodem jsou oříšky kešu), pepřovec peruánský (plodem jsou kuličky pepře) nebo mangovník indický, pěstovaný pro své sladké dužnaté plody.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ILTU: Člověk si zvykne i na šibenici. (Nebo třeba na germanismus "helma," oproti české "přílbě." S dlouhým Í.)
    ILTU
    ILTU --- ---
    SALVATOR: Wow, jako češtinu miluju a živím se jí, ale u některých slov (a není jich málo!) mě ani nenapadlo, že jde o slovakismy. To jsou věci. Choroba, pohár...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ha, tak tohle by mě teda nenapadlo.

    Zajímavým způsobem proběhla adaptace příslovečného výrazu horko-ťažko do podoby horko těžko, když do české podoby byla převedena pouze druhá část (ťažko – těžko), přičemž první (horko) nebyla do odpovídající české podoby (hořko) transponována (✍Jedlička, 1972).

    SLOVAKISMY V ČEŠTINĚ | Nový encyklopedický slovník češtiny
    https://www.czechency.org/slovnik/SLOVAKISMY%20V%20%C4%8CE%C5%A0TIN%C4%9A#bibitem37
    JON
    JON --- ---
    SITH: vtipny je, jak ta stranka cyberguy.com je uplne precpana scamovejma reklamama. Takovej kybl sracek jsem uz dlouho nevidel.
    FINSON
    FINSON --- ---
    SITH: Děkuji!
    FINSON
    FINSON --- ---
    SITH: Můžu poprosit o nějaký link? Doteď jsem tomuhle tématu příliš nevěnoval pozornost, ale vzbudils moji zvědavost.
    SITH
    SITH --- ---
    To se děje proto že zadavatel reklamy se prokáže jinou vizuální reklamou než tu kterou tak poté podvodem podstrčí. Čili Facebook tam visí ten podvrh ne skutečnou reklamu co vidíte vy na zdi. Je to velký problém a řešení není jednoduché.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    CDR: Jo, mě na reporty scamů vždy odpoví, že to nic neporušuje a že to nesmazali. Za to mi ale zmizelo tlačítko pro reportování.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    E2E4: (protože i z těch podvodů má traffic a engagement, tedy byznys)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    CDR: tak pochop, Facebooku nejde o to aby se nasirily podvody, to mu vadí jen když to poškozuje byznys. takže vůbec není potřeba, aby byl přesný, spravedlivý a efektivní. stačí mu když před úřady předvede, že něco dělá..
    CDR
    CDR --- ---
    Doufám, že je to pro někoho alespoň mírně zajímavý fakt :)
    CDR
    CDR --- ---
    Tak nějak dlouhodobě prudím ohledně scamu na fb, jednou jsem i dal (naprosto marně) podnět na ČOI.
    Občas slyším, že není v silách FB vyhodnocovat obsah reklam.
    Dnes mi FB dokázal, že to v jeho silách je a dokonce rychle.
    Nalinkoval jsem na zeď výstřižek s podvodnou reklamou, která na mě ráno vybafla.
    Reklama na fb stále straší, ale můj post byl do deseti minut smazán jako "podvodný".
    Tohle kriminální jednání Mety mě neskutečně vysírá a doufám, že za to někdy od Evropské komise čí kýho čerta vyfasuje tučnou pokutu ve výši miliard eur.

    HNILOB
    HNILOB --- ---
    Ancient papyrus reveals Plato's burial site - Athens News
    https://en.rua.gr/2024/04/25/ancient-papyrus-reveals-platos-burial-site/


    "We knew that Plato was buried in the Academy, which was very large, but thanks to the scans we now know that he was buried in a garden in a private area, next to the sacred temple of the Muses.”
    E2E4
    E2E4 --- ---
    V roce 1983 existovalo neco jako Amazon Alexa.. ale..

    The $15,000 A.I. From 1983
    https://www.youtube.com/watch?v=Ra9ov-ud_Q0
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam